რუსეთის შეტევითი კამპანიის შეფასება -2023 წლის 30 იანვარი
ISW (Institute for the Study of War)  აშშ კაროლინა ჰერდი, გრეის მეპსი, ლეინ ფილიპსონი, ჯორჯ ბაროსი, კიტანე ფიტცპატრიკი, ნიკოლ ვოლკოვი და ფრედერიკ უ. კაგანი   დასავლური, უკრაინული და რუსული წყაროები…
რუსი სპორტსმენები არ უნდა დაუშვან ოლიმპიადაზე, ამბობს ზელენსკი
BBC   დიდი ბრიტანეთი    უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი ამბობს, რომ გადაწყვეტილება – რუსეთის 2024 წლის პარიზის ოლიმპიადაზე დაშვების შესახებ – იქნება იმის დემონსტრაცია, რომ „ტერორი – გარკვეული დოზით მისაღებია“
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწე გადადგა – კორუფციის ფაქტზე დაწყებული გამოძიების გამო
POLITICO  აშშ    ოთხშაბათს თანამდებობიდან გადადგა უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწე – ვიაჩესლავ შაპოვალოვი. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც აზვირთდა სკანდალი შესყიდვების შესახებ, რომელმაც შეარყია ქვეყნის პოლიტიკური ისტებლიშმენტი
განგრძობადი კონფლიქტი და ვიეტნამის გაკვეთილები
THE AMERICAN SPECTATOR  აშშ მარკ მოიარი     ბაიდენის ადმინისტრაციამ უნდა განსაზღვროს ისეთი სტრატეგია, რომელიც უზრუნველყოფს ომის დასრულებას გარკვეული დათმობის ფასად და მან ზედმიწევნით უნდა მისდიოს მას
რუსული სპეცოპერაციის შედეგი: 2022 წელს – ფინეთში რეკორდული რაოდენობის სამხედრო მომზადების კურსები გაიმართა
ILTALEHTI  ფინეთი მატი ტანერი     რუსეთის უკრაინაში შეჭრის გამო, 2022 წელს, ფინეთში მკვეთრად გაიზარდა ჩატარებული  საბრძოლო მომზადების კურსების რაოდენობა. ჯერ კიდევ ომის დაწყებამდე, ფინეთის თავდაცვის ძალებმა მოამზადეს დაახლოებით 19…
ქალაქის მერი: შანსი იმისა, რომ სარაკეტო დარტყმას კიდევ ვინმე გადაურჩა – მინიმალურია
BBC  დიდი ბრიტანეთი მალუ კურსინო     დნიპროს მერმა განაცხადა, რომ ნაკლებსავარაუდოა, შაბათს, აღმოსავლეთ უკრაინის ქალაქში, საცხოვრებელ კორპუსზე რუსული რაკეტის მოხვედრას, კიდევ ვინმე გადარჩენოდა
სოლედარში გააფთრებული ბრძოლები მძვინვარებს: „ნუ ჩამოწერთ ნაადრევად უკრაინელებს“ – ამბობს თეთრი სახლი
THE WASHINGTON POST  აშშ ერინ ქანინგჰემი, ელენ ფრენსისი, ნატალია აბაკუმოვა, ადამ ტეილორი და დენ როზენცვეიგ-ზიფი    უკრაინელი მეომრები გაშმაგებით ებრძვიან რუს ჯარისკაცებს სოლედარის კონტროლისთვის, იტყობინება უკრაინული არმია. ორივე მხარე ცდილობს…
სოლედარში „მძიმე ბრძოლები“ მიმდინარეობს – ყველაზე „სისხლისმღვრელი შეტაკება“
LE FIGARO  საფრანგეთი   ოთხშაბათს უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ  დაადასტურა, რომ მისი არმია სოლედარის გადასარჩენად იბრძვის. რუსული კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერი“ კი უკვე აცხადებს პრეტენზიას, რომ სწორედ მან შეძლო ამ…
წინააღმდეგობრივი განცხადებები – ბრძოლებით მოცული ქალაქ სოლედარის შესახებ
BBC  დიდი ბრიტანეთი    რუსეთის დაქირავებულთა დაჯგუფება „ვაგნერმა“ კონტროლი დაამყარა უკრაინის აღმოსავლეთ ნაწილში მდებარე ქალაქ სოლედარზე, თუმცა კიევი აცხადებს, რომ მისი მეომრები ბრძოლას აგრძელებენ. რუსულმა საინფორმაციო საშუალებებმა გაავრცელეს განცხადება, რომელიც,…
უკრაინა უარყოფს რუსეთის განცხადებას – ასობით მეომრის დაკარგვის შესახებ
Al Jazeera  ყატარი                           მოსკოვმა განაცხადა, რომ „საპასუხო დარტყმის“ შედეგად დაიღუპა 600-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი, თუმცა კიევის თქმით,…

Оценка российской наступательной кампании, 30 января 2023 г.
ISW (Institute for the Study of War) / США Каролина Херд, Грейс Мэппс, Лейн Филипсон, Джордж Баррос, Китане Фитцпатрик, Николь Волков и Фредерик У. Каган Западные, украинские и российские источники…
Война в Украине: российских спортсменов нельзя пускать на Олимпиаду, говорит Зеленский
BBC / Великобритания Президент Украины Владимир Зеленский говорит, что разрешение России участвовать в Олимпийских играх 2024 года в Париже было бы равносильно демонстрации того, что «террор в какой-то мере приемлем»
Заместитель министра обороны Украины уходит в отставку на фоне расследования коррупции
POLITICO / США Заместитель министра обороны Украины Вячеслав Шаповалов подал в отставку во вторник на волне крупного скандала с закупками, который потряс политический истеблишмент страны
Следствие спецоперации России: в 2022 году в Финляндии состоялось рекордное количество курсов боевой подготовки
Iltalehti / Финляндия Матти Таннер (Matti Tanner) В 2022 году количество курсов боевой подготовки в Финляндии значительно увеличилось из-за спецоперации России на Украине. Еще до начала военных действий Силы обороны…
Ожесточенная битва за Соледар бушует; «не сбрасывайте со счетов украинцев», — заявляет Белый дом
THE WASHINGTON POST / США Эрин Каннингем, Эллен Фрэнсис, Наталья Аббакумова, Адам Тейлор и Дэн Розенцвейг-Зифф Украинские войска ведут “ожесточенные бои” с российскими войсками за контроль над Соледаром, заявила украинская…
«Тяжелые бои» идут в Соледаре, самая «кровавая битва»
Le Figaro Франция Украинский президент Владимир Зеленский подтвердил в среду вечером, что его армия боролась за Соледар. Но российская ЧВК «Вагнер» уже предъявляет права на то, что именно она сумепла…
Война на Украине: противоречивые претензии по поводу охваченного боями города Соледар
BBC / Великобритания Российская наемническая группировка Вагнера взяла под свой контроль город Соледар на востоке Украины, но Киев заявляет, что его солдаты держатся. Российские СМИ распространили заявление, якобы сделанное главой…