Month: September 2021
უკრაინამ და უნგრეთმა ერთმანეთის ელჩები გამოიძახეს, იმ აღშფოთების ფონზე, რაც რუსეთის მხრიდან გაზის მიწოდების „იარაღად გამოყენებას“ ახლავს
DAILY EXPRESS დიდი ბრიტანეთი სებასტიან ქითლი   უკრაინამ და უნგრეთმა ხმლები იშიშვლეს – ევროპაში გაღრმავებული გაზის კრიზისის გამო. ამ ორი ქვეყნის ელჩები საგარეო უწყებებში გამოიძახეს, რათა განეხილათ წინააღმდეგობრივი შეთანხმება,…
სოჭის სამიტზე – მაგიდაზე ყარაბაღის საკითხიც იდება
Türkiye თურქეთი ილმაზ ბილგენი   აღნიშნავენ, რომ ერდოღანისა და პუტინის შეხვედრაზე – იდლიბის, ყირიმის,  С-400-ის საკითხებისა და სერბეთის საზღვართან არსებული სიტუაციის გარდა (სადაც ბოლო დროს დაძაბულობა გაიზარდა), განიხილება ყარაბაღის პრობლემატიკა
სერგეი ლავროვი: მალის სურს რუსების დაქირავება
CNN აშშ ქეითლინ ჰუ        შაბათს, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ მალი გეგმავს რუსული კერძო სამხედრო დაჯგუფების დაქირავებას, რათა უზრუნველყოს უსაფრთხოება ქვეყანაში
ცენტრალური ევროპის ლიდერები გამოდიან ევროკავშირის „ახალი ლიბერალური ვოუქ-ვირუსის“ წინააღმდეგ
Euobserver ბელგია ესტერ ზალანი        ხუთშაბათს (23 სექტემბერს), ცენტრალური ევროპის კონსერვატორმა ლიდერებმა, კიდევ ერთხელ გამოიყენეს სამიტი დემოგრაფიის საკითხებზე, (რომელიც 2 წელიწადში ერთხელ ბუდაპეშტში იმართება), რათა გაელაშქრათ მიგრაციის წინააღმდეგ,…
ბაიდენის მხარდაჭერის რეიტინგი დაეცა 43%-მდე, ჰარისის – 49%-მდე
Gallup აშშ                     გელაპი აცხადებს, რომ ინაუგურაციიდან 8 თვის შემდეგ, ბაიდენის რეიტინგი დაეცა მისი პრეზიდენტობის პერიოდის ყველაზე დაბალ ნიშნულზე – 43%-ზე.…
„ჩინური“ სკანდალის ფონზე, გენერალი მილი „რისკების შესამცირებლად“ რუს კოლეგას შეხვდა – დეტალები არ ხმაურდება
Fox News აშშ     ოთხშაბათს, შტაბების მეთაურთა გაერთიანებული კომიტეტის ხელმძღვანელი გენერალი მილი, ჰელსინკიში თავის რუს კოლეგას შეხვდა. პენტაგონმა ამ შეხვედრას უწოდა „შეხვედრების გაგრძელება, რისკების შესამცირებლად და კონფლიქტების გადასაჭრელად“ –…
სპეცპროკურორ დარემის საბრალდებო დასკვნა, „რუსული კვალისგან“ ქვას ქვაზე არ ტოვებს
WALL STREET JOURNAL აშშ სარედაქციო სტატია                           ოთხშაბათს, 16 სექტემბერს, აშშ-ს იუსტიციის სამინისტროს სპეცპროკურორმა ჯონ დარემმა გამოაქვეყნა…
ბაიდენის წყალობით, პუტინმა ევროპას ენერგეტიკული შანტაჟი მოუწყო
Washington Examiner აშშ თომ როგანი   ყოფილი პრეზიდენტის – დონალდ ტრამპის (რომელიც ილუზიებით იკვებებოდა) პატივისცემა პუტინის მიმართ, როგორც წესი, მისი განცხადებებით შემოიფარგლებოდა
აშშ-ში წინასწარმეტყველებენ კორონავირუსის პანდემიის სულ რამდენიმე თვეში დასრულებას Главред უკრაინა
Главред უკრაინა ალექსეი ტიჩინი   კორონავირუსის პანდემია, რომელმაც მთელი მსოფლიო გატანჯა, შეიძლება დასრულდეს 2022 წლის გაზაფხულზე, განაცხადა აშშ-ს ალერგიულ და ინფექციურ დაავადებათა ეროვნული ინსტიტუტის დირექტორმა ენტონი ფაუჩიმ
ქალაქი, რომელიც ბრძოლის ველად იქცა
Daily Mail დიდი ბრიტანეთი დევიდ ევერი     მოულოდნელმა სამხედრო სწავლებებმა რიგაში,  აღაშფოთა და გაახალისა ქალაქის მაცხოვრებლები. უქმეებზე ლატვიის დედაქალაქი გადაიქცა საომარი მოქმედების საიმიტაციო რაიონად სამოქალაქო საზოგადოება, როგორც ჩანს, არ…

Месяц: Сентябрь 2021
Украина и Венгрия вызывают послов друг друга — на фоне негодования в связи с попытками России «вепонизировать» газовые поставки
Daily Express (Великобритания) Себастьян Киттли (Sebastian Kettley) Украина и Венгрия скрестили шпаги из-за углубляющегося газового кризиса в Европе. Послы этих двух стран были вызваны во внешнеполитические ведомства для обсуждения противоречивой…
На сочинском саммите Карабах тоже на столе переговоров
Türkiye (Турция) Йылмаз Бильген (Yılmaz Bilgen) Отмечается, что на встрече Эрдогана и Путина наряду с Идлибом, Крымом, С-400 и ситуацией на границе с Сербией, где в последнее время возросла напряженность,…
Сергей Лавров: Мали хочет пригласить российских наемников
(CNN, США) Кейтлин Ху (Caitlin Hu) Российский министр иностранных дел Сергей Лавров заявил в субботу, что Мали планирует нанять частных российских наемников, чтобы те помогли обеспечить безопасность в стране
Лидеры Центральной Европы выступают против «нового либерального воук-вируса» ЕС
EUobserver (Бельгия) Эстер Залан (Eszter Zalan) В четверг (23 сентября) консервативные лидеры Центральной Европы вновь воспользовались проходящим раз в два года в Будапеште саммитом по вопросам демографии, чтобы выступить против…
Рейтинг одобрения Байдена снизился до нового минимума в 43%, рейтинг Харрис — до 49%
Gallup (США) Гэллап сообщает о том, что восемь месяцев спустя инаугурации Байдена, его рейтинг опустился до самого низкого значения за время его президентства — 43%. Это означает, что, по сравнению…
на фоне «китайского» скандала генерал Милли встретился с Россией для «снижения рисков», не раскрывая подробностей
Fox News (США) В среду глава Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли встретился в Хельсинки со своим российским коллегой. Пентагон назвал эту встречу «продолжением переговоров о снижении рисков и…
Обвинительное заключение спецпрокурора Дарема не оставляет камня на камне от «российского следа»
Wall Street Journal (США) Редакционная статья В четверг 16 сентября специальный прокурор министерства юстиции США Джон Дарем предъявил обвинение в лжесвидетельстве перед ФБР, совершенному в 2016 году, юристу предвыборной кампании…
Стараниями Байдена Путин объявил Европе энергетическую войну
Washington Examiner (США) Том Роган (Tom Rogan) Почтительное отношение к Владимиру Путину бывшего президента Дональда Трампа, питавшего иллюзии, как правило, ограничивалось его заявлениями
В США прогнозируют окончание пандемии коронавируса уже через несколько месяцев
Главред (Украина): Алексей Тычина Терзающая весь мир пандемия коронавируса может закончиться уже весной 2022 года, заявил директор Национального института аллергических и инфекционных заболеваний США Энтони Фаучи