ხელიდან გაშვებული შანსები
Junge Welt გერმანია იორგ კრონაუერი შესაძლებლობა იმისა, რომ თავიდან აგვეცილებინა 2022 წლის 24 თებერვალს დაწყებული კონფლიქტი, საკმარისზე მეტი იყო. რა თქმა უნდა, რუსეთს არ უნდა შეეყვანა ჯარები უკრაინაში, მაგრამ არც…
IL Fatto Quotidiano იტალია ალესანდრო პარენტე უკრაინის შეიარაღებული ძალების მხრიდან ავდეევკის დატოვებას, მოჰყვა ორი არმიის შეჯახება, ამჯერად ამ ქალაქიდან დასავლეთით – დაახლოებით კილომეტრში. უკრაინული ჯარისკაცები ქაოსურად ტოვებდნენ ქალაქს, რომელიც დიდი…
The Guardian დიდი ბრიტანეთი შონ უოკერი ვლადიმირ ზელენსკის წინაშე, უახლოეს თვეებში დადგება რთული ამოცანა. რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში, უკვე მესამე წელს ითვლის და უკრაინის პრეზიდენტს, სულ უფრო უჭირს წონასწორობის შენარჩუნება
The Washington Post აშშ საიობან ო გრეიდი, ანასტასია გალუშკა, დენ ლამიტი მიუხედავად უკრაინული არმიის მთავარსარდლის განცხადებისა, რომ ავდეევკიდან გავიდნენ, რათა შეენარჩუნებინათ ჯარისკაცების სიცოცხლე და თავიდან აეცილებინათ რუსულ ალყაში მოქცევა, უკრაინამ…
Military Watch Magazine აშშ 17 თებერვალს, რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა აიღეს სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ქალაქი ავდეევკა, დონბასში და უკრაინელ მებრძოლებს მიაყენეს უზარმაზარი ზიანი – იტყობინებიან, რომ რუსული შეტევის პიკზე, უკრაინული არმიის დანაკარგი…
Politico აშშ ალექსანდერ ვარდი, პოლ მაკლორი ბევრი დასავლელი პოლიტიკოსი და ჩინოვნიკი აცხადებს, რომ აშშ-ს 60-მილიარდიანი დამატებითი სამხედრო დახმარების გარეშე, უკრაინა დამარცხდება რუსეთთან კონფლიქტში, მაგრამ მათ „არც ის იციან, როგორ მიიღწევა…
Jyllands-Posten დანია დანიის პრემიერ-მინისტრი – მეტე ფრედერიქსენი თვლის, რომ ევროპულმა ქვეყნებმა მეტი უნდა გააკეთონ უკრაინის დახმარებისთვის, რომელიც შეიარაღების მწვავე დეფიციტს განიცდის
Newsweek აშშ აადილ ბრარი ჩინეთის მუდმივმა წარმომადგენელმა გაეროში – ჩჟან ციუნმა განაცხადა, რომ დიპლომატიური ძალისხმევის ეფექტიანობისთვის საჭიროა, შეწყდეს უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება. „ზოგიერთმა ქვეყანამ უნდა შეწყვიტოს ცეცხლზე ნავთს დასხმა და დიპლომატიური…
Forbes აშშ დავიდ ექსი თითქმის 2 წელი (რუსეთთან კონფლიქტის დაწყებიდან), უკრაინული არმიის 110-ე მექანიზებული ბრიგადა იცავდა ავდეევკას, საყრდენ პუნქტს ოკუპირებული დონეცკის ჩრდილო-დასავლეთით, აღმოსავლეთ უკრაინაში
Advance ხორვატია დ. მარიანოვიჩი გაგრძელება … ვალერი ზალუჟნის მოცილება, იმიტომ დასჭირდათ, რომ დასავლელი ინვესტორების წინაშე, რომლებმაც ათეულობით მილიარდობით დოლარი ჩადეს უკრაინის წარუმატებელ კონტრშეტევაში, თავი ემართლებინათ. დიახ, დასავლეთის სამხედრო-სამრეწველო ლობის თვალთახედვით,…

Ласточкино – очередное стратегическое отступление киевской армии. Русские наступают
IL Fatto Quotidiano Италия Алессандро Паренте (Alessandro Parente) Отступление ВСУ из Авдеевки привело к столкновению двух армий на расстоянии километра к западу от нее. Украинские солдаты хаотично покидали город, который,…
Третий год вооруженного конфликта на Украине может оказаться самым трудным для Зеленского
The Guardian / Великобритания Шон Уокер Перед Владимиром Зеленским на ближайшие месяцы стоит незавидная задача. Полномасштабная российская военная операция на Украине разменяла свой третий год, и украинскому президенту становится все…
Украина понесла потери во время хаотичного отступления из Авдеевки
The Washington Post / США Сайобан О’Грэди (Siobhán O‘Grady), Анастасия Галушка (Anastacia Galouchka), Дэн Ламот (Dan Lamothe) Несмотря на заявления нового главкома ВСУ о том, что Авдеевка была оставлена с…
Беспорядочное отступление ВСУ из ключевого города: брошенные раненые и техника в Авдеевке
Military Watch Magazine / США 17 февраля российские вооруженные силы взяли стратегически расположенный город Авдеевку в Донбассе, нанеся украинским войскам огромный урон — сообщается, что потери ВСУ на пике российского…
Метте Фредериксен: «К годовщине начала конфликта на Украине стране должно быть передано больше оружия»
Jyllands-Posten / Дания Премьер-министр Дании Метте Фредериксен считает, что страны Европы должны делать больше для помощи Украине, которая испытывает острую нехватку вооружения
Китай встал на сторону России в ООН и призвал к прекращению поставок оружия Украине
Newsweek / США Аадил Брар Постпред КНР при ООН Чжан Цзюнь (Zhang Jun) заявил, что для эффективности дипломатических усилий США должны прекратить отправку оружия на Украину. «Некоторые страны должны немедленно…
У Украины всего две специализированные штурмовые бригады. Одна брошена в Авдеевку прикрывать отступающий гарнизон
Forbes / США Дэвид Экс Почти два года, с начала российской спецоперации, 110-я механизированная бригада ВСУ защищала Авдеевку, опорный пункт к северо-западу от занятого Россией Донецка на востоке Украины
Зеленский все-таки сменил Залужного. Анализ в широком контексте: на Украине и в Европе выбрана тактика сохранения власти за счет уничтожения страны
Advance / Хорватия Д. Марьянович Продолжение … Валерия Залужного хотели убрать, потому что вынуждены что-то предъявить западным инвесторам, вложившим миллиарды в провальное украинское контрнаступление. Да, с точки зрения западного военно-промышленного…