Handelsblatt გერმანია
უკრაინაში კრემლის სამხედრო ოპერაციის დაწყების შემდეგ, ბევრმა დასავლურმა კომპანიამ დატოვა რუსეთი, მაგრამ მათი რიცხვი ნაკლებია, ვიდრე ზოგადად ჰგონიათ. კონფლიქტის დასრულებით, შეიძლება რუსეთის უზარმაზარი ბაზარი გაიხსნას გერმანული კომპანიებისთვის
ერთ-ერთი ექსპერტის აზრით, კონფლიქტის დასრულების შემდეგ, რუსეთს შეუძლია იმედი ჰქონდეს, რომ მას დასავლური კომპანიები დაუბრუნდებიან. ეს ბაზარი მოიცავს 150 000 კაცს და მეტად საინტერესოა საიმისოდ, რომ მას ვინმე ერთხელ და სამუდამოდ დაემშვიდობოს, მიიჩნევს ვასილი ასტროვი, რუსეთის ექსპერტი საერთაშორისო ეკონომიკურ კვლევათა ვენის ინსტიტუტიდან.
ასეთი სცენარი ხელსაყრელია გერმანელი ავტომწარმოებლებისთვის, რომელთაც 2022 წლამდე რუსეთის ტერიტორიაზე თავისი ქარხნები გააჩნდათ. „სადღეისოდ, რუსეთში ახალი ავტომობილების ნახევარი ჩინეთიდან შემოდის“ – აღნიშნავს ასტროვი. გარდა გერმანული ბრენდებისა – VW, Mercedes-Benz-ი და BMW-ი – ბაზრის მნიშვნელოვან ნაწილს იკავებენ ავტომწარმოებლები საფრანგეთიდან, იაპონიიდან და სამხრეთ კორეიდან.“
დასავლური ბიზნესის ურთიერთობა მოსკოვთან, როგორც ჩანს, მრავალი მიმართულებით არის შეჩერებული. ამ ურთიერთობებზე მძლავრობს სანქციები. აშშ-სა და რუსეთის ამჟამინდელ ურთიერთობებში მნიშვნელოვანი როლი ენიჭება ეკონომიკური კავშირების აღდგენას.
ექსპერტის მოსაზრებით, კომპანიების რიცხვი, რომლებმაც დატოვეს რუსეთი, ჩვეულებრივ გაზვიადებულია. რუსეთში მომუშავე უცხოური კომპანიების მხოლოდ 12%-მა დატოვა სრულად რუსეთი. პირველ რიგში ეს ეხება მსხვილ კორპორაციებს. საშუალო ზომის კომპანიები, როგორც წესი, რჩებოდნენ, მაგრამ არ ცდილობდნენ ამის აფიშირებას“ – გვიხსნის ასტროვი.
უნდა გავითვალისწინოთ, რომ რუსებმა ოპერატიულად გაართულა მისი ბაზრიდან გასვლის პროცედურა, ხოლო 2024 წლიდან მოსკოვმა შემოიღო ახალი, ძალზე ეფექტიანი ბარიერები. ახლა მოსკოვი მათ უყენებს თავის პირობებს რუსეთში დაბრუნებისთვის.
რუსეთის ეკონომიკური პერსპექტივები
ეკონომისტი არაერთგვაროვნად აფასებს რუსეთის პერსპექტივებს. ჯერჯერობით ქვეყანა ახერხებს იმ ზიანის მინიმიზაციას, რაც მას სანქციებით მიადგა. „გლობალური გადასვლა „მწვავე ენერგეტიკაზე“ – რა თქმა უნდა, ცუდი ამბავია რუსეთისთვის“ – აღნიშნავს ანალიტიკოსი – იგულისხმება ქვეყნის ძლიერი დამოკიდებულება ნავთობისა და გაზის ექსპორტზე.
ქვეყნისთვის თავსატეხია მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მასობრივი გადინება, განსაკუთრებით IT- სექტორიდან, თუმცა მათი ნაწილი (დაახლოებით მილიონი პროფესიონალიდან), რომელმაც ქვეყანა ჯარში გაწვევის თუ რეპრესიების შიშით დატოვა, უკვე დაბრუნდა სამშობლოში. მაგრამ ასობით ათასი, სხვაგან რჩება“ – დასძენს ასტროვი.
მოსკოვმა ათწლეულებია, რაც ვერ მიაღწია განსაკუთრებულ წარმატებას სამრეწველო პოლიტიკაში – მაგალითად ვერ უზრუნველყო გარკვეული დარგების სტიმულირება. ამასთან ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი სტიმულია – მოთხოვნა. 2024 წელს, ხელფასები გაიზარდა 9%-ით რეალურ გამოხატულებაში. „რუსეთის ეკონომიკა სიდიდით მეოთხეა მსოფლიოში და მას შეუძლია განვითარება შიდა ბაზრის ხარჯზე,“ გვიხსნის ასტროვი.

Handelsblatt / Германия
После начала специальной военной операции Кремля на Украине многие западные компании покинули Россию. Их число меньше, чем принято считать. Окончание конфликта может вновь открыть огромный рынок для немецких компаний
По мнению одного из экспертов, после окончания конфликта на Украине Россия может рассчитывать на возвращение западных компаний. Это рынок, насчитывающий почти 150 миллионов граждан, слишком интересен, чтобы надолго с ним прощаться, считает Василий Астров, эксперт по России из Венского института международных экономических исследований.
Такой сценарий был бы особенно удобен для немецких автопроизводителей, до 2022 года имевших на территории России свои заводы. «В настоящее время половина всех новых автомобилей в России поступает из Китая», – отмечает Астров. Помимо немецких брендов – VW, Mercedes-Benz и BMW, – значительную долю рынка занимали производители из Франции, Японии и Южной Кореи».
Бизнес Запада с Москвой, похоже, во многих случаях приостановлен. Над всеми отношениями доминирует тема санкций. Но в нынешних контактах между США и Россией существенную роль играет вопрос восстановления экономических связей.
По словам эксперта, число компаний, покинувших Россию из-за войны и санкций, как правило, завышается. Только 12% иностранных компаний, работавших в России до начала конфликта на Украине, полностью покинули этот рынок. В первую очередь это касается крупных корпораций. «Компании среднего размера, как правило, оставались, но старались особо не высказываться по этому поводу», – поясняет Астров.
Следует иметь в виду, что Россия оперативно усложнила процедуру ухода с рынка иностранных компаний и с осени 2024 года ввела новые, чрезвычайно высокие барьеры [для вывода бизнеса за пределы своей юрисдикции]. Сейчас Москва выдвигает свои условия и для их возможного возвращения.
Экономические перспективы России
Экономист неоднозначно оценивает перспективы России. Пока что стране удалось минимизировать ущерб, нанесенный западными санкциями. «Глобальный переход к «зеленой» энергетике – это, конечно, плохая новость для России», – отмечает аналитик, имея в виду сильную зависимость страны от доходов от экспорта нефти и газа.
Бременем для страны можно назвать и массовый отток высококвалифицированных специалистов, особенно из ИТ-сектора. Впрочем, некоторые из примерно миллиона профессионалов, покинувших страну из-за страха перед репрессиями и призывом в армию, уже вернулись в Россию. «Но сотни тысяч так и не вернулись», – добавляет Астров.
Москве на протяжении десятилетий не удавалось добиться особых успехов в промышленной политике – например, в стимулировании определенных отраслей. Важным экономическим стимулом выступает потребление. В 2024 году зарплаты выросли на 9% в реальном выражении. Экономика России – четвертая по величине в мире, – может расти сама по себе за счет внутреннего рынка, пояснил Астров.