10 ივლისს, კიევში, დღისით-მზისით დაცხრილეს მამაკაცი. ის აღმოჩნდა პოლკოვნიკი, უკრაინის დაზვერვის მაღალი რანგის თანამშრომელი და საიდუმლო ოპერაციების ვეტერანი – ივან ვორონიჩი. მის სიკვდილს არ ჩაუვლია უკვალოდ. გასულ კვირას, უკრაინის უშიშროების სამსახურმა განაცხადა მკვლელობაში ეჭვიტანილი ეფ-ეს-ბეს 2 აგენტის ლიკვიდაციის შესახებ
ერთი შეხედვით, ურთიერთანგარიშსწორება შესაძლოა ჩვეულებრივი მოვლენად მივიჩნიოთ. ლიკვიდაცია კარგა ხანია იქცა ყოვლისმომცველი კონფლიქტის ერთ-ერთ ფრონტად და უკრაინამ თავის აქტივში ჩაიწერა ისეთ  სიმაღლეებზე წვდომა, როგორიც იყვნენ გენერლები იგორ კირილოვი და იაროსლავ მოსკალიკი. უკრაინელი მზვერავები არც  მალავენ თავის ამბიციებს და ირწმუნებიან, რომ მათ უკვე გაამზადეს პოტენციურ მსხვერპლთა სია.
ბოლო დრომდე, საიდუმლო ოპერაციები კიევის პრიორიტეტად მიიჩნეოდა, მაგრამ ისეთი პერსონის მოკვდინება, როგორიც იყო ვორონიჩი, მიუთითებს, რომ სიტუაცია მოსკოვის სასარგებლოდ იცვლება. „თუ ეს მართალია, ეს კარგის ნიშანია – აღტაცებით ამბობს კრემლის პროპაგანდისტი ალეკსანდრ კოცი – მტერს თავისივე ტერიტორიაზე უნდა ეშინოდეს“.
მას ასე, რა იმალება კრემლის წარმატების უკან? მისი სპეცსამსახურები ჯერ კიდევ ვერ მოსულან გონს ოპერაცია „აბლაბუდას“ – რუსეთის ტერიტორიაზე უპილეტოებით მიტანილი მასშტაბური იერიშის შემდეგ, რომელიც წელიწადნახევარი მზადდებოდა და დაიგეგმა იმდენად გულდასმით, რომ უკრაინელებმა მოგვიანებით ოპერაციის  ჩანაწერებიც კი გამოფინეს. რა გასაკვირია, კრემლი ახლა ცდილობს  ყველას დაანახოს, რომ მასაც შეუძლია მტრის რიგებში თავისი აგენტურით შეაღწიოს.
ვორონიჩის სიკვდილი ასევე შეიძლება იყოს ხანგრძლივი მუშაობის ნაყოფი. ამბობენ, რომ 2023 წელს, მოსკოვმა შექმნა საგანგებო დავალებათა დეპარტამენტი – სადაზვერვო ქვედნაყოფი, რომელიც აერთიანებს ძალებსა და კადრებს ყველა რუსული სპეცსამსახურიდან, უცხოელების გადმობირების, ლიკვიდაციისა და დივერსიების მოწყობის მიზნით. ის დაკომპლექტებულია რუსული დაზვერვის ყველაზე გამოცდილი სპეციალისტებით და მათ არ სჭირდებათ კონკრეტულ ოპერაციებზე პუტინის უშუალო ნებართვა.
მზვერავები მოსკოვიდან, ცდილობენ  საკუთარი თავის რეაბილიტაციას – საწყის ეტაპზე განცდილი წარუმატებლობების გამო. ამდენად მოსალოდნელია, რომ მათ შორის გაჩაღდება კონკურენცია, რათა გააფართოვონ ისედაც ფორმალური გავლენის საზღვრები – როგორც ეს ხდება უკრაინულ სპეცსამსახურებში, სადაც СБУ და ГРУ ერთმანეთს ეცილებიან დაფნის გვირგვინს.
უშიშროების დასავლური სამსახურების თანამშრომლები აღნიშნავენ, რომ მათი დეპარტამენტის აქტივობა შემცირდა აშშ-ს სათავეში დონალდ ტრამპის მოსვლის შემდეგ, ვინაიდან კრემლი ცდილობდა ახალ ადმინისტრაციასთან მეგობრული ურთიერთობა გაება. თუმცა დღეს, როცა აშშ-სა და რუსეთის ურთიერთდამოკიდებულება ისევ დაეშვა ფსკერზე, მოსკოვს არა აქვს საფუძველი, ხელი აიღოს თავდასხმებსა და დივერსიებზე. ამას გარდა, საბრძოლო მოქმედებების მკვეთრი გააქტიურების ფონზე, წერტილოვანი დარტყმები – ქმედითი იარაღია მტრისათვის მნიშვნელოვანი ზიანის მიყენებისთვის, შიდა აუდიტორიის გულის მოსაგებად და უკრაინული ელიტის დასაშინებლად – მით უფრო მაშინ, როცა ეს მიიღწევა მინიმალური დანახარჯით.
მოსკოვის მოქმედებს, როგორც ჰიდრა, რომლის განადგურებაც პრაქტიკულად შეუძლებელია. ცხოვრებისგან გარიყულ უკრაინელ მოზარდებს რისკ ჯგუფიდან,  უკავშირდებიან სოცქსელებით, არწმუნებენ მათ და უბიძგებენ დივერსიებისა და აფეთქებებისკენ. რაკი ვერ ხერხდება  უცხო ძალების კონტროლი, კიევმა გაშალა უკრაინიული საზოგადოების ინფორმირების კამპანია. თუმცა თითოეული, ხელისუფლების მუქარით შეშინებული მოზარდის გვერდზე, მოიძებნება სხვა მისი თანატოლი, რომელიც დახარბდება კრემლის შეთავაზებულ სარგებელს.
მართალია მოსკოვისთვის  მოზარდი თაობა ნამდვილი საბადოა მცირე ოპერაციების ჩატარებისთვის, მაგრამ მის არსენალში მოიძებნება უფრო მძლავრი იარაღიც. ვორონიჩის ლიკვიდაციაზე პასუხისმგებლობა საკუთარ თავზე აიღო დაჯგუფება The Base-მა. ეს არის ულტრამემარჯვენე მიმართულების ჩრდილოვანი ორგანიზაცია, რომელიც ამერიკაში დაარსა პენტაგონის დავალებების დაქირავებულმა შემსრულებელმა, ახლა კი კრემლის სავარაუდო ჯაშუშმა – რინალდო ნაცარომ, რომელიც იბრძვის თეთრკანიანთა ეთნოსახელმწიფოს შექმნისთვის დასავლეთ უკრაინაში და აქტიურად იყენებს ქილერებს კიევის რეჟიმის შესარყევად.
ივან ვორონიჩის სიკვდილი –  დიდი ტრაგედიაა უკრაინისთვის. კიევმა დაკარგა არა მარტო მაღალი რანგის მოხელე – არამედ, მისი სიკვდილით საყოველთაოდ წარმოჩნდა, რომ რუსეთი წარმატებით უსწორდება თავის მტრებს. კიევს მოუწევს  განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდოს The Base-ის გაფრთხილებას: „СБУ-ს პოლკოვნიკის ლიკვიდაცია – ეს არ არის დასასრული, ეს მხოლოდ დასაწყისია“.

Бетани Эллиотт (Bethany Elliott) писательница, специализируется на России и Восточной Европе
10 июля в Киеве средь бела дня был застрелен мужчина. Им оказался полковник, высокопоставленный сотрудник украинской разведки и ветеран тайных операций Иван Воронич. Его гибель не прошла безнаказанной. В прошлое воскресенье Служба безопасности Украины (СБУ) заявила об уничтожении двух якобы причастных к убийству агентов ФСБ
На первый взгляд, взаимные расправы могут показаться делом привычным. Ликвидации давно стали лишь одним из фронтов обширного конфликта, и Украина записала на свой счет такие высокопоставленные цели, как российские генералы Игорь Кириллов и Ярослав Москалик. Не стесняясь амбиций, украинские разведчики даже утверждают, что у них заготовлен список потенциальных жертв для дальнейших атак.
Хотя до недавнего момента тайные операции считались коньком Киева, гибель человека уровня Воронича говорит о том, что ситуация меняется в пользу Москвы. “Если это действительно так, то это добрый знак, — восторженно заявил кремлевский пропагандист Александр Коц, — Враг должен бояться на своей территории”.
Так что же стоит за успехом Кремля? Его спецслужбы наверняка еще не оправились от операции “Паутина” — масштабной атаки беспилотников на территории России, тайно готовившейся в течение полутора лет и спланированной настолько тщательно, что украинцы впоследствии сами опубликовали отснятый материал. Неудивительно, что Кремль теперь хочет показать, что ему тоже по силам внедряться в ряды противника.
Гибель Воронича также могла стать плодом предварительной работы. Утверждается, что в 2023 году Москва создала Департамент особых поручений — разведывательное подразделение, объединившее силы и кадры всех российских спецслужб для вербовки иностранных агентов, ликвидаций и диверсий. Оно укомплектовано старейшими специалистами российской разведки, и ему не требуется одобрение Путина для проведения конкретных операций. Разведчикам Москвы необходимо реабилитироваться после провалов в начале спецоперации (здесь явно требуется пояснение автора, но она решила, видимо, что читатели ей и так поверят. – Прим. ИноСМИ), поэтому ожидается, что они будут конкурировать друг с другом и расширять свои и без того прозрачные границы — примерно как конкурирующие украинские спецслужбы СБУ и ГРУ борются за лавры.
Сотрудники западных служб безопасности отмечают, что активность департамента снизилась с приходом к власти в США Дональда Трампа, поскольку Кремль пытался завязать с новой администрацией дружеские отношения. Однако сегодня, когда отношения между США и Россией достигли нового дна, у Москвы нет причин сдерживаться в покушениях и диверсиях. Кроме того, на фоне стремительного развития боевых действий точечные ликвидации — верный способ нанести ощутимый урон противнику, одержать громкие победы для внутренней аудитории и посеять страх среди украинской элиты — и все это с минимальными затратами.
Метод работы Москвы — это гидра, победить которую практически невозможно. С неблагополучными украинскими подростками из группы риска удаленно связываются через соцсети, убеждая или обманом привлекая их к диверсиям, поджогам и взрывам. Не имея возможности остановить деятельность внешних сил, Киев развернул внутреннюю кампанию по информированию общественности. Однако на каждого украинского подростка, напуганного угрозами правительства, наверняка найдется другой, который соблазнится посулами кремлевских денег.
Хотя подростки по всей стране могут стать полезным подспорьем для небольших операций Москвы, в ее арсенале имеется оружие помощнее. Ответственность за ликвидацию Воронича на себя взяла группировка The Base (“База”). Эта теневая организация ультраправых взглядов, основанная в Америке бывшим подрядчиком Пентагона и предполагаемым кремлевским шпионом Ринальдо Наццаро, борется за создание полностью белого этногосударства на Западной Украине и предлагает услуги киллеров, чтобы расшатать Киев.
Гибель Ивана Воронича — глубокая трагедия для Украины. Киев не просто потерял высокопоставленного чиновника — его смерть подчеркивает успех России в расправе над врагами. Киеву же стоит прислушаться к предупреждению The Base: “Расстрел полковника СБУ — это не конец, а только начало”.