სერგეი კოროტკიხი აცხადებს, რომ ნატოს არა ჰყავს ხალხი, რომელიც რუსეთს შეებრძოლება
СТРАНА.UA / Украинa „აზოვისა“ და პარტია „ნაციონალური კორპუსის“ ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა – სერგეი კოროტკიხმა (ბოცმანი), კომენტარი გააკეთა დასავლელი ჩინოვნიკების განცხადებაზე, რომ არსებობს რუსეთის ფედერაციის ნატოს ქვეყნებზე თავდასხმის საფრთხე
გადაიქცევა თუ არა პოლონეთი – მესამე მსოფლიო ომის საკრალურ მსხვერპლად?
Niezależny Dziennik Polityczny პოლონეთი მაციეჟ პაკულა სწავლება, შეიარაღებული ძალების პროფესიული მომზადების განუყოფელი ნაწილია. სწავლების მიმდინარეობისას, სამხედროები ხვეწენ საკუთარ თეორიულ ცოდნასა და კომპეტენციებს, რომლებიც მათ შეიძინეს ლექციებსა და წვრთნებზე
ზელენსკი ასახელებს რუსეთის რეგიონებს, რომლებიც უკრაინელებითაა დასახლებული. კრემლი აღშფოთებულია
Berliner Zeitung გერმანია ნიკოლას ბუტილინი უკრაინის პრეზიდენტი ირწმუნება, რომ რუსეთის სამხრეთის ნაწილი – ისტორიულად უკრაინელებით იყო დასახლებული. მოსკოვი ამას პროვოკაციად მიიჩნევს
უკრაინის კონფლიქტს „ გარღვევის ნიშანწყალი არ ეტყობა“: შესაძლოა, მშვიდობაც კი „კატასტროფად“ მოგვიბრუნდეს
Daily Star დიდი ბრიტანეთი ევან გლიდოუ უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტში – „გაზაფხულამდე არავითარი ცვლილებები არ იქნება“, ამბობს ექსპერტი, რომლის აზრით, რუსული და უკრაინული ძალები ჩიხში მოექცნენ
„სიტუაცია სავალალოა“. საკვანძო მიმართულებაზე – რუსული ძალები უკრაინელებს, რიცხობრივად ოთხჯერ აღემატებიან
Business Insider გერმანია ტიბო სპირლე უკრაინელი მებრძოლები ცდილობენ შეინარჩუნონ პოზიციები მდინარე დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე, უკრაინის სამხრეთში თუმცა რუსი სამხედროები, მათ ოთხჯერ აღემატებიან, რის შესახებ Financial Times-ს ერთ-ერთმა უკრაინელმა მებრძოლმა შეატყობინა…
რუსეთის შეტევითი კამპანიის შეფასება – 2024 წლის , 17 იანვრის მდგომარეობით
Institute for the study of war (ISW) აშშ უკრაინის დაზვერვის უწყების წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს არ გააჩნიათ საკმარისი ოპერატიული რეზერვი, რათა ერთზე მეტი მიმართულებით შეუტიონ
პოლკოვნიკი მაკგრეგორი: უკრაინის დასასრული უკვე დადგა
Die Weltwoche შვეიცარია დუგლას მაკგრეგორი, აშშ-ს არმიის გადამდგარი პოლკოვნიკი: მაინც როგორ არის საქმე სინამდვილეში?
შვეიცარიელი მინისტრის მოულოდნელი განცხადება დავოსში: „ რუსეთის გარეშე, მშვიდობა ვერ დამყარდება“
Onet.pl პოლონეთი უკრაინის პრეზიდენტი – ვლადიმირ ზელენსკი, ორშაბათს მონაწილეობას მიიღებს 54-ე მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმში – შვეიცარიულ დავოსში, იტყობინება მისი კანცელარია. ამასობაში კი შვეიცარიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა თავის გამოსვლაში განაცხადა, რომ…
უკრაინამ – ყირიმი პრიორიტეტულ სამიზნედ დასახა
Le Figaro საფრანგეთი იზაბელ ლასერი მას შემდეგ, რაც ვერ გაარღვია რუსების პოზიციები დონბასში, უკრაინამ გადაწყვიტა მთელი ძალიახმევა შავი ზღვისკენ მიემართა
დაუძლურებული ზელენსკი, მეტად სუსტია გამარჯვებისთვის
The Telegraph დიდი ბრიტანეთი რიცარდ კემპი დღეს ვლადიმირ ზელენსკი აწყდება უდიდეს გამოწვევას როგორც ლიდერი და ეს გამოწვევა გაცილებით სერიოზულია, ვიდრე ორი წლისწინანდელი, როცა რუსულმა ძალებმა გადმოლახეს უკრაინის საზღვრები. იმხანად დასავლეთმა…

Сергей Коротких заявил, что у НАТО нет людей, которые могли бы воевать против России
СТРАНА.UA / Украинa Один из основателей «Азова» и партии «Национальный корпус» Сергей Коротких («Боцман») прокомментировал заявления западных чиновников об угрозе нападения РФ на страны НАТО
Может ли Польша стать сакральной жертвой Третьей мировой войны?
Niezależny Dziennik Polityczny / Польша Мачей Пакула (Maciej Pakuła) Учения вооруженных сил являются неотъемлемой частью их профессиональной подготовки. Во время них военнослужащие совершенствуют свои теоретические знания и компетенции, приобретенные во…
Зеленский называет целые регионы России землями, населенными украинцами. Кремль возмущен
Berliner Zeitung / Германия Николас Бутылин (Nicolas Butylin) Украинский президент утверждает, что часть юга России исторически была заселена украинцами. Москва расценивает это как провокацию
В конфликте на Украине не наблюдается «никаких признаков прорыва»: даже мир может обернуться «катастрофой»
Daily Star / Великобритания Эван Глидоу (Ewan Gleadow) Зеленский выглядит все более растерянным. Поддержка со стороны США и ЕС оказалась намного менее надежной, чем он мог себе представить, заявил в…
«Ситуация плачевная»: на ключевом направлении российские войска численно превосходят украинцев в четыре раза
Business Insider / Германия Тибо Спирле (Thibault Spirlet) —Украинские войска пытаются удержать свои позиции на восточном берегу реки Днепр на юге Украины. —Но российские войска численно превосходят их в четыре…
Неожиданные слова швейцарского министра в Давосе. «Без России не будет мира»
Onet.pl / Польша Президент Украины Владимир Зеленский в понедельник примет участие в 54 Всемирном экономическом форуме в швейцарском Давосе, сообщила в воскресенье его канцелярия. Между тем, министр иностранных дел Швейцарии…
Вялый Зеленский слишком слаб для победы
The Telegraph / Великобритания Ричард Кемп (Richard Kemp) На Украине крепнут разногласия среди представителей власти, которые пытаются скинуть друг на друга вину за военные неудачи, пишет The Telegraph. Если Зеленский…