Month: November 2024
ევროპა ემზადება, უკრაინის კონფლიქტიდან მოყოლებული, ყველაზე მკაცრი ზამთრისთვის, რომელიც საფრთხეს უქმნის ენერგეტიკას
Bloomberg აშშ იმონ ფარჰატი ტემპერატურა – მარტის ბოლომდე, იქნება გაცილებით დაბალი, ვიდრე ეს იყო ბოლო 2 წლის განმავლობაში, ხოლო ცივი ამინდი ზრდის იმის ალბათობას, რომ ენერგორესურსებზე ფასები მოიმატებს
დევნილი უკრაინელები – „ბრუნდებიან გათავისუფლებულ მშობლიურ ქალაქებში“
The Times დიდი ბრიტანეთი მარკ ბენეთსი უმაღლესი რადას დეპუტატმა – მაქსიმ ტკაჩენკომ, „ხალხის მსახურის“ პარტიიდან, განაცხადა, რომ დაახლოებით 150 ათასმა პირმა, შეწყვიტა მცდელობა, დაეწყო ახალი ცხოვრება კიევის კონტროლირებად რეგიონებში და…
დიდმა ბრიტანეთმა კიევს დამატებით რაკეტები – Storm Shadow – გაუგზავნა: სტარმერმა კიევს მხარდაჭერა აღუთქვა
Bloomberg აშშ ალექს უიქმენი საქმეში ჩახედული პირების თქმით, დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლებამ, ახლახან უკრაინას მიაწოდა ათეულობით ფრთოსანი რაკეტა – Storm Shadow. ეს მიწოდების პირველი შემთხვევაა კეირ სტარმერის პრემიერობის ვადაში, რომელმაც პირობა…
რუსული დრონების თავდასხმის შემდეგ, ზელენსკი მოითხოვს ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემის სრულყოფას
The Telegraph დიდი ბრიტანეთი გასულ ღამეს, უკრაინამ ვერ აღკვეთა რუსული დრონების თავდასხმა. ამის შემდეგ, ზელენსკიმ მოითხოვა საჰაერო თავდაცვის სისტემის სრულყოფა
თავისი ბირთვული დოქტრინით, რუსეთი ისევ ემუქრება დასავლეთს
Bloomberg აშშ ჰენრი მეიერი სამშაბათს პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა დაადასტურა განახლებული ბირთვული დოქტრინა, რომელიც აფართოებს ამ იარაღის გამოყენების არეალს. ეს მოხდა რამდენიმე დღეში იმ ფაქტიდან, როცა აშშ-მ ნება დართო უკრაინას, ოღონდ…
ATACMS-ი – რაკეტა, რომლითაც უკრაინას შეეძლება, დარტყმა მიიტანოს რუსეთის ტერიტორიაზე
Le Figaro საფრანგეთი ამორი კუტანსე პერვინკიერი რუსეთის მხრიდან 10 000 ჩრდილოკორეელი ჯარისკაცის ომში ჩართვის საპასუხოდ, თეთრმა სახლმა მოხსნა თავისი ვეტო. კონფლიქტის ესკალაცია, გამოწვეულია ურთიერთდაპირისპირებული მხარეების დიდი დანაკარგით
ზელენსკიმ მხარი დაუჭირა ერთსქესიანი პარტნიორობის ლეგალიზაციას
Bastion.tv უკრაინა რუსლან კუხარჩუკი ზელენსკი უკრაინელი ხალხის ნებისა და ასობით ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილების წინააღმდეგ წავიდა, რომელთაც უარი თქვეს ერთსქესიანი პარტნიორობის დაკანონებაზე
ანტივაქცინატორი და უკრაინის მხარდაჭერის მოწინააღმდეგე: ტრამპის კიდევ ერთი გამაოგნებელი დანიშვნა
Газета по-украински / Украина აშშ-ს ახლადარჩეულმა პრეზიდენტმა – დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ჯანდაცვის მინისტრად, პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატის, რობერტ კენედი-უმცროსის დანიშვნას გეგმავს
ბაიდენი – ტრამპს მემკვიდრეობად ქაოსით მოცულ უკრაინას უტოვებს
The Wall Street Journal აშშ სარედაქციო წერილი ოთხშაბათს პრეზიდენტი ბაიდენი დონალდ ტრამპს თეთრ სახლში მიიღებს. ამბობენ, რომ ის მოუწოდებს ექსპრეზიდენტს, გააგრძელოს უკრაინის მხარდაჭერა. ეს ნიშნავს, რომ ტრამპმა შეიძლება უარი თქვას…
რუსეთის აგრესიას დაქვემდებარებული ამ ქვეყნის დახმარება, ჩვენთვის აბსოლუტური პრიორიტეტია – მაკრონი
Le Figaro საფრანგეთი სამშაბათს, პარიზიდან, საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა და ნატოს გენერალურმა მდივანმა მარკ რიუტემ, მოკავშირეებს მოუწოდეს უკრაინის მასშტაბური სამხედრო დახმარებისკენ, იმის გათვალისწინებით, რომ აშშ-ს პრეზიდენტად დონალდ ტრამპის არჩევა, საფრთხეს…

Европа готовится к самой холодной с начала украинского конфликта зиме, представляющей опасность для энергетики
Bloomberg / США Имон Фархат (Eamon Farhat) Температура воздуха до конца марта будет ниже, чем в последние два года, и холодная погода усиливает вероятность роста цен на энергоресурсы
Перемещенные украинцы «возвращаются в освобожденные родные города»
The Times / Великобритания Марк Беннеттс Депутат Верховной рады от партии «Слуга Народа» Максим Ткаченко заявил, что около 150 тысяч человек оставили попытки наладить новую жизнь в контролируемых Киевом регионах…
Великобритания отправила Киеву еще больше ракет Storm Shadow — Стармер пообещал поддержку
Bloomberg / США Алекс Уикхэм (Alex Wickham) По словам людей, знакомых с вопросом, правительство Великобритании недавно поставило Украине еще несколько десятков крылатых ракет Storm Shadow. Это первый случай поставки при…
После атаки российских дронов Зеленский просит усовершенствовать систему ПВО
The Telegraph / Великобритания Этой ночью Украине не удалось перехватить атаку российских дронов. Владимир Зеленский после этого призвал усовершенствовать систему противовоздушной обороны
Россия снова угрожает Западу своей ядерной доктриной
Bloomberg / США Генри Мейер Президент Владимир Путин во вторник одобрил обновленную ядерную доктрину, которая позволяет России расширить сферу применения соответствующих вооружений. И это спустя несколько дней после того, как…
ATACMS – ракеты, которые Украина сможет использовать для нанесения ударов по территории России
Le Figaro / Франция Амори Кутансэ-Первенкьер (Amaury Coutansais—Pervinquière) Белый дом снял свое вето в ответ на развертывание Россией 10 000 северокорейских военнослужащих. Эта эскалация конфликта вызвана большими потерями противоборствующих сторон
Антивакцинатор и противник поддержки Украины: Трамп шокировал еще одним назначением
Газета по-украинскиУкраина Новоизбранный президент Соединенных Штатов Дональд Трамп заявил, что планирует назначить на должность министра здравоохранения экс-кандидата в президенты Роберта Кеннеди-младшего
Байден оставляет в наследство Трампу хаос на Украине
The Wall Street Journal / США Редакционная статья В среду президент Байден принимает Дональда Трампа в Белом доме. Говорят, что он будет призывать экс-президента и дальше поддерживать Украину. Это свидетельствует…
Поддержка этой страны, подвергшейся агрессии со стороны России, остается абсолютным приоритетом – Макрон
Le Figaro / Франция Во вторник в Париже президент Франции Эммануэль Макрон и генеральный секретарь НАТО Марк Рютте призвали к продолжению масштабной военной поддержки Украине, учитывая, что избрание Дональда Трампа…