უმაღლესი რადას დეპუტატმა – მაქსიმ ტკაჩენკომ, „ხალხის მსახურის“ პარტიიდან, განაცხადა, რომ დაახლოებით 150 ათასმა პირმა, შეწყვიტა მცდელობა, დაეწყო ახალი ცხოვრება კიევის კონტროლირებად რეგიონებში და მიაშურა რუსების მიერ დაკავებულ ტერიტორიებს. მისი თქმით, მათ არ დარჩათ სხვა არჩევანი, გარდა მშობლიურ ქალაქებში დაბრუნებისა
„იძულებით გადადგილებულებმა, ვერ მიიღეს საჭირო დახმარება სახელმწიფოსგან – ვერც საცხოვრებელი, ვერც სოციალური მხარდაჭერა, ვერც დანაკარგის კომპენსაცია და ვერც ალტერნატიული სამუშაო“ – უთხრა მან საიტ „უკრინფორმს“. ტკაჩენკომ ასევე აღნიშნა, რომ დროებით გადაადგილებული მოქალაქეების უმრავლესობა, შეეჯახა „დისკრიმინაციას“ და ვერ იპოვა სამუშაო ადგილი – დამსაქმებლების მათდამი სკეპტიკური დამოკიდებულების გამო.
მოგვიანებით ტკაჩენკომ უარყო თავისივე სიტყვები, როცა მისი განცხადება რუსულმა მედიამ აიტაცა.
„ასეთი მონაცემები არ არსებობს. ეს იყო ჩემი უსაფუძვლო და ემოციური ვარაუდი“  – თქვა  მან.
თუმცა მისი გამონათქვამი კვლავ აქტუალური გახდა მას შემდეგ, რაც პიოტრ ანდრიუშენკომ, მარიუპოლის დევნილი მერის მრჩეველმა თქვა, რომ სულ ცოტა 50 ათასი ადამიანი დაუbრუნდა მარიუპოლს იმ დროიდან, როცა 2022 წელს ქალაქი რუსების ხელში გადავიდა.
ანდრიუშენკოს თქმით, კიევის ხელისუფლების მხრიდან დახმარების ვერმიღების პირობებში, დევნილებმა ვერ შეძლეს ცხოვრება ახალი ფურცლიდან დაეწყოთ – უკრაინის კონტროლირებად რაიონებში. „ადამიანებს არა აქვთ საცხოვრისი, დასაქმებულები კი არენდის ფულს ძლივს უყრიან თავს. ისინი იძულებულნი არიან, რომ უკან დაბრუნდნენ. ეს არა არის იდეოლოგიის საკითხი“ – აღნიშნავს ის.
მან ასევე განაცხადა, რომ ათასობით უკრაინელი დაბრუნდა მარიუპოლში, რათა ხელახლა მოეხდინა საკუთრების რეგისტრაცია, ამჯერად უკვე  რუსული  კანონმდებლობის შესაბამისად.
„მოგვიანებით ისინი წავიდნენ“ – დაწერა მან  Telegram-ზე. მარიუპოლის აღების შემდეგ, რუსეთმა განაცხადა, რომ მოახდენდა კერძო საკუთრების „ნაციონალიზაციას“, იმ შემთხვევაში, თუ მფლობელი არ წარმოადგენდა შესაბამის დოკუმენტაციას, ამასთან მფლობელს  ევალებოდა საბუთები პირადად წარმოედგინა.
პარტია „ხალხის მსახურის“ თავჯდომარემ – ელენა შულიაკმა, დევნილთა მხარდაჭერის სახელმწიფო პოლიტიკას, სრული კრახი უწოდა. მსოფლიო ბანკი დაზიანებული და დანგრეული საცხოვრებელის აღდგენისთვის საჭირო თანხად 120 მილიარდ ფუნტ სტერლინგს ასახელებს. შულიაკი აღნიშნავს, რომ დღევანდელი დაფინანსებით (4 მილიარდი გრივნა წელიწადში), საცხოვრებელი ფონდის აღდგენას – 1575 წელი დასჭირდება.
შიდა მიგრანტების რაოდენობა უკრაინაში, თითქმის 4 მილიონს აღწევს. ისინი იღებენ 2 ათას გრივნას (დაახლოებით 40 ფუნტ სტერლინგს) ყოველთვიურად, ხოლო ოჯახები მცირეწლოვანი ბავშვებითა და ინვალიდებით – 3 ათას გრივნას. დაახლოებით 7 მილიონმა უკრაინელმა კი ქვეყანა ომის დაწყებისთანავე დატოვა.
უკრაინელი მოხელების მონაცემებით, მარიუპოლში დაიღუპა 25 ათასი კაცი, თუმცა სხვა ცნობებით, ეს რიცხვი შეიძლება 3-ჯერ მეტი იყოს.
გაეროს ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მრავალსართულიანი შენობების 90% და კერძო სახლების 60% დანგრეული ან დაზიანებულია საომარი მოქმედებების შედეგად. ბევრი ადამიანი, რომელიც დარჩა ან დაბრუნდა მარიუპოლში, ცხოვრობს ნათესავებთან ან თავშესაფარში.
რუსეთმა წამოიწყო მარიუპოლის აღდგენის პროექტი, მაგრამ კრიტიკოსები მოსკოვს ამხელენ სახლების უხარისხო მშენებლობასა და პროგრამის პროპაგანდისტული მიზნებით გამოყენებაში. „ყველაფერი ეს ტყუილია! ყოველივე ეს – თვალის ახვევაა“ – ყვიროდა ქალბატონი პუტინის მარიუპოლში შარშანდელი მოგზაურობის დროს.

The Times / Великобритания
Депутат Верховной рады от партии «Слуга Народа» Максим Ткаченко заявил, что около 150 тысяч человек оставили попытки наладить новую жизнь в контролируемых Киевом регионах Украины и вернулись на освобожденные Россией территории. По его словам, у них не осталось иного выбора, кроме как вернуться в свои родные города
«Они не получили должной помощи от государства — ни жилья, ни социальной поддержки, ни компенсации [за убытки], ни работы», — заявил он сайту «Укринформ». Ткаченко также отметил, что большинство временно перемещенных граждан столкнулись с «дискриминацией» и не смогли найти работу из-за скептического отношения к ним работодателей.
Позже Ткаченко отказался от своих слов, после того как их подхватили российские СМИ. «Таких данных нет. Это было мое необоснованное и эмоциональное предположение», — сказал он.
Однако его заявление прозвучало после того, как Петр Андрющенко, советник изгнанного мэра Мариуполя, заявил, что по меньшей мере 50 тысяч человек вернулись в Мариуполь с тех пор, как он перешел под контроль России в 2022 году.
По словам Андрющенко, отсутствие помощи со стороны киевских властей привело к тому, что беженцы не смогли начать жизнь с чистого листа в районах, которые все еще находятся под контролем Киева. «Людям негде жить. Если они работают, денег едва хватает на аренду. Они вынуждены возвращаться. Это не вопрос [пророссийской] идеологии», — отмечает он.
Он также заявил, что тысячи украинцев вернулись в Мариуполь, чтобы переоформить право собственности на недвижимость по российским законам.
«Позже они уехали», написал он в Telegram. После взятия Мариуполя Россия заявила, что «национализирует» частную собственность, если люди не предъявят документы, подтверждающие право собственности. Они должны были сделать это лично.
Председатель партии «Слуга народа» Елена Шуляк назвала государственную политику Украины в вопросе поддержки переселенцев полностью провальной. Всемирный банк оценивает восстановление поврежденного или разрушенного жилого фонда на Украине в 120 миллиардов фунтов стерлингов. Шуляк отметила, что при нынешнем финансировании в четыре миллиарда гривен в год для полной компенсации за разрушенное и поврежденное жилье понадобится 1575 лет.
Внутренними переселенцами на Украине стали почти четыре миллиона граждан. Они получают две тысячи гривен (40 фунтов стерлингов) в месяц от правительства или три тысячи гривен, если у них есть несовершеннолетние дети или инвалиды. Еще около семи миллионов украинцев покинули страну после начала специальной военной операции.
По данным украинских чиновников, в Мариуполе погибло до 25 тысяч человек, хотя по другим оценкам, это число может быть в три раза больше.
В докладе Организации Объединенных Наций (ООН) говорится, что 90% многоэтажек и 60% частных домов были разрушены или повреждены в ходе боевых действий. Многие люди, которые вернулись или остались в Мариуполе, живут у родственников или во временном жилье.
Россия запустила проект по восстановлению Мариуполя, но критики обвиняют Москву в строительстве некачественных домов, которые используются в основном в пропагандистских целях. «Это все неправда! Это все напоказ!», — кричала женщина во время прошлогодней поездки Путина в Мариуполь.