The Daily Star-ი ყურადღებით აკვირდება ვლადიმირ ზელენსკის – ვლადიმირ პუტინის მტრისა და რუსულ არმიასთან მებრძოლის – სახეს და პატივს მიაგებს მას, როგორც ომის გმირს
2019 წელს, როცა კომიკოსი და შოუმენი ზელენსკი სენსაციურად აირჩიეს უკრაინის პრეზიდენტად, ის ვერ წარმოიდგენდა, რა ელოდა მომდევნო 6 წლის განმავლობაში. იმ თავბრუდამხვევი დღიდან, ის იქცა სასტიკი კონფლიქტის სიმბოლოდ, კონფლიქტისა, რომელმაც შეიწირა 43 000 უკრაინელის სიცოცხლე – სინამდვილეში ეს ციფრი ბევრად მეტია. ზელენსკის გახდა საომარი ეპოქის სიმბოლო.
მას ყურადღებით აკვირდებოდა მასმედია, ზელენსკის ემუქრებოდნენ და უყვიროდნენ დონალდ ტრამპი და ჯეი დი ვენსი: მას მხრებზე აწევს პასუხისმგებლობა 38 მილიონ უკრაინელისა და თავისი სამშობლოს წინაშე.
ერთ დროს სიცოცხლითა და ხალისით აღსავსე ზელენსკის სახეზე, აღბეჭდილია გადატანილი ვაების კვალი – მასზე აღარ იკითხება ყმაწვილური აზარტი, ეს უფრო გმირული სახეა.
„ზელენსკის ჰქონდა ბავშვური გამომეტყველება, მისი კანი კი გაცილებით საღად გამოიყურებოდა, ახლა კი ელასტიურობადაკარგულ სახეზე იკითხება ასაკობრივი ცვლილებები. დღეს ზელენსკის ნაღვლიანი, მკაცრი და სერიოზული კაცის შესახედაობა აქვს, ზოგიერთ ფოტოზე კი თვალები აქვს ჩაცვენილი. ეს დაბერების ტიპური ნიშანია“ – ამბობს  „სუპერ- დიაგნოსტიკოსი“ – სიმონ მალიკი.
„საინტერესოა ზელენსკის მიმიკაზე დაკვირვება: გაქრა ბიჭური, ანცი ღიმილი, რომლის დროსაც ცხვირის წვერი არხეოდა – მას ჩაენაცვლა უფრო თავშეკავებული და სერიოზული კაცის იერი“ – დასძენს მალიკი.
დოქტორი გარეტ ნაი – სოლფორდის უნივერსიტეტიდან, იმ აზრს ეთანხმება, რომ პრეზიდენტობის განმავლობაში, ზელენსკი საგრძნობლად  შეიცვალა: „როგორც ამბობენ, ყველაფერი რაც არ გკლავს, გაბერებს!“
„სტრესი და ტრავმატული მოვლენები, უზარმაზარ გავლენას ახდენს ადამიანის ორგანიზმზე“ – დასძენს ის. სტრესი ცვლის ჰორმონალურ ბალანსს და ჩვენი ორგანიზმის ბიოლოგიურ სტრუქტურებს, უბიძგებს უჯრედებს განსხვავებული ქმედებისკენ. „როცა ორგანიზმში სტრესის მდგომარეობაშია, მასში იზრდება კორტიზოლის დონე“ – აღნიშნავს დოქტორი ნაი.
„ეს პირდაპირ კავშირშია დნმ-ისა და სხვა ბიოლოგიური სტრუქტურების დაზიანებასთან, რაც ხელს უშლის უჯრედების აღდგენა-განახლებას, საბოლოოდ კი ამას მივყავართ დაჩქარებულ დაბერებასთან. კორტიზოლი აძლიერებს ანთებას და დამატებით აზიანებს ორგანიზმის უჯრედებს. ის, რასაც ახლა ვხედავთ – არის სტრესი, შეწყვილებული წონის კლებასთან. ბუნებრივი ცხიმოვანი ფენა მცირდება; კორტიზალი და ანთება კი კანს ელასტიურობასა და პიგმენტაციას ამცირებს, ხელს უწყობს მცირე ნაოჭების გაჩენას, სახეს კი მომჩვარულს ხდის“ – ამბობს ის.

Гарри Томпсон (Harry Thompson)
The Daily Star пристально вглядывается в лицо Владимира Зеленского — противника Владимира Путина и борца с российской армией — и приветствует его как героя войны
Когда комик и шоумен Владимир Зеленский был сенсационно избран президентом Украины в 2019 году, он и представить себе не мог, что его ждет в следующие шесть лет. С того головокружительного дня он стал символом жестокого конфликта, унесшего жизни по меньшей мере 43 000 украинцев — хотя считается, что эта цифра гораздо выше — и стал лидером военного времени.
Он подвергался пристальному вниманию со стороны СМИ, ему угрожали, на него орали Дональд Трамп и Джей Ди Вэнс; на его плечах лежит бремя ответственности за будущее 38 миллионов украинцев и их родины.
Когда-то наполненное жизнью и радостью лицо теперь несет отпечаток пережитого им горя — но хотя его лицо больше не отражает мальчишеский азарт, оно выглядит как лицо героя.
«У Зеленского было детское лицо, кожа выглядела свежее. Теперь же она потеряла упругость и эластичность, стали заметны возрастные изменения. У сегодняшнего Зеленского печальный, суровый и более серьезный вид, а на некоторых снимках — впалые глаза. Типичный признак старения», — сказала «супер-распознаватель» Симона Малик.
«Интересно наблюдать за мимикой Зеленского — исчезли мальчишеские озорные улыбки, которые раньше приподнимали кончик его носа, — на смену им пришло более сдержанное и серьезное выражение [лица]. Сегодня он выглядит по-другому», — добавила она.
Доктор Гарет Най из Университета Солфорда согласился, что Зеленский изменился за время президентства: «Как говорится, все, что тебя не убивает, делает тебя старше».
«Стресс и травматические события оказывают огромное влияние на человеческий организм», — добавил он. Стресс может изменять уровень гормонов и биологические структуры нашего организма, побуждая клетки действовать по-другому. «Когда организм находится в состоянии стресса, то повышается уровень гормона кортизола», — отметил доктор Най.
«Это напрямую связано с увеличением повреждений ДНК и других биологических структур, которые не позволяют клеткам восстанавливаться и обновляться, что в конечном итоге приводит к ускоренному старению. Кортизол усиливает воспаление и еще больше повреждает клетки организма. То, что мы здесь видим, — это стресс в сочетании с потерей веса. Естественная жировая прослойка уменьшается; кортизол и воспаление снижают эластичность и пигментацию кожи, способствуя появлению мелких морщин и делая лицо более осунувшимся», — добавил он.