Україна молода უკრაინა ვლადიმირ ვიატროვიჩი         ჩვენ არ გვაქვს ბირთვული იარაღი, რომლითაც შეგვეძლებოდა აგრესორის შეჩერება. გაზსადენი ევროპაში, რომელიც უკრაინას გვერდს აუვლის – ეს მინუს – კიდევ ერთი…
რუსეთის ევროპეიზაცია – ევროკავშირის პროექტი, რომელიც უსასრულოდ გაჭიანურდა
Goteborgs–Posten   შვედეთი ჰაკან ბუსტრომი        ბელორუსიას, რომელსაც ჩვენ ახლა ბელორუსს ვუწოდებთ, ხშირად მოიხსენიებენ ევროპის უკანასკნელ დიქტატურად. ეს მთლად სწორი, არ უნდა იყოს. რუსეთიც, თავისთავად დიქტატურაა, თუმცა პუტინს მისი…
გამომწვევი ფოტოსურათები და რუსული გავლენა წინასაარჩევნო კამპანიაზე გერმანიაში
Svenska Dagbladet შვედეთი თომას ლუნდინი    ,,ახალგაზრდა ვიყავი და ფული მჭირდებოდა’’ – ეს წარწერა ანალენა ბერბოკის ფოტოზე,  ეხმიანება ახალგაზრდობის პერიოდში ჩადენილი ცოდვების აღიარებას, რომლის მსგავსი ისტორია, მრავლად გვხვდება ყვითელი პრესის…
ბელორუსმა დასავლეთი გამოიწვია
Blomberg  აშშ კლარა ფერეირა მარკესი                     ბელორუსის სტანდარტითაც კი, ის რომ ლუკაშენკომ ფაქტობრივად გაიტაცა თვითმფრინავი, რომელიც ერთი ევროპული დედაქალაქიდან მეორისკენ მიემართებოდა,…
რატომ თქვა ბაიდენმა უარი ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2’’-ისთვის სანქციების დაწესებაზე
Süddeutsche Zeitung  გერმანია ჰუბერტ ვეტცელი   რა თქმა უნდა, ასედაც შეიძლება ბრძოლის დასრულება – ადგე…და დანებდე. სწორედ ასე შეიძლება შეფასდეს, აშშ-ს პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის გადაწყვეტილება, რომელმაც  ნაციონალური უსაფრთხოების უფრო აღმატებული…
რუსეთი პრეტენზიას აცხადებს არქტიკაზე: ,,ეს ჩვენი მიწაა’’
Die Welt    გერმანია   კლიმატურმა ცვლილებებმა, გამოიწვია ძალთა ბალანსის ცვლილებაც, ჩვენი პლანეტის უკიდურეს ჩრდილოეთში. ნავთობით, ბუნებრივი აირითა და საზღვაო გზებით, დაინტერესებულნი არიან სხვადასხვა ქვეყნები.  რუსეთი აპირებს მათთვის ბარიერი დააწესოს
რუსეთის სუსტი წერტილები, რომელთაც ნაკლები ყურადღება ექცევა
Обозреватель  უკრაინა ვიქტორ  კასპრუკი     ახლახან ლიტვის პრეზიდენტმა ვიტანას ნაუსედამ განაცხადა, რომ ევროკავშირის არსენალში არსებობს რუსეთზე წნეხის გამოუყენებელი საშუალებები. პუტინის რუსეთს ბევრი სუსტი წერტილი აქვს, მაგრამ მათ ნაკლებ ყურადღებას…
ევროკავშირმა გააკრიტიკა რუსეთის გადაწყვეტილება – ჩეხეთისა და აშშ-ს „ არამეგობრულ“ სახელმწიფოებად გამოცხადების შესახებ
POLITIKO ბელგია ჯორჯო ლეალი   მოსკოვმა ოფიციალურად გამოაცხადა ჩეხეთი და აშშ „არამეგობრულ სახელმწიფოებად“ და შეზღუდა ამ ქვეყნების საელჩოების თანამშრომლების რაოდენობა რუსეთში. ამ ნაბიჯს ბრიუსელის მხრიდან მძაფრი კრიტიკა მოჰყვა
ჯორდან პიტერსონმა განმარტა, რატომ გაავსო სახლი საბჭოთა პროპაგანდით
Newsweek  აშშ ევან პალმერი            ჯორდან პიტერსონმა ახსნა ,,უცნაური’’ მიზეზი, რატომ არის მისი სახლის კედლებზე გამოფენილი საბჭოთა ხელოვნების ნიმუშები. გლენ ბექის შაბათის პოდკასტზე, გახმაურებული წიგნების ავტორს,…
რუსეთი თავს ესხმის ამერიკელებს, დროა – მას პასუხი გაეცეს
Washington Examines  აშშ სარედაქციო წერილი           დაზვერვაში და კაპიტოლიუმის ბორცვზე, სულ უფრო მყარდება ეჭვი, რომ რუსეთი უნამუსოდ ესხმის თავს ამერიკელებს. კონკრეტულად, დაზვერვა იკვლევს მიზანმიმართულ რადიოსიხშირულ  (იგივე…

Европеизация России – проект ЕС, который затянулся на вечность
(Göteborgs-Posten, Швеция) Хокан Бустрём (Håkan Boström) Белоруссия, которую мы теперь называем Беларусь, часто называют последней диктатурой Европы. Это не совсем правильно. Россия сама по большому счету — диктатура, хотя Путина…
Откровенные фотографии и российское влияние на немецкую предвыборную кампанию
Svenska Dagbladet (Швеция) Томас Лундин (Tomas Lundin) «Я была молода, и мне нужны были деньги». Подпись к откровенным фотографиям Анналены Бербок (Annalena Baerbock) звучит словно одно из многочисленных признаний в…
Белоруссия бросает вызов Западу
Bloomberg (США Клара Феррейра Маркес (Clara Ferreira Marques) Даже по белорусским стандартам то, что Александр Лукашенко по сути дела захватил самолет, следовавший из одной европейской столицы в другую, чтобы арестовать…
Почему Байден отказался от санкций против «Северного потока — 2»
Süddeutsche Zeitung (Германия) Хуберт Ветцель (Hubert Wetzel) Конечно, так тоже можно закончить спор — просто сдаться. Именно сдачей позиций можно считать решение президента США Джо Байдена, поскольку он, руководствуясь более…
Россия заявляет о претензиях в Арктике: «Это наша земля»
(Die Welt, Германия) Изменения климата вызывают изменения в соотношении сил на Крайнем Севере нашей планеты. Нефть, природный газ и морские пути интересуют самые разные страны. Россия намерена установить для них…
Уязвимые места России, на которые не обращают внимание
Обозреватель (Украина) Виктор Каспрук Недавно президент Литвы Гитанас Науседа заявил, что в арсенале Европейского Союза еще есть неиспользованные средства для давления на Россию. Путинская Россия имеет немало уязвимых мест, но…
ЕС раскритиковал решение России объявить Чехию и США «недружественными» государствами
POLITICO (Бельгия) Джорджо Леали (Giorgio Leali) Глава Европейского совета заявил, что решение Москвы «подрывает дипломатические отношения». Москва официально объявила Чехию и США «недружественными государствами» и ограничила количество сотрудников в их…
Джордан Питерсон объяснил, зачем заполонил дом советской пропагандой
Newsweek (США) Юэн Палмер (Ewan Palmer) Джордан Питерсон объяснил «нелепую» причину, почему стены его дома завешаны советским искусством. В субботнем подкасте Гленна Бека, канадского психолога и автора нашумевших книг, спросили…
Россия нападает на американцев. Пора нанести ответный удар
Washington Examiner (США) Редакционная статья Вразведке и на Капитолийском холме крепнут подозрения, что Россия подлым образом нападает на американцев. Конкретно, разведка изучает целенаправленные радиочастотные атаки (они же «микроволновые») на нервную…