კლიმატურმა ცვლილებებმა, გამოიწვია ძალთა ბალანსის ცვლილებაც, ჩვენი პლანეტის უკიდურეს ჩრდილოეთში. ნავთობით, ბუნებრივი აირითა და საზღვაო გზებით, დაინტერესებულნი არიან სხვადასხვა ქვეყნები. რუსეთი აპირებს მათთვის ბარიერი დააწესოს
რუსეთმა გააფრთხილა დასავლეთი არქტიკაზე პრეტენზიის გამოთქმის გამო. ,, …მაგრამ ყველასთვის ცნობილია, რომ ეს ჩვენი ტერიტორიაა, ეს ჩვენი მიწაა’’- განაცხადა ორშაბათს მოსკოვში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა. მისი თქმით, რუსეთი პასუხისმგებელია ,,არქტიკის სანაპიროს უსაფრთხოებაზე.’’ ეს განცხადება მან გააკეთა არქტიკული საბჭოს ფარგლებში გამართული მინისტრების შეხვედრის წინ, რომლის შემადგენლობაში შედიან ქვეყნები, რომელთაც აქვთ გასასვლელი არქტიკაზე.
დათბობის შედეგად არქტიკა სულ უფრო ხელმისაწვდომი ხდება. ამდენად, იზრდება ამ რეგიონის მიმდებარე სახელმწიფოების, ასევე ჩინეთის ინტერესი – მისი სტრატეგიული მდებარეობის, ჩრდილოეთ პოლუსის ბუნებრივი რესურსებისა და საზღვაო გზების გამო.
არქტიკის საბჭოში, რუსეთის გარდა, შედიან შეერთებული შტატები, კანადა, ნორვეგია, დანია, შვედეთი, ფინეთი და ისლანდია. ამ ქვეყნების წარმომადგენლები – ოთხშაბათ-ხუთშაბათს – რეიკიავიკში ხვდებიან.
გასულ თვეში აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა გააფრთხილა რუსეთი და მოუწოდა მას ,,არ გამოიყენოს სათავისოდ’’ ის ცვლილებები, რაც კლიმატის დათბობას ახლავს. რუსეთმა, ბოლო რამდენიმე წელია დიდი რესურსები ჩადო სამხედრო ინფრასტრუქტურის შექმნასა და სასარგებლო რესურსების მოძიებაში.
ივლისში ნატო აპირებს განიხილოს რუსეთის მზარდი დასწრება არქტიკაზე. ჩრდილოეთ პოლუსის ნავთობისა და ბუნებრივი აირის უზარმაზარ მარაგებზე პრეტენზიას აცხადებენ სხვა ქვეყნებიც, მათ შორის – აშშ და ნორვეგია.

(Die Welt, Германия)
Изменения климата вызывают изменения в соотношении сил на Крайнем Севере нашей планеты. Нефть, природный газ и морские пути интересуют самые разные страны. Россия намерена установить для них барьер
Россия предостерегла Запад от выдвижения претензий относительно Арктики. «Но всем было давно известно, что это наша территория, это наша земля», — заявил в понедельник в Москве российский министр иностранных дел Сергей Лавров. По его словам, Россия несет ответственность за «безопасность арктического побережья». Эти заявления были сделаны накануне встречи министров в рамках Арктического совета, в состав которого входят восемь государств, имеющих выход в Арктику.
В результате потепления Арктика становится все более доступной. Поэтому растет интерес к этому региону сопредельных государств, в также Китая, — из-за его стратегического положения, природных ресурсов Северного полюса, а также из-за морских путей.
В Арктический совет входят, помимо России, Соединенные Штаты, Канада, Норвегия, Дания, Швеция, Финляндия и Исландия. Представители этих стран в среду и четверг встречаются в Рейкьявике.
Госсекретарь США Энтони Блинкен в прошлом месяце предостерег Россию и призвал ее «не использовать в своих интересах» изменения, вызванные потеплением климата. Россия за последние несколько лет вложилась в военную инфраструктуру, а также в разработку полезных ископаемых в Арктике.
НАТО также собирается в июне обсудить растущее российское присутствие в Арктике. На огромные месторождения нефти и природного газа в районе Северного полюса претендуют и другие страны, в том числе Соединенные Штаты и Норвегия.