რუსეთი აგრძელებს დაბომბვას და ინარჩუნებს პოზიციებს კიევის მახლობლად – მიუხედავად მოსკოვის დაპირებისა, რომ შეამცირებდა თავისი ძალების რაოდენობას
CNBC  აშშ თედ ქემფი    „მნიშვნელოვანი“ რუსული დაბომბვა და სარაკეტო დარტყმები გრძელდება ქალაქ ჩერნიგოვზე, რუსეთის შეიარაღებული ძალები რჩებიან კიევის მახლობლად, მიუხედავად მოსკოვის დაპირებისა, განაცხადა ოთხშაბათს დიდმა ბრიტანეთმა
„არსებობს ეჭვი,“ რომ აბრამოვიჩი, მოლაპარაკებების დროს მოწამლეს
BBC  დიდი ბრიტანეთი               როგორც ამბობენ, ბ.-ნი აბრამოვიჩი, საზღვარზე, სამშვიდობო მოლაპარაკებებს ესწრებოდა. რუს მილიარდერ რომან აბრამოვიჩს მოწამვლისთვის დამახასიათებებლი სიმპტომები, თვის დასაწყისში, ბელორუს-უკრაინის საზღვარზე გამართული…
ზელენსკი აცხადებს, რომ მზადაა – განიხილოს ნეიტრალიტეტის საკითხი; ბლინკენი ამბობს, რომ აშშ არ ცდილობს რეჟიმის შეცვლას
NBC  აშშ სუმათი ბალა, იენ თომასი, ჰანა მაიო   უკრაინის პრეზიდენტმა – ვლადიმირ ზელენსკიმ, რუსი ჟურნალისტებისადმი თავის ოთხმოცდაათწუთიან მიმართვაში, განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა მზადაა, განიხილოს ნეიტრალიტეტის სტატუსი – რუსეთთან სამშვიდობო…
უკრაინა: თუ რუსეთი ქიმიურ იარაღს გამოიყენებს, ნატო მას უპასუხებს, აფრთხილებს ბაიდენი მოსკოვს
BBC  დიდი ბრიტანეთი     აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა განაცხადა, რომ ნატო „უპასუხებს,“ თუ რუსეთმა უკრაინაში ქიმიური იარაღი გამოიყენა. პრეზიდენტს, რომელიც ევროპაში მოკავშირეებთან მოსალაპარაკებლად იმყოფება, არ დაუზუსტებია, რას ნიშნავს ეს
უკრაინული შენაერთები, ბრძოლით იბრუნებენ პოზიციებს კიევის დასავლეთით
BBC დიდი ბრიტანეთი   უკრაინელი ჯარისკაცები კონტრშეტევაზე გადავიდნენ ქვეყნის რამდენიმე რაიონში და ბოლო ცნობებით, მათ შეძლეს – დაებრუნებინათ კიევის მიმდებარე პოზიციები. აშშ-ს თავდაცვის უწყების წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ უკრაინელები პარალელურად თმობენ…
ბაიდენი შიშობს, რომ რუსეთმა შეიძლება ქიმიური იარაღი გამოიყენოს; ზელენსკი ამბობს, რომ ზოგიერთი ქალაქი ისეა დაბომბილი, რომ მისი ცნობა შეუძლებელია
THE WASHINGTON POST აშშ ემი ჩენგი, რეიჩელ პენეტი     რუსეთმა გამოიყენა ჰიპერბგერითი რაკეტები უკრაინაში, ირწმუნებოდა ორშაბათის გამოსვლაში – პრეზიდენტი ბაიდენი. ის ვარაუდობს, რომ ეს ნაბიჯი არის რეაქცია მოსკოვის „გაჭედილ“…
მარიუპოლი: უკრაინამ უარი თქვა – დაეთმო საპორტო ქალაქი
BBC დიდი ბრიტანეთი    რუსეთის სამხედრო ძალების მხრიდან წარმოებული ცეცხლის გამო, მოქალაქეებმა ვერ შეძლეს, დაეტოვებინათ საპორტო ქალაქი. უკრაინამ უარყო რუსების ულტიმატუმი, რომელიც ითვალისწინებდა უსაფრთხო დერეფანს ალყაშემორტყმული მარიუპოლის მცხოვრებთათვის, თუ ისინი…
რას აწვდის აშშ უკრაინას?
BBC     დიდი ბრიტანეთი   აშშ-ს მორიგი დახმარება – მოიცავს ფართო სპექტრის შეიარაღებას, დაწყებული 25 000 ჯავშანჟილეტით, ჩაფხუტებით, შაშხანებითა და ჭურვებით, დამთავრებული ტანკსაწინააღმდეგო იარაღითა და 20 მილიონი ვაზნით
რუსი სამხედროები „გაჭირვებით“ ატარებენ ოპერაციებს, რადგან მათი დანაკარგი იზრდება
CNBC  აშშ                            დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის უწყების შეფასებით, რუსეთი, სამხედრო შენაერთების უკრაინაში გადასროლას, შორეული რეგიონებიდან ახდენს, მათ შორისაა,…
ლოგისტიკის კანონები
სტივენ ბიდლი – კოლუმბიის უნივერსიტეტის პროფესორი, ექსპერტი  საერთაშორისო ურთიერთობების და თავდაცვის საკითხებში   რუსეთის მიერ წარმოებული სამხედრო ქმედებები, გარკვეულ თავსატეხს წარმოადგენს. მიუხედავად უზარმაზარი რაოდენობრივი და მატერიალური უპირატესობისა – უკრაინის შეიარაღებულ…

Россия продолжает обстрелы, удерживает позиции вблизи Киева, несмотря на обещания Москвы сократить их количество
CNBC / США Тед Кемп «Значительные» российские обстрелы и ракетные удары продолжаются по украинскому городу Чернигову, а российские войска по-прежнему удерживают позиции вблизи Киева, несмотря на обещания Москвы об обратном,…
Роман Абрамович получил «подозрение на отравление» во время переговоров
BBC / Великобритания Г-н Абрамович, как говорят, был на границе на переговорах с участниками мирных переговоров Российский миллиардер Роман Абрамович перенес симптомы предполагаемого отравления на мирных переговорах на границе Украины…
Зеленский говорит, что Украина готова обсуждать статус нейтралитета; Блинкен утверждает, что США не стремятся к смене режима
NBC / США Сумати Бала Ян Томас Ханна Мяо . В ходе 90-минутного видеообращения к российским журналистам президент Украины Владимир Зеленский заявил, что его страна готова обсуждать принятие нейтрального статуса…
Украина: Нато ответит, если Россия применит химическое оружие, предупреждает Байден
BBC / ВЕЛИКОБРИТАНИЯ Президент США Джо Байден заявил, что Нато «ответит», если Россия применит химическое оружие в Украине. Президент, находящийся в Европе для переговоров с союзниками, не уточнил, что это…
Война в Украине: Украинские отряды отвоевывают позиции к западу от Киева
BBC / ВЕЛИКОБРИТАНИЯ Украинские войска контратакуют российские силы в некоторых районах страны, и, по сообщениям, им удалось отвоевать позиции вблизи столицы, Киева. Представитель оборонного ведомства США заявил, что украинцы также…
Байден предупреждает, что Россия может прибегнуть к химическому оружию; Зеленский говорит, что некоторые города разбомблены до неузнаваемости
THE WASHINGTON POST США Эми Ченг и Рэйчел Паннет Россия применила гиперзвуковые ракеты в Украине, подтвердил в понедельник президент Байден, предположив, что этот шаг стал ответом на застопорившуюся наземную кампанию…
Мариуполь: Украина отвергла требование России сдать портовый город
BBC / Великобритания Обстрелы со стороны российских войск не позволили гражданским лицам эвакуироваться из осажденного портового города. Украина отвергла российский ультиматум, предлагающий жителям осажденного города Мариуполя безопасный выход из порта…
Что США направят в Украину?
BBC/Великобритания Новая помощь США Украине включает в себя широкий спектр военного оборудования, начиная от 25 000 комплектов бронежилетов и касок до винтовок и гранатометов, тысяч других противотанковых средств и более…
Российские военные «с трудом» проводят операции, поскольку потери растут
CNBC США Согласно оценке Министерства обороны Великобритании, Россия перебрасывает войска в Украину с дальних рубежей, в том числе со своего Тихоокеанского флота, и набирает все больше наемников, пытаясь заменить потерянный…