„მნიშვნელოვანი“ რუსული დაბომბვა და სარაკეტო დარტყმები გრძელდება ქალაქ ჩერნიგოვზე, რუსეთის შეიარაღებული ძალები რჩებიან კიევის მახლობლად, მიუხედავად მოსკოვის დაპირებისა, განაცხადა ოთხშაბათს დიდმა ბრიტანეთმა
„რუსეთის არმია ინარჩუნებს პოზიციებს კიევის აღმოსავლეთითა და დასავლეთით, მიუხედავად გარკვეული შენაერთების გაყვანისა ამ ადგილებიდან“- განაცხადა ბრიფინგზე დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრომ სადაზვერვო მონაცემებზე დაყრდნობით.
ჩერნიგოვი განლაგებულია 90 მილის (145კმ) მანძილზე – კიევის ჩრდილოეთით და 40 მილზე (64კმ) – რუსეთის საზღვრიდან სამხრეთით.
ოთხშაბათს, რუსეთის თავდაცვის უწყების წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ მოსკოვი „მკვეთრად“ შეამცირებდა სამხედრო აქტივობას ჩერნიგოვისა და კიევის მახლობლად, იუწყება NBC news-ი.
აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი, ყველას ურჩევს, ფრთხილად მოეკიდონ მოსკოვის დაპირებებს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ – დააყოვნა ამ საკითხზე CNBC-თან კომენტარი.
ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ უახლოეს დღეებში „კიევის შემოგარენში, სავარაუდოდ გაიმართება“ მძიმე ბრძოლები. გასული კვირიდან მოყოლებული, უკრაინელი მებრძოლები იუწყებიან დედაქალაქის მიმდებარე ქალაქების დაბრუნების შესახებ, მაგრამ ამ განცხადებების გადამოწმება რთული, ხშირად კი შეუძლებელია.
„ერთი რასაც ვხედავთ, ისაა, რომ უკრაინელები იყენებენ ამ შესაძლებლობას და ცდილობენ რუსების უკუგდებას ყველა ხელმისაწვდომი ადგილიდან“- განაცხადა NBC news-ის კორესპონდენტმა გლობალური უსაფრთხოების საკითხებში, დენ დე ლიუსმა.
გააფთრებული ბრძოლები მიმდინარეობს მარიუპოლში, ქვეყნის სამხრეთში – ბრიტანეთის თავდაცვის უწყება იტყობინება, რომ ქალაქის დამცველები, ჯერ კიდევ ინარჩუნებენ მარიუპოლის ცენტრს. ქალაქი დიდწილად დანგრეულია რუსული არტილერიისა და სარაკეტო იერიშების შედეგად.

“Significant” Russian shelling and missile strikes have continued on the Ukrainian city of Chernihiv, and Russian troops are still holding positions close to Kyiv, despite promises to the contrary from Moscow, the United Kingdom said Thursday.
“Russian forces continue to hold positions to the east and west of Kyiv despite the withdrawal of a limited number of units,” the U.K. Ministry of Defence said in an intelligence briefing.
Chernihiv is about 90 miles (145 km) north of Kyiv and 40 miles (64 km) south of the Russian border.
A Russian defense official said Wednesday that Moscow would “drastically” reduce military activity near Chernihiv and the capital of Kyiv, NBC News reported.
U.S. Secretary of State Anthony Blinken urged caution about believing Moscow’s promises. The Russian Defense Ministry’s press office was not immediately available to provide comment to CNBC.
The British ministry said heavy fighting “will likely take place in the suburbs” of Kyiv in the coming days. Since last week, Ukrainian forces began to report retaking towns close to the capital.
The situation around the capital is fluid, and those Ukrainian claims are difficult or impossible to verify.
“You do see the Ukrainians trying to take advantage of opportunities and roll back the Russians where they can,” NBC News Global Security Reporter Dan De Luce said.
Heavy fighting continues in Mariupol in the south, but the U.K. Ministry said Ukrainian defenders are still holding the city center. Mariupol has been largely destroyed by Russian artillery and missiles.