„მნიშვნელოვანი“ რუსული დაბომბვა და სარაკეტო დარტყმები გრძელდება ქალაქ ჩერნიგოვზე, რუსეთის შეიარაღებული ძალები რჩებიან კიევის მახლობლად, მიუხედავად მოსკოვის დაპირებისა, განაცხადა ოთხშაბათს დიდმა ბრიტანეთმა
„რუსეთის არმია ინარჩუნებს პოზიციებს კიევის აღმოსავლეთითა და დასავლეთით, მიუხედავად გარკვეული შენაერთების გაყვანისა ამ ადგილებიდან“- განაცხადა ბრიფინგზე დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრომ სადაზვერვო მონაცემებზე დაყრდნობით.
ჩერნიგოვი განლაგებულია 90 მილის (145კმ) მანძილზე – კიევის ჩრდილოეთით და 40 მილზე (64კმ) – რუსეთის საზღვრიდან სამხრეთით.
ოთხშაბათს, რუსეთის თავდაცვის უწყების წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ მოსკოვი „მკვეთრად“ შეამცირებდა სამხედრო აქტივობას ჩერნიგოვისა და კიევის მახლობლად, იუწყება NBC news-ი.
აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი, ყველას ურჩევს, ფრთხილად მოეკიდონ მოსკოვის დაპირებებს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ – დააყოვნა ამ საკითხზე CNBC-თან კომენტარი.
ბრიტანეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ უახლოეს დღეებში „კიევის შემოგარენში, სავარაუდოდ გაიმართება“ მძიმე ბრძოლები. გასული კვირიდან მოყოლებული, უკრაინელი მებრძოლები იუწყებიან დედაქალაქის მიმდებარე ქალაქების დაბრუნების შესახებ, მაგრამ ამ განცხადებების გადამოწმება რთული, ხშირად კი შეუძლებელია.
„ერთი რასაც ვხედავთ, ისაა, რომ უკრაინელები იყენებენ ამ შესაძლებლობას და ცდილობენ რუსების უკუგდებას ყველა ხელმისაწვდომი ადგილიდან“- განაცხადა NBC news-ის კორესპონდენტმა გლობალური უსაფრთხოების საკითხებში, დენ დე ლიუსმა.
გააფთრებული ბრძოლები მიმდინარეობს მარიუპოლში, ქვეყნის სამხრეთში – ბრიტანეთის თავდაცვის უწყება იტყობინება, რომ ქალაქის დამცველები, ჯერ კიდევ ინარჩუნებენ მარიუპოლის ცენტრს. ქალაქი დიდწილად დანგრეულია რუსული არტილერიისა და სარაკეტო იერიშების შედეგად.

«Значительные» российские обстрелы и ракетные удары продолжаются по украинскому городу Чернигову, а российские войска по-прежнему удерживают позиции вблизи Киева, несмотря на обещания Москвы об обратном, заявила в четверг Великобритания
«Российские войска продолжают удерживать позиции к востоку и западу от Киева, несмотря на отвод ограниченного числа подразделений», — заявило Министерство обороны Великобритании в ходе брифинга по разведданным.
Чернигов находится примерно в 90 милях (145 км) к северу от Киева и в 40 милях (64 км) к югу от российской границы.
В среду представитель российского оборонного ведомства заявил, что Москва «резко» сократит военную активность вблизи Чернигова и столицы Киева, сообщает NBC News.
Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал с осторожностью верить обещаниям Москвы. Пресс-служба Министерства обороны России не сразу смогла предоставить комментарий CNBC.
Британское министерство заявило, что в ближайшие дни тяжелые бои «скорее всего, будут происходить в пригородах» Киева. С прошлой недели украинские войска начали сообщать о возвращении городов, расположенных недалеко от столицы.
Ситуация вокруг столицы изменчива, и эти заявления украинских войск трудно или невозможно проверить.
«Вы действительно видите, что украинцы пытаются воспользоваться возможностями и отбросить русских туда, где они могут», — сказал корреспондент NBC News по вопросам глобальной безопасности Дэн Де Люс.
Ожесточенные бои продолжаются в Мариуполе на юге страны, но министерство Великобритании сообщило, что украинские защитники все еще удерживают центр города. Мариуполь был в значительной степени разрушен российской артиллерией и ракетами.