მოთხილამურე იუჰა მიეტომ ცეცხლმოდებული ჩერნობილის ატომური ელექტროსადგური ნახა
Suomenmaa  ფინეთი ანუკა კაარელა   ავარია ჩერნობილის აეს-ზე 35 წლის წინ მოხდა – 1986 წლის 26 აპრილს, უკრაინის სსრ-ს ტერიტორიაზე ქალაქ პრიპიატთან ახლოს
რუსეთში ვერ ხვდებიან, რა საოცრება ხდება ესტონეთში
Postimees   ესტონეთი   როგორც ცნობილია, ყველა არამუსულმანური პოსტსაბჭოთა რესპუბლიკა, განიცდის მოსახლეობის პრობლემას. ის ყველგან მცირდება, გარდა მუსულმანური რეგიონებისა, სადაც მიუხედავად სიდუხჭირისა, ტრადიციული ოჯახური ღირებულებების წყალობით, მოსახლეობა იზრდება
რუსეთმა გაანახევრა დოლარის წილი თავის ექსპორტში
Bloomberg  აშშ ნატაშა ლოფი,   ანდრეი ბირიუკოვი   ევროს წილი ექსპორტის მოცულობაში მეოთხე კვარტალში მნიშვნელოვნად გაიზარდა
გერმანიამ მოულოდნელად მხარი დაუჭირა რუსეთს და გამოვიდა ახალი სანქციების წინააღმდეგ
Главред  უკრაინა       გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ჰაიკო მაასი, მიუხედავად რუსეთის ქმედებისა  უკრაინის საზღვრებთან, გამოვიდა კრემლისთვის სანქციათა წნეხის გაძლიერების წინააღმდეგ
პუტინის ნაციონალისტური იდეა დიადი რუსეთის შესახებ უნდა აღიკვეთოს, სანამ არ არის გვიან
Berlingske  დანია კრისტიან მოურიტცენი    როცა საუბარი რუსეთზე მიდგება, დასავლეთი თავს არიდებს ყველაზე უარესს შესაძლო სცენარებიდან.         რუსეთის ომი საქართველოსთან 2008 წელს, სულაც არ დაწყებულა უეცრად.…
რეზიუმე – უკრაინის შესახებ პუტინის შეტყობინებისა: არაფერი მომხდარა, რადგან მოსახდენი მომხდარია. არაფერი თქმულა, რადგან ყველაფერი – უკვე გაკეთებულია
Цензор Нет იური ბუტუსოვი პუტინს არ გამოუცხადებია ომი უკრაინისთვის. პუტინს არაფერი უთქვამს დონბასის  რუსეთის ფედერაციასთან მიერთებაზე. იმიტომ, რომ პუტინი უკვე 7 წელია აწარმოებს ომს უკრაინაში ყოველგვარი გამოცხადების გარეშე. იმიტომ, რომ…
სიმართლე ნატოში გაწევრიანების შესახებ. რა უშლის ხელს უკრაინას?
NV   უკრაინა  პიოტრ ოლიშჩუკი    ვხედავ, რომ ბევრი დააინტერესა პრეზიდენტ ზელენსკის განცხადებამ პარიზში, იმის შესახებ, რომ უკრაინამ უნდა მიიღოს მკაფიო პერსპექტივა და აშკარა დასტური ევროპული ქვეყნებისგან: ჩვენი ევროპის გაერთიანებაში მიღების…
კონსერვატორები აფრთხილებენ ბაიდენს ახალ ,,გადატვირთვასთან’’ დაკავშირებით
National Reviev   აშშ  ჯიმი ქუინი  (Jimmy Quinn)   კონსერვატორთა უმსხვილესი ჯგუფი კაპიტოლიუმიდან აკრიტიკებს ბაიდენს, რომ ის იჩენს ,,საშიშ სისუსტეს’’ რუსეთთან…
მზადაა თუ არა უკრაინა რუსეთის მორიგი შემოჭრისთვის
The National Interest  აშშ მარკ  ეპისკოპოსი    ბოლო კვირეებში კრემლმა რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე,  2014 წლიდან მოყოლებული,  ყველაზე დიდი რაოდენობის ძალასა და ტექნიკას მოუყარა თავი. შენაერთები რუსეთის არა მარტო დასავლეთ, არამედ ცენტრალური…

В России никак не могут понять, что за чудеса творятся в Эстонии
Postimees (Эстония) Как известно, все немусульманские постсоветские республики испытывают немалые проблемы с населением. Оно повсюду сокращается. Кроме регионов с исламским населением, где число жителей, пусть и бедняков, растет за счет…
В Германии неожиданно поддержали РФ и выступили против новых санкций
Главред (Украина) Министр иностранных дел Германии Хайко Маас, несмотря на действия России на границе возле Украины, выступил против ужесточения санкционного давления на Кремль
националистические идеи Путина о Великой России нужно пресечь, пока не поздно
Berlingske (Дания) Кристиан Моуритцен (Kristian Mouritzen) Когда речь идет о России, Запад отмахивается от худшего из возможных сценариев. Война России с Грузией в 2008 году случилась не вдруг. Аннексия Крыма…
Краткое резюме послания Путина по Украине: ничего не произошло, потому что все уже произошло. Ничего не сказано — потому что все уже сделано
(Цензор.НЕТ, Украина) Юрий Бутусов Путин не заявил об объявлении войны Украине. Путин не заявил о включении Донбасса в состав РФ. Потому что Путин уже 7 лет ведет войну на Украине…
правда о вступлении в НАТО. Что мешает Украине
NV (Украина) Петр Олищук Я вижу, многих заинтересовало сделанное президентом Зеленским в Париже заявление, что Украина должна получить четкую перспективу и явное подтверждение от европейских стран о готовности видеть нас…
консерваторы предостерегают Байдена от новой «перезагрузки» с Россией
National Review (США) Крупнейшая группа консерваторов из Капитолия обвиняет Байдена в том, что он проявляет «опасную слабость» в отношении России и даже хочет «перезагрузки» отношений с ней Джимми Куинн (JIMMY…
Готова ли Украина к очередному вторжению России?
The National Interest (США) Марк Эпископос (Mark Episkopos) За последние недели Кремль сосредоточил на российско-украинской границе самое большое с 2014 года количество сил и техники. Подразделения не только Западного военного…