რა მხრივ აწყობს თურქეთს – კონფლიქტი უკრაინაში
ADVANCE  ხორვატია ანტუნ როშა     თურქეთს არაერთი მოთხოვნა აქვს საერთაშორისო თანამეგობრობის მიმართ, რაც განსაკუთრებით მკაფიოდ გამოჩნდა ბოლო კვირეების განმავლობაში. როცა ფინეთმა და შვედეთმა გამოთქვეს ნატოში გაწევრიანების სურვილი, თურქეთი ამას…
თურქეთი მხარს დაუჭერს ფინეთისა და შვედეთის ნატოში გაწევრიანებას
BBC  დიდი ბრიტანეთი ჯორჯ რაითი                     ნატოში გაწევრიანებით – დასრულდება შვედეთის დამოუკიდებლად ყოფნის 200-წლიანი ისტორია. ნატოს წევრი თურქეთი – დაეთანხმა შვედეთისა და ფინეთის ალიანსში გაერთიანებას. თავიდან ეს ქვეყანა აქტიურად…
დასცინო გერმანიას იმის გამო, რომ ქვანახშირს მიუბრუნდა – სიბრიყვეა
Seznam zprávy  ჩეხეთი თეოდორ მარიანოვიჩი   ცნობილია, რომ პირველად იყო სიტყვა, ასე რომ გავიხსენოთ: უწყებას, რომელსაც რობერტ ჰაბეკი ხელმძღვანელობს, გასულ წელს, ოლაფ შოლცის მოსვლის შემდეგ, სახელი გადაერქვა. ადრე იყო მრეწველობისა…
შვეიცარიული კომპანიები საქართველოში ინვესტირებით დაინტერესდნენ
უცხოურ სააგენტოთა მასალების მიხედვით                              2022 წლის 4 თვის განმავლობაში, საქონელბრუნვა შვეიცარიასთან – 34%-ით გაიზარდა, ხოლო ქართული…
უკრაინაში აიკრძალება გარკვეული კატეგორიის რუსული მუსიკა – მედიასა და საზოგადოებრივ ადგილებში
BBC დიდი ბრიტანეთი ალის დევისი    აკრძალვა არ ვრცელდება იმ რუს კომპოზიტორებზე, რომლებიც საბჭოთა კავშირის დაშლამდე გარდაიცვალნენ. უკრაინის პარლამენტმა ხმა მისცა რიგი მუსიკალური ნაწარმოებების შეზღუდვას მედიასა და საზოგადოებრივ ადგილებში. აკრძალვა…
ბაიდენფლაციას – ამერიკისთვის უამრავი თავსატეხი მოაქვს, მათ შორის, ფასების ზრდა ამერიკელებისთვის
FOX NEWS აშშ გრეგ პენსი – კონგრესმენი ინდიანას შტატიდან   გახსოვთ, როგორ გამოაქვეყნა თეთრმა სახლმა  ტვიტი, სათაურით – „დამოუკიდებლობის დღისთვის პიკნიკის მოწყობა – 16 ცენტით გაიაფდა“, რომელიც კარგა ხანია დაცინვის…
„ყველაზე საყურადღებო“ ნიშანი ქოლესტერინის მატებისა, რომელიც შეიძლება „სიცოცხლისათვის საბედისწერო“ აღმოჩნდეს
DAILY EXPRESS დიდი ბრიტანეთი დიანა ბუნტაჟოვა   „ადამიანების უმეტესობაში, ქოლესტერინის მაღალი დონის დროს, განსაკუთრებული სიმპტომები არ ვლინდება. ამის შესახებ შეიძლება შეიტყოთ მხოლოდ მაშინ, თუ ჩააბარებთ სისხლის ანალიზს“ – გვეუბნება დოქტორი…
რუსეთის შეტევითი კამპანიის შეფასება – 12 ივნისი
ISW (Institute for the Study of War)  აშშ კაროლინა ჰარდი, ფრედერიკ ვ.კაგანი, ჯორჯ ბარისი და გრეის მაპესი     რუსეთი აწყდება პრობლემებს – დამატებითი ბრძოლისუნარიანი შენაერთების ჩამოყალიბების პროცესში. ბრიტანეთის თავდაცვის…
დიდი ბრიტანეთისა და მაროკოს მოქალაქეებს, კრემლის მიერ მართულ სასამართლო პროცესზე, სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანეს
POLITICO  აშშ                          სამივე მათგანს აქვს კიდევ ერთი თვე, რათა აპელაციით მიაღწიოს სასჯელის შემსუბუქებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში – მათ დახვრეტა…
სევეროდონეცკი: ზელენსკი – აღმოსავლეთ უკრაინის ბედს – ქალაქისთვის ბრძოლას უკავშირებს
BBC   დიდი ბრიტანეთი პატრიკ ჯექსონი    უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელესკიმ განაცხადა, რომ ქალაქ სევეროდონეცკისთვის ბრძოლაში, შეიძლება გადაწყდეს ომის ბედი აღმოსავლეთ უკრაინაში

Чем конфликт на Украине выгоден Турции?
Advance / Хорватия Антун Роша У Турции много требований к международному сообществу, что особенно очевидно в последние недели. Когда Финляндия и Швеция заявили о желании войти в НАТО, Турция выступила…
BBC / Великобритания Джордж Райт Членство в НАТО положит конец более чем 200-летнему неприсоединению Швеции Член НАТО Турция согласилась поддержать вступление Швеции и Финляндии в альянс. Изначально она выступала против…
Seznam zprávy / Чехия Теодор Марьянович (Teodor Marjanovič) Как известно, в начале было слово, и поэтому давайте вспомним, что немецкое ведомство, возглавляемое Робертом Хабеком, после прихода правительства Олафа Шольца в…
За четыре месяца 2022 года товарооборот со Швейцарией вырос на 34%, а экспорт грузинской продукции на швейцарский рынок увеличился на 45%
BBC / Великобритания Алис Дэвис Запрет не будет распространяться на российских композиторов, умерших до распада Советского Союза Парламент Украины проголосовал за запрет некоторых российских музыкальных произведений в СМИ и общественных…
FOX NEWS / США Грег Пенс (Greg Pence) – Конгрессмен, является членом Комитета Палаты представителей по энергетике и торговле Стремительный рост цен и рекордная инфляция стали фирменным знаком правления Джо…
DAILY EXPRESS / Великобритании Диана Бунтажова (Diana Buntajova) «У большинства людей повышенный уровень холестерина никаких особенных симптомов не имеет, и узнать о нем можно только сдав анализ крови», – рассказывает…
ISW (Institute for the Study of War) / США Каролина Хирд, Фредерик В. Каган, Джордж Баррос и Грейс Маппес Российские войска продолжают испытывать трудности с созданием дополнительных боеспособных подразделений. Министерство…
POLITICO / США У всех троих есть месяц, чтобы подать апелляцию и, возможно, получить смягченный приговор. В противном случае им грозит смерть через расстрел
BBC / Великобритания Патрик Джексон Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что бои за город Северодонецк могут решить исход войны на востоке страны