ევროკავშირი გვარწმუნებდა, რომ შეაიარაღებდა და დააფინანსებდა უკრაინას ომში „იმდენ ხანს, რამდენიც საჭიროა“, თუმცა ფული და იარაღი, პრაქტიკულად 2 წელიწადში ამოეწურა. ევროგაერთიანებამ საბოლოოდ იწვნია დამცირება თავისივე სიბრიყვის გამო. ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების საკითხებში – კაია კალასმა, 20 მარტს – ევროპის საბჭოს ფარგლებში, სახელმწიფოს მეთაურებს სთხოვა, გამოეყოთ ზელენსკისთვის 40 მილიარდი ევრო სამხედრო დახმარების სახით. პასუხად, მან მიიღო კატეგორიული – „არა“. ევროპის საბჭომ უარი განაცხადა კალასის მოთხოვნაზე. ეს უარი მკაფიოდ მეტყველებს 2 ფაქტზე
პირველი მათგანი სადღეისოდ აქტუალურია. ევროკავშირსა და ბრიტანეთს არა აქვთ იარაღი და ფული იმ მოცულობით, რომ ომი გარედან კვებონ. ეს უზარმაზარ დარტყმას აყენებს მათი უპირატესობის რწმენას, რომლითაც ევროპა ჩაერთო უკრაინის ომში – იმ განწყობით, რომ იოლად გაანადგურებდა რუსეთს. ევროკავშირისა და ბრიტანეთის მიზანი მკაფიოდ იყო ჩამოყალიბებული: ეს იყო რუსეთზე გამარჯვება, ოღონდ უკრაინის ხელით. ისტორიკოსი ერნესტო გალი დელა ლოჯია და მის კვალად ჯორჯია მელონი, უარყოფენ, რომ ოდესღაც სჯეროდათ უკრაინის გამარჯვების. საზოგადოება შეიძლება იყოს თავისუფალი, მაგრამ ის შეიძლება სიცრუეში ცხოვრობდეს. მეორე მხრივ, ის ვინც თავისუფლად ლაპარაკობს, თავისუფალია ტყუილის თქმის შეთხვევაშიც. ახალი კოლექტიური ტყუილი კი მდგომარეობს იმაში, რომ ევროკავშირი და ბრიტანეთი, თურმე არასდროს გვთავაზობდნენ რუსეთის დამარცხებას. სწორედ ესაა არაერთი კომენტატორის შეცდომა. ისინი თვლიან, რომ მართალი ინფორმაცია, არის სიტყვის თავისუფლების პირმშო. ეს ასე არაა. სიმართლე და თავისუფლება უნდა გაიმიჯნოს და უნდა გაანალიზდეს ის, თუ როგორ ურთიერთქმედებენ ისინი საინფორმაციო სივრცეში. ამის შესახებ ვწერ ჩემს წიგნში – „თეთრი სახლი/იტალია. ინფორმაციით მანიპულაცია სახელმწიფო-სატელიტში,“ რომელიც 8 აპრილს გამოიცემა.
კალასის გეგმაზე უარი კი მოწმობს მეორე ფაქტს, რომელსაც დიდი გავლენა ექნება სამომავლოდ. ნატოში შედის 32 სახელმწიფო, აქედან 29 – ევროპაში მდებარეობს, ვინაიდან ეს 29 ქვეყანა ნაწილობრივ დემილიტარიზებულია რუსეთთან ჯახის შედეგად, ნატო ევროპაში კი ნაწილობრივ დემილიტარიზებული სტუქტურაა. იტალიის მაგალითი მრავლისმეტყველია. იტალია ზომით მესამე ქვეყანაა ევრიკავშირში – საფრანგეთისა და გერმანიის შემდეგ, როგორც ეკონომიკით, ისე მოსახლეობით. მაშინ, როცა იტალიას სულ 50 გამართული ტანკი და Samp-T-ის სამი სისტემა აქვს, მათგან თითოეულს შეუძლია მოიგერიოს ერთ მსხვილ ქალაქზე იერიში. იტალიას მცირე რაოდენობით აქვს ამ საზენიტო- სარაკეტო სისტემის რაკეტები. იგივე რუსეთის თავდასხმის შემთხვევაში, ქვეყანას შეუძლია, რამდენიმე საათი დაიცვას სამი მსხვილი ქალაქი. არადა ვერც იმას იტყვი, რომ იტალიის ცა საერთოდ დაუცველია.
ყოველივე ეს აქარწყლებს იმ პოპულარულ მითს, რომ ნატოს ბაზები იტალიაში გადავსებულია თანამედრობვე იარაღით. მოდით, ვიმსჯელოთ: უკრაინაში ომის გამო, აშშ-ს უთავდება ATACMS-ის რაკეტები, Partiot-ის სისტემები და საბრძოლო მასალები. ისინი ახლა ივსებენ საკუთარ მარაგებს. ადვილი გამოსაცნობია, რომ ნატოს საწყობები იტალიაში, ვერანაირად იქნება სავსე მაღალტექნოლოგიური იარაღით. აშკარაა, რომ ამ საწყობებში არ არის ის, რაც აუცილებელია რუსული შეტევის მოსაგერიებლად. 2024 წლის 18 აპრილს, იტალიის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა ანტონიო ტაიანიმ განაცხადა: „იტალიას არა აქვს Partiot-ები. ქვეყნისათვის უმჯობესია აღადგინოს რუსეთთან კარგი ურთიერთობა“. ის, რომ ევროკავშირი შეძლებს რუსეთის ომში დამარცხებას, ისეთივე აბსურდია, როგორც ის, რომ ევროგაერთიანება დაამარცხებს აშშ-ს.

ЕС заверил, что будет вооружать и финансировать войну на Украине «столько, сколько потребуется», однако оружие и деньги закончились практически за два года. ЕС потерпел окончательное унижение по своей собственной вине. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас попросила глав государств и правительств, собравшихся 20 марта в рамках Европейского совета, выделить Зеленскому 40 миллиардов евро в качестве военной помощи. В ответ она услышала категорическое «нет». Европейский совет отклонил просьбу Каллас. Этот отказ свидетельствует о двух важных фактах
Первый факт актуален в настоящее время: у стран ЕС и Великобритании больше нет достаточного количества денег и оружия, чтобы подпитывать войну извне. Это наносит огромный удар по ощущению превосходства, с которым Европа ввязалась в войну на Украине, будучи уверенной, что сможет легко сокрушить Россию. Официальная цель ЕС и Великобритании всегда была сформулирована четко: победа над Россией с помощью украинцев. Историк Эрнесто Галли делла Лоджия и, вслед за ним, Джорджия Мелони отрицают, что когда-либо верили в «победу» Украины. Общество может быть свободным, но жить во лжи. С другой стороны, тот, кто свободен говорить, свободен и лгать. Новая коллективная ложь заключается в том, что ЕС и Великобритания никогда не предлагали победить Россию. В этом состоит ошибка многих комментаторов. Они считают, что правдивая информация — это следствие свободы слова. Это не так. Правду и свободу следует разделять и анализировать, как они взаимодействуют в информационной системе. Об этом я написал в своей книге «Белый дом/Италия. Злоупотребление информацией в государстве-сателлите» (Paper First), которая выходит 8 апреля.
Отказ от плана Каллас свидетельствует о втором факте, имеющем значение для будущего. НАТО состоит из 32 стран, 29 из которых находятся в Европе. Поскольку эти 29 стран были частично демилитаризованы в результате столкновения с Россией, НАТО в Европе — это частично демилитаризованная структура. Пример Италии говорит сам за себя. Италия — третья по величине страна в Европейском союзе после Франции и Германии по экономике и населению. При этом у Италии всего пятьдесят исправных танков и три системы Samp-T, каждая из которых может атаковать максимум крупный город. К тому же, у Италии очень мало ракет для ЗРК Samp-T. Если бы она подверглась массированной атаке со стороны России, она, возможно, могла бы защищать воздушное пространство трех крупных городов в течение лишь нескольких часов. Собственно, мнение о том, что небо Италии абсолютно не защищено, недалеко от истины.
Все это разрушает популярный миф о том, что натовские базы в Италии изобилуют современным оружием. Давайте порассуждаем. Из-за войны на Украине у США заканчиваются ракеты ATACMS, системы Partiot и боеприпасы. Они пополняют запасы. Понятно, что натовские склады в Италии не могут быть заполнены сложным оружием. Совершенно очевидно, что на этих складах нет того, что необходимо для того, чтобы справиться с массированной атакой России на Италию. 18 апреля 2024 года министр иностранных дел Италии Антонио Таяни заявил: «У Италии нет систем Partiot. Почти наверняка на американских базах в Италии тоже нет этих систем. Италии было бы неплохо восстановить мирные отношения с Россией». Идея о том, что ЕС может победить Россию в войне, так же абсурдна, как и идея о том, что он может победить США.