პრისცილა აზევედო როხა, ანა შირიევსკაია
უკრაინა გეგმავს რეკორდული მოცულობის გაზის იმპორტს ევროპიდან, რადგან რუსულმა დარტყმებმა ქვეყნის ენერგოინფრასტრუქტურაზე და საწვავის მარაგების ამოწურვამ, მოთხოვნა გაზარდა
„ჩვენ ვთვლით, რომ 2025-26 წლების სეზონზე, უკრაინას დასჭირდება 5 მილიარდ კუბურ მეტრამდე აირი“- განაცხადა დმიტრი სახარუკმა, ფირმა D.Trading-ის დირექტორმა, რომელიც წარმოადგენს უმსხვილესი უკრაინული ენერგეტიკული კომპანიის ДТЭК-ის ქვედანაყოფს.
წინა სეზონებზე მოთხოვნა შეადგენდა მაქსიმუმ ერთ მილიარდ კუბურ მეტრს, განაცხადა მან შვეიცარიის ლოზანაში მიცემულ ინტერვიუში, სადაც Financial Times-ის ინიციატივით, გაიმართა გლობალური სამიტი ნედლეულით ვაჭრობის საკითხებზე.
უკრაინის ინფრასტუქტურა სერიოზულად დაზიანდა რუსული დარტყმების შედეგად. ბევრი თვლის, რომ მიყენებული ზიანი იმაზე მასშტაბურია, ვიდრე საჯაროდ აცხადებენ, ეს კი ნიშნავს, რომ ახლა შეუძლებელია იმის პროგნოზი, რა რაოდენობის აირის შესყიდვა მოუწევს ქვეყანას მომავალ ზამთრისთვის.
უკრაინას მოუწევს მოიძიოს გაზი იმ დროს, როცა მისი მიწოდების წინადადებები სულ უფრო და უფრო მცირდება, ფასები ევროპაში კი განუხრელად იზრდება სეზონის დასაწყისამდე, ვიდრე შეივსება მარაგები.
შეერთებული შტატები აცხადებს, რომ რუსეთი და უკრაინა შეთანხმდნენ შავ ზღვაზე ცეცხლის შეწყვეტისა და ენერგოინფრასტუქტურაზე დარტყმების აკრძალვის აღსრულების მექანიზმებზე.
უკრაინამ უკვე გამოიყენა თავისი ე. წ. ბუფერული მოცულობები, რომლებიც ინახებოდა მიწისქვეშა საცავებში რეზერვის სახით, თქვა სახარჩუკმა. აირის გარკვეული რაოდენობა კი უნდა იყოს გაზსაცავებში, რათა შენარჩუნდეს მათი უსაფრთხი და ეფექტიანი ფუნქციონირება.
„ეს მარაგები უნდა შეივსოს, რადგან საცავების მოცულობები მნიშვნელოვანია“, განაცხადა მან.
გასულ წელს რუსეთი დარტყმებს ახორციელებდა, არა გაზის მომპოვებელ ჭაბურღილებზე, არამედ აირის მოგროვების წერტილებზე, სადაც საწვავი იფილტრება და ისევ ბრუნდება საგაზო-სატრანსპორტო სისტემაში, აღნიშნა მან.
თუმცა ბოლოდროინდელმა ავიადარტყმებმა, თითქმის ერთი მესამედით შეამცირა გაზის მოპოვება ფლაგმანი კომპანია “Нафтогаз”-ის მიერ, როგორც ამას საქმეში ჩახედული პირები იუწყებიან. ამან აიძულა უკრაინა შეეძინა ძვირადღირებული საწვავი ევროკავშირიდან.
იმ შემთხვევაშიც კი თუ ინფრასტუქტურაზე დარტყმები შემცირდა, უკრაინას დასჭირდება დრო მოპოვების ნორმალურ ნიშნულზე დასაბრუნებლად, თქვა სახარჩუკმა „ამას გარდა, ახალი დარტყმების გამორიცხვაც არ იქნება მართებული“, დასძინა მან.

Присцила Азеведо Роха (Priscila Azevedo Rocha), Анна Ширяевская (Anna Shiryaevskaya)
Украина намерена импортировать рекордные объемы газа из Европы, поскольку российские удары по энергетической инфраструктуре и быстрое опустошение топливных запасов привели к увеличению спроса
«Мы считаем, что в сезон с апреля 2025 года по апрель 2026 года Украине потребуется до пяти миллиардов кубометров», — сказал Дмитрий Сахарук, директор фирмы D.Trading, являющейся торговым подразделением крупнейшей на Украине частной энергетической компании ДТЭК.
В предыдущие сезоны потребности составляли максимум один миллиард кубометров, заявил он в интервью, данном в швейцарской Лозанне, где проходил организованный Financial Times Глобальный саммит по сырьевым товарам.
Газовая инфраструктура Украины серьезно повреждена российскими ударами. Многие считают, что нанесенный ущерб серьезнее, чем сообщается, а это значит, что сейчас совершенно непонятно, сколько газа понадобится на следующую зиму.
Страна будет искать газ в тот момент, когда предложений на рынке становится все меньше, а цены в Европе растут еще до начала сезона создания запасов.
Соединенные Штаты заявляют, что Россия и Украина договорились о прекращении огня в Черном море и о разработке механизмов запрета на удары по энергетической инфраструктуре.
Украина уже использовала свои так называемые буферные объемы, хранящиеся в подземных хранилищах в качестве резерва, сказал Сахарук. Определенное количество газа должно оставаться в подземных хранилищах для поддержания давления и обеспечения их безопасной и эффективной работы.
«Эти запасы необходимо восстанавливать, объемы здесь также довольно значительные», — сказал Сахарук.
В прошлом Россия наносила удары главным образом не по скважинам, где идет добыча, а по точкам сбора, где топливо очищается, а затем снова подается в газотранспортную систему, отметил он.
Однако недавние авиаудары привели к сокращению добычи газа ключевой добывающей государственной компанией «Нафтогаз» на целую треть, о чем в прошлом месяце рассказали знакомые с ситуацией источники. Это вынудило Украину покупать дорогое топливо у ЕС.
Даже если атаки на энергетическую инфраструктуру прекратятся, Украине потребуется время для возобновления нормальной добычи, сказал Сахарук. «Плюс к этому мы не исключаем, мы не должны исключать возможность новых ударов», — добавил он.