უცხოურ სააგენტოთა მასალების მიხედვით
2022 წლის 4 თვის განმავლობაში, საქონელბრუნვა შვეიცარიასთან – 34%-ით გაიზარდა, ხოლო ქართული პროდუქციის ექსპორტმა შვეიცარიის ბაზრებზე – 45%-ით მოიმატა
საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ და შვეიცარიის გაერთიანებულმა სავაჭრო პალატამ, ხელი  მოაწერეს ურთიერთგაგების მემორანდუმს მრგვალი მაგიდის მიმდინარეობისას, რომელიც დაეთმო საქართველოში შექმნილი ბიზნესგარემოსა და ქვეყნის ეკონომიკური შესაძლებლობების განხილვას.
მრგვალი მაგიდა, რომელიც  ორგანიზებული იყო შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საელჩოსა და შვეიცარიის გაერთიანებული სავაჭრო პალატის მიერ, გაიმართა ბერნში. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ შვეიცარიის ფედერალური დეპარტამენტისა (SECO)  და ამ ქვეყნის 40-ზე მეტი კომპანიის წარმომადგენლები.
ძირითადი ყურადღება დაეთმო ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ენერგეტიკისა და სოფლის მეურნეობის საკითხებს.
შვეიცარიის ბიზნესსაზოგადოების წინაშე – გამოვიდა ეკონომიკის მინისტრის თანაშემწე გენადი არველაძე, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და შვეიცარიას შორის არსებულ ეკონომიკურ კავშირებზე და აღნიშნა, რომ მათ განვითარებას, განსაკუთრებული იმპულსი მისცა –  ორ ქვეყანას შორის მიღწეულმა თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებამ.
არველაძის ინფორმაციით, 2022 წლის მხოლოდ 4 თვის განმავლობაში, შვეიცარიასთან საქონელბრუნვა გაიზარდა 34%-ით, ხოლო ქართული პროდუქციის ექსპორტმა შვეიცარიულ ბაზრებზე შეადგინა 45%. მინისტრის თანაშემწის თქმით, პოტენციალი დიდია,  მისი ათვისება კი აუცილებელი.
არველაძემ ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოს, როგორც რეგიონის მნიშვნელოვანი სატრანსპორტო-ლოგისტიკური მიმართულების როლი,  რთული გეოპოლიტიკური სიტუაციის პირობებში, განსაკუთრებით გაიზარდა.
მან დამსწრე საზოგადოებას გააცნო საქართველოში მიმდინარე სამთავრობო პროგრამების შესახებ, რომლებიც მიზნად ისახავს ქვეყანაში ინვესტიციების მოზიდვასა და ბიზნესის სტიმულირებას, რამაც შვეიცარიული კომპანიების მხრიდან – დიდი ინტერესი გამოიწვია.
ამას გარდა, მრგვალი მაგიდის მონაწილეები გაეცნენ საქართველოს ეკონომიკაში არსებულ ტენდენციებს, პრობლემებსა და შესაძლებლობებს.
როგორც არველაძემ განაცხადა, თანმიმდევრული ეკონომიკიური პოლიტიკისა და კერძო სექტორის მიზნობრივი მხარდაჭერის შედეგად, მიუხედავად საგარეო შოკებისა, ეკონომიკური საქმიანობის, საგარეო ვაჭრობის, ტურიზმისა და ტრანსპორტის სფეროებში შეიმჩნევა დადებითი დინამიკა.
მინისტრის თანაშემწემ მოიყვანა სტატისტიკური მაჩვენებლები, რომელთა მიხედვით, რეგიონში გეოპოლიტიკური დაძაბულობის მიუხედავად, მარტში ეკონომიკურმა ზრდამ – 10.6% შეადგინა, ხოლო აპრილში, მიუხედავად წინა წლის მაღალი საბაზისო ეფექტისა, ეკონომიკური ზრდა ასევე დადებითი იყო.
მისი თქმით, იმ დინამიკიდან გამომდინარე, რომელიც იანვარ-აპრილში შეიმჩნევა, საქართველოს მთავრობა პროგნოზირებს, რომ 2022 წელს ეკონომიკური ზრდა 6%-ს შეადგენს, თუმცა სავსებით რეალურია კიდევ უფრო მაღალი მაჩვენებელი.
ამას გარდა, ღონისძიებაზე განიხილეს საქართველოს ენერგეტიკული პოტენციალი და განახლებადი ენერგიის წყაროები, ასევე სოფლის მეურნეობის საინვესტიციო შესაძლებლობები.

За четыре месяца 2022 года товарооборот со Швейцарией вырос на 34%, а экспорт грузинской продукции на швейцарский рынок увеличился на 45%
Торгово-промышленная палата Грузии и Объединенная торговая палата Швейцарии подписали меморандум о взаимопонимании в ходе круглого стола, который был посвящен экономическим возможностям и бизнес-среде Грузии.
Круглый стол, организованный посольством Грузии в Швейцарской Конфедерации и Швейцарской торговой палатой в партнерстве с Женевской палатой торговли, промышленности и услуг, прошел в Берне. В мероприятии приняли участие представители Швейцарского федерального департамента экономики (министерства) SECO и представители более 40 швейцарских компаний.
Основное внимание было уделено вопросам транспорта и логистики, информационных технологий, энергетики и сельского хозяйства.
Смягчить последствия климатических изменений Грузии поможет Швейцария >>
Перед швейцарским бизнес-сообществом выступил замглавы Минэкономики Геннадий Арвеладзе, который акцентировал внимание на экономических связях между Грузией и Швейцарией, и отметил, что их развитию особый импульс придало соглашение о свободной торговле между двумя странами.
По информации Арвеладзе, только за четыре месяца 2022 года товарооборот со Швейцарией вырос на 34%, а экспорт грузинской продукции на швейцарский рынок увеличился на 45%. Тем не менее, по словам замминистра, потенциал большой и его обязательно нужно осваивать.
Премьер: инвестиции в Грузию рекордно выросли, несмотря на ситуацию в регионе >>
Арвеладзе также подчеркнул значение Грузии как важного транспортно-логистического направления в регионе, где после начала сложной геополитической ситуации особенно увеличился грузооборот.
Он рассказал и о правительственных программах по привлечению иностранных инвестиций и стимулированию бизнеса в Грузии, которые вызвали большой интерес у представителей швейцарских компаний.
Кроме того, участники круглого стола ознакомились с тенденциями, проблемами и возможностями экономики Грузии.
Швейцария даст Грузии 10 миллионов долларов для развития сельского хозяйства >>
Как заявил Арвеладзе, в результате последовательной экономической политики и целевых программ поддержки частного сектора, несмотря на внешние шоки, динамика в сферах экономической деятельности, внешней торговли, туризма и транспорта положительная.
Замминистра привел и данные статистики, по которым, несмотря на геополитическую напряженность в регионе, экономический рост в марте составил 10,6%, а в апреле, несмотря на высокой базовый эффект предыдущего года, экономический рост был положительным.
По его словам, исходя из динамики, наблюдаемой в январе-апреле, правительство Грузии прогнозирует, что экономический рост в 2022 году составит 6%, хотя вполне реален и более высокий рост.
Среди прочего, на мероприятии обсудили и энергетический потенциал Грузии и возобновляемых источников энергии, а также инвестиционные возможности в сельском хозяйстве.