ნატოში გაწევრიანებით – დასრულდება შვედეთის დამოუკიდებლად ყოფნის 200-წლიანი ისტორია.
თურქეთი აღშფოთებული იყო იმით, რომ მისი აზრით, ისინი თავშესაფარს სთავაზობდნენ ქურთ მებრძოლებს, შესაბამისად, თურქეთის თანხმობის გარეშე, ეს 2 ქვეყანა ალიანსში ვერ გაწევრიანდებოდა.
რუსეთი კატეგორიულად ეწინააღმდეგებოდა ამ 2 ქვეყნის ნატოში მიღებას და მან სწორედ დასავლეთის თავდაცვითი ალიანსის გაფართოება გამოიყენა, უკრაინაში ომის დაწყების საბაბად.
თუმცა მოსკოვის შეჭრამ უკრაინაში, საპირისპირო შედეგი გამოიღო: ახლა ამ ქვეყნებისთვის – გზა ხსნილია.
სამი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა, ხელი მოაწერეს უსაფრთხოების პაქტს, რომელშიც გათვალისწინებულია საფრთხეები, რომლებიც თურქეთს აღელვებს.
გადაინაცვლებენ თუ არა შვედეთი და ფინეთი – ნეიტრალური ზონიდან ნატოში?
ნატოს ხელმძღვანელმა – იენს სტოლტენბერგმა განაცხადა, რომ შვედეთი თანახმააა გააქტიუროს მუშაობა და თურქეთის მოთხოვნების შესაბამისად, იზრუნოს ეჭვმიტანილი ბოევიკების ექსტრადაციაზე.
მისი თქმით, ორივე სკანდინავიური ქვეყანა, ასევე გააუქმებს შეზღუდვას თურქეთისთვის იარაღის მიწოდებაზე.
ფინეთის პრეზიდენტმა – ნიინისტემ თქვა, რომ სამივე ქვეყანამ ხელი მოაწერა მემორანდუმს – „საფრთხეებთან ერთიანი ბრძოლის შესახებ.“
შვედეთის პრემიერ-მინისტრმა – მაგდალენა ანდერსონმა განაცხადა, რომ „ეს ნაბიჯი მნიშვნელოვანია ნატოსთვის.“
თურქეთის პრეზიდენტის – რეჯეფ თაიფ ერდოღანის ოფისში განაცხადეს, რომ „მიიღეს ყველაფერი“, რასაც შვედეთისა და ფინეთისგან ითხოვდნენ.
ნატოში გაწევრიანების რუკა და ვადები
ორივე სკანდინავიურმა ქვეყანამ, ჯერ კიდევ მაისში განაცხადა, რომ აპირებდა ნატოში გაერთიიანებას, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის საპასუხოდ.
ბ-ნმა სტოლტენბერგმა ივარაუდა, რომ ეს პროცესი წარიმართებოდა „ ძალიან სწრაფად“, რაკი ამ ქვეყნებს მჭიდრო კავშირი აქვთ ალიანსთან.
თუმცა ასე არ მოხდა, რადგან ნატოს წევრმა თურქეთმა, ეს სახელმწიფოები ქურთი ბოევიკების მფარველობაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ მხარს არ დაუჭერდა მათ ალიანსში გაწევრიანებას. ნატოს გაფართოება კი მოითხოვს 30-ვე ქვეყნის თანხმობას.
თურქეთი დიდი ხანია ადანაშაულებს შვედეთს აკრძალული ქურთისტანის მუშათა პარტიის მებრძოლებისთვის თავშესაფრის მიცემაში, თუმცა სტოკჰოლმი ბრალს ყოველთვის უარყოფს.
ახლა ეს 2 ქვეყანა შეთანხმდა თურქეთის გარკვეული მოთხოვნების შესრულებაზე და ბოევიკები, შვედურ და ფინურ კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებებით – დაექვემდებარებიან რეპრესიებს.
თუ შვედეთი და ფინეთი ორგანიზაციაში გაწევრიანდნენ, ამით დასრულდება შვედეთის განკერძოების 200-წლიანი ეპოქა. ფინეთმა ნეიტრალიტეტი მეორე მსოფლიო ომში საბჭოთა კავშირისგან ნაწვნევი მწარე მარცხის შემდეგ გამოაცხადა
მრავალი წლის განმავლობაში, ფინეთში, ნატოში გაწევრიანების საზოგადოებრივი მხარდაჭერა – 20-25%-ს შეადგენდა. რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, სოციოლოგიური გამიკითხვების მიხედვით, ეს მაჩვენებელი 79%-მდე გაიზარდა. შვედეთში, მოსახლეობის 60% – ალიანსში გაწევრიანებას სწორად მიიჩნევს. ეს მაჩვენებელი ბევრად მეტია – ომამდელი პერიოდისაზე.

Членство в НАТО положит конец более чем 200-летнему неприсоединению Швеции
Турция была возмущена тем, что, по ее мнению, они готовы принять у себя курдских боевиков. Швеция и Финляндия не могли вступить в НАТО без поддержки Турции.
Россия категорически против вступления этих двух государств и использовала расширение оборонительного военного альянса Запада как предлог для войны в Украине.
Однако вторжение Москвы привело к обратному результату: теперь путь для двух стран к вступлению в НАТО свободен.
Министры иностранных дел трех стран подписали совместный пакт о безопасности, в котором учтены опасения Турции.
Перейдут ли Швеция и Финляндия из нейтральной зоны в Нато?
Глава НАТО Йенс Столтенберг сказал, что Швеция согласилась активизировать работу по турецким запросам об экстрадиции подозреваемых боевиков.
По его словам, две скандинавские страны также снимут ограничения на продажу оружия Турции.
Президент Финляндии Ниинистё сказал, что три страны подписали совместный меморандум «для оказания полной поддержки в борьбе с угрозами безопасности друг друга».
Премьер-министр Швеции Магдалена Андерссон сказала, что это «очень важный шаг для Нато».
Офис президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана заявил, что он «получил то, что хотел» от Швеции и Финляндии.
Карта членов НАТО и время их вступления
Две скандинавские страны объявили о своем намерении вступить в НАТО в мае, в ответ на вторжение России в Украину.
Г-н Столтенберг предположил, что процесс может продвигаться «очень быстро», поскольку они уже поддерживают тесные отношения с альянсом.
Однако этого не произошло, поскольку член НАТО Турция обвинила обе страны в защите курдских боевиков и заявила, что не поддержит их членство. Любое расширение НАТО должно быть одобрено всеми 30 членами.
Турция давно обвиняет Швецию в укрывательстве боевиков из запрещенной Рабочей партии Курдистана (РПК), но Стокгольм отрицает это.
Теперь две страны согласились на некоторые требования Турции, и боевики будут подвергаться репрессиям в соответствии с поправками к шведскому и финскому законодательству.
Если Швеция и Финляндия станут членами организации, это положит конец более чем 200-летнему неприсоединению Швеции. Финляндия приняла нейтралитет после горького поражения от Советского Союза во время Второй мировой войны.
В течение многих лет общественная поддержка вступления Финляндии в НАТО составляла около 20-25%. Но после вторжения России в Украину она выросла до рекордно высокого уровня в 79%, согласно последнему опросу общественного мнения. В Швеции 60% населения считают, что вступление было правильным, что опять же намного выше, чем до войны.