ნატოში გაწევრიანებით – დასრულდება შვედეთის დამოუკიდებლად ყოფნის 200-წლიანი ისტორია.
თურქეთი აღშფოთებული იყო იმით, რომ მისი აზრით, ისინი თავშესაფარს სთავაზობდნენ ქურთ მებრძოლებს, შესაბამისად, თურქეთის თანხმობის გარეშე, ეს 2 ქვეყანა ალიანსში ვერ გაწევრიანდებოდა.
რუსეთი კატეგორიულად ეწინააღმდეგებოდა ამ 2 ქვეყნის ნატოში მიღებას და მან სწორედ დასავლეთის თავდაცვითი ალიანსის გაფართოება გამოიყენა, უკრაინაში ომის დაწყების საბაბად.
თუმცა მოსკოვის შეჭრამ უკრაინაში, საპირისპირო შედეგი გამოიღო: ახლა ამ ქვეყნებისთვის – გზა ხსნილია.
სამი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა, ხელი მოაწერეს უსაფრთხოების პაქტს, რომელშიც გათვალისწინებულია საფრთხეები, რომლებიც თურქეთს აღელვებს.
გადაინაცვლებენ თუ არა შვედეთი და ფინეთი – ნეიტრალური ზონიდან ნატოში?
ნატოს ხელმძღვანელმა – იენს სტოლტენბერგმა განაცხადა, რომ შვედეთი თანახმააა გააქტიუროს მუშაობა და თურქეთის მოთხოვნების შესაბამისად, იზრუნოს ეჭვმიტანილი ბოევიკების ექსტრადაციაზე.
მისი თქმით, ორივე სკანდინავიური ქვეყანა, ასევე გააუქმებს შეზღუდვას თურქეთისთვის იარაღის მიწოდებაზე.
ფინეთის პრეზიდენტმა – ნიინისტემ თქვა, რომ სამივე ქვეყანამ ხელი მოაწერა მემორანდუმს – „საფრთხეებთან ერთიანი ბრძოლის შესახებ.“
შვედეთის პრემიერ-მინისტრმა – მაგდალენა ანდერსონმა განაცხადა, რომ „ეს ნაბიჯი მნიშვნელოვანია ნატოსთვის.“
თურქეთის პრეზიდენტის – რეჯეფ თაიფ ერდოღანის ოფისში განაცხადეს, რომ „მიიღეს ყველაფერი“, რასაც შვედეთისა და ფინეთისგან ითხოვდნენ.
ნატოში გაწევრიანების რუკა და ვადები
ორივე სკანდინავიურმა ქვეყანამ, ჯერ კიდევ მაისში განაცხადა, რომ აპირებდა ნატოში გაერთიიანებას, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის საპასუხოდ.
ბ-ნმა სტოლტენბერგმა ივარაუდა, რომ ეს პროცესი წარიმართებოდა „ ძალიან სწრაფად“, რაკი ამ ქვეყნებს მჭიდრო კავშირი აქვთ ალიანსთან.
თუმცა ასე არ მოხდა, რადგან ნატოს წევრმა თურქეთმა, ეს სახელმწიფოები ქურთი ბოევიკების მფარველობაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ მხარს არ დაუჭერდა მათ ალიანსში გაწევრიანებას. ნატოს გაფართოება კი მოითხოვს 30-ვე ქვეყნის თანხმობას.
თურქეთი დიდი ხანია ადანაშაულებს შვედეთს აკრძალული ქურთისტანის მუშათა პარტიის მებრძოლებისთვის თავშესაფრის მიცემაში, თუმცა სტოკჰოლმი ბრალს ყოველთვის უარყოფს.
ახლა ეს 2 ქვეყანა შეთანხმდა თურქეთის გარკვეული მოთხოვნების შესრულებაზე და ბოევიკები, შვედურ და ფინურ კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებებით – დაექვემდებარებიან რეპრესიებს.
თუ შვედეთი და ფინეთი ორგანიზაციაში გაწევრიანდნენ, ამით დასრულდება შვედეთის განკერძოების 200-წლიანი ეპოქა. ფინეთმა ნეიტრალიტეტი მეორე მსოფლიო ომში საბჭოთა კავშირისგან ნაწვნევი მწარე მარცხის შემდეგ გამოაცხადა
მრავალი წლის განმავლობაში, ფინეთში, ნატოში გაწევრიანების საზოგადოებრივი მხარდაჭერა – 20-25%-ს შეადგენდა. რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, სოციოლოგიური გამიკითხვების მიხედვით, ეს მაჩვენებელი 79%-მდე გაიზარდა. შვედეთში, მოსახლეობის 60% – ალიანსში გაწევრიანებას სწორად მიიჩნევს. ეს მაჩვენებელი ბევრად მეტია – ომამდელი პერიოდისაზე.

Nato member Turkey has agreed to support Sweden and Finland’s membership of the alliance.
Turkey was angered by what it saw as their willingness to host Kurdish militants. Sweden and Finland could not join Nato without Turkey’s support.
Russia strongly opposes the two states joining and has used the expansion of the West’s defensive military alliance as a pretext for its war in Ukraine.
But Moscow’s invasion has had the opposite effect, with the path now clear for the two countries to join Nato.
Foreign ministers from the three countries signed a joint security pact that addressed Turkey’s concerns.
Will Sweden and Finland go from neutral to Nato?
Nato chief Jens Stoltenberg said Sweden agreed to step up its work on Turkish extradition requests of suspected militants.
The two Nordic nations will also lift their restrictions on selling weapons to Turkey, he said.
Finland’s President Niinisto said the three countries signed the joint memorandum “to extend their full support against threats to each other’s security”.
Sweden’s Prime Minister Magdalena Andersson said it was “a very important step for Nato”.
Turkey President Recep Tayyip Erdogan’s office said it “got what it wanted” from Sweden and Finland.
Map of Nato members and when they joined
The two Nordic nations announced their intentions to join Nato in May, in response to Russia’s invasion of Ukraine.
Mr Stoltenberg had suggested the process could move “very quickly” as they already shared a close relationship with the alliance.
But that was not the case as Nato member Turkey accused the two countries of protecting Kurdish militants and said they would not back their membership. Any Nato enlargement must be approved by all 30 members.
Turkey has long accused Sweden of harbouring what it calls militants from the banned Kurdistan Workers Party (PKK), but Stockholm denies it.
Now the two countries have agreed to some of Turkey’s demands, and militants will face a crackdown under amendments to Swedish and Finnish law.
If Sweden and Finland do become members, it will end over 200 years of Swedish non-alignment. Finland adopted neutrality following a bitter defeat by the Soviet Union during World War Two.
Finnish public support for joining Nato was for years at around 20-25%. But since Russia’s invasion of Ukraine, it has shot up to a record high of 79%, according to the latest opinion poll. In Sweden, 60% of the population say it was right to apply, again far higher than before the war.