კაროლინა ჰარდი, ფრედერიკ ვ.კაგანი, ჯორჯ ბარისი და გრეის მაპესი
რუსეთი აწყდება პრობლემებს – დამატებითი ბრძოლისუნარიანი შენაერთების ჩამოყალიბების პროცესში. ბრიტანეთის თავდაცვის უწყება 12 ივნისს იტყობინებოდა, რომ ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში, რუსეთი ემზადება სხვადასხვა შენაერთების საფუძველზე, წამოიწყოს საბატალიონე-ტაქტიკური ჯგუფების (სტჯ) შექმნის მესამე ტალღა. ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტრომ აღნიშნა, რომ რუსულ ბრიგადებსა და პოლკებს, ჩვეულებრივ შეუძლიათ 2 სტჯ-ს შექმნა, მაგრამ ამ დროს ძირითადი საბრძოლო ერთეულები, რჩება ფაქტობრივად გამოშიგნული. ბრიტანეთის თავდაცვის უწყება მივიდა დასკვნამდე, რომ მესამე ტალღის ეს სტჯ-ები, სავარაუდოდ იქნება ბოლომდე დაუკომპლექტებელი და დაეყრდნობა ახალწვეულებსა და მობილიზებულ რეზერვისტებს. მათი ფორმირება, ალბათ ნეგატიურად აისახება „დედა-შენაერთებზე“, რომელთა ბრძოლისუნარიანობის აღდგენას, დასჭირდება ხანგრძლივი პერიოდი. ამგვარად ჩამოყალიბებული საბატალიონე-ტაქტიკური ჯგუფი, ვერ იქნება ჩვეულებრივი სტჯ-ს ტოლფასი საბრძოლო ძალის. მართებული იქნება, არ მოხდეს ამ გზით ფორმირებული რუსული რეზერვისთვის, გადაჭარბებული მნიშვნელობის მინიჭება და ჩვეულებრივ სტჯ-დ მიჩნევა
პრორუსული წყაროები – აგრძელებენ დეზინფორმაციის გავრცელებას, რათა უკრაინის მოსახლეობაში შიში და უკმაყოფილება გააღვივონ. ბოლო ცნობით, 12 ივნისს რუსულმა ტელეგრამ-არხებმა დაიწყეს ყალბი სამობილიზაციო ბრძანებულების გავრცელება და ის  უკრაინის გენერალურ შტაბს მიაწერეს. ყალბი ბრძანების თანახმად, მობილიზაცია ეხება სამხედრო სამსახურისთვის ვარგის ყველა უკრაინელ ქალს და ისინი უნდა გამოცხადნენ შესაბამის პუნქტებში „31 ივნისამდე“ (SIC).
რუსული არმია აგრძელებს სევეროდონეცკის შტურმს და აფეთქებს ხიდებს მდინარე სივერსკი დონეცზე, რომლებიც სევეროდონეცკს  ლისიჩანსკთან აკავშირებს, ალბათ იმ მიზნით, რომ ჩაიჭრას უკრაინის არმიის სახმელეთო კავშირის ხაზები (სკხ), რომლებიც ბახმუტიდან ლისიჩანსკისა და სევეროდონეცკისკენ მიემართება.
რუსმა მებრძოლებმა მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწიეს იზიუმიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით და სავარაუდოდ გააგრძელებენ შეტევით მცდელობებს  სლავიანსკზე ჩრდილო-დასავლეთიდან.
რუსულმა შენაერთებმა გააგრძელეს უკრაინულის ძალების განდევნა ფრონტის ხაზიდან ჩრდილო-აღმოსავლეთისკენ – ქალაქ ხარკოვთან.
რუსულმა ძალებმა აქცენტი გადაიტანეს სამხრეთ ღერძის გასწვრივ თავდაცვითი ხაზის მხარდაჭერაზე…
ძირითადი მიმართულება – აღმოსავლეთ უკრაინა (შედგება ერთი ძირითადი და სამი დამხმარე მიმართულებისგან)
ძირითადი მიმართულებები – ხარკოვის, დონეცკის, ლუგანსკის სამხრეთი ( რუსეთის მიზანი: ქვეყნის აღმოსავლეთ რეგიონში – უკრაინული ძალების ალყაში მოქცევა, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების მთელი ტერიტორიების დაუფლება, რომლებზეც პრეტენზიას აცხადებენ რუსეთის დონბასელი მოკავშირეები).
რუსული ძალები აგრძელებენ სახმელეთო შეტევას სევეროდონეცკზე და მის შემოგარენზე, მძიმე არტილერიის საფარქვეშ, მაგრამ 12 ივნისის მდგომარეობით,  მათ ვერ მოახერხეს ქალაქის სრულად გაკონტროლება.
უკრაინელი მებრძოლები ინარჩუნებენ  საწარმოო  ზონა „აზოტს“. ლუგანსკის ოლქის სახელმწიფო ადმინისტრაციის მეთაურმა – სერგეი გაიდაიმ განაცხადა, რომ რუსებმა დაანგრიეს 2 ხიდი მდინარე სივერსკი დონეცზე – სევეროდონეცკსა და ლისიჩანსკს შორის და ინტენსიურად ბომბავენ მესამე ხიდს.
წესით, რუსული ძალები უნდა ცდილობდნენ ხიდების ხელში ჩაგდებას და არა მათ განადგურებას, რადგან რუსი ჯარისკაცები გაჭირვებით გადადიან სივერსკი დონეცზე. შესაძლოა მათ აქვთ იმის იმედი, რომ სვეროდონეცკში – მახეში მოამწვდევენ უკრაინელ დამცველებს, მოუჭრიან რა მათ უკანდასახევ გზას, რაც  ნაკლებსავარაუდოა.  თანაც სარგებელი მცირერიცხოვანი მოწინააღმდეგის შეპყრობიდან მცირეა იმ დანაკლისთან შედარებით, რასაც რუსი ჯარისკაცები ნახულობენ  ხიდზე გადასვლის აკვიატებით. დიდი ალბათობით რუსები თვლიან, რომ ისინი  საკუთარი პოზიციებიდან (ტოშკოვკის გარშემო) ან პოპასნაიადან ჩრდილოეთით – წინ გაიჭრებიან და მოახერხებენ ლისიჩანსკის ალყაში მოქცევას ან მას შეუტევენ სივერსკი დონეცის დასავლეთ ნაპირიდან. ამით  გამოირიცხება ხიდების ხელში ჩაგდების საჭიროება, შესაძლოა  ისინი გეგმავენ გადასასვლელების გამოყენებას. რუსებმა კიდევ ერთი წარუმატებელი შეტევა ჰქონდათ ტოშკოვკის გარშემო, რომელიც ალბათ იყო მცდელობა, მდინარის მარცხენა ნაპირის გამოყენებით, ჩრდილოეთით წინ წაწეულიყვნენ ლისიჩანსკისკენ.
რუსი ჯარისკაცები აგრძელებენ იზიუმიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთისკენ გაჭრის მცდელობებეს  და 12 ივნისისთვის ნაბიჯ-ნაბიჯ მიაღწიეს წარმატებას. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის თავდაცვის ძალებმა განაცხადეს, რომ აიღეს დასახლებული პუნქტი ბოგოროდიჩნოე, რომელიც მდებარეობს ხარკოვ-დონეცკის ოლქების საზღვარზე, ლისიჩანსკიდან ჩრდილო-დასავლეთით 20 კოლომეტრზე. ამას გარდა რუსულმა შენაერთებმა წარუმატებელად შეუტიეს დოვჟენკოვოს, დოლინას და მაზანოვკის მიმართულებით – ყველა ეს დასახლებული პუნქტი მდებარეობს  იზიუმსა და სლავიანსკს შორის.
12 ივნისს რუსებმა გააგრძელეს სახმელეთო და საარტილერიო შეტევები ბახმუტიდან აღმოსავლეთით. ბოლო ცნობით, რუსმა ჯარისკაცებმა ჩაატარეს წარუმატებელი შეტევითი ოპერაციები ვრუბოვკის და ნიკოლაევკის მიმართულებით – ეს დასახლებული პუნქტები მდებარეობს უმნიშვნელოვანეს T1303  ტრასასთან – ბახმუტსა და ლისიჩანსკს შორის. რუსი მებრძოლები სავარუდოდ გააგრძელებენ შეტევით ოპერაციას ბახმუტ-ლისიჩანსკის მიმართულებით,  ლისიჩანსკის ალყაში მოქცევისთვის მებრძოლი დაჯგუფებების მხარდასაჭერად.
მიმართულება N-1-ის მხარდაჭერა – ქალაქი ხარკოვი (რუსეთის მიზანი : ძალების ჩრდილოეთით გადასროლა და იზიუმამდე არსებული სახმელეთო ხაზების  დაცვა).
საფიქრებელია, რომ რუსული ძალები ცდილობდნენ განედევნათ უკრაინული დაჯგუფებები ფრონტის ხაზებიდან ხარკოვის ოლქის ჩრდილო-აღმოსავლეთში და 12 ივნისს  ცეცხლი გაუხსნეს უკრაინულ პოზიციებს ქალაქ ხარკოვსა და მის შემოგარენში. უკრაინის გენშტაბი აცხადებს, რომ რუსეთის ძალებმა წარუმატებლად შეუტიეს სტარიცას და რუბეჟნოეს (ხარკოვის და არა ლუგანსკის ოლქში), რაც მიუთითებს იმაზე, რომ რუსები გამუდმებით ცდილობენ უკრაინულის ძალების განდევნას შეხების ზოლიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით, რათა შეაჩერონ მათი სვლა რუსეთის საზღვრისკენ. რუსებმა დაბომბეს ქალაქი ხარკოვი და მიმდებარე დასახლებული პუნქტები.
მხარდამჭერი მიმართულება  N-2 – სამხრეთ ღერძი (ამოცანა: ხერსონის და ზაპოროჟიეს ოლქების – უკრაინელთა კონტშეტევისგან დაცვა)
რუსეთის ძალებმა აქცენტი გადაიტანეს თავდაცვითი ხაზების მხარდაჭერაზე და 12 ივნისს ცეცხლი გაუხსნეს უკრაინულ პოზიციებს სამხრეთ ღერძის გასწვრივ. ზაპოროჟიეს სამხარეო ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ ზაპოროჟიეში რუსეთის ძირითადი ძალისხმევა მიმართულია ვასილევკა-ორიხოვა-გულიაიპოლე-ველიკაია კოსტრომკის ხაზისკენ ზაპორიჟიეს ოლქის ჩრდილო-აღმოსავლეთში – დონეცკის ოლქთან საზღვრისკენ. ამას გარდა, რუსული ძალები აგრძელებენ სხვადასხვა პუნქტების დაბომბვას ხერსონის, ზაპოროჟიესა და დნეპროპეტროვსკის ოლქებში.
რუსეთის ქმედება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე (რუსეთის მიზანი: ადმინისტრაციული კონტროლის კონსოლიდაცია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე; მათი რუსეთისთვის მიერთების ან მოსკოვის სურვილის შესაბამისად, სხვა  პოლიტიკური მოწყობის ერთეულად გარდაქმნისთვის  წინაპირობების შექმნა)
რუსული საოკუპაციო ადმინისტრაციები იყენებენ  „რუსეთის დღეს“ ( საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, რუსეთის სახელმწიფო სუვერენიტეტის შესახებ დეკლარაციის მიღების დღე) ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ძალაუფლების კონსოლიდაციისთვის. ოკუპირებული ქალაქების – ბერდიანსკისა და მელიტოპოლის რუსული ადმინისტრაციები, უკრაინელ პარტიზანებს ბრალად სდებენ ინფრასტრუქტურის ობიექტებზე თავდასხმებს. თუმცა უკრაინის სამხრეთ ოპერატიულმა ხელმძღვანელობამ განაცხადა, რომ რუსული ძალები გეგმავდნენს თავდასხმებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, რათა უკრაინელები დაადანაშაულონ სამოქალაქო პირებზე  თავდასხმებში და დააზიონ საზოგადოების მხრიდან უკრაინელი პარტიზანების პოზიტიური აღქმა და გააჩინონ პრორუსუსული განწყობები. ISW-ს არ შეუძლია გადაამოწმოს, ეს თავდასხმები – პარტიზანების ნამოქმედარია,  თუ ეს იყო რუსული ცრუ კამპანიის ნაწილი.
დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის (დსრ) მეთაური – დენის პუშილინი შეხვდა ლენინგრადის ოლქის გუბერნატორს – ალექსანდრ დროზდენკოს, რათა ეთხოვა,  შეფობა გაეწია იანეკოვოსა და ვუხლედარზე, დონეცკის ოლქის 2 ქალაქზე  – 77 000-იანი და 14 000-იანი მოსახლეობით (ომამდელი მონაცემებით). ლენინგრადის ოლქის მოსახლეობა 1 000 000 კაცს შეადგენს და ის ითვლება რუსეთის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვან და მდიდარ რეგიონად. ლენინგრადის ოლქისთვის, გაცილებით მართებული იქნებოდა, მზრუნველობა გაეწია მნიშვნელოვანი საპორტო ქალაქის – მარიუპოლისთვის. ეს მიუთითებს, რომ  რუსეთის რეგიონული ჩინოვნიკები ნაკლები ენთუზიაზმით ეკიდებიან იმ ტერიტორიების აღდგენას, რომლებიც რუსული თავდასხმის შედეგად განადგურდა.

Каролина Хирд, Фредерик В. Каган, Джордж Баррос и Грейс Маппес
Российские войска продолжают испытывать трудности с созданием дополнительных боеспособных подразделений. Министерство обороны Великобритании сообщило 12 июня, что российские войска пытаются создать больше боевых подразделений, готовясь к развертыванию третьих батальонных тактических групп (БТГ) из некоторых подразделений в течение последних нескольких недель. МО Великобритании отметило, что российские бригады и полки обычно могут создать две БТГ, но при этом головные подразделения остаются в основном пустотелыми. МО Великобритании пришло к выводу, что эти третьи БТГ, скорее всего, будут недоукомплектованы и будут полагаться на новобранцев и мобилизованных резервистов. Их развертывание, вероятно, негативно скажется на способности их родительских подразделений восстанавливать свою боевую мощь в течение довольно длительного времени. Созданные таким образом БТГ не будут обладать боевой мощью обычных БТГ. Важно не переоценить российские резервы, созданные таким образом, посчитав эти третьи БТГ как обычные БТГ
Пророссийские источники продолжают распространять дезинформацию, чтобы посеять тревогу и недовольство среди украинского населения. По сообщениям, 12 июня российские Telegram-каналы начали распространять фальшивый мобилизационный приказ, который они ошибочно приписали украинскому Генеральному штабу. Фальшивый приказ призывал мобилизовать всех годных к военной службе украинских женщин, чтобы они явились на службу до «31 июня» (sic).
Российские войска продолжили наземные штурмы Северодонецка и взорвали мосты, соединяющие Северодонецк с Лисичанском через реку Сиверский Донец, в вероятной попытке перерезать украинские наземные линии связи (НЛС), которые проходят от Бахмута до Лисичанска и Северодонецка.
Российские войска добились значительных успехов к юго-востоку от Изюма и, вероятно, продолжат попытки наступления на Славянск с северо-запада.
Российские войска продолжили попытки оттеснить украинские войска с оспариваемых участков фронта к северо-востоку от города Харькова.
Российские войска сосредоточились на поддержании оборонительных линий вдоль южной оси…
Основные усилия — Восточная Украина (состоят из одного подчиненного и трех вспомогательных усилий);
Подчиненное основное усилие — окружение украинских войск в котле между Изюмом и Донецкой и Луганской областями
Поддерживающее усилие 1 — город Харьков;
Поддерживающее усилие 2-Южная ось;
Деятельность на оккупированных Россией территориях
Основные усилия — Восточная Украина
Подчиненные основные усилия — юг Харьковской, Донецкой, Луганской областей (российская цель: Окружение украинских сил на востоке Украины и захват всей территории Донецкой и Луганской областей, на которую претендуют российские союзники на Донбассе).
Российские войска продолжали наземные наступления в Северодонецке и его окрестностях под прикрытием огня тяжелой артиллерии, но по состоянию на 12 июня еще не установили полный контроль над городом. Украинские войска сохраняют контроль над промышленной зоной «Азот». Глава Луганской областной государственной администрации Сергей Гайдай заявил, что российские войска разрушили два моста через реку Сиверский Донец между Северодонецком и Лисичанском и интенсивно обстреливают третий мост.
В принципе, российские силы должны стремиться захватить мосты, а не уничтожить их, поскольку российские войска с трудом переправляются через реку Сиверский Донец. Они могли бы надеяться поймать в ловушку украинских защитников в Северодонецке, отрезав им путь к отступлению, но представляется маловероятным, что выгода от поимки относительно небольшого числа защитников будет стоить затрат на навязывание российским войскам спорной переправы через реку. Скорее всего, русские рассчитывают на то, что им удастся вырваться со своих позиций либо вокруг Тошковки, либо из Попасной на севере, а затем окружить Лисичанск или атаковать его с западного берега Сиверского Донца, что избавит их от необходимости захватывать мосты или наводить противоборствующие переправы. Российские войска провели еще одну неудачную атаку на Тошковку, которая, вероятно, была попыткой возобновить продвижение на север к Лисичанску на западном берегу.
Российские войска продолжали попытки продвинуться к юго-востоку от Изюма в направлении Славянска и добились постепенных успехов 12 июня. Силы территориальной обороны Донецкой Народной Республики (ДНР) заявили, что взяли под контроль населенный пункт Богородичное, расположенный недалеко от границы Харьковско-Донецкой области в 20 км к северо-западу от Славянска. Кроме того, российские войска предприняли безуспешные попытки наступления на Довженке, Долину и Мазановку — все населенные пункты между Изюмом и Славянском.
12 июня российские войска продолжили наземные и артиллерийские атаки к востоку от Бахмута. По сообщениям, российские войска провели безуспешные штурмовые операции во Врубовке и Николаевке — населенных пунктах, расположенных вблизи важнейшей трассы Т1302 Бахмут-Лисичанск. Российские войска, вероятно, продолжат штурмовые операции в районе трассы Бахмут-Лисичанск для поддержки окружения Лисичанска.
Поддержка усилий № 1 — город Харьков (российская цель: Отвод сил на север и защита наземных линий коммуникаций (НЛК) до Изюма).
Российские силы, вероятно, пытались оттеснить украинские силы с оспариваемых линий фронта на северо-востоке Харьковской области и обстреляли украинские позиции в городе Харькове и его окрестностях 12 июня.  Украинский Генеральный штаб заявил, что российские силы безуспешно атаковали в направлении Старицы и Рубежного (в Харьковской, а не Луганской области), что указывает на то, что российские силы постоянно пытаются оттеснить украинские силы на юго-запад от текущей линии соприкосновения, чтобы предотвратить дальнейшее продвижение к российской границе. Российские силы обстреляли город Харьков и различные близлежащие населенные пункты.
Усилия по поддержке №2 — Южная ось (Задача: Защита Херсонской и Запорожской областей от украинских контратак)
Российские силы сосредоточились на поддержании оборонительных линий и обстреливали украинские позиции вдоль Южной оси 12 июня. Запорожская областная военная администрация заявила, что основные усилия России в Запорожье сосредоточены на линии Васильевка-Орихов-Гуляполе-Великая Костромка на северо-востоке Запорожской области вблизи границы с Донецкой областью. Российские силы дополнительно обстреливали различные пункты в Херсонской, Запорожской и Днепропетровской областях.
Деятельность на оккупированных Россией территориях (цель России: консолидация административного контроля над оккупированными территориями; создание условий для возможного присоединения к Российской Федерации или другого будущего политического устройства по выбору Москвы)
Российские оккупационные власти использовали День России (день принятия декларации о государственном суверенитете России после распада Советского Союза) для дальнейшей консолидации административного контроля над оккупированными территориями 12 июня. Российские власти в оккупированных городах Бердянск и Мелитополь обвинили украинских партизан в проведении двух отдельных самодельных атак на объекты инфраструктуры в удерживаемых Россией городах. Однако Южное оперативное командование Украины предупредило, что российские силы готовят серию ложных нападений в оккупированных регионах в День России, чтобы обвинить украинские силы в нападениях на гражданских лиц, навредить общественному восприятию украинской партизанской деятельности и вызвать пророссийские настроения. ISW не может независимо оценить, являются ли эти заявления о нападениях настоящей партизанской деятельностью или частью российской кампании ложных нападений.
Глава Донецкой народной республики (ДНР) Денис Пушилин встретился с губернатором Ленинградской области России Александром Дродзенко, чтобы заручиться его покровительством для Яникево и Вухледара, двух городов Донецкой области с довоенным населением 77 000 и 14 000 человек соответственно. [Ленинградская область имеет население более 1 000 000 человек и является одним из самых значительных и богатых регионов России. Для Ленинградской области было бы гораздо уместнее взять шефство над таким значительным портовым городом, как Мариуполь. То, что вместо этого она выделила средства на два маленьких и незначительных города, говорит об отсутствии у российских региональных чиновников определенного энтузиазма к восстановлению больших территорий, которые российские войска уничтожили в процессе захвата.