ჩვენ შევეჯახეთ მტერს და ეს მტერი – ჩვენვე აღმოვჩნდით
უკრაინაში ომის დაწყებიდან ერთი თვის თავზე,  ამერიკელ კომენტატორებს შორის, ჩამოყალიბდა ფართო კონსენსუსი იმის თაობაზე, რატომ ვერ მიაღწია რუსეთმა დასახულ მიზანს. მოექცა რა ემოციურ და იდეოლოგიურ ბუშტში, თვლიან ამერიკელები, რუსეთის პრეზიდენტმა  ვლადიმირ პუტინმა, დაუშვა სტრატეგიული შეცდომები. მან თავი დაირწმუნა, რომ ომი წარიმართებოდა სწრაფად და იოლად, რუსულ ჯარს, უკრაინელები შეხვდებოდნენ, როგორც გამანთავისუფლებელს და ის შეძლებდა ნებისმიერი წინააღმდეგობის დათრგუნვას, ადგილზე – მეგობრულად განწყობილი ხელისუფალის დასმას, ხოლო საომარი მოქმედებების დასრულების შემდეგ, საკუთარი ინტერესების ძალდაუტანებლად ხორცშესხმას. მაგრამ მისი ეს ფანტაზია, რეალობას შეასკდა. უკრაინულმა ძალებმა გაუძლეს შემოტევას, რუსული მხედრობა კი გაიხლართა. ახლა დაჭრილი, გამძვინვარებული დათვი ნაპრალშია ჩავარდნილი და განწირული ცდილობს ამობობღებას, ნაცვლად იმისა, რომ სხვა გზას დაადგეს.
ამგვარი ანალიზი – სავსებით სწორია, მაგრამ ირონიული, ვინაიდან   პუტინის შეცდომების ჩამონათვალი –  თანაბრად  მიესადაგება ავღანეთში საბჭოური გამოცდილებასაც და ბოლო ათწლულების აშშ-ს უსაფრთხოების პოლიტიკასაც – ვიეტნამში, ავღანეთსა და ერაყში. ვაშინგტონს, არაერთხელ მოუხდენია სამხედრო ინტერვენცია ცრუ მოლოდინით აღსავსეს, როცა გადაჭარბებულად აფასებდა საკუთარ შესაძლებლობებს და აკნინებდა მოწინააღმდეგისას, თვლიდა, რომ მას კი არ შეიძულებდნენ, არამედ შეიყვარებდნენ, ელოდა, რომ მმართველ პოსტზე დასვამდა საკუთარ ფავორიტს და შემდეგ გაეცლებოდა ქვეყანას … მერე კი, ისევ და ისევ აწყდებოდა მკაცრ რეალობას (როგორც ახლა პუტინი), ცდილობდა გზის გაკვლევას, ამის ნაცვლად, უხდებოდა კურსის შეცვლა და ქვეყნის დატოვება.
დიახ, ამერიკული მოტივები იყო უფრო კეთილშობილური. დიახ, ამერიკული მეთოდები არ იყო ასეთი ულმობელი (უპირატესად). დიახ, ყველა ეს კონფლიქტი იყო განსხვავებული, მაგრამ სტრატეგიულ დონეზე – მსგავსება საოცარია. ეს კი ნიშნავს, რომ ამერიკის უახლესი ისტორიიდან გამოსატანია გაკვეთილი – ოღონდ ამას შევძლებთ მხოლოდ მაშინ, თუ ამ ისტორიას შევხედავთ მოწინააღმდეგის თვალით და არა ჩვენი თვალსაწიერიდან… რადგან, მაშინ მტერმა იმარჯვა.

We Have Met the Enemy, and It Is Us
One month into the Ukraine war, a broad consensus has formed among American commentators about why Russia has failed to achieve its goals. Trapped in an emotional and ideological bubble, the argument runs, Russian President Vladimir Putin made several basic strategic blunders. He convinced himself the war would be quick and easy, that foreign troops would be welcomed as liberators, that he could shock or crush any resistance, and that he would be able install a friendly local government to protect his interests once the fighting stopped. Soon after the invasion began, however, these fantasies ran into reality. Ukrainian forces stood up and Russian forces bogged down. And now an angry, wounded bear is stuck in a quagmire, lashing out in frustration instead of rationally reversing course.
The analysis appears sound, but the irony is rich—for the description of Putin’s mistakes is a decent summary of not just the earlier Soviet experience in Afghanistan but also much of U.S. national security policy over the last several decades, including the wars in Vietnam, Afghanistan, and Iraq. Washington has repeatedly launched military interventions with extravagantly unrealistic expectations, overestimated its own capabilities and underestimated its opponents, believed it would be loved rather than hated, and thought it could put its favorites into office and then get away easily. And time and again, after running up against the same harsh realities as Putin, it has tried to bull its way forward before ultimately deciding to reverse course and withdraw.
Yes, American motives were nobler. Yes, American methods were less brutal (most of the time). Yes, there were many other differences between the conflicts. But on a strategic level, the broad similarities are striking. This means there are several important lessons to be learned from recent American military history—but only if that history is looked at from the enemy’s perspective, not Washington’s. Because it was the enemies who won.