ჩვენ შევეჯახეთ მტერს და ეს მტერი – ჩვენვე აღმოვჩნდით
უკრაინაში ომის დაწყებიდან ერთი თვის თავზე,  ამერიკელ კომენტატორებს შორის, ჩამოყალიბდა ფართო კონსენსუსი იმის თაობაზე, რატომ ვერ მიაღწია რუსეთმა დასახულ მიზანს. მოექცა რა ემოციურ და იდეოლოგიურ ბუშტში, თვლიან ამერიკელები, რუსეთის პრეზიდენტმა  ვლადიმირ პუტინმა, დაუშვა სტრატეგიული შეცდომები. მან თავი დაირწმუნა, რომ ომი წარიმართებოდა სწრაფად და იოლად, რუსულ ჯარს, უკრაინელები შეხვდებოდნენ, როგორც გამანთავისუფლებელს და ის შეძლებდა ნებისმიერი წინააღმდეგობის დათრგუნვას, ადგილზე – მეგობრულად განწყობილი ხელისუფალის დასმას, ხოლო საომარი მოქმედებების დასრულების შემდეგ, საკუთარი ინტერესების ძალდაუტანებლად ხორცშესხმას. მაგრამ მისი ეს ფანტაზია, რეალობას შეასკდა. უკრაინულმა ძალებმა გაუძლეს შემოტევას, რუსული მხედრობა კი გაიხლართა. ახლა დაჭრილი, გამძვინვარებული დათვი ნაპრალშია ჩავარდნილი და განწირული ცდილობს ამობობღებას, ნაცვლად იმისა, რომ სხვა გზას დაადგეს.
ამგვარი ანალიზი – სავსებით სწორია, მაგრამ ირონიული, ვინაიდან   პუტინის შეცდომების ჩამონათვალი –  თანაბრად  მიესადაგება ავღანეთში საბჭოური გამოცდილებასაც და ბოლო ათწლულების აშშ-ს უსაფრთხოების პოლიტიკასაც – ვიეტნამში, ავღანეთსა და ერაყში. ვაშინგტონს, არაერთხელ მოუხდენია სამხედრო ინტერვენცია ცრუ მოლოდინით აღსავსეს, როცა გადაჭარბებულად აფასებდა საკუთარ შესაძლებლობებს და აკნინებდა მოწინააღმდეგისას, თვლიდა, რომ მას კი არ შეიძულებდნენ, არამედ შეიყვარებდნენ, ელოდა, რომ მმართველ პოსტზე დასვამდა საკუთარ ფავორიტს და შემდეგ გაეცლებოდა ქვეყანას … მერე კი, ისევ და ისევ აწყდებოდა მკაცრ რეალობას (როგორც ახლა პუტინი), ცდილობდა გზის გაკვლევას, ამის ნაცვლად, უხდებოდა კურსის შეცვლა და ქვეყნის დატოვება.
დიახ, ამერიკული მოტივები იყო უფრო კეთილშობილური. დიახ, ამერიკული მეთოდები არ იყო ასეთი ულმობელი (უპირატესად). დიახ, ყველა ეს კონფლიქტი იყო განსხვავებული, მაგრამ სტრატეგიულ დონეზე – მსგავსება საოცარია. ეს კი ნიშნავს, რომ ამერიკის უახლესი ისტორიიდან გამოსატანია გაკვეთილი – ოღონდ ამას შევძლებთ მხოლოდ მაშინ, თუ ამ ისტორიას შევხედავთ მოწინააღმდეგის თვალით და არა ჩვენი თვალსაწიერიდან… რადგან, მაშინ მტერმა იმარჯვა.

Мы встретили врага, и это мы
Спустя месяц после начала войны на Украине среди американских комментаторов сформировался широкий консенсус относительно того, почему Россия не смогла достичь своих целей. Попав в эмоциональный и идеологический пузырь, рассуждают американцы, российский президент Владимир Путин совершил несколько основных стратегических ошибок. Он убедил себя в том, что война будет быстрой и легкой, что иностранные войска будут встречены как освободители, что он сможет шокировать или подавить любое сопротивление, и что он сможет установить дружественное местное правительство для защиты своих интересов после прекращения боевых действий. Однако вскоре после начала вторжения эти фантазии столкнулись с реальностью. Украинские силы выстояли, а российские войска увязли. И теперь разъяренный, раненый медведь застрял в трясине, вырываясь в отчаянии вместо того, чтобы рационально изменить курс.
Анализ кажется здравым, но в нем много иронии, поскольку описание ошибок Путина — это достойное резюме не только предыдущего советского опыта в Афганистане, но и большей части политики национальной безопасности США за последние несколько десятилетий, включая войны во Вьетнаме, Афганистане и Ираке. Вашингтон неоднократно начинал военные интервенции с нереальными ожиданиями, переоценивал собственные возможности и недооценивал противников, считал, что его будут любить, а не ненавидеть, и полагал, что сможет поставить на пост своих фаворитов, а затем легко уйти. И снова и снова, столкнувшись с теми же суровыми реалиями, что и Путин, она пыталась пробить себе дорогу вперед, но в итоге решила изменить курс и уйти.
Да, американские мотивы были благороднее. Да, американские методы были менее жестокими (в большинстве случаев). Да, между конфликтами было много других различий. Но на стратегическом уровне общее сходство поразительно. Это означает, что из новейшей американской военной истории можно извлечь несколько важных уроков — но только если смотреть на эту историю с точки зрения противника, а не Вашингтона. Потому что именно враги победили.