ვლადიმირ პუტინის არმიაში გაჩნდა ახალი ლაზერული იარაღი. კრემლის გამხმოვანებლები ალაპარაკდნენ იმის შესახებ, რომ ის დააფრთხობს რუსეთის მტრებს. როგორ მუშაობს ეს იარაღი?
რუსეთმა გვამცნო ახალი იარაღის შესახებ, რომელსაც მოსკოვის მტკიცებით, შეუძლია შემუსროს ყველაფერი. პროკრემლისტური მასობრივი ინფორმაციის საშუალებები, მთელი დღის განმავლობასი გაჰკივიან ამ საშიში, მრისხანე იარაღის შესახებ. რას წარმოადგენს ის და რატომ საუბრობს ავიაციის გენერალ-მაიორი სერგეი ლიპოვოი ამის შესახებ, ასეთი აღფრთოვანებით?
ეს არის სისტემა „პერესვეტის“ ვერსია. ამბობენ, რომ ასეთი ლაზერული კომპლექსი სულ ხუთია. მობილური დანადგარი სამიზნეზე მიმართავს მძლავრ ლაზერულ სხივს, რომელსაც შეუძლია გაანადგუროს უპილოტოები, რაკეტები, თვითმფრინავები და ხომალდები.
მოსკოვი არ ამჟღავნებს დეტალებს იმის თაობაზე, რამდენად მძლავრია ეს ახალი ვერსია და რა მანძილზე შეუძლია მას სამიზნის განადგურება. თუმცა ლიპოვოი, რომელიც ცნობილია, როგორც „რუსეთის ფედერაციის გმირი“, აცხადებს, რომ მათ აქვთ რამდენიმე ნამუშევარი, რომელიც აღემატება მტრების უახლეს გამოგონებებს. „ჩვენი ნამუშევრები აგებულია ფიზიკის განსხვავებულ პრინციპებზე და მათი ანალოგები მსოფლიოში არ მოიძებნება. ეს იარაღი იმ კატეგორიას განეკუთვნება, რომელშიც შედის ზებგერითი „ცირკონი“ ან ზემძლავრი რაკეტა – „ორეშნიკი“.
„ამდენად ის ფაქტი, რომ მან დღეს წარმატებით გაიარა გამოცდა, კიდევ ერთხელ ადასტურებს: ჩვენს მეიარაღე კონსტრუქტორებს და სამხედრო თავდაცვის კომპლექსს, აქვს არაერთი ნამუშევარი, რომელსაც შეუძლია შეცვალოს საბრძოლო მოქმედების მიმდინარეობა და გაანადგუროს არა მარტო მთელი წყება დრონებისა, არამედ რაკეტები, თვითმფრინავები, მოკლედ ყველაფერი, რასაც შეუძლია აიჭრას ჰაერში ან იყოს წყალზე“.
მათთვის, ვინც ვერ ერკვევა რუსულ რაკეტებში, განვმარტავთ: „ცირკონი“ – ესაა ანტისახომალდო რაკეტა, რომლის დებიუტი 2023 წელს შედგა. მისი ფრენის სიშორე 1000-მდე კილომეტრია, სისწრაფე კი 11 ათას კილომეტრი საათში.
„ორეშნიკი“ – საშუალო მანძილის ბალისტიკური რაკეტაა, რომელიც ავითარებს 12 200 კილომეტრს საათში. ორივე რაკეტა, ამა თუ იმ მოდიფიკაციით, ითვალისწინებს ლაზერული იარაღის პარალელურად მოქმედებას.
გამოცდის რეჟიმში მყოფი ლაზერული რაკეტის დებიუტი, გაიმართა სანკტ- პეტერბურგში, საერთო რუსულ კონფერენციაზე სახელწოდებით – „სამოქალაქო ობიექტების დაცვა, უპილოტო სისტემებისგან“. ამან ორმაგად აღაფრთოვანა ლიპოვოი, რომელმაც განაცხადა, რომ მოცემული იარაღი  უთუოდ გამოიწვევს პანიკას რუსეთის მტრებში. ეს ფაქტი იმდენად დამთრგუნველია, რომ არაერთი უცხოელი მეთაური, საჯაროდ არ ახსენებს ამ იარაღს.
გენერალმა განაცხადა: „ისინი ფიქრობდნენ, რომ ჩვენ ღრუბლებში დავფრინავთ. მსოფლიო კიდევ ერთხელ დარწმუნდა, რომ რუსეთი მოწინავეა ისეთი ახალი სახეობის იარაღის შემუშავებაში, რომელიც ფიზიკის ახალ  მონაცემებს ეყრდნობა. ჩვენ კიდევ ერთხელ დავუმტკიცეთ ყველას, რომ ჩვენთან ხუმრობა – არ ღირს.“

Адам Кейлер (Adam Cailler)
У армии Владимира Путина появилось новое лазерное оружие. Кремлевские глашатаи повсюду заговорили о том, что оно напугает западных врагов России. Но как это оружие работает?
Россия рассказала о новом оружии, которое, по ее словам, способно уничтожить всё. Прокремлевские средства массовой информации весь день трубят об этом опасном и грозном оружии. Но что это такое, и почему генерал-майор авиации Сергей Липовой говорит о нём с таким восторгом?
Это модернизированная версия системы «Пересвет». Говорят, что таких лазерных комплексов всего пять. Мобильная установка наводит на выбранную цель мощный лазерный луч, способный уничтожать беспилотники, ракеты, самолеты и корабли.
Но Москва не раскрывает подробности, насколько мощная эта новая версия и на каком расстоянии она может поражать цели. Но Липовой, известный в России как «герой федерации», заявил: «Президент Путин сказал, что у нас есть ряд разработок. Они превосходят все новейшие разработки наших недругов. Разработки основаны на физически новых принципах, которых еще нет в мире. Это оружие из той категории, как и сверхзвуковые «Цирконы», как и сверхмощные ракеты типа «Орешника»».
«Поэтому то, что сегодня оно успешно прошло испытание, еще раз подтверждает, что у наших оружейных конструкторов и у нашего оружейно-оборонительного комплекса есть много разработок, которые могут принципиально изменить ход ведения боевых действий и уничтожить не только рои дронов, но еще и ракеты, и самолеты, и всё, что может подняться в воздух или оказаться на воде».
Для тех, кто не знаком с названиями российских ракет, поясним: «Циркон» — это противокорабельная ракета, дебютировавшая в 2023 году. Дальность пуска у нее около тысячи километров, а скорость — 11 тысяч километров в час.
А «Орешник» — это баллистическая ракета средней дальности, развивающая умопомрачительную скорость 12 200 километров в час. Обе ракеты в любых новых вариантах будут сопровождать новое лазерное оружие.
Дебют находящейся на стадии испытаний лазерной ракеты состоялся в Санкт-Петербурге на всероссийской конференции «Защита гражданских объектов от атак беспилотных систем». Это еще больше воодушевило Липового, который заявил, что данное оружие вызывает панику у врагов России. Паника настолько сильна, что ни один западный руководитель не упомянул это оружие публично.
Генерал сказал: «Они думали, что мы фантазируем. Мир в очередной раз убедился, что Россия находится впереди всех в разработке новых видов оружия на принципиально новых физических основах. И мы в очередной раз доказали всем, что с нами шутить не стоит».