ტელეარხ CNN-ის მაუწყებლობა შეჩერდა და უცებ გავიდა საგანგებო ინფორმაცია ტრამპის გეგმების შესახებ
წამყვანმა ერინ ბერნეტმა, ეს გეგმები შეადარა იმას, რაც პუტინის რუსეთში ხდება. ეკრანზე გაჩნდა მორბენალი სტრიქონი საგანგებო შეტყობინებით, რომელიც გვამცნობდა: „ტრამპი აჭიანურებს ტარიფების ამოქმედებას, ვინაიდან გაჩნდა კითხვები საკვანძო მრჩეველთან დაკავშირებით.“ ერინმა განმარტა: „დონალდ ტრამპი გარკვეული საქმით არის დაკავებული, ამბობენ, რომ ის გეგმავს სამხედრო აღლუმის გამართვას“. ბერნეტის განმარტებით, ის იქნება „ძვირადღირებული.“ წამყვანი დასძენს, რომ ტრამპი ამას ცდილობდა ჯერ კიდევ პირველი ვადით პრეზიდენტობისას, მაგრამ იძულებული გახდა ამ წამოწყებაზე ხელი აეღო, რადგან ღონისძიება თითქმის 100 მილიონი დოლარი ჯდებოდა“.
ბერნი აგრძელებს: „წლევანდელი აღლუმს, მის დაბადების დღეს 14 ივნისს, ასევე არმიისა და დროშის 250 წლისთავს დაამთხვევენ. როგორც ჩანს, პარადში ჩაერთვება სამხედროები, ჯავშანტექნიკა, სამხედრო დანიშნულების ავტოტექნიკა და ბევრი სხვა რამ. ეს იქნება საზეიმო ღონისძიება, რომელიც უფრო მიღებულია შეერთებულ შტატებს გარეთ, მაგალითად ჩინეთში, რუსეთში ან ჩრდილოეთ კორეაში. აღლუმებს აწყობენ ძლიერი ლიდერები, რომლებიც, როგორც ტრამპი ამბობს, მას აღაფრთოვანებენ“.
შემდეგ ჟურნალისტმა გაავლო კიდევ ერთი პარალელი ტრამპსა და ვლადიმირ პუტინს შორის:
„იცით თუ არა რომ, როცა რუსული მედია იტყობინება თუ რამდენი შაიბა გაიტანა პუტინმა ჰოკეის მატჩი, ეს თქვეთვისაც საცნაური ხდება ამ უქმეების კონტექსტში. იმ დროს, როცა ბობოქრობს სავაჭრო ომი, მათ გამოუშვეს რელიზი რეპორტიორებისთვის, რომელიც მოიცავს ტრამპის განცხადებას: „მე გავიმარჯვე, ეს მშვენიერია. თქვენ უკვე გეცოდინებათ?“ – ის გულისხმობდა გოლფის თამაშსს, რომელიც უქმეებზე მარ-ა-ლაგოში გაიმართა.
თეთრი სახლი გვარწმუნებს, რომ ჯერჯერობით „სამხედრო აღლუმი არ არის დაგეგმილი“, მაგრამ მისი წარმომადგენლები არ უარყოფენ, რომ პარადი ადრე თუ გვიან გაიმართება. ორშაბათს (7 აპრილს) ვაშინგტონის მერმა მიურიელ ბაუზერმა განაცხადა, რომ დაგეგმარება – ჯერჯერობით „საწყის სტადიაზეა.“
ტრამპის მომხრეების მოსაზრებები ამ საკითხზე განსხვავებულია. ერთ-ერთი მხარდამჭერი X-ზე წერდა: „მართალია, რომ ტრამპმა კვლავ მოისურვა სამხედრო აღლუმი, იმ პირობებში, როცა ვეტერანებს შემწეობა უმცირდებათ? – ნუთუ არ არის საზოგადოება იმის ღირსი, რომ ეს იცოდეს? მეორე მომხრემ კი მოითხოვა, რომ პრეზიდენტმა „საამისოდ თავად გადაიხადოს.“

Джесс Филлипс (Jess Phillips)
Вещание телеканала CNN было приостановлено для срочного сообщения о планах президента США Дональда Трампа
ведущая Эрин Бернетт сравнила их с тем, что происходит в путинской России. Когда на экране появилась бегущая строка с экстренной новостью, которая гласила: «Трамп затягивает с пошлинами, поскольку появляются вопросы о доверии к ключевому советнику», Эрин объяснила: «Дональд Трамп занят, говорят, что он планирует собственный военный парад».
Эрин пояснила, что парад будет «дорогостоящим», добавив, что «он добивался этого еще во время своего первого срока в Белом доме и был вынужден отказаться от идеи, потому что на тот момент стоимость мероприятия составляла почти 100 миллионов долларов».
Она продолжила: «Парад в этом году пришелся бы на его день рождения, 14 июня, а также на 250-летие армии и День флага США. По всей видимости, как мы понимаем, в нем будут задействованы военнослужащие, бронетехника, автомобильная техника военного назначения и многое другое. Это торжественное мероприятие, которое гораздо более привычно за пределами Соединенных Штатов, например, в Китае, России или Северной Корее. Их устраивают некоторые из сильных лидеров, которыми, по словам Трампа, он восхищается».
Затем она провела еще одну параллель между Трампом и Владимиром Путиным:
«Знаете, когда российские СМИ сообщают, сколько шайб Путин забил в хоккейном матче, вам это может показаться знакомым в контексте этих выходных – и правильно.
В то время как бушует торговая война, они выпустили релиз для репортеров, в котором приведено высказывание Трампа: «Я победил. Побеждать хорошо. Вы ведь слышали, что я выиграл?» – он говорил о своей игре в гольф в эти выходные в Мар-а-Лаго».
В Белом доме утверждают, что пока «военный парад не запланирован», но не отрицают того, что он когда-нибудь может состояться. В понедельник (7 апреля) мэр Вашингтона Мюриэл Баузер заявила, что планирование находится на «ранней стадии».
Сторонники [Трампа] разделились во мнениях по поводу этой новости, один из них написал в X: «Это правда, что Трамп опять хочет устроить военный парад? В условиях сокращения расходов на помощь ветеранам – не должна ли общественность знать об этом?» Другой потребовал, чтобы президент «заплатил за это сам».