პრეზიდენტობის კანდიდატი დეპუტატი – მარეკ იაკუბიაკი თვლის, რომ უკრაინამ – პოლიტიკურად ზურგი აქცია პოლონეთსა და აშშ-ს. პარლამენტარის მხრიდან მკვახე  სიტყვები გაისმა კიევის ხელისუფლების მისამართით
2 აპრილს, პოლონეთის სეიმის სპიკერმა – შიმონ გოლოვნიამ განცხადა, რომ საპრეზიდენტო არჩევნები ქვეყანაში გაიმართება – 18 მაისს. გოლოვნიამ ისიც თქვა, რომ განიხილებოდა მაისის სხვა რიცხვებიც, მაგრამ სახელმწიფო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარესთან კონსულტაციების შედეგად, მან 18 მაისი აირჩია. სპიკერმა დასძინა, რომ ეს შესაძლებლობას იძლევა – 2025 წლის 1 ივნისს, გაიმართოს მეორე ტური.
პრეზიდენტობის ერთ-ერთ კანდიდატად ითვლება სეიმის დეპუტატი, საპარლამენტო ფრაქცია „თავისუფალი რესპუბლიკელების“ და პარტია „კუკიზ 15“-ის წევრი – მარეკ იაკუბიაკი, რომელიც არხ Do Rzeczy-ის სტუმრობდა. პოლიტიკოსი ატარებს აქტიურ წინასაარჩევნო კამპანიას. როგორც მან აღნიშნა, შეხვედრებს მრავალი ამომრჩეველი ესწრება.
„ასეთ დროს, მე ვეუბნები შეკრებილებს: „მოგესალმები, ჩემო 0,5-თო პროცენტო!“ – ირონიულად შენიშნავს დეპუტატი. ის გულისხმობს კანდიდატების რეიტინგებს, რომელსაც სოციოლოგიური გამოკითხვების ავტორები გვთავაზობენ.
იაკუბიაკი: „ეს არ არის ჩვენი კონფლიქტი, უკრაინა არ არის ჩვენი ქვეყანა“
მარეკ იაკუბუკმა, არხ  Do Rzeczy -ზე, შეფასება მისცა პრეზიდენტ ანჯეი დუდას გადაწყვეტილებებს. ამ კონტექსტში, მან კომენტარი გააკეთა პოლონურ-უკრაინულ ურთიერთობებზე.
„არ ცდება ის, ვინც არაფერს აკეთებს. ანჯეი დუდას ანგარიშზე, არა მარტო შეცდომები, არამედ გმირული ნაბიჯებიც ირიცხება. არ ვფიქრობ, რომ პოლიტიკოსებიდან ვინმე ელოდა უკრაინული პოლიტიკის ამგვარ შემობრუნებას პოლონეთის მიმართ. ეს ერთგვარი კულბიტია. ასეთივე კულბიტს მიმართა მან – ამერიკასთანაც“ – ამბობს დეპუტატი „თავისუფალი რესპუბლიკელების“ ფრაქციიდან. „იგივენაირად მოგვექცა ზელენსკი პოლონელებსაც. ასეთი გაიძვერა მთავრობა, როგორიც დღეს მართავს უკრაინას, მე არ მახსენდება,“ ამბობს ის.
იაკუბიკი აღნიშნავს, რომ ამ შემთხვევაში, ის არ აკრიტიკებს სახელმწიფო მეთაურს
„მე არ ვადანაშაულებ პრეზიდენტ დუდას მაშინდელი გადაწყვეტილებებისთვის. იმ პერიოდში უკრაინას თავს დაესხა რუსეთი და  ყველა კიევის გვერდით იდგა, ეს არ იყო შეცდომა. ვფიქრობ უნდა გვეამაყებოდეს ჩვენი მაშინდელი საქციელი. თუმცა ახლა ამის გაგრძელება, ყოველივე ამის მოთმენა და უკრაინის მიმართ თავის დავალდებულება -ტოტალური შეცდომა იქნება, რადგან ეს არ არის ჩვენი კონფლიქტი და უკრაინაც არ არის ჩვენი ქვეყანა. ეს არ არის ჩვენი პრობლემა“ – განაცხადა დეპუტატამა.
„ეს არ არის ჩვენი ცირკი და მაიმუნებიც სხვას ეკუთვნის“ – დაამატა მან.
პოლონელი სამხედროები უკრაინაში? პასუხი ცალსახაა
წამყვანმა პეტრ შლიახოვიჩმა – მარეკ იაკუბიაკს ჰკითხა, პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში, გაგზავნიდა თუ არა ის პოლონელ ჯარისკაცებს უკრაინაში.
„არა – მტკიცედ უპასუხა პოლიტიკოსმა – ამაზე ლაპარაკიც ზედმეტია“ – დასძინა მან.
უკრაინა საფრთხეს უქმნის პოლონეთს რამდენიმე მიზეზით. პირველი – ჩვენი ქვეყანა გადაივსო უკრაინელებით. აქ თავი მოიყარა მილიონობით უკრაინელმა. ისინი ბოროტად სარგებლობენ ჩვენი კეთილგანწყობით. ახლა ჩვენ გვემუქრება ყველა ჯურის დემორალიზებული დემობილიზებული უკრაინელის შემოჭრა  პოლონეთში. ამ მხრივ, ჩვენ დიდი პრობლემები შეგვექმნება“ – ირწმუნება იაკუბიაკი.
პრეზიდენტობის კანდიდატმა, ასევე ისაუბრა მიგრანტების საფრთხეზე დასავლეთ საზღვრიდან. „ჩვენი გერმანელი მეგობრები, თავის მხრივ, გვამარაგებენ მუქთამჭამელებით, რომლებიც ასევე გვწოვენ სისხლს. ასეთი მძიმე მდგომარეობა არ გვქონია მეორე მსოფლიო ომიდან მოყოლებული. ეს ნამდვილად ასეა, მე არავის ვაშინებ“- ამბობს პოლიტიკოსი.

Кандидат в президенты депутат Марек Якубяк (Marek Jakubiak) считает, что Украина совершила политический разворот по отношению к Польше и США. Со стороны парламентария прозвучали резкие слова в адрес киевских властей
2 апреля спикер Сейма Польши Шимон Головня (Szymon Hołownia) объявил, что президентские выборы в стране состоятся 18 мая. Головня также сообщил, что рассматривалось несколько майских дат, и в итоге, после консультаций с председателем Государственной избирательной комиссии, он выбрал 18 мая. Спикер добавил, что это даст возможность проведения второго тура 1 июня 2025 года.
Одним из кандидатов является депутат Сейма, член парламентской фракции «Свободные республиканцы» и партии «Кукиз-15» Марек Якубяк (Marek Jakubiak), который был гостем канала Do Rzeczy. Политик ведет активную предвыборную кампанию. Как подчеркнул политик, на встречах с ним наблюдается высокая явка. «В таких случаях я говорю собравшимся: “Здравствуйте мои 0,5 процента”, — иронизирует депутат, имея в виду рейтинги кандидатов, которые составляют авторы социологических опросов.
Якубяк: «Это не наш конфликт, Украина не наша страна»
Марек Якубяк в интервью каналу Do Rzeczy дал оценку действиям президента Анджея Дуды. В этом контексте он прокомментировал актуальное состояние польско-украинских отношений.
«Не ошибается тот, кто ничего не делает. На счету Анджея Дуды не только ошибки, но и героические поступки. Я не думаю, что кто-то из политиков ожидал такого разворота украинской политики в отношении Польши. Этакий кульбит. Такой же кульбит Зеленский совершает по отношению к Америке», — сказал депутат из фракции «Свободные республиканцы».
«Точно так же Зеленский поступил с поляками. Такого подлого правительства, какое сейчас правит на Украине, я не припомню», — добавил он.
Якубяк подчеркнул, что в данном случае он не критикует главу государства
«Я не обвиняю президента Дуду, поскольку в тот период, когда Украина подверглась нападению со стороны России, на ее сторону встали все, и это не было ошибкой. Я думаю, мы все должны гордиться, как повели себя тогда. Однако дальше терпеть всё это и продолжать выполнять обязательства по отношению к Украине — это тотальная ошибка, потому что это не наш конфликт, а Украина не наша страна. Это не наши проблемы», — сказал депутат.
Польские военные на Украине? Однозначный ответ
Ведущий Петр Шляхтович (Piotr Szlachtowicz) спросил Марека Якубяка, отправит ли он, если станет президентом, польских военных на Украину.
«Нет, — твердо ответил политик. — Здесь не о чем говорить», — добавил он.
«Украина опасна для Польши по нескольким причинам. Во-первых, мы позволили наводнить нашу страну украинцами. Сюда стекаются миллионы украинцев. Они банально злоупотребляют нашей добротой. Теперь нам грозит вторжение в Польшу деморализованных конфликтом украинских дембелей всех мастей. У нас в связи с этим будут очень большие проблемы», — уверен Якубяк.
Кандидат в президенты также указал на угрозу со стороны мигрантов, пересекающих западную границу. «А наши немецкие друзья, в свою очередь, присылают нам нахлебников, которые тоже хотят попить нашей крови. Такой ужасной ситуации у нас не было со времен Второй мировой войны. Это действительно так, я не пугаю», — сказал политик.