რუსეთის სამხედრო ძალების მხრიდან წარმოებული ცეცხლის გამო, მოქალაქეებმა ვერ შეძლეს, დაეტოვებინათ საპორტო ქალაქი.
უკრაინამ უარყო რუსების ულტიმატუმი, რომელიც ითვალისწინებდა უსაფრთხო დერეფანს ალყაშემორტყმული მარიუპოლის მცხოვრებთათვის, თუ ისინი დანებდებოდნენ
რუსების წინადადების თანახმად, სამოქალაქო პირებს უფლებას მისცემდნენ გასულიყვნენ ქალაქიდან, თუ ისინი იარაღს დაყრიდნენ.
მაგრამ უკრაინამ ეს წინადადება უარყო და განაცხადა, რომ სტრატეგიული საპორტო ქალაქის დათმობაზე, საუბარიც კი ზედმეტი იყო.
ქალაქის მაცხოვრებლები კვირეებია უძლებენ რუსულ დაბომბვებს, ისე რომ, არა აქვთ ელეტროენერგია და სასმელი წყალი.
რუსული შეთავაზების დეტალები, კვირას, გენერალმა მიხაილ მიზინცევმა დააზუსტა, რომელმაც განაცხადა, რომ უკრაინულ მხარეს ეძლევა დრო ორშაბათ 5:00 საათამდე, რათა დათანხმდეს მიცემულ პირობებს.
გეგმის თანახმად, რუსი სამხედროები მარიუპოლიდან გასასვლელ კორიდორს მოსკოვის დროით 10:00-ზე გახსნიან, რომ თავდაპირველად უკრაინელმა სამხედროები და „ უცხოელმა დაქირავებულები“ განიარაღდნენ და მათ დატოვონ ქალაქი.
რუსი სამხედროების თქმით, გზების განაღმვიდან 2 საათში, ისინი ჰუმანიტარული საკვებით, მედიკამენტებითა და სხვა მსგავსი  საშუალებებით დატვირთულ კოლონას, საშუალებას მისცემენ – შევიდეს ქალაქში.
რუსმა გენერალმა მიზინცევმა აღიარა, რომ ქალაქში ჰუმანიტარული კატასტროფაა და ეს ნაბიჯი მოსახლეობას საშუალებას აძლევს, თავი გადაირჩინოს და გაემართოს აღმოსავლეთ ან დასავლეთ მიმართულებით.
ამ წინადადების საპასუხოდ, უკრაინის ვიცე-პრემიერმა ირინა ვერეშჩუკმა განაცხადა, რომ უკრაინა არ შეწვეტს მარიუპოლის დაცვას.
„კაპიტულაციასა და იარაღის დაყრაზე რაიმე საუბარი, ზედმეტია“- ახდენს მის ციტირებას გამოცემა „უკრაინსკაია პრავდა.“
მანამდე, კვირას, პიოტრ ანდრიუშჩენკომ, რომელიც მარიუპოლის მერის თანაშემწეა, განაცხადა,რომ ქალაქის დამცველები ბრძოლას გაააგრძელებენ.
„ვიბრძოლებთ ბოლო ჯარისკაცამდე“- თქვა მან.
ანდრიუშენკომ BBC-ის  ახალი ამბების პროგრამაში განაცხადა, რომ მოსკოვის ჰუმანიტარული დაპირების ნდობა არ შეიძლება და გაიმეორა მარიუპოლის ოპიციალური პირების ბრალდება, რომ რუსი სამხედროები იძულებით ახდენენ მოქალაქეების რუსეთში ევაკუაციას.
„ისინი (რუსი სამხედროები) საუბრობენ ჰუმანიტარულ კორიდორებზე, მაგრამ რას აკეთენ სინამდვილეში? მოქალაქეები ძალით გადაჰყავთ რუსეთში“ – აცახადებს ანდრიუშენკო.
ბიბისი-მ ამ ბრალდების გადამოწმება ვერ შეძლო.
მარიუპოლი – რუსებისთვის საკვანძო, სტრატეგიული ადგილია. ის იქცა ყველაზე სისხლისმღვრელი ბრძოლების ეპიცენტრად.

Shelling by Russian forces has prevented civilians from being able to evacuate the besieged port city
Ukraine has rejected a Russian ultimatum offering people in the besieged city of Mariupol safe passage out of the port if they surrender.
Under Russia’s proposal, civilians would be allowed to leave if the city’s defenders laid down arms.
But Ukraine has refused, saying there was no question of it surrendering the strategic port city.
Around 300,000 people are believed to be trapped there with supplies running out and aid blocked from entering.
Residents have endured weeks of Russian bombardment with no power or running water.
Details of the Russian proposal were laid out on Sunday by Gen Mikhail Mizintsev, who said Ukraine had until 05:00 Moscow time (02:00 GMT) on Monday morning to accept its terms.
Under the plans, Russian troops would have opened safe corridors out of Mariupol from 10:00 Moscow time (07:00 GMT), initially for Ukrainian troops and “foreign mercenaries” to disarm and leave the city.
After two hours, Russian forces say they would then have allowed humanitarian convoys with food, medicine and other supplies to enter the city safely, once the de-mining of the roads was complete.
Russian Gen Mizintsev admitted that a terrible humanitarian catastrophe was unfolding there – and said the offer would have allowed civilians to flee safely to either the east or west.
In response to the offer, Ukraine’s Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk said Ukraine would not stop defending Mariupol.
“There can be no question of any surrender, laying down of arms,” she was quoted by Ukrainska Pravda as saying.
Earlier on Sunday, Pyotr Andryushenko, who is an adviser to the mayor of Mariupol, vowed the city’s defenders would fight on.
“We will fight until the last of our soldiers,” he said.
He told the BBC’s Newshour that Moscow’s humanitarian promises could not be trusted, and repeated unconfirmed claims made by Mariupol officials in recent days that Russian forces have been forcibly evacuating some of its residents to Russia.
“When they [Russian forces] say about humanitarian corridors, what do they really do? They really force evacuate our people to Russia,” Andryushenko said.
The BBC has not been able to verify these accusations.
Mariupol is a key strategic target for Russia and has seen some of the invasion’s deadliest fighting.