რუსეთის სამხედრო ძალების მხრიდან წარმოებული ცეცხლის გამო, მოქალაქეებმა ვერ შეძლეს, დაეტოვებინათ საპორტო ქალაქი.
უკრაინამ უარყო რუსების ულტიმატუმი, რომელიც ითვალისწინებდა უსაფრთხო დერეფანს ალყაშემორტყმული მარიუპოლის მცხოვრებთათვის, თუ ისინი დანებდებოდნენ
რუსების წინადადების თანახმად, სამოქალაქო პირებს უფლებას მისცემდნენ გასულიყვნენ ქალაქიდან, თუ ისინი იარაღს დაყრიდნენ.
მაგრამ უკრაინამ ეს წინადადება უარყო და განაცხადა, რომ სტრატეგიული საპორტო ქალაქის დათმობაზე, საუბარიც კი ზედმეტი იყო.
ქალაქის მაცხოვრებლები კვირეებია უძლებენ რუსულ დაბომბვებს, ისე რომ, არა აქვთ ელეტროენერგია და სასმელი წყალი.
რუსული შეთავაზების დეტალები, კვირას, გენერალმა მიხაილ მიზინცევმა დააზუსტა, რომელმაც განაცხადა, რომ უკრაინულ მხარეს ეძლევა დრო ორშაბათ 5:00 საათამდე, რათა დათანხმდეს მიცემულ პირობებს.
გეგმის თანახმად, რუსი სამხედროები მარიუპოლიდან გასასვლელ კორიდორს მოსკოვის დროით 10:00-ზე გახსნიან, რომ თავდაპირველად უკრაინელმა სამხედროები და „ უცხოელმა დაქირავებულები“ განიარაღდნენ და მათ დატოვონ ქალაქი.
რუსი სამხედროების თქმით, გზების განაღმვიდან 2 საათში, ისინი ჰუმანიტარული საკვებით, მედიკამენტებითა და სხვა მსგავსი  საშუალებებით დატვირთულ კოლონას, საშუალებას მისცემენ – შევიდეს ქალაქში.
რუსმა გენერალმა მიზინცევმა აღიარა, რომ ქალაქში ჰუმანიტარული კატასტროფაა და ეს ნაბიჯი მოსახლეობას საშუალებას აძლევს, თავი გადაირჩინოს და გაემართოს აღმოსავლეთ ან დასავლეთ მიმართულებით.
ამ წინადადების საპასუხოდ, უკრაინის ვიცე-პრემიერმა ირინა ვერეშჩუკმა განაცხადა, რომ უკრაინა არ შეწვეტს მარიუპოლის დაცვას.
„კაპიტულაციასა და იარაღის დაყრაზე რაიმე საუბარი, ზედმეტია“- ახდენს მის ციტირებას გამოცემა „უკრაინსკაია პრავდა.“
მანამდე, კვირას, პიოტრ ანდრიუშჩენკომ, რომელიც მარიუპოლის მერის თანაშემწეა, განაცხადა,რომ ქალაქის დამცველები ბრძოლას გაააგრძელებენ.
„ვიბრძოლებთ ბოლო ჯარისკაცამდე“- თქვა მან.
ანდრიუშენკომ BBC-ის  ახალი ამბების პროგრამაში განაცხადა, რომ მოსკოვის ჰუმანიტარული დაპირების ნდობა არ შეიძლება და გაიმეორა მარიუპოლის ოპიციალური პირების ბრალდება, რომ რუსი სამხედროები იძულებით ახდენენ მოქალაქეების რუსეთში ევაკუაციას.
„ისინი (რუსი სამხედროები) საუბრობენ ჰუმანიტარულ კორიდორებზე, მაგრამ რას აკეთენ სინამდვილეში? მოქალაქეები ძალით გადაჰყავთ რუსეთში“ – აცახადებს ანდრიუშენკო.
ბიბისი-მ ამ ბრალდების გადამოწმება ვერ შეძლო.
მარიუპოლი – რუსებისთვის საკვანძო, სტრატეგიული ადგილია. ის იქცა ყველაზე სისხლისმღვრელი ბრძოლების ეპიცენტრად.

Обстрелы со стороны российских войск не позволили гражданским лицам эвакуироваться из осажденного портового города.
Украина отвергла российский ультиматум, предлагающий жителям осажденного города Мариуполя безопасный выход из порта в случае сдачи
Согласно предложению России, гражданским лицам было бы разрешено покинуть город, если бы его защитники сложили оружие.
Но Украина отказалась, заявив, что ни о какой сдаче стратегического портового города не может быть и речи.
Считается, что около 300 000 человек оказались в ловушке, припасы заканчиваются, а помощь не поступает.
Жители города неделями терпят российские бомбардировки, не имея ни электричества, ни воды.
Детали российского предложения были изложены в воскресенье генералом Михаилом Мизинцевым, который сказал, что у Украины есть время до 05:00 по московскому времени (02:00 GMT) в понедельник утром, чтобы принять его условия.
Согласно планам, российские войска должны были открыть безопасные коридоры из Мариуполя с 10:00 по московскому времени (07:00 GMT), первоначально для того, чтобы украинские войска и «иностранные наемники» разоружились и покинули город.
По словам российских военных, через два часа после завершения разминирования дорог они разрешили бы гуманитарным конвоям с продовольствием, медикаментами и другими грузами безопасно въехать в город.
Российский генерал Мизинцев признал, что там разворачивается ужасная гуманитарная катастрофа, и сказал, что это предложение позволило бы гражданскому населению безопасно бежать на восток или на запад.
В ответ на это предложение вице-премьер-министр Украины Ирина Верещук заявила, что Украина не прекратит оборону Мариуполя.
Ни о какой капитуляции, ни о каком сложении оружия не может быть и речи», — цитирует ее «Украинская правда».
l
Ранее в воскресенье Петр Андрюшенко, который является советником мэра Мариуполя, пообещал, что защитники города будут сражаться дальше.
«Мы будем сражаться до последнего нашего солдата», — сказал он.
Он сказал в программе «Час новостей» Би-би-си, что гуманитарным обещаниям Москвы нельзя доверять, и повторил неподтвержденные заявления официальных лиц Мариуполя, сделанные в последние дни, что российские войска насильно эвакуируют некоторых жителей города в Россию.
«Когда они [российские войска] говорят о гуманитарных коридорах, что они делают на самом деле? Они действительно насильно эвакуируют наших людей в Россию», — сказал Андрюшенко.
Би-би-си не удалось проверить эти обвинения.
Мариуполь является ключевой стратегической целью для России и стал свидетелем самых кровопролитных боев в ходе вторжения.