ემი ჩენგი, რეიჩელ პენეტი
რუსეთმა გამოიყენა ჰიპერბგერითი რაკეტები უკრაინაში, ირწმუნებოდა ორშაბათის გამოსვლაში – პრეზიდენტი ბაიდენი. ის ვარაუდობს, რომ ეს ნაბიჯი არის რეაქცია მოსკოვის „გაჭედილ“ სახმელეთო კამპანიაზე. გასულ კვირაში, რუსეთმა განაცხადა, რომ გაუშვა რაკეტები, რომელთა სისწრაფე 5-ჯერ აღემატება ბგერის სიჩქარეს და ისინი, მანამდე არასდროს გამოყენებულა საბრძოლო მოქმედებებში
დასავლეთის ოფიციალურმა წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ კრემლი, რომელიც იმედგაცრუებულია სახმელეთო წარუმატებლობით, ახლა არჩევანს შორეულ დარტყმებზე აკეთებს, რათა ამით გააძლიეროს სისხლიანი აგრესია. უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ, ორშაბათის მიმართვაში აღნიშნა, რომ რუსეთმა, ისე დაანგრია ზოგიერთი ქალაქი, რომ მისი ცნობა შეუძლებელია და რომ რუს სამხედრო მფრინავებს – „გულის ადგილას – სიცარიელე აქვთ.“ მან ასევე განმარტა, რომ ნებისმიერი პოლიტიკური კომპრომისი რუსეთის თავდასხმის შესაჩერებლად, საჭიროებს უკრაინელი ამომრჩევლის თანხმობას რეფერენდუმის საშუალებით.
ბაიდენმა განაცხადა, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი შესაძლოა ეცადოს ომის ესკალაციას და ბიოლოგიური ან ქიმიური იარაღის გამოყენებას უკრაინაში, თუმცა მას არ გაუსაჯაროებია საამისო მტკიცებულებები. პენტაგონმა ასევე აღნიშნა, რომ შენიშნა „ გაძლიერებული სამხედრო-საზღვაო აქტივობა“ შავი ზღვის ჩრდილოეთ ნაწილში, სადაც საპორტო ქალაქი ოდესა მოსალოდნელი თავდასხმის მოსაგერიებლად ემზადება. ორშაბათს, მთელი ღამის განმავლობაში, ისმოდა განგაშის ხმა – ასე აღინიშნა კიდევ ერთი დღის დასასრული – ახალი დაღუპულებითა და ნგრევით, რაც გამოწვეული იყო ნიკოლაევსა და ოდესაზე მიტანილი საჰაერო იერიშებით.

THE WASHINGTON POST США
Россия применила гиперзвуковые ракеты в Украине, подтвердил в понедельник президент Байден, предположив, что этот шаг стал ответом на застопорившуюся наземную кампанию Москвы. На прошлой неделе Россия заявила, что дважды запускала ракеты, которые летят быстрее скорости звука в пять раз и ранее не использовались в боевых действиях
Западные чиновники заявили, что Кремль, разочарованный отсутствием успехов на земле, теперь полагается на удары издалека, чтобы поддержать свое кровавое вторжение. Президент Украины Владимир Зеленский, выступая в понедельник, заявил, что Россия разбомбила некоторые города его страны до неузнаваемости, и обвинил российских военных летчиков в том, что у них «пустота вместо сердца». Он также сказал, что любые политические компромиссы, необходимые для прекращения российского нападения, потребуют одобрения украинских избирателей на референдуме.
Байден предупредил, что президент России Владимир Путин может стремиться к эскалации войны путем применения биологического и химического оружия в Украине, хотя и не привел доказательств. Пентагон также заявил, что обнаружил «повышенную военно-морскую активность» в северной части Черного моря, где портовый город Одесса готовится к потенциальному нападению. В понедельник ночью по всей Украине взвыли сирены воздушной тревоги — еще один день, отмеченный смертью и разрушениями после ударов по Николаеву и Одессе.