რომიდან უკან მიმავალმა ტრამპმა, საკუთარ სოცქსელ Truth Social-ში გააკრიტიკა რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი და განაცხადა, რომ მას „შესაძლოა სულაც არ სურს კონფლიქტის დასრულება და ჩემს გაცურებას ცდილობდეს. იქნებ ღირდეს კიდეც რუსეთის წინააღმდეგ „საბანკო და მეორადი სანქციების“ შემოღება“
პაპ ფრანცისკეს დაკრძალვამდე, დონალდ ტრამპი შეხვდა ვლადიმირ ზელენსკის. ცოტა ხნის წინ, ამერიკელი ლიდერი ირწმუნებოდა, რომ მისი წარმომადგენლის სტივ უითკოფისა და ვლადიმირ პუტინს შორის წარმართული მოლაპარაკების შემდეგ, სამშვიდობო შეთანხმებამდე „უკვე ცოტა“ რჩებოდა.
„დღეს ტრამპს არავინ უსმენს. პუტინი – მას ყურს საერთოდ არ უგდებს“
მოგვიწევს შეგახსენოთ, დონალდ ტრამპი არაერთხელ დაიმუქრა, რომ შემოიღებდა სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ თუ კრემლს ვერ შეშეატყობდა მზაობას, რომ სურდა სამხედრო მოქმედებების შეჩერება უკრაინაში. თუმცა ასე დღემდე არ მომხდარა.
„დღეს ტრამპის მოსმენა არავის სურს. პუტინი მას საერთოდ არ უსმენს. ჯერ კიდევ სამი თვის წინ, პუტინი შესაძლოა, ფიქრობდა, რომ ტრამპი მის გადავლას მოინდომებდა, მაგრამ ახლა იცის, რომ საქმე სხვაგვარადაა – ტრამპი უფრო ზელენსკისა და ევროპისა დააძალებს დათმობებზე წასვლას, ვიდრე პუტინს“ – აღნიშნავს გენერალი სკშიპჩაკი ჩვენს პორტალთან ინტერვიუში.
„რაც შეეხება პუტინის მიმართ დამოკიდებულებას, ტრამს აღარ აქვს ზემოქმედების ბერკეტები. პუტინმა იცის, რომ ტრამპი ძალიან სუსტია საიმისოდ, რომ რუსეთს რაიმე მოახვიოს თავს. რუსეთს მხარს უჭერს ჩინეთი, ტრამპმა კი ჯერ „ვერ გამოძებნა და ვერც გამოძებნის საშუალებას, რომ მიაღწიოს იმ მიზნებს, რომელთა დეკლარირებასაც ახდენდა ის, მთელი წინასაარჩევნო კამპანიის დროს. ის დათმობაზე წასვლას აიძულებს მხოლოდ ევროპას. მან წააგო პუტინთან და ჩინეთთან პაექრობა“ – აღნიშნავს გამოცდილი სარდალი.
ჩვენ ვკითხეთ გენერალ სკშიპჩაკს, შეიძლებოდა იმის თქმა, რომ პუტინმა მოუგო ტრამპს?
„დიახ, პუტინმა ის, პირწმინდად დაამარცხა, არადა ტრამპი ურტყამს ყველას, გარდა პუტინისა. ხოლო ტრამპის წარმომადგენლები, რომლებიც ჩადიან რუსეთში, მოსკოვს არ უყენებენ არანაირ პირობებს, არაფერს მოითხოვენ მისგან. ისინი ცდილობენ უბრალოდ მოელაპარაკონ პუტინს, პუტინთან მოლაპარაკება კი შეუძლებელია“ – დაასკვნის გენერალი სკშიპჩაკი.

Возвращаясь из Рима, Трамп в своей соцсети Truth Social раскритиковал президента России Владимира Путина, заявив, что тот, «возможно, не хочет прекращать конфликт, а просто морочит ему голову» и не пора ли применить к России «банковские и вторичные санкции»
Русские уже на пороге: скоро штурм Богатыря. Отрадное – следующее. ВСУ пошли в контратаку и пожалели. В Европе бунт из-за Украины
Перед похоронами Папы Франциска Дональд Трамп встретился с Владимиром Зеленским. А накануне американский лидер утверждал, что после переговоров его специального посланника Стива Уиткоффа с Владимиром Путиным мирное соглашение уже «очень близко».
«Сегодня Трампа никто не хочет слушать. Путин вообще его не слушает»
Стоит напомнить, что Дональд Трамп уже неоднократно угрожал ввести санкции против России, если со стороны Кремля не будет готовности продвигаться в переговорах о прекращении военных действий на Украине. Однако этого до сих пор не произошло.
«Сегодня никто не хочет слушать Трампа. Путин вообще его не слушает. Еще три месяца назад Путин мог считаться с тем, что Трамп как-то его продавит, но теперь он убедился, что это не так, что Трамп скорее заставит пойти на уступки Зеленского и Европу, чем Путина», – отмечает генерал Вальдемар Скшипчак (Waldemar Skrzypczak) в интервью нашему порталу.
«Что касается отношений с Путиным, у Трампа нет рычагов влияния. А Путин знает, что Трамп слишком слаб, чтобы что-то навязать России. Россию поддерживает Китай, а Трамп не нашел и не найдет способа достичь тех целей, которые он декларировал еще во время своей предвыборной кампании. Он будет требовать уступок от Европы. Он проиграл соперничество с Путиным и с Китаем», — подчеркивает опытный военачальник.
Мы спросили у генерала Скшипчака, можно ли уже говорить о том, что Путин переиграл Трампа.
«Да, Путин его полностью переиграл, к тому же Трамп бьет по всем, кроме Путина. А представители Трампа, которые едут в Россию, не ставят там никаких условий, не выдвигают к Москве никаких требований, они просто пытаются договориться с Путиным. Но с Путиным договориться невозможно», -– заключает генерал Скшипчак.