გასულ ღამეს, უკრაინამ ვერ აღკვეთა რუსული დრონების თავდასხმა. ამის შემდეგ, ზელენსკიმ მოითხოვა საჰაერო თავდაცვის სისტემის სრულყოფა
კიევის ხელისუფლების მეთაურმა, გამოთქვა შეშფოთება იმის გამო, რომ რუსეთის მიერ გაშვებული 73 დრონიდან, 23-მა გადალახა თავდაცვითი გუმბათი უკრაინის ცაზე.
„საჰაერო განგაში თითქმის ყოველდღე ისმის მთელს უკრაინაში“ -აცხადებდა ზელენსკი „ტელეგრამზე“. ამ კვირაში, რუსეთმა განახორციელა 800 მართვადი ავიაბომბის, 460 უპილოტო აპარატისა და 20-ზე მეტი სხვადასხვა ტიპის რაკეტის გაშვება.
„უკრაინა არ არის იარაღის გამოცდის პოლიგონი. ის სუვერენული და დამოუკიდებელი სახელმწიფოა, მაგრამ რუსეთი აგრძელებს ჩვენი ხალხის მკვლელობას, ავრცელებს შიშს, პანიკას და ცდილობს ჩვენს დასუსტებას“ – დასძინა მან.
მანამდე, კვირას, უკრაინელი სამხედრო მოხელე იუწყებოდა, რომ ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის დანაყოფმა, ჩამოაგდო 10 ერთეული იმ უპილოტოებიდან, რომლებიც თავს დაესხა კიევს.

Этой ночью Украине не удалось перехватить атаку российских дронов. Владимир Зеленский после этого призвал усовершенствовать систему противовоздушной обороны
Глава киевского режима выразил обеспокоенность тем, что 23 из 73 запущенных Россией дронов преодолели защитный купол в небе Украины.
«Воздушная тревога почти ежедневно звучала по всей Украине», — сообщил Зеленский в «Телеграм». На этой неделе Россия совершила пуски более 800 управляемых авиабомб, около 460 беспилотников и более 20 ракет разных типов.
«Украина не полигон для испытания оружия. Украина — суверенное и независимое государство. Но Россия продолжает попытки убивать наших людей, распространять страх и панику и ослаблять нас», — добавил он.
Ранее в воскресенье украинский военный чиновник сообщил, что подразделения ПВО сбили более 10 российских беспилотников из тех, что ночью совершали налет на Киев.