Jyllands-Posten   დანია
დანიის პრემიერ-მინისტრი – მეტე ფრედერიქსენი თვლის, რომ ევროპულმა ქვეყნებმა მეტი უნდა გააკეთონ უკრაინის დახმარებისთვის, რომელიც შეიარაღების მწვავე დეფიციტს განიცდის
ერთ თვეში 2 წელი სრულდება, რაც რუსეთმა ომი წამოიწყო უკრაინასთან.
ეს მოვლენა უნდა აღინიშნოს იმით, რომ დასავლეთმა მეტი იარაღი უნდა გადასცეს უკრაინას, რომელმაც პარასკევს გამოიყვანა მებრძოლები სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ქალაქ ავდეევკიდან, რადგან ვერ მოახერხა მისი შენარჩუნება ალყაში მოქცევის შიშით.
მიუხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე, პანელური დისკუსიის დროს, მეტი ფრედრიქსენმა განაცხადა იარაღის მიწოდების ინტენსიფიკაციის შესახებ.
„მომავალი შაბათისთვის, როცა უკრაინაში კონფლიქტის დაწყების 2 წლისთავი შესრულდება, ჩვენ უნდა უზრუნველვყოთ კონკრეტული მიწოდებები ამ ტერიტორიაზე“ – თქვა მან.
ფრედერიქსენმა დააზუსტა, რომ ეს ეხება საბრძოლო მასალებს, შორი მანძილის რაკეტებს, უპილოტოებსა და სხვა შეიარაღებას და რომ გამანადგურებელ F-16-ების კიევისთვის გადაცემა – აუცილებელია.
„გავიხსენოთ ევროპა –  Covid-19-ის პანდემიის დროს. ჩვენ ერთ წელიწადში შევქმენით ვაქცინა, რასაც წესით 8-10 წელი სჭირდება“- შეგვახსენა მან. „ხაზგასმით უნდა აღვნიშნო, რომ მომავალი შაბათისთვის, ჩვენ უნდა უზრუნველვყოთ ახალი პარტიების გადაცემა, ასევე ახალი შემოწირულობების მიღება. ეს უნდა იყოს იარაღი  უკრაინისთვის და არა ცარიელი სიტყვები. ლაპარაკით, ამ მდგომარეობას ვერ შევცვლით.“
ფრედერიქსენმა აღნიშნა, რომ უახლოეს მომავალში ევროპამ უკრაინას უნდა გადასცეს  ყველა ტიპის აუცილებელი იარაღი, ხოლო პერსპექტივაში – უკრაინა უნდა გაწევრიანდეს ევროკავშირსა და ნატოში.
მას მხარი დაუჭირა აშშ-ს ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა – ჰილარი კლინტონმა, რომელიც ასევე მონაწილეობდა დისკუსიაში. ისინი შეთანხმდნენ, რომ ევროპამ მეტი უნდა გააკეთოს თავისი უსაფრთხოებისთვის და მან უნდა გააძლიეროს თავდაცვა.
ეს განსაკუთრებით აქტუალურია იმ ფონზე, როცა დონალდ ტრამპი შეიძლება გახდეს პრეზიდენტობის კანდიდატი რესპუბლიკური პარტიიდან და შესაძლოა, აშშ-ს პრეზიდენტიც.
„მას უნდა ჩვენი ნატოდან გამოყვანა. მართალია, კონგრესმა მიიღო კანონი, რომლის თანახმად პრეზიდენტს არ ხელეწიფება ამის გაკეთება სენატის თანხმობის გარეშე, მაგრამ მას შეუძლია შეწყვიტოს დაფინანსება და მაშინ, აშშ მხოლოდ ფორმალურად იქნება ალიანსის წევრი“- განაცხადა კლინტონმა.
მან აღნიშნა, რომ ამას მთელი სერიოზულობით უნდა მოვეკიდოთ.
მეტე ფრედერიქსენის აზრით, ევროპა არ აკეთებს საკმარისს. მან საგანგებოდ აღნიშნა, რომ ევროპის საწყობებში ინახება საბრძოლო მასალები და სხვა სახის შეიარაღება.
„ჩვენ, დანიელებმა, უკრაინელებს გადავეცით მთელი არტილერია. არ მინდა გაგაწბილოთ, მეგობრებო, მაგრამ ევროპის საწყობებში არის იარაღი. ეს ვერ ჩაითვლება მხოლოდ წარმოების პრობლემად. ჩვენ გვაქვს იარაღი, საბრძოლო მასალები, საჰაერო თავდაცვის სისტემები, რომლებიც ჯერჯერობით არ გვჭირდება. ამიტომ, ეს შეიარაღება – უკრაინას უნდა გადაეცეს“.

Jyllands-Posten / Дания
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен считает, что страны Европы должны делать больше для помощи Украине, которая испытывает острую нехватку вооружения
Через неделю исполнится два года с тех пор, как Россия начала свою специальную операцию на Украине.
Это событие должно ознаменоваться тем, что Запад пожертвует больше оружия Украине, которая в пятницу вывела войска из стратегически важного города, поскольку не смогла его удержать из-за риска оказаться в окружении.
Во время панельной дискуссии на конференции по безопасности в Мюнхене Метте Фредериксен заявила о необходимости увеличить поставки вооружения.
«Мы должны гарантировать, что в следующую субботу, когда конфликту на Украине исполнится два года, в страну осуществится больше поставок. Конкретных поставок на территорию страны», — сказала она.
Фредериксен уточнила, что речь идет о боеприпасах, артиллерии, ракетах дальнего радиуса действия, беспилотниках и о многом другом, что необходимо для поставки истребителей F-16.
«Вспомним Европу во время пандемии Covid-19. Мы смогли создать вакцину за один год, хотя обычно на это уходит от восьми до десяти лет», — напомнила она. «Я хочу подчеркнуть, что в следующую субботу должны быть осуществлены новые поставки. Новые пожертвования. Это должно быть военное оборудование для Украины, а не просто слова. Словами эту ситуацию не решить».
Фредериксен подчеркнула, что в ближайшем будущем странам Европы следует предоставить Украине всё необходимое оборудование, а в долгосрочной перспективе — принять её в ЕС и НАТО.
Её поддержала бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон, которая тоже участвовала в дискуссии. Они сошлись во мнении, что Европа должна делать больше для своей безопасности и укреплять оборону.
Это особенно актуально в свете того, что Дональд Трамп может стать кандидатом в президенты от Республиканской партии и, возможно, президентом США.
«Он хочет вывести нас из НАТО. И хотя Конгресс принял закон, по которому президент США не может сделать этого без одобрения Сената, он намерен просто прекратить финансирование, и тогда США останется членом альянса только формально», — заявила Клинтон.
Она подчеркнула, что к этому необходимо отнестись со всей серьезностью.
По мнению Метте Фредериксен, Европа делает недостаточно. Она подчеркнула, что во всех странах Европы на складах хранятся боеприпасы и другое вооружение:
«Мы, Дания, предоставили Украине всю свою артиллерию. Не хочу вас расстраивать, друзья, но на складах в Европе есть боеприпасы. Это вопрос не только производства. У нас есть оружие, боеприпасы, системы ПВО, которые нам пока не нужны. Их необходимо передать Украине».