თითქმის 2 წელი (რუსეთთან კონფლიქტის დაწყებიდან), უკრაინული არმიის 110-ე მექანიზებული ბრიგადა იცავდა ავდეევკას, საყრდენ პუნქტს ოკუპირებული დონეცკის ჩრდილო-დასავლეთით, აღმოსავლეთ უკრაინაში
თუმცა ბოლო დღეებში – 2 000-მა გადარჩენილმა მებრძოლმა, როგორც იქნა გადაწყვიტა პოზიციებიდან გასვლა, რადგან  მოწინააღმდეგე მათ ალყაში აქცევდა ნახევრად დანგრეულ ქალაქში, რომელშიც ოდესღაც 30 000 კაცი ცხოვრობდა. აქ ძირითადად მძიმე მრეწველობის ობიექტები იყო განლაგებული.
ქანცგაწყვეტილი 110-ე ბრიგადა გადის ავდეევკიდან, ერთ-ერთი საუკეთესო უკრაინული (მე-3 მოიერიშე) ბრიგადის არტილერიის გრგვინვის ქვეშ. უკრაინულ არმიაში ასეთი ბრიგადა სულ ორია – მესამე და მეხუთე და როგორც სახელწოდებიდან ჩანს, ისინი მოამზადეს შტურმისთვის ანუ შეტევითი ოპერაციებისთვის.
ავდეევკაში – უკრაინელები ჩამორჩებიან მოწინააღმდეგეს ცოცხალ ძალასა და შეიარაღებაში, ამდენად ისინი თავდაცვაზე არიან გადასულნი.
საარტილერიო ჭურვების უკიდურესი უკმარისობის გამო (რაც გამოწვეულია იმით, რომ პრორუსი რესპუბლიკელები აბრკოლებენ უკრაინისთვის დახმარების მიწოდებას), აგერ უკვე შემოდგომიდან, უკრაინული ბრიგადების ნარჩენები, ავდეევკასა და მის შემოგარენში ძლივძლივობით აკავებენ რუსულ არმიას, რომელიც არაერთ ბრიგადას ითვლის.
უშვებს რა მოიერიშე ბრიგადას თავდაცვითი ამოცანების შესასრულებლად, უკრაინის აღმოსავლეთ ფრონტის მეთაურობა, პრაქტიკულად ახორციელებს „აქტიური თავდაცვის“ სტრატეგიას – იგულისხმება მოქნილი, მობილური და აგრესიული თავის დაცვა.
მე-3 მოიერიშე ბრიგადის აქტიური თავდაცვის ტაქტიკა, სრული სახით წარმოჩნდა მას შემდეგ, რაც გასულ კვირაში, ის განალაგეს კოქსოქიმიურ ქარხანაში, ავედეევკის ცენტრიდან ჩრდილო-დასავლეთით. ამერიკული წარმოების ჯავშანმანქანა MaxxPro-ს მემიზნე-მსროლელმა ჩაფხუტის სამაგრი კამერით გადაიღო თუ როგორ მიქრის მისი მანქანა კოქსოქიმიური ქარხნის გზებზე, თავად მებრძოლი კი ისვრის მსხვილკალიბრიანი ტყვიამფრქვევიდან  M-2.
ბრიგადის მიზანი ნათელია, შეინარჩუნოს კოქსოქიმიური ქარხანა, რომელიც უნდა იქცეს ჩრილოეთის საყრდენ პუნქტად (გაცილებით დახურული ფრონტის ხაზზე) განახლებული უკრაინული გარნიზონისთვის დასავლეთ ნაწილში.
ბრიგადის ტაქტიკა მოიცავს სწრაფ გადაადგილებას და უეცარ ცეცხლს მანევრირებადი დაჯავშნული ტექნიკის გამოყენებით. მემიზნის გადაღებულ ვიდეოზე, ჯავშანმანქანის გვერდით ფეთქდება რუსული ნაღმი და საარტილერიო ჭურვი, ეს მიუთითებს იმაზე, თუ რამდენად სარისკოა  ბრძოლის ეს მეთოდი მე-3-ე ბრიგადის მოხალისე მეომრებისთვის.
„ჭურვების უკმარისობის კომპენსირებას, უკრაინა ახდენს უპირატესად FPV-დრონებით და რა თქმა უნდა, მებრძოლების თავგანწირვით“, განაცხადა ამასწინდელ პოდკასტში უკრაინელმა ანალიტიკოსმა ნიკალაი ბელესკოვმა.
აქტიურმა თავდაცვამ პოტენციურად შეიძლება რუსებს წონასწორობა დააკარგვინოს, ამასთან მოგებულ იქნას დრო 110-ე ბრიგადის აღმოსავლეთ ნაწილიდან გამოყვანის პროცესში და მომზადდეს პირობები ახალი თავდაცვითი  კამპანიისთვის, მას შემდეგ, რაც დაიკარგა საკვანძო ადგილები ქალაქის რაიონებში.
მაგრამ თუ უკრაინულ მეთაურობას რისხვამ გონება დაუბნელა იმ მიზეზით, რომ ამერიკელმა მოკავშირეებმა ის მიატოვეს და მან სცადა სერიოზული კონრშეტევის წამოწყება, ამან მე-3 მოიერიშე ბრიგადა შეიძლება კატასტროფამდე მიიყვანოს.
„ინიციატივის ხელში ჩაგდებისთვის ბრძოლა უაზრობაა, როცა არ გაქვს, მისი რეალიზებისთვის სათანადო რესურსები“ – ამბობს ფონდი საერთაშორისო მშვიდობისთვის ექსპერტი – მაიკლ კოფმანი.
„თეორიულად, ლოკალური შეტევებით შეიძლება შეინარჩუნო წნეხი რუსულ ძალებზე, შეზღუდო მათი სამოქმედო სივრცე – დასძენს კოფმანი – მაგრამ პრაქტიკულად ამან შეიძლება დააბრკოლოს კიდეც უკრაინული არმიის საბრძოლო სულისკვეთების აღდგენა.
ცოცხლად გადარჩენილები გამოხშირული 110-ე ბრიგადიდან, რომლებიც უკან იხევენ ავდეევკის აღმოსავლეთ ნაწილიდან, რა თქმა უნდა, მადლიერნი არიან მე-3 მოიერიშე ბრიგადის  აგრესიული ტაქტიკის.
მიუხედავად ამისა, იმედი უნდა ვიქნიოთ, რომ მეთაურები  ბედს არ გამოსცდიან და არ უბრძანებენ მე-3 ბრიგადას შეტევაზე გადასვლას. მე-3 ბრიგადა უკრაინას ცოცხალი სჭირდება. მას არა აქვს ფუფუნება თავი გაწიროს  ნახევრად დანგრეული ქალაქის შენარჩუნებისთვის, რომელსაც ის ვერაგზით შეინარჩუნებს.

Почти два года, с начала российской спецоперации, 110-я механизированная бригада ВСУ защищала Авдеевку, опорный пункт к северо-западу от занятого Россией Донецка на востоке Украины
Однако в последние дни выжившие 2 000 человек наконец начали отступать на запад, избежав постепенного окружения разрушенного города, где когда-то проживало 30 000 человек и располагались предприятия тяжелой промышленности.
Изможденная 110-я бригада выходит из Авдеевки под грохот орудий одной из лучших бригад ВСУ — 3-й штурмовой. В киевской армии таких бригад всего две — 3-я и 5-я — и, как следует из названия, они вообще-то готовятся к штурму. То есть к наступательным операциям.
Но в Авдеевке украинцы уступают противнику по численности личного состава и вооружению, поэтому вынуждены обороняться.
Из-за отчаянной нехватки артиллерийских боеприпасов — прямого следствия того, что пророссийские республиканцы в Конгрессе США блокируют помощь Украине еще с прошлой осени — горстка украинских бригад в Авдеевке и окрестностях еле сдерживает российские силы, насчитывающие, возможно, целую дюжину бригад.
Бросив штурмовую бригаду на решение оборонительных задач, восточное командование Украины воплощает на практике стратегию “активной обороны”. Под этим подразумевается гибкая, мобильная и агрессивная защита.
Тактика активной обороны 3-й штурмовой бригады проявилась в всей полноте почти сразу после того, как она была развернута на коксохимическом заводе к северо-западу от центра Авдеевки на прошлой неделе.
Наводчик бронетранспортера MaxxPro американского производства записал видео с нашлемной камеры, как его машина мчится по дорогам коксохимического завода, а сам он стреляет из крупнокалиберного пулемета М-2.
Очевидная цель бригады — удержать коксохимический завод, который потенциально может стать северным опорным пунктом новой, менее открытой линии фронта для обновленного украинского гарнизона на западе Авдеевки.
Методы бригады включают быструю переброску и скоростной огонь с маневренной бронированной техники. На видео наводчика рядом с бронетранспортером взрывается российская мина или артиллерийский снаряд. Это подчеркивает, насколько рискованной бывает тактика 3-й бригады для бойцов-добровольцев.
“Недостаток снарядов Украина компенсирует, прежде всего, FPV-дронами и, конечно же, жизнями солдат”, — заявил в недавнем подкасте украинский аналитик Николай Белесков.
Активная оборона потенциально может вывести русских из равновесия, выиграть время для полного вывода 110-й бригады из восточной части Авдеевки и создать условия для новой оборонительной кампании ВСУ после сдачи самых уязвимых районов города.
Но если украинские командиры дадут волю гневу из-за того, что их бросили американские союзники, и попытаются развернуть в Авдеевке серьезную контратаку, они могут привести 3-ю штурмовую бригаду к катастрофе.
“Бороться за эту инициативу бессмысленно, если нет ресурсов для ее реализации”, — пишет эксперт по России из Фонда Карнеги за международный мир Майкл Кофман.
“Теоретически локальные наступления поддерживают нажим на российские силы, ограничивая их свободу действий, — добавил Кофман, — но на практике они могут, наоборот, воспрепятствовать восстановлению боевой мощи ВСУ”.
Оставшиеся в живых бойцы потрепанной 110-й бригады, отступающей из восточной части Авдеевки под прикрытием штурмовой бригады, безусловно, благодарны 3-й штурмовой за ее агрессивную тактику.
Но все же им лучше надеяться, что их командиры не будут испытывать удачу и не прикажут 3-й штурмовой бригаде наступать. 3-я бригада нужна Украине живой. Она не может позволить себе пожертвовать ею в борьбе за половину разрушенного города, который ВСУ все равно не в силах удержать.