რუსეთის დაქირავებულთა დაჯგუფება „ვაგნერმა“ კონტროლი დაამყარა უკრაინის აღმოსავლეთ ნაწილში მდებარე ქალაქ სოლედარზე, თუმცა კიევი აცხადებს, რომ მისი მეომრები ბრძოლას აგრძელებენ.
რუსულმა საინფორმაციო საშუალებებმა გაავრცელეს განცხადება, რომელიც, მათი თქმით, „ვაგნერის“ ხელმძღვანელ – ევგენი პრიგოჟინს ეკუთვნის. ის ამბობს, რომ უკრაინელები ქალაქის ცენტრში ალყაში არიან მოქცეულნი.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – ანა მალიარმა მანამდე განაცხადა, რომ „გრძელდება მძიმე ბრძოლები.“
მხარეთა განცხადებების გადამოწმება ვერ მოხერხდა
სამშაბათ საღამოს პრიგოჟინმა გამოაქვეყნა განცხადება: „დაჯგუფება „ვაგნერმა“ კონტროლი დააწესა სოლედარის მთელ ტერიტორიაზე. ქალაქის ცენტრში წარმოიქმნა „ქვაბი“ და იქ მიმდინარეობს ქუჩის ბრძოლები.“
განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ სოლედარზე შტურმში მონაწილეობდნენ მხოლოდ „ვაგნერის“ მებრძოლები, რომლებიც არ ირიცხებიან რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში.
მანამდე, რამდენიმე საათით ადრე, მალიარმა განაცხადა, რომ „მოწინააღმდეგე ყურადღებას არ აქცევს მძიმე დანაკარგებს პირად შემადგენლობაში და აგრძელებს აქტიურ შტურმს.“
„ჩვენი პოზიციების მისადგომები მოფენილია მტრის ცხედრებით. ჩვენი მეომრები შეუპოვრად იბრძვიან“, დასძინა მან.
სოლედარის დაცემა  – ესაა მარილის მომპოვებელი პატარა ქალაქი – დაეხმარება რუს ჯარისკაცებს ალყა შემოარტყან ახლომდებარე სტრატეგიულ ქალაქ ბახმუტს.
სამშაბათს დიდმა ბრიტანეთმა განაცხადა, რომ რუსეთის არმია და დაქირავებულთა ჯგუფმა „ვაგნერი“ –  „სავარაუდოდ“ აკონტროლებენ ქალაქს.
ორშაბათს უკრაინის პრეზიდენტმა – ვლადიმირ ზელენსკიმ, მაღალი შეფასება მისცა უკრაინელების შეუპოვრობას.
სოლედარის თემაზე ბევრს კამათობენ და მისი აღება მნიშვნელოვანია ორი მიზეზით.
პირველი: ეს შეაძლებინებს რუსეთის არმიას მიუახლოვდეს ქალაქ ბახმუტს. რუსეთის ხელში აღმოჩნდება ღრმა გვირაბებით დაქსელილი  საბადოები, რომლებიც უმოქმედოა აპრილიდან მოყოლებული და მოსკოვი შეაღწევს უკრაინელების მიერ დღემდე კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
მეორე: მოიერიშე ძალებს შეეძლებათ უკრაინელებს დაუპირისპირდნენ მათივე მეთოდით.
ერთ-ერთი მიზეზი, რამაც განაპირობა კიევის მიერ გარკვეული ტერიტორიების გათავისუფლება, ესაა მისი უნარი მიზანში ამოიღოს რუსეთის მომარაგების ხაზები. შეტევაზე გადასულ ათასობით რუს ჯარისკაცს, შორსმსროლელი რაკეტები აბრკოლებს, შეავსოს პირადი შემადგენლობა, საბრძოლო მასალების, საწვავის  და საკვების მარაგები. ეს ასევე ხელს უშლის სამხედრო ტექნიკის გადაადგილებას.
სოლედარის დაკავება, რომლის მოსახლეობაც ომამდე 10 000 კაცს შეადგენდა, მოკვეთს ბახმუტს მომარაგების მთავარი ხაზიდან – ახლომდებარე სლავიანსკიდან.
დიდმა ბრიტანეთმა განაცხადა, რომ მისი მონაცემებით, სოლედარი ახლოა იმასთან, რომ რუსების ხელში გადავიდეს, თუმცა ლონდონმა იქვე დააამატა, რომ კრემლს გაუჭირდება ბახმუტის დაუფლება, რადგან აქ უკრაინელებს გააჩნიათ „თავდაცვის სტაბილური ხაზები“.
აშშ-ს თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთმა მაღალი რანგის მოხელემ ორშაბათს განაცხადა, რომ რუსეთი აკონტროლებს სოლედარის „მნიშვნელოვან ნაწილს“.
საბრძოლო მოქმედებები ბახმუტის ირგვლივ, უკვე რამდენიმე თვეა გრძელდება და ამერიკელმა ჩინოვნიკმა ის დაახასიათა, როგორც „დაუნდობელი“.
ომის შემსწავლელი ინსტიტუტი, რომელიც აშშ-ში ბაზირებული ანალიტიკური ცენტრია, აცხადებს, რომ პრიგოჟინი განაგრძობს დაჯგუფება „ვაგნერის,“ როგორც რეალური, ისე გამოგონილი მიღწევების აფიშირებას იმგვარად, რომ „ვაგნერი“ წარმოჩნდეს ერთადერთ ძალად რუსეთში, რომელსაც შეუძლია ხელშესახები წარმატების მიღწევა უკრაინაში.
რუსეთმა რამდენიმე მარცხი იწვნია უკრაინაში მას შემდეგ, რაც ერთი წლის წინ უკრაინასი შეიჭრა. აქ იგულისხმება ერთადერთი რეგიონული ცენტრის დაკარგვაც ქვეყნის სამხრეთში, რომელიც კრემლს ოკუპირებული ჰქონდა.
სოლედარის ხელში ჩაგდება, მოსკოვის მიერ გასაღდება, როგორც პროპაგანდისტულ, ისე სამხედრო წარმატებად.
ეს მონაპოვარი არ იქნება განსაკუთრებული და მოსკოვს ის ძვირი უჯდება, მაგრამ ამ ქალაქის აღება იქნება არგუმენტი, რომელსაც ის  ადგილობრივ კრიტიკოსებს შეაგებებს.

Российская наемническая группировка Вагнера взяла под свой контроль город Соледар на востоке Украины, но Киев заявляет, что его солдаты держатся.
Российские СМИ распространили заявление, якобы сделанное главой «Вагнера» Евгением Пригожиным, который сказал, что украинцы сейчас окружены в центре города.
Заместитель министра обороны Украины Анна Маляр ранее заявила, что «тяжелые бои продолжаются».
Утверждения обеих сторон не были независимо проверены
В опубликованном заявлении поздно вечером во вторник г-н Пригожин сказал: «Подразделения Вагнера взяли под контроль всю территорию Соледара. В центре города образовался котел, в котором идут городские бои».
В заявлении подчеркивалось, что только бойцы «Вагнера», которые не входят в состав российских вооруженных сил, принимали участие «в штурме» Соледара.
Между тем госпожа Малиар за несколько часов до этого заявила, что «противник не обращает внимания на большие потери своего личного состава и продолжает активно штурмовать».
«Подходы к нашим позициям просто усеяны телами погибших вражеских бойцов. Наши бойцы храбро защищаются», — добавила она.
Падение Соледара — небольшого городка по добыче соли в Донецкой области — может помочь российским войскам окружить близлежащий стратегический город Бахмут.
Ранее во вторник Великобритания заявила, что российские войска и группа наемников Вагнера, «вероятно», теперь контролируют город.
В понедельник президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в Соледаре «почти не осталось жизни» и «не осталось целых стен».
«Вот как выглядит безумие», — добавил он.
И в новом обращении поздно вечером во вторник г-н Зеленский высоко оценил стойкость украинских сил.
Стратегическое значение Соледара обсуждается, но его захват был бы важен по двум причинам.
Во-первых, это позволило бы российским войскам приблизиться к региональному городу Бахмут. Россия могла бы использовать доступ к глубокой, похожей на город сети туннелей соляных шахт Соледара, бездействующей с апреля, чтобы проникнуть на территорию, контролируемую Украиной.
Во-вторых, силы вторжения смогли бы дать Украине попробовать ее собственное лекарство.
Одна вещь, которая помогла Киеву освободить территорию, — это его способность нацеливаться на российские линии снабжения.
Ракетные удары большой дальности часто лишали тысячи войск вторжения возможности пополнять личный состав, боеприпасы, топливо и пайки, а также мешали им свободно передвигать военную технику.
Захват Соледара, население которого до войны составляло 10 000 человек, фактически отрезал бы Бахмут от основной линии снабжения из близлежащего Славянска.
Великобритания заявила, что, по ее мнению, Соледар близок к тому, чтобы перейти к России, но добавила, что Кремль «вряд ли» возьмет Бахмут немедленно из-за «стабильных линий обороны» Украины.
Высокопоставленный военный чиновник Министерства обороны США заявил ранее в понедельник, что в руках России находится «значительная часть» Соледара.
Боевые действия вокруг Бахмута продолжаются уже несколько месяцев, и американский чиновник охарактеризовал последние перестрелки как «жестокие».
Институт изучения войны, базирующийся в США аналитический центр, заявил, что г-н Пригожин «продолжит использовать как подтвержденный, так и сфабрикованный успех группы Вагнера в Соледаре и Бахмуте для продвижения группы Вагнера как единственной российской силы в Украине, способной добиться ощутимых успехов».
Россия потерпела несколько серьезных неудач в Украине с момента своего вторжения почти год назад, включая потерю контроля над единственной региональной столицей на юге, которую ей удалось захватить.
Захват Соледара был бы такой же пропагандистской победой Кремля, как и военной.
Выигрыш для России относительно невелик и обходится дорого, но город стал бы столь необходимым трофеем для представления критикам на родине.