რუსეთის დაქირავებულთა დაჯგუფება „ვაგნერმა“ კონტროლი დაამყარა უკრაინის აღმოსავლეთ ნაწილში მდებარე ქალაქ სოლედარზე, თუმცა კიევი აცხადებს, რომ მისი მეომრები ბრძოლას აგრძელებენ.
რუსულმა საინფორმაციო საშუალებებმა გაავრცელეს განცხადება, რომელიც, მათი თქმით, „ვაგნერის“ ხელმძღვანელ – ევგენი პრიგოჟინს ეკუთვნის. ის ამბობს, რომ უკრაინელები ქალაქის ცენტრში ალყაში არიან მოქცეულნი.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – ანა მალიარმა მანამდე განაცხადა, რომ „გრძელდება მძიმე ბრძოლები.“
მხარეთა განცხადებების გადამოწმება ვერ მოხერხდა
სამშაბათ საღამოს პრიგოჟინმა გამოაქვეყნა განცხადება: „დაჯგუფება „ვაგნერმა“ კონტროლი დააწესა სოლედარის მთელ ტერიტორიაზე. ქალაქის ცენტრში წარმოიქმნა „ქვაბი“ და იქ მიმდინარეობს ქუჩის ბრძოლები.“
განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ სოლედარზე შტურმში მონაწილეობდნენ მხოლოდ „ვაგნერის“ მებრძოლები, რომლებიც არ ირიცხებიან რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში.
მანამდე, რამდენიმე საათით ადრე, მალიარმა განაცხადა, რომ „მოწინააღმდეგე ყურადღებას არ აქცევს მძიმე დანაკარგებს პირად შემადგენლობაში და აგრძელებს აქტიურ შტურმს.“
„ჩვენი პოზიციების მისადგომები მოფენილია მტრის ცხედრებით. ჩვენი მეომრები შეუპოვრად იბრძვიან“, დასძინა მან.
სოლედარის დაცემა  – ესაა მარილის მომპოვებელი პატარა ქალაქი – დაეხმარება რუს ჯარისკაცებს ალყა შემოარტყან ახლომდებარე სტრატეგიულ ქალაქ ბახმუტს.
სამშაბათს დიდმა ბრიტანეთმა განაცხადა, რომ რუსეთის არმია და დაქირავებულთა ჯგუფმა „ვაგნერი“ –  „სავარაუდოდ“ აკონტროლებენ ქალაქს.
ორშაბათს უკრაინის პრეზიდენტმა – ვლადიმირ ზელენსკიმ, მაღალი შეფასება მისცა უკრაინელების შეუპოვრობას.
სოლედარის თემაზე ბევრს კამათობენ და მისი აღება მნიშვნელოვანია ორი მიზეზით.
პირველი: ეს შეაძლებინებს რუსეთის არმიას მიუახლოვდეს ქალაქ ბახმუტს. რუსეთის ხელში აღმოჩნდება ღრმა გვირაბებით დაქსელილი  საბადოები, რომლებიც უმოქმედოა აპრილიდან მოყოლებული და მოსკოვი შეაღწევს უკრაინელების მიერ დღემდე კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
მეორე: მოიერიშე ძალებს შეეძლებათ უკრაინელებს დაუპირისპირდნენ მათივე მეთოდით.
ერთ-ერთი მიზეზი, რამაც განაპირობა კიევის მიერ გარკვეული ტერიტორიების გათავისუფლება, ესაა მისი უნარი მიზანში ამოიღოს რუსეთის მომარაგების ხაზები. შეტევაზე გადასულ ათასობით რუს ჯარისკაცს, შორსმსროლელი რაკეტები აბრკოლებს, შეავსოს პირადი შემადგენლობა, საბრძოლო მასალების, საწვავის  და საკვების მარაგები. ეს ასევე ხელს უშლის სამხედრო ტექნიკის გადაადგილებას.
სოლედარის დაკავება, რომლის მოსახლეობაც ომამდე 10 000 კაცს შეადგენდა, მოკვეთს ბახმუტს მომარაგების მთავარი ხაზიდან – ახლომდებარე სლავიანსკიდან.
დიდმა ბრიტანეთმა განაცხადა, რომ მისი მონაცემებით, სოლედარი ახლოა იმასთან, რომ რუსების ხელში გადავიდეს, თუმცა ლონდონმა იქვე დააამატა, რომ კრემლს გაუჭირდება ბახმუტის დაუფლება, რადგან აქ უკრაინელებს გააჩნიათ „თავდაცვის სტაბილური ხაზები“.
აშშ-ს თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთმა მაღალი რანგის მოხელემ ორშაბათს განაცხადა, რომ რუსეთი აკონტროლებს სოლედარის „მნიშვნელოვან ნაწილს“.
საბრძოლო მოქმედებები ბახმუტის ირგვლივ, უკვე რამდენიმე თვეა გრძელდება და ამერიკელმა ჩინოვნიკმა ის დაახასიათა, როგორც „დაუნდობელი“.
ომის შემსწავლელი ინსტიტუტი, რომელიც აშშ-ში ბაზირებული ანალიტიკური ცენტრია, აცხადებს, რომ პრიგოჟინი განაგრძობს დაჯგუფება „ვაგნერის,“ როგორც რეალური, ისე გამოგონილი მიღწევების აფიშირებას იმგვარად, რომ „ვაგნერი“ წარმოჩნდეს ერთადერთ ძალად რუსეთში, რომელსაც შეუძლია ხელშესახები წარმატების მიღწევა უკრაინაში.
რუსეთმა რამდენიმე მარცხი იწვნია უკრაინაში მას შემდეგ, რაც ერთი წლის წინ უკრაინასი შეიჭრა. აქ იგულისხმება ერთადერთი რეგიონული ცენტრის დაკარგვაც ქვეყნის სამხრეთში, რომელიც კრემლს ოკუპირებული ჰქონდა.
სოლედარის ხელში ჩაგდება, მოსკოვის მიერ გასაღდება, როგორც პროპაგანდისტულ, ისე სამხედრო წარმატებად.
ეს მონაპოვარი არ იქნება განსაკუთრებული და მოსკოვს ის ძვირი უჯდება, მაგრამ ამ ქალაქის აღება იქნება არგუმენტი, რომელსაც ის  ადგილობრივ კრიტიკოსებს შეაგებებს.

By James Waterhouse in Kyiv & George Bowden in London
Russia’s mercenary Wagner Group has claimed control over the town of Soledar in eastern Ukraine – but Kyiv says its soldiers are holding out.
Russia’s media carried a statement purported to be by the Wagner head, Yevgeniy Prigozhin, who said Ukrainians were now encircled in the city centre.
Ukraine’s Deputy Defence Minister Hanna Maliar earlier said that “heavy fighting is continuing”.
The claims by both sides have not been independently verified.
In the reported statement late on Tuesday, Mr Prigozhin said: “Wagner units took control of the entire territory of Soledar. A cauldron has been formed in the centre of the city in which urban fighting is going on.”
The statement stressed that only Wagner fighters – who are not part of the Russian armed forces – were taking part “in the storming” of Soledar.
Meanwhile, Ms Maliar said a few hours before that “the enemy does not pay attention to the large losses of its personnel and continues to actively storm”.
“The approaches to our positions are simply strewn with the bodies of dead enemy fighters. Our fighters are defending bravely,” she added.
The fall of Soledar – a small salt-mining town in the Donetsk region – could help Russian troops to encircle the nearby strategic city of Bakhmut.
The UK said earlier on Tuesday that Russian troops and the mercenary Wagner Group were “likely” to now be in control of the town.
On Monday, Ukraine President Volodymyr Zelensky said there was “almost no life” left in Soledar and “no whole walls left”.
“This is what madness looks like,” he added.
And in a new address late on Tuesday, Mr Zelensky praised the resilience of Ukrainian forces.
The strategic importance of Soledar is debated, but its capture would be significant for two reasons.
First, it would allow Russian forces to inch closer to the regional city of Bakhmut. Russia could use access to Soledar’s deep, city-like network of salt mine tunnels, dormant since April, to penetrate Ukrainian-controlled territory.
Secondly, invading forces would be able to give Ukraine a taste of its own medicine.
One thing that has helped Kyiv liberate territory has been its ability to target Russian supply lines.
Long-range missile strikes have often left thousands of invading troops unable to replenish personnel, ammunition, fuel, and rations, and stopped them freely moving military hardware.
The capturing of Soledar – which had a population of 10,000 before the war – would effectively cut Bakhmut off from a major supply line from nearby Sloviansk.
The UK said it believed Soledar was close to falling to Russia – but added that the Kremlin was “unlikely” to take Bakhmut immediately due to Ukraine’s “stable defence lines”.
A senior military official from the US Department of Defense said earlier on Monday there was a “good portion” of Soledar in Russian hands.
Fighting around Bakhmut has been going on for months, and the US official described the most recent exchanges as “savage”.
The Institute for the Study of War, a US-based think-tank, has said that Mr Prigozhin, “will continue to use both confirmed and fabricated Wagner Group success in Soledar and Bakhmut to promote the Wagner Group as the only Russian force in Ukraine capable of securing tangible gains”.
Russia has suffered several major setbacks in Ukraine since its invasion nearly a year ago, including losing control of the only regional capital in the south it had managed to capture.
Capturing Soledar would just as much be a propaganda victory for the Kremlin as a military one.
The gains for Russia are relatively small and costly, but the town would be a much-needed trophy to present to critics back home.