ოთხშაბათს უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ მისი არმია სოლედარის გადასარჩენად იბრძვის. რუსული კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერი“ კი უკვე აცხადებს პრეტენზიას, რომ სწორედ მან შეძლო ამ პატარა ფრონტისპირა ქალაქის აღება
ვლადიმირ ზელენსკი მთელი დღის განმავლობაში ირწმუნებოდა, რომ ქალაქისთვის ბრძოლა „გრძელდება“, ხოლო უკრაინული მხარე „უმკლავდება“ შეტევებს. სოლედარი – მეშახტეების ქალაქია, 10 000 მაცხოვრებლით. ის მნიშვნელოვანი ქალაქის – ბახმუტის გვერდით მდებარეობს, რომელსაც უკრაინელები გააფთრებით იცავენ აგერ უკვე მერამდენე თვეა. ამ ქალაქის აღება მოსკოვს საშუალებას აძლევს, გამოაცხადოს პირველი მნიშვნელოვანი წარმატების შესახებ, მას შემდეგ, რაც სექტემბერში რამდენიმე მარცხი იწვნია, ხოლო „ვაგნერის“ მეთაურ ევგენი პრიგოჟინს სრული საფუძველი ექნება იფიქროს, რომ ბახმუტის აღების შემდეგ, მისი წონა რუსეთის პოლიტიკურ სცენაზე, გაიზრდება.
„მოიერიშე ჯგუფები უკვე ქალაქის შიგნით იბრძვიან“ – იუწყება რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო სპეციალურ კომუნიკე. ეს უწყება ასევე აზუსტებს, რომ „საჰაერო-სადესანტო შენაერთების მებრძოლებმა, მოახერხეს სოლედარის ჩრდილოეთ და სამხრეთ ნაწილების ბლოკირება.“ სოლედარი – დონეცკის ოლქში მდებარეობს, მეზობელ ლუგანსკში კი რუსებმა შეკრეს „რკინის მუშტი“ – 30 000 ჯარისკაცის შემადგენლობით, იტყობინება ლუგანსკის ოლქის უკრაინელი „გუბერნატორი“ სერგეი გაიდაი, რომელიც თავის რეგიონს საერთოდ ვერ აკონტროლებს.
იყენებს რა შექმნილ ვითარებას, უკრაინა კიდევ ერთხელ მიმართავს დასავლელ პარტნიორებს თხოვნით, მიაწოდონ შორი მოქმედების შეიარაღება. ეს მიმართვა პრაქტიკულად ხდება დასავლეთის ლიდერთა მორიგი სამიტის წინ, რომელიც 20 იანვარს არის დანიშნული და ის გაიმართება ავიაბაზა რამშტაინზე (გფრ).
„მხოლოდ შორი რადიუსის რაკეტები, რომლებიც 100 კმ-ზე მეტ მანძილზე მოქმედებს, დაგვეხმარება მნიშვნელოვნად დავაჩქაროთ ჩვენი ტერიტორიების დაბრუნება“ – აცხადებს უკრაინის პრეზიდენტის მრჩეველი – მიხაილო პოდოლიაკი, რომელიც პირობას დებს, რომ უკრაინა ამ რაკეტებს არ გამოიყენებს რუსეთის ტერიტორიაზე. ჩვენ, ასევე გვჭირდება 250-350 მძიმე ტანკი“- ამბობს ის. თუმცა დასავლური ქვეყნების მთავრობები არ ჩქარობენ დადებითი პასუხის გაცემას. პარიზმა, ლონდონმა, ბერლინმა და ვაშინგტონმა, მხოლოდ მსუბუქი ჯავშანმანქანების მიწოდების განკარგულება გასცეს.

Украинский президент Владимир Зеленский подтвердил в среду вечером, что его армия боролась за Соледар. Но российская ЧВК «Вагнер» уже предъявляет права на то, что именно она сумепла овладеть этим маленьким городком на линии фронта
Владимир Зеленский утверждал весь день, что бои за город якобы «продолжаются», а украинский фронт «держится». Соледар, шахтерский населенный пункт с 10 000 жителей. Находится рядом с важным городом под названием Бахмут, который украинцы с остервенелым упорством защищают уже несколько месяцев. Овладение этим городом позволила бы Москве объявить о первой крупной победе после серии неудач в сентябре. А командир ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин после взятия города может рассчитывать на рост своего влияния на российской политической сцене…
«Штурмовые группы сражаются прямо в городе», — сообщило российское министерство обороны в специальном коммюнике, уточнив также, что «части воздушно-десантных войск заблокировали и северную, и южную части Соледара». Соледар находится в Донецкой области, а в соседней Луганской русские собрали кулак в 30 000 солдат, сообщил украинский «губернатор» Луганской области Сергий Гайдай, на данный момент свою область никак не контролирующий.
Пользуясь случаем, Украина еще раз обратилась к западным партнерам с просьбой о поставке дальнобойных видов вооружения. Эти просьбы поступают практически накануне нового саммита западных лидеров на авиабазе в Рамштайне (ФРГ), намеченного на 20 января.
«Только ракеты дальнего радиуса действия, способные бить на дистанцию более 100 километров, позволят нам убыстрить серьезным образом возвращение наших территорий», — сказал советник украинского президента Михайло Подоляк, дав устное обещание не использовать это оружие против российских территорий. «Нам также нужны 250-350 тяжелых танков», — сказал он. Правда, правительства западных стран не торопятся дать ему позитивный ответ. Париж, Лондон, Берлин и Вашингтон пока что разрешили лишь отправку легкой бронетехники.