დნიპროს მერმა განაცხადა, რომ ნაკლებსავარაუდოა, შაბათს, აღმოსავლეთ უკრაინის ქალაქში, საცხოვრებელ კორპუსზე რუსული რაკეტის მოხვედრას, კიდევ ვინმე გადარჩენოდა
9-სართულიანი სახლის მთელი სექცია ჩამოინგრა და ქალაქის ადმინისტრაციის მტკიცებით, დაიღუპა სულ ცოტა 35 ადამიანი. გადარჩენის ოპერაცია გრძელდება.
ქალაქის მერ ფილტოვის თქმით, შანსი იმისა, რომ გადარჩენილებს კიდევ აღმოაჩენენ, მინიმალურია.
მოსკოვში, სახელმწიფო ტელემაუწყებელზე გამოსვლისას, რუსეთის პრეზიდენტი – ვლადიმერ პუტინი ამტკიცებდა, რომ სამხედრო ოპერაცია გეგმის მიხედვით მიმდინარეობს.
კიევი, ხარკოვი და ოდესა – ასევე დაზარალდა შაბათის თავდასხმების შედეგად, რომლებიც მოსკოვის თქმით, მიმართული იყო უკრაინის სამხედრო და ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურის წინააღმდეგ.
პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა – მათეუშ მორავეცკიმ, სარაკეტო დარტყმებს ,,არაადამიანური’’ უწოდა და დაამატა, რომ ,,რუსეთი შეგნებულად სჩადის სამხედრო ბოროტმოქმედებას სამოქალაქო მოსახლეობის წინააღმდეგ.“
პრეზიდენტმა პუტინმა განაცხადა, რომ ,,ყველაფერი ვითარდება თავდაცვის სამინისტროსა და გენერალური შტაბის გეგმის ფარგლებში.’’
ბელორუსში, რომელიც უკრაინას ჩრდილოეთიდან ესაზღვრება, ორშაბათს იწყება ბელარუს-რუსეთის სამხედრო-საჰაერო სწავლება. ბელარუსის თავდაცვის სამინისტრო მოითხოვს, რომ ის იყოს თავდაცვითი ხასიათის, თუმცა არის საფრთხე, რომ მოსკოვი აიძულებს მინსკს, ჩაერთოს ომში უკრაინის წინააღმდეგ. ბელარუსი იყო ერთ-ერთი სასტარტო პლატფორმა, გასული წლის თებერვალში რუსეთის უკრაინაში შეჭრისა.
კვირას, თავის საღამოს გამოსვლაში, უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ მიიღო თანაგრძნობის შეტყობინებები მთელი მსოფლიოდან. მან დაგმო რუსი ხალხის ,,ლაჩრული დუმილი’’ დნიპროზე თავდასხმის საკითხზე.
თავის გამოსვლაში, ის გადავიდა რუსულ ენაზე და განაცხადა, რომ სურს მიმართოს მათ, ვინც ახლაც კი ვერ იღებს ხმას – ამ ტერორის გასაკიცხად. ,,თქვენი ლაჩრული დუმილი, თქვენი მცდელობა დაელოდოთ შედეგს თუ როგორ დასრულდება ყოველივე, მოიტანს იმას, რომ ეს ტერორისტები ერთ დღეს თქვენთან მოვლენ.’’
მანვე დასძინა, რომ დარტყმას ემსხვერპლა 15 წლის გოგონა, ხოლო 2 ბავშვი ობლად დარჩა. 2 კვირაა გასული რუსული შეტევიდან, რომელიც უკრაინის ენერგოსისტემაზე განხორციელდა. შაბათს ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ხარკოვისა და კიევის ოლქების ინფრასტრუქტურა ძლიერ დაზიანდა.
თავდასხმის შემდეგ, უკრაინის სახელმწიფო ენერგეტიკულმა კომპანიამ – ,,უკრენერგომ’’, ყველა რეგიონში, დროებით შემოიღო სადღეღამისო შეზღუდვები. უკრაინის ენერგეტიკის მინისტრმა გერმან გალუშჩენკომ განაცხადა, რომ უახლოესი დღეები იქნება – ,,მძიმე.’’
ნატოს გენმდივანმა იენს სტოლტენბერგმა კვირას განაცხადა, რომ უკრაინა უნდა ელოდოს მძიმე ტექნიკით დახმარებას დასავლეთის ქვეყნებიდან.
,,ამასწინდელი დახმარება, მძიმე სამხედრო ტექნიკით, არის მნიშვნელოვანი და ველით უფრო მეტს უახლოეს მომავალში – განუცხადა მან გერმანულ მედიას.
რუსული სარაკეტო შეტევა განხორციელდა იმავე დღეს, როცა ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა – რიში სუნაკმა განაცხადა, რომ მისი მთავრობა კიევს მიაწვდის Challenger-2-ის ტანკებს იმისთვის, რომ უკრაინამ შეძლოს რუსული არმიის უკუგდება.
საპასუხოდ – მოსკოვმა განაცხადა, რომ უკრაინისთვის ასეთი დიდი რაოდენობით იარაღის მიწოდება, გამოიწვევს რუსეთის ოპერაციების აქტივიზაციას და მსხვერპლის ზრდას მოსახლეობაში.

The mayor of Dnipro has warned there may be no further survivors after Saturday’s Russian missile strike on an apartment building in the eastern Ukrainian city.
A whole section of the nine-storey block collapsed and the city administration says at least 35 people died. Rescue efforts are continuing.
At least 35 others are still missing and 75 survivors were injured.
There is “minimal” chance of finding others alive, Mayor Borys Filatov said.
Speaking to state TV in Moscow, Russian President Vladimir Putin insisted that military operations were going to plan.
Kyiv, Kharkiv and Odesa were also hit on Saturday in attacks which Moscow said were targeted at Ukraine’s military and energy infrastructure.
Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki called the missile strikes “inhuman”, adding that “Russia intentionally keeps on committing war crimes against civilians”.
President Putin said “everything is developing within the framework of the plan of the ministry of defence and the general staff”.
Belarus, on Ukraine’s northern border, is beginning joint air force drills with Russia on Monday. The Belarusian defence ministry insists they will be defensive, but there are concerns that Moscow is pressuring Minsk to join the war in Ukraine. Belarus was one of Russia’s launchpads for the invasion last February.
In his evening address on Sunday, Ukrainian President Volodymyr Zelensky noted he had received many messages of sympathy from around the world and condemned the Russian people’s “cowardly silence” over the Dnipro attack.
Switching to Russian during his message, he said he wanted to address those “who even now could not utter a few words of condemnation of this terror”.
“Your cowardly silence, your attempt to ‘wait out’ what is happening, will only end with the fact that one day these same terrorists will come for you.”
He added the victims of the strike included a 15-year-old girl and that two children had been left orphans.
It has been two weeks since the last wave of Russian attacks on Ukraine’s power grid. On Saturday, Mr Zelensky said energy infrastructure in the Kharkiv and Kyiv regions had been badly hit.
Following the attacks, Ukrainian state energy company Ukrenergo temporarily imposed round-the-clock consumption limits for all regions. Ukrainian Energy Minister German Galushchenko said the next few days would be “difficult”.
Nato chief Jens Stoltenberg said on Sunday that Ukraine could expect more deliveries of heavy weapons from Western countries.
“Recent pledges for heavy warfare equipment are important – and I expect more in the near future,” Mr Stoltenberg told German media.
Russia’s missile barrage came on the same day that UK Prime Minister Rishi Sunak said his government would give Challenger 2 tanks to Kyiv’s armed forces in a bid to help “push Russian troops back”.
In response, Moscow said providing more weapons to Ukraine would lead to intensified Russian operations and more civilian casualties.