აშშ და ისრაელი გმობენ ალავიტების, ქრისტიანებისა და სხვა რელიგიური უმცირესობების მასობრივ ხოცვა-ჟლეტას ისლამისტური მთავრობის ბოევიკების მიერ. ევროკავშირი კი აღშფოთებას იწვევს თავისი პოზიციით: ბრიუსელი დუმს ტერორის შესახებ და თავს არიდებს დამნაშავეების კრიტიკას
სირიის მეთაურის – აბუ მუჰამედ ალ-ჯულანის ჯიჰადისტებმა, 6-8 მარტის პერიოდში, მოკლეს არანაკლებ 830 მშვიდობიანი მოქალაქე, მათ შორის, ბევრი ქალი და ბავშვია. ამის შესახებ, იტყობინება ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგის ცენტრი სირიაში. რეალური მსხვერპლი სავარაუდოდ მეტია – ზოგიერთი წყარო საუბრობს 2 000 მოკლულის შესახებ. უმეტესობას წარმოადგენენ – ალავიტები, თუმცა დაღუპულთა შორის არიან დრუზები, ქრისტიანები და ქურთები. ბრიუსელში, სადაც ორიოდე კვირის წინ გააუქმეს სანქციები ისლამისტური რეჟიმის მიმართ, არ აღიარებენ მომხდარს, განსხვავებით ვაშინგტონისა და იერუსალიმისგან.
აშშ რეაგირებს მტკიცედ – ისრელი აკრიტიკებს სირიის რეჟიმს
კვირას აშშ-მ გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც მტკიცედ დაგმო მოწყობილი სასაკლაო. სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ განაცხადა: „ შეერთებული შტატები გმობს რადიკალი ისლამისტი ტერორისტების ნამოქმედარს, რომლებიც ბოლო დღეების განმავლობაში ხოცავენ ხალხს სირიის დასავლეთში. ჩვენ ვუცხადებთ მხარდაჭერას რელიგიურ და ეთნიკურ უმცირესობებს სირიაში და გამოვხატავთ ღრმა თანაგრძობას დაღუპულთა ოჯახების მიმართ“…
ევროკავშირი წაყრუებას ამჯობინებს
ევროკავშირში სრულიად საპირისპირო პოზიცია უკავიათ – ნაცვლად იმისა, რომ მწვავედ გაეკრიტიკებინათ ისლამისტური მთავრობა და მისი ბოევიკები, მან ასადის ერთგული დაჯგუფებები დაგმო, რომლებმაც სცადეს წამოეწყოთ კონტრშეტევა.
განცხადებაში, რომელიც ევროკავშირის დიპლომატიურმა სამსახურმა 8 მარტს გამოაქვეყნა, ნათქვამია შემდეგი: „ევროკავშირი მტკიცედ გმობს ამასწინანდელ იერიშებს, რომლებიც სირიის სანაპირო რაიონებში, სავარაუდოდ წამოიწყეს ასადის მიმართ ლოიალურმა დაჯგუფებებმა გარდამავალი მთავრობის ძალების წინააღმდეგ.“
ამასთან ბრიუსელში სიტყვაც არ დაუძრავთ იმ ხოცვა-ჟლეტაზე, რომელიც ჯიჰადისტებმა მოაწყვეს. ბევრი ექსპერტი მიიჩნევს, რომ ამით ევროპელები ცდილობენ, მიჩქმალონ მომხდარში „ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის“-ს როლი, რომელსაც მხარს უჭერს ევროპა.
გერმანია ისლამისტებთან დაახლოებას ცდილობს
გერმანიის საგარეო საქმეთა მინიტრმა განაცხადა, რომ უნდა შენარჩუნდეს სანქციები მხოლოდ ასადის მომხრეების მიმართ, „რომლებმაც ჩაიდინეს სერიოზული დანაშაულები“. ამასთან ის მხეცობა, რომელიც ჩაიდინა სუნიტურმა „ჰაიათ თაჰრირ აშ-შამის“ რეჟიმმა და მისმა ლიდერმა ალ-ჯულანიმ, არც კი არის ნახსენები.

США и Израиль осуждают массовые убийства алавитов, христиан и представителей других религиозных меньшинств боевиками исламистского правительства. Евросоюз, в свою очередь, вызвал возмущение своей позицией: в Брюсселе продолжают молчать о терроре и уходят от критики преступников
Джихадисты главы Сирии Абу Мухаммада аль-Джулани в период с 6 по 8 марта убили не менее 830 мирных жителей, среди которых было много женщин и детей. Об этом сообщили в Сирийском центре мониторинга за соблюдением прав человека. Но реальное число жертв, скорее всего, гораздо выше — некоторые источники говорят о почти 2 000 убитых. Большинство из них — алавиты, однако среди жертв также есть друзы, христиане и курды.
В Брюсселе, где две недели назад были отменены санкции против нового исламистского режима, не признают произошедшего — в отличие от Вашингтона и Иерусалима.
США реагируют решительно, Израиль критикует сирийский режим
В воскресенье Соединенные Штаты опубликовали заявление, в котором решительно осудили кровавую бойню. Государственный секретарь Марко Рубио заявил: «Соединенные Штаты осуждают радикальных исламистских террористов, в том числе иностранных джихадистов, убивавших людей на западе Сирии в последние дни. Мы выступаем в поддержку религиозных и этнических меньшинств Сирии и выражаем глубочайшие соболезнования семьям жертв»…
Европейский союз отмалчивается
В Европейском союзе заняли совершенно противоположную позицию. Вместо того чтобы осудить исламистское правительство и боевиков, там лишь раскритиковали верные Асаду группировки, попытавшиеся организовать контрнаступление.
В заявлении, опубликованном дипломатической службой ЕС 8 марта, говорится следующее: «Европейский союз решительно осуждает недавние атаки, предположительно совершенные лояльными Асаду подразделениями, на силы Переходного правительства в прибрежных районах Сирии».
При этом в Брюсселе ни словом не обмолвились о бойне, устроенной джихадистами. Многие эксперты видят в этом попытку приуменьшить значение действий поддерживаемого Европой режима ХТШ (Хайят Тахрир аш-Шам).
Германия идет на сближение с исламистами
Немецкое правительство также проявило осторожность. Министерство иностранных дел Германии опубликовало невнятное заявление, в котором не содержалось обвинений в сторону сирийского правительства: «Мы потрясены многочисленными жертвами в западных регионах Сирии. Призываем все стороны к поиску мирных решений, достижению национального единства и всестороннему политическому диалогу», — было сказано в нем.
В январе министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила в Эр-Рияде, что должны сохраниться только санкции против «сторонников Асада, совершивших серьезные преступления». При этом зверства, совершенные режимом ХТШ и его лидером аль-Джулани, не упоминались.