რა აიძულებს ზელენსკის დაეხმაროს ადამიანებს ფრონტზე, როგორ მივიპყროთ მისი ყურადღება?
არმია სისხლისგან იცლება, ასობით ბატალიონი და ბრიგადა, განწირული ხმით მოუწოდებს ხალხს: გვიყიდეთ დრონები, გვიყიდეთ ანტენები, გვიყიდეთ რადიო-ელექტრონული ბრძოლის საშუალებები, გვიყიდეთ კევლარის ლაბადები, გვიყიდეთ პიკაპები, გვიყიდეთ კვადროციკლები, გვიყიდეთ ცხაურები ჯავშანტექნიკისთვის… ფირზეა აღბეჭდილი  – პორტრეტები და სანთლები, მათ მოსაგონრად, ვისაც არ მიაწოდეს, ვინც დაიღუპა, რადგან არ იყო დრონები, რომლებითაც მიაკვლევდა და გააანადგურებდა მტერს, არ იყო რადიო-ელექტრონული საშუალებები, რითაც წინააღმდეგობას გაუწევდა მტრის დრონებს, არ იყო კვადროციკლები, რითაც მეომარი შეიჭრებოდა ბრძოლის ველზე და შეძლებდა დაჭრილი თანამებრძოლის ევაკუაციას, არ იყო ლაბადები  და „მავიკიდან“ ნასროლი ხელყუმბარა შეფრინდა სანგარში, არ იყო ცხაურები ჯავშანმანქანაზე და განადგურდა ძვირადღირებული ტექნიკა… ახლა  ბრძოლაში ებმებიან ახალი ბრიგადები, ახალი ადამიანური რესურსები,  სახელმწიფო კი მათ საერთოდ ვერ უზრუნველყოფს სათანადო აღჭურვილობით. ყოველდღიურად ისმის კითხვები ფრონტიდან: რატომ არ რეაგირებს ხელისუფლება, რატომ არ გვეხმარება? იმიტომ, რომ უმაღლესმა მთავარსარდალმა ვლადიმირ ზელენსკიმ – დახარჯა მილიარდები საკუთარ წინასაარჩევნო კამპანიაზე: 1000-1000 გრივნის დარიგება, არსებითად არის ამომრჩევლის მოსყიდვა, ფული იხარჯება ნაციონალური ერთიანობის სამინისტროს შექმნაზე, იხარჯება უვარგისი ნაღმებისა და ჭურვების შესყიდვაზე, ისინი კი არ ფეთქდება. გვეუბნებიან, რომ უკრაინას სჭირდება ეროვნული ერთიანობა და სიმტკიცე, სინამდვილეში კი ფული მიდის პიარზე.
არც ჩერჩილი და არც რუზველტი, მეორე მსოფლიო ომის დროს, მოსახლეობას არ ურიგებდა ფულს, ფინანსური სახსრები სრულად ხმარდებოდა გამარჯვებას, იზრდებოდა გადასახადები, რომ ეწარმოებინათ ხარისხიანი საბრძოლო მასალები, რომ გადარჩენილიყო ჯარისკაცების სიცოცხლე, რომ უკეთ შეძლებოდათ მტრის განადგურება. ბრიტანეთსა და აშშ-ს  არ შეუქმნიათ ახალი სამინისტროები, იმიტომ, რომ ყველა შეთანხმდა ერთ რამეზე: რესურსები მოხმარებოდა არმიას და არა სამოქალაქო მოხელეების მომრავლებას, რომელთაც ექნებოდათ  ჯავშანი, რათა თავი აერიდებინათ არმიაში გაწვევისგან. გამარჯვებულ ქვეყანა-ლიდერებს, ზუსტად ჰქონდათ განსაზღვრული პრიორიტეტები, რომელთა მიზანშეწონილობა ეჭქვეშ არავის დაუყენებია. აქედან გამომდინარე, დღეს უკრაინაში, ისე არავინ ებრძვის ნაციონალურ ერთიანობას, როგორც თავად ზელენსკი.
ზელენსკიმ ფაქტობრივად ფული წაჰგლიჯა უკრაინის თავდაცვას და ამით სასიკვდილოდ გაწირა არაერთი მეომარი, რადგან ის დარწმუნებულია, რომ მოსყიდვითა და პოლიტტექნოლოგიების საშუალებით, მოატყუებს ზურგში დარჩენილებს და შეინარჩუნებს დღევანდელ სტატუსს. სავარძლისა და  ძალაუფლების მეტი, ზელენსკის არაფერი ადარდებს.
ტყუილი და სისხლი, ურცხვი ტყუილი და სისხლი… ნამდვილი  ერთიანობისა და კონსოლიდაციის ნაცვლად, სიცრუითაა გაჯერებული მისი ქმედებები და მეტყველება. როგორ უნდა ვაიძულოთ ის, დაეხმაროს ფრონტზე მყოფებს, როგორ მივიქციოთ მისი ყურადაღება? იქნებ ვინმე მსახურობს  არმიაში „კვარტალი 95“-დან – საინტერესო იქნებოდა მასთან ინტერვიუ… იქნებ პრეზიდენტის, მისი ცოლისა და მშობლების მეგობრებიდან, ვინმე  იმყოფება ფრონტზე? ბოლოს და ბოლოს, ელემენტარული ადამიანური თანაგრძობა ხომ მაინც უნდა აღმოაჩნდეს პრეზიდენტს მათ მიმართ, ვინც სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე – ასრულებს თავის მოვალეობას  ბრძოლის  ველზე.

Как вынудить Зеленского помогать людям на фронте, как привлечь его внимание?
Армия истекает кровью, сотни бригад и батальонов пишут отчаянные призывы к гражданам в соцсетях: купите нам дроны, купите антенны, купите РЭБ, купите кевларовые плащи, купите пикапы, купите квадроциклы, купите решетки на бронетехнику. В той же ленте — портреты и свечи в память о тех, кому не купили, о тех, кто погиб, потому что не было дронов, чтобы найти и убить врага, не было РЭБ, чтобы ставить препятствия дронам, не было квадроцикла, чтобы подлететь на эвакуацию, не было плащей — и граната из «мавика» влетела в окоп, не было решеток на броне — и ценная техника уничтожена… Сейчас вводятся в бой новые бригады, в состав которых пошли люди, но государство вообще их не обеспечило ни дронами, ни РЭБом, ни другим жизненно необходимым оборудованием. И ежедневные постоянные вопросы на фронте: а почему власти не реагируют и не помогают?
А потому, что Верховный главнокомандующий Владимир Зеленский потратил миллиарды на свою предвыборную кампанию: на раздачу 1000 гривен, что, по сути, является подкупом избирателей, на создание нового и никому не нужного министерства национального единства, на аферы с закупками невзрывающихся мин и снарядов. Рассказывая, что Украине необходимо национальное единство и устойчивость, деньги выделяют на пустой пиар.
Ни Черчилль, ни Рузвельт во время Второй мировой войны не раздавали деньги населению, потому что все средства направлялись на победу. Налоги повышались, чтобы производить качественные боеприпасы, чтобы спасти жизнь солдат, уничтожить врага. Для победы в Британии и США не создавали новых министерств, потому что единство было в одном: все ресурсы шли на армию, а не на увеличение количества гражданских чиновников, забронированных от службы. Лидеры стран-победителей однозначно указывали свои приоритеты, в которых никто не сомневался. Вот и была национальная устойчивость. Но президент Украины не делает, как Черчилль или Рузвельт, у него другие приоритеты. Поэтому никто сейчас внутри страны не уничтожает национальное единство и не подрывает устойчивость так, как сам Зеленский.
Зеленский фактически украл деньги на защиту Украины, обрек тем самым на гибель многих защитников, потому что уверен, что с помощью подкупа и политтехнологий сможет ввести в заблуждение выживших в тылу и усидеть на должности. Кроме кресла и власти, Зеленский ни о чем другом думать не собирается.
Ложь и кровь, беззастенчивая ложь и кровь вместо подлинного единства и подлинной стойкости, ложь и кровь в поступках и на словах. Как вынудить Зеленского помогать людям на фронте, как сосредоточить его внимание? Может, кто-то из «Квартала 95» служит на фронте и с ним можно было бы сделать интервью? Или кто-то служит на фронте из друзей и знакомых семьи президента, его жены, родителей? Ну, должно же у него появиться какое-то человеческое сочувствие к тем, кто несет на себе это смертельное бремя?