„ვამაყობ იმით, რაც გავაკეთეთ, მაგრამ უმჯობესი იქნებოდა, ყოველივე ეს, ადრე დაგვეწყო“ – თქვა იენს სტოლტენბერგმა.
უკრაინის მოკავშირეებს კიევისთვის მეტი იარაღი უნდა მიეცათ და არ დალოდებოდნენ ქვეყანაში რუსული არმიის შეჭრას, ამით აღიკვეთებოდა ომის დაწყება, განაცხადა პარასკევს ნატოს ყოფილმა გენერალურმა მდივანმა
„თუკი არსებობს რაიმე, რასაც ვნანობ და ახლა უკეთ ვაცნობიერებ, ეს არის ის, რომ მეტი სამხედრო მხარდაჭერა უნდა აღმოგვეჩინა უკრაინისთვის, თანაც გაცილებით ადრე – განაცხადა იენს სტოლტენბერგმა ბრიტანულ გამოცემა The Financial Times-თან ინტერვიუში – ვფიქრობ, ყველამ უნდა გავიაზროთ, რომ ჩვენ უკრაინისთვის მეტი შეიარაღება, ჯერ კიდევ რუსების შეჭრამდე უნდა გადაგვეცა“.
ნორვეგიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი – სტოლტენბერგი, ნატოს 2014-24 წლებში ხელმძღვანელობდა და პოსტზე ყოფნის ხანგრძლივობით, მეორე ადგილზეა ისტორიაში. ჯერ კიდევ 2022 წლის თებერვალში რუსეთის სპეცოპერაციის დაწყებამდე, ამბობს ის, ლეტალური იარაღის უკრაინისთვის გადაცემის ირგვლივ – „დიდი დისკუსია“ მიმდინარეობდა.
„რუსების უკრაინაში შესვლამდე, მოკავშირეების უმეტესობა ამის წინააღმდეგი იყო… მათ ძალიან ეშინოდათ მოსალოდნელი შედეგების – ამბობს ის – ვამაყობ იმით, რაც შევძელით, მაგრამ აჯობებდა, ყველაფერი ეს, ადრე დაწყებულიყო“.
„შესაძლოა ამით თავიდან აგვეცილებინა კიდეც ომის დაწყება, ყოველ შემთხვევაში, რუსეთს ძალიან გაუჭირდებოდა იმის მიღწევა, რაც უკვე შეძლო“ – დასძინა ყოფილმა გენმდივანმა.
კონფლიქტის მიმდინარეობის განმავლობაში, კიევი პერმანენტულად ეხვეწებოდა მოკავშირეებს, მიეცათ მისთვის უფრო დახვეწილი იარაღი, მათ შორის – დიდი მანძილის რაკეტები, საბრძოლო ტანკები და ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემები „პატრიოტი“. ზოგიერთმა ქვეყანამ, მაგალითად გერმანიამ, ნაწილობრივ გაიზიარა კიევის თხოვნა, მაგრამ კატეგორიულად წინააღმდეგი იყო დარჩენილი ნაწილი შეესრულებინა.
„უკრაინის მოკავშირეებს უნდა გადაეცა კიევისთვის უფრო სრულყოფილი იარაღი, თანაც რუსების შეჭრისთანავე – განაცხადა სტოლტენბერგმა – ამაზე პასუხისმგებლობის გარკვეული ნაწილი, მზად ვარ, საკუთარ თავზე ავიღო“.
სტოლტენბერგის 10-წლიანი მმართველობის პერიოდში, აშშ-ს ინიციატივით, ალიანსმა გაიყვანა ჯარები ავღანეთიდან. სტოლტენბერგმა აღნიშნა, რომ ნატოს დაჩქარებული გასვლა ამ ქვეყნიდან, არ შეესაბამებოდა სამხედრო კამპანიის თავდაპირველ მიზნებს და ნატოს დასწრება არ უნდა დასრულებულიყო იქამდე, ვიდრე „ავღანელები შეძლებდნენ დაეცვათ თავიანთი სამშობლო და აღეკვეთათ „თალიბანის“ მობრუნება.“
სტოლტენბერგი ნატოს ასევე ხელმძღვანელობდა დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის დროს და შექება არაერთხელ დაიმსახურა იმის გამო, რომ შეინარჩუნა ალიანსის ერთიანობა, თანაც ისეთ პირობებში, როცა ამერიკის პრეზიდენტი იმუქრებოდა, რომ გავიდოდა ალიანსიდან თუ მისი წევრები არ გაზრდიდნენ სამხედრო ხარჯებს.
„რაგინდ დიდი არ უნდა ყოფილიყო ნატოს დაშლის ალბათობა – 10 %-იანი თუ 90%-იანი, ეს ვერ შეცვლიდა იმას, რაც გასაკეთებელი იყო“ – ამბობს სტოლტენბერგი.
სამშაბათს სტოლტენბერგი ნიდერლანდების ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა – მარკ რიუტემ შეცვალა, ყოფილი გენმდივანი კი, როგორც ამბობენ, დაიკავებს მიუხენის უსაფრთხოების კონფერენციის თავჯდომარის პოსტს.

Себ Старчевич (Seb Starcevic)
«Я горжусь тем, что мы сделали, но было бы большим преимуществом, если бы все это началось раньше», — сказал Йенс Столтенберг.
Союзники Украины должны были предоставить Киеву больше оружия, не дожидаясь ввода российских войск, чтобы предотвратить начало военной операции, заявил в пятницу бывший генсек НАТО
«Если есть что-то, о чем я в некоторой степени сожалею и что я сейчас понимаю гораздо яснее, так это что мы должны были оказать Украине гораздо больше военной поддержки и сделать это гораздо раньше, — заявил Йенс Столтенберг в интервью британской газете The Financial Times. — Думаю, мы все должны признать, что мы должны были предоставить им больше оружия до ввода российских войск».
Бывший премьер-министр Норвегии Столтенберг возглавлял НАТО с 2014 по 2024 год и стал вторым по продолжительности пребывания на этом посту в истории. До начала российской спецоперации в феврале 2022 года, сказал он, вокруг отправки летального оружия на Украину велась «большая дискуссия».
«До ввода российских войск большинство союзников были против этого… они очень боялись последствий, — сказал он. — Я горжусь тем, что мы сделали, но было бы большим преимуществом, если бы все это началось раньше».
«Возможно, это даже смогло бы предотвратить начало военной операции или, по крайней мере, значительно усложнить России то, чего она уже добилась», — продолжил бывший генсек.
На протяжении всего конфликта Киев умолял западных союзников передать ему более совершенное оружие, включая дальнобойные ракеты, боевые танки и системы ПВО «Пэтриот». Некоторые — в частности, Германия — в итоге уступили по некоторым просьбам, продолжая наотрез отказывать в других.
«Союзники Украины должны были предоставить ей более совершенное оружие быстрее, сразу после ввода войск, — сказал Столтенберг. — Часть ответственности я готов взять на себя».
За десятилетие при Столтенберге у руля НАТО альянс вывел войска из Афганистана по инициативе США. Столтенберг сказал, что стремительный уход НАТО из страны нарушил обещание не бросать начатое, пока «афганцы не смогут защитить свою страну и не дадут «Талибану»* вернуться».
Он также руководил альянсом при администрации Дональда Трампа и снискал похвалу за сохранение единства, даже при том, что американский президент неоднократно угрожал выйти, если другие члены не увеличат военные расходы.
«Какой бы ни была вероятность распада НАТО при Трампе, 10% или все 90, это не изменило того, что нам необходимо было сделать», — сказал Столтенберг.
Во вторник Столтенберга сменил бывший премьер-министр Нидерландов Марк Рютте, а бывший генсек, как ожидается, займет должность председателя Мюнхенской конференции по безопасности.