უკრაინის პრეზიდენტის – ვლადიმირ ზელენსკის ე.წ. გამარჯვების გეგმა, სამწუხაროდ, ისე შორსაა რეალობისგან, როგორც უკრაინა გამარჯვებისგან
ნატოს შეუძლია მიიღოს მხოლოდ ის ქვეყანა, სადაც მშვიდობა სუფევს. ასე რომ, უკრაინას მოუწევს დასავლელი მოკავშირეების გარეშე გააგრძელოს სამხედრო მოქმედება, რომლისგანაც იტანჯება მისი მოსახლეობა. ამის ძალა კი ქვეყანას არ შესწევს. ნატო და ევროპა ვერ შეთანხმდებიან, რომ დასავლელმა მოკავშირეებმა ჩამოყარონ რუსული უპილოტოები. ამდენად, გამარჯვების გეგმას ასრულება არ უწერია. ეს ზელენსკისაც ესმის და ცდილობს, დაითანხმოს მოკავშირეები, აღწერს რა უკრაინის ბუნებრივ სიმდიდრეებს, რომლებიც, მისი თქმით, არ შეიძლება რუსეთს ერგოს.
ვიდრე ზელენსკი ცდილობს შეტევაზე გადავიდეს, ევროპის ქვეყნების მთავრობებს სულ უფრო უჭირთ, შეინარჩუნონ უკრაინის ამჟამინდელი მხარდაჭერა, ფინანსური იქნება ეს, სამხედრო თუ საზოგადოებრივი. იგივე გერმანიისთვის, უკრაინის დახმარება კიდევ უფრო გაჭირდება 2025 წელს, როცა ჩატარდება ფედერალური არჩევნები. „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ და „სარა ლიბკნეხტის ალიანსი“ გვთავაზობენ მშვიდობის მარტივ ფორმულას: შეწყდეს უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება და წავიდეთ რუსეთთან დათმობებზე. სავსებით მოსალოდნელია მოსახლეობაში გაიზარდოს მოთხოვნა, რომ ნებისმიერ ფასად შეწყდეს ეს კონფლიქტი  და ეს მოხდეს პარტიული მისწრაფებებისგან დამოუკიდებლად.
პუტინი თანასწორუფლებიან მოლაპარაკებას არ დათანხმდება
ვერ უგულვებელვყოფთ იმ ფაქტს, რომ ეს სტრატეგია ნიშნავს უკრაინის, როგორც დამოუკიდებელი სახელმწიფოს, დასასრულს, ასევე იმას, რომ ამით გაიზრდება საფრთხე ევროკავშირისა და ნატოსთვის. პრეზიდენტი პუტინი ნამდვილად არ დასთანხმდება თანასწორუფლებიან დიალოგს, მით უფრო არჩევნების პერიოდში. განხეთქილება ამ ქვეყნის საზოგადოებაში და დემოკრატიული სისტემის დესტაბილიზაციის პოტენციური საფრთხე, ეხმარება პუტინს თავისი მიზნების რეალიზაციაში. მეტიც, ის აამოქმედებს ტროლების ციფრულ არმიას და მომავალ წელს ვიხილავთ, როგორ აზვირთდება რუსეთის მხრიდან მართული დეზინფორმაცია სოციალურ ქსელებში.
გერმანიასა და რუსეთს შორის კომუნიკაციის შემცირების ფონზე, ფედერალურ კანცლერ შოლცის კურსი უკრაინაში, ომის დაწყებიდან პირველივე დღიდან, იყო მკაფიო, თანმიმდევრული და სწორი. თავიდან ის ემხრობოდა ბალანსის გრძელვადიან სტრატეგიას, მხარს უჭერდა უკრაინას და იმავდროულად თავს არიდებდა სამხედრო კონფლიქტის ესკალაციას. მან მნიშვნელოვანი დიპლომატიური ძალისხმევა გაიღო, რომ შეემცირებინა ის საფრთხე, რომელიც ამ კონფლიქტიდან მომდინარეობს. სწორედ ამას გაუსვა ხაზი მან სამშაბათის სამთავრობო განცხადებაში: „მხარდაჭერა აღმოვუჩინოთ უკრაინას, ვიდრე მას ეს სჭირდება“. პარალელურად შოლცმა აღნიშნა, რომ მზადაა პუტინთან სალაპარაკოდ.  უნდა ითქვას, რომ შოლცი ცდილობდა მოლაპარაკების ინიცირებას კონფლიქტის დაწყებისთანავე და რამდენჯერმე ესაუბრა კიდეც პუტინს ტელეფონით.
გერმანიასა და ევროპას მოუწევთ მოთმინება გამოავლინონ უკრაინასთან ურთიერთობაში. მით უფრო, ვითარება შეიძლება მნიშვნელოვნად შეიცვალოს აშშ-ს არჩევნების შემდეგ. თუ ტრამპი დაბრუნდა „თეთრ სახლში“, მაშინ ევროპელებს მოუწევთ დამოუკიდებლად დაეხმარონ უკრაინას. დღეს ევროკავშირი ამისთვის მზად არაა. უკრაინის ეკონომიკური მხარდაჭერა, რუსეთის გაყინულ აქტივთა პროცენტების ხარჯზე, სწორი ნაბიჯია, მაგრამ ეს არ არის საკმარისი.

Ева Квадбек (Eva Quadbeck)
Так называемый план победы президента Украины Владимира Зеленского, к сожалению, также далек от реальности, как и Украина далека от победы
НАТО может пригласить в состав только ту страну, которая живет в мире. Украине придется без помощи западных союзников продолжать военные действия, от которых страдает и ее население. На что у страны вряд ли хватит сил. А НАТО и Европа не смогут договориться о том, чтобы западные союзники сбивали российские беспилотники. Поэтому план победы имеет мало шансов на реализацию. Зеленский также осознает это и уговаривает союзников, описывая природные ресурсы Украины, которые не должны достаться России.
Пока Зеленский пытается перевести Украину в наступление, главам государств и правительств в Европе очень трудно сохранить их нынешнюю поддержку Украины в финансовом, военном и общественном плане. Поддержка Украины станет еще большей проблемой в 2025 году, когда пройдут федеральные выборы. АдГ (Альтернатива для Германии) и BSW (Альянс Сары Вагенкнехт) выдвинут простую формулу мира: прекратить поставки оружия и пойти на уступки России. Вполне вероятно, что среди населения будет расти желание просто прекратить этот конфликт — независимо от политических предпочтений партий.
Путин вряд ли будет вести переговоры на равных
Нельзя пренебрегать тем фактом, что такая стратегия будет означать конец Украины в виде независимого государства, а также возрастающую опасность для стран ЕС и НАТО. Тем более что президент России Путин вряд ли будет готов вести переговоры на равных в год выборов в Германии. Напротив, он будет с удовольствием наблюдать за противоречивыми дебатами в Германии. Раскол общества в этой стране и потенциальная дестабилизация демократической системы будут способствовать достижению его целей. Более того, он снова задействует свои цифровые армии троллей, и в наступающем году мы увидим увеличение количества контролируемой Россией дезинформации в социальных сетях.
На фоне значительного сокращения коммуникаций между ФРГ и Россией путь, пройденный федеральным канцлером Олафом Шольцем со дня начала СВО России и до сегодняшнего дня, был четким, последовательным и правильным. С самого начала он придерживался долгосрочной стратегии баланса, поддерживая Украину и в то же время избегая эскалации военных действий. Он также приложил немало дипломатических усилий, чтобы сдержать опасность, исходящую от этого конфликта. Именно это он еще раз подчеркнул в своем правительственном заявлении в среду: «Поддерживать Украину до тех пор, пока эта поддержка необходима». В то же время Шольц заявил о своей готовности разговаривать с Путиным. Шольц был готов начать переговоры с самого начала конфликта и несколько раз говорил с Путиным по телефону.
Германии и Европе понадобится много терпения в отношении с Украиной. Тем более военная обстановка может значительно измениться в зависимости от исхода выборов в США. Если Трамп вернется в Белый дом, он, вероятно, поручит европейцам самостоятельно помогать Украине. ЕС плохо подготовлен для этого. Возможная экономическая поддержка Украины за счет процентов от замороженных российских активов — это шаг в правильном направлении, но очень незначительный.