შეერთებული შტატები არ განათავსებს უკრაინაში რაკეტების დამჭერ საშუალო რადიუსის სისტემა – THAAD-ს, რათა ჩამოაგდოს რუსული რაკეტები და დრონები, როგორც ამას აკეთებს ისრაელში, რადგან რუსეთ-უკრაინის ომი და ომი ახლო აღმოსავლეთში, ერთმანეთისგან განსხვავდება
ამის შესახებ განაცხადა პენტაგონის სპიკერის თანაშემწემ – საბრინა სინგჰმა, იტყობინება Цензор.НЕТ-ი.
უწყების წარმომადგენელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აშშ-ს თავდაცვის სამინისტრო და მთავრობა აგრძელებენ ისრაელისა და უკრაინის მხარდაჭერას მათი თავდაცვითი მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად.
იმავდროულად, კითხვაზე თუ რატომ გაშალა შტატებმა სისტემა THAAD-ი ისრაელში ირანული ბალისტიკური რაკეტებისგან დასაცავად და რატომ არ კეთდება იგივე უკრაინის მოსაზღვრე ნატოს ქვეყნებში, რომ მოხდეს ამ ქვეყნის დაცვა რუსეთის სარაკეტო თავდასხმებისგან, სინგჰმა აღნიშნა, რომ ეს ორი სხვადასხვა სიტუაციაა.
„ეს სხვადასხვა ომებია, სხვადასხვა რეგიონები და აშშ-ს ვალდებულებებიც ისრაელისა და უკრაინის მიმართ განსხვავებულია“- დასძინა აშშ-ს თავდაცვის უწყების წარმომადგენელმა.

Соединенные Штаты не будут размещать возле Украины систему перехвата ракет средней дальности THAAD, чтобы сбивать российские ракеты и дроны, как они это делают для Израиля, поскольку российско-украинская война и война на Ближнем Востоке являются разными
Об этом заявила заместитель спикера Пентагона Сабрина Сингх, передает Цензор.НЕТ.
Представительница ведомства подчеркнула, что Министерство обороны и правительство США продолжают поддерживать Израиль и Украину в удовлетворении их оборонных потребностей.
В то же время, отвечая на вопрос, почему Штаты разворачивают систему THAAD в Израиле для защиты от баллистических ракет Ирана, но не делают этого в странах НАТО для защиты западной Украины от ракетных атак России, Сингх отметила, что это две разные ситуации.
«Это разные войны, разные регионы и обязательства перед Израилем и Украиной разные», — добавила представительница Минобороны США.