1984 წელს სსრკ-დან გაქცეულმა კგბ-ს თანამშრომელმა, მისცა შემაშფოთებელი ინტერვიუ, სადაც ზუსტად აღწერა თანამედროვე ამერიკა და გამოჰყო ,,ტვინის გამორეცხვის’’ ოთხი ეტაპი.
- ყოფილმა კაგებეშნიკმა, სახელად იური ბეზმენოვმა, ჯერ კიდევ 1984 წელს განაცხადა, რომ რუსეთის ძირითადი მიზანია – იდეოლოგიური დივერსია აშშ-ს წინააღმდეგ.
- ამ პროცესს, მან უწოდა ,,ტვინის სრული გამორეცხვა’’ და გამოჰყო 4 ეტაპი.
- პირველს, მისი თქმით წარმოადგენს ,,დემორალიზაცია’’ და ის გრძელდება – 20 წელი
1954 წელს, ცივი ომის დასაწყისში, საბჭოთა კავშირმა შექმნა სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი, რომელიც ცნობილია სახელწოდებით კგბ. ორგანიზაცია ზედამხედველობდა შინაგან უსაფრთხოებას, იყო ერთგვარი საიდუმლო პოლიცია სსრკ-ში – აწარმოებდა შიდა და საგარეო დაზვერვას.
კგბ – ყველა ხელმისაწვდომი საშუალებით, მთელ მსოფლიოში უთხრიდა ძირს პროდასავლურ და ანტისაბჭოურ პოლიტიკურ მოძრაობებს და მათ საკვანძო ფიგურებს. მისი აგენტები თავიდან იცილებდნენ მიუღებელ პოლიტიკურ ლიდერებს ციანიდითა და სხვა იარაღით. კომიტეტი აფინანსებდა და აიარაღებდა მემარცხენე დაჯგუფებებს, განსაკუთრებით ეს ეხებოდა განვითარებად ქვეყნებს. კგბ-ემ წარმატებით ჩანერგა ჯაშუშები აშშ-ს სპეცსამსახურებში – მათი რაოდენობა დღემდე უცნობია და შესაძლოა სიმართლე ამის შესახებ, ვერც ვერასდროს შევიტყოთ.
ბურუსითაა მოცული კგბ-ს შორსმიმავალი გეგმებიც აშშ-ში. ამის თაობაზე შეიძლება ვიმსჯელოთ ერთადერთი ცნობით, რომელიც გაკრთა 80-იან წლებში და უკავშირდება იური ბეზმენოვს, რომელმაც 1970 წელს, თავი შეაფარა კანადას. ის ამტკიცებდა, რომ დაწვრილებით იცნობდა ამერიკის საწინააღმდეგო ძირგამომთხრელ გეგმას და მისი რელიზაცია მოხდებოდა არა ბრძოლის ველზე, არამედ ამერიკელების ცნობიერებაში.
1984 წელს ბეზმენოვმა ინტერვიუ მისცა ედვარდ გრიფინს. ამ საუბრიდან ჩვენთვის დღეს ბევრი რამ არის ნაცნობი. უმძიმესია ბეზმენოვის დასკვნა, რომ რუსეთს აქვს ხანგრძლივი პროექტი, თუ როგორ უნდა დაამარცხოს ამერიკა ფსიქოლოგიურ ომში, მისი სრული დემორალიზაციის’’ მეშვეობით. ეს იყო ხანგრძლივი თამაში, რომლის მიზნების გათვლილი იყო ათწლეულებზე – ვინ იცის, იქნებ მას უკვე მოაქვს შედეგი.
ბეზმენოვი ხაზგასმით აღნიშნავდა, რომ კგბ-ს მთავარი ამოცანა, შპიონაჟს თითქმის არ უკავშირდებოდა, როგორც არ უნდა გვიმტკიცებდეს ამას მასობრივი კულტურა. ამ სამუშაოს ლომის წვლილი, დაახლოებით 85%, წარმოადგენდა ,,მდორედ მიმდინარე პროცესს, რასაც ჩვენ ვეძახით იდეოლოგიურად ძირგამომთხრელ საქმიანობას, გამხრწნელ მუშაობას ან ფსიქოლოგიურ ომს.’’
რას ნიშნავდა ეს? ბეზმენოვმა აგვიხსნა, რომ ყველაზე შთამბეჭდავი იდეოლოგიურ დივერსიაში ისაა, რომ ის მიმდინარეობს ღიად, სრულიად ლეგიტიმური სახით. ,,თქვენ შეგიძლიათ ეს იხილოთ საკუთარი თვალით _ განმარტა მან და მას იოლად შეამჩნევდა ამერიკული მედია, თუ ის მოიწადინებდა ამ პრობლემაზე ყურადღების გამახვილებას.’’
აი, როგორ აღწერა მან იდეოლოგიურ-დივერსიული საქმიანობა: ,,ამოცანას წარმოადგენს ამერიკელთა ცნობიერების ისე დამახინჯება, რომ მათ ვერ აღიქვან რეალობა და ჭარბი ინფორმაციის პირობებში, ადამიანებს არ შეეძლოთ გონივრული დასკვნების გამოტანა, სწორი გადაწყვეტილებების მიღება, მათივე და მათი ოჯახების, ახლობლების, საბოლოო ჯამში კი – ქვეყნის საკეთილდღეოდ.’’
ბეზმენოვმა, თავის დროზე, ამ პროცესს უწოდა ,,ტვინის დიდი გამორეცხვა’’ და მასში გამოჰყო 4 ძირითადი ეტაპი. პირველს – ეწოდება ,,დემორალიზაცია’’ და ის გრძელდება 15-20 წელი. ექსკაგებეშნიკის თქმით, ეს არის აუცილებელი პერიოდი ადამიანის აზროვნების შესაცვლელად – სწორედ ამდენი დროა საჭირო, ახალი თაობის გამოზრდისთვის და იმისთვის, რომ მას განსხვავებული წარმოდგენა შეექმნას საკუთარი ქვეყნის ისტორიაზე.
მან მაგალითად მოიყვანა 60-იანი წლების ჰიპები, რომლებიც 1980 წლებში მოვიდნენ ხელისუფლებაში და სათავეში ჩაუდგნენ ამერიკის მსხვილ კომპანიებს. ბეზმენოვი ამტკიცებდა, რომ ეს თაობა უკვე ,,დასნებოვნებული’’იყო მარქსიზმ-ლენინიზმის დებულებებით. რა თქმა უნდა, ძნელია ხელაღებით ირწმუნო, რომ ე.წ. ბეიბი-ბუმერები ასე თუ ისე იზიარებენ მარქსიზმის იდეებს, რომლებიც გაამრუდა კგბ-ემ, მაგრამ ბეზმენოვის მოსაზრება იმაში მდგომარეობს, რომ ,,დემორალიზებულები’’ თანდათან ვეღარ აცნობიერებენ, რა ხდება მათ თავს.
ასეთ ადამიანებზე ბეზმენოვმა თქვა შემდეგი: ,,ისინი ისე არიან დაპროგრამებულნი, რომ ირეაგირონ გარკვეულ გამაღიზიანებლებზე და იფიქრონ გარკვეული სქემის შესაბამისად (ეს გარკვეულად ეხმიანება აკადემიკოს პავლოვის თეორიას). თქვენ მათ ვერ გადაარწმუნებთ, რაგინდ სარწმუნო ინფორმაცია არ უნდა მიაწოდოთ. თუნდაც დაუდასტუროთ, რომ თეთრი – თეთრია, ხოლო შავი – შავი. თქვენ ვერ შეცვლით მათ საბაზისო აღქმას და ქცევით ლოგიკას.’’
დემორალიზაცია, მისი თქმით, შეუქცევადი პროცესია. ბეზმენოვი ამტკიცებდა, რომ ამერიკის დემორალიზაციის პროცესი დასრულებული იყო 1984 წლისთვის! კგბ-ს აგენტის თქმით, საჭირო იყო მთელი თაობა და მინიმუმ რამდენიმე ათწლეული, რომ ამერიკელებს დაეწყოთ სხვაგვარად ფიქრი და მიბრუნებოდნენ ადრინდელ პატრიოტულ ღირებულებებს.
უნდა ითქვას, რომ ინტერვიუს ყველაზე შთამბეჭდავი პასაჟი, ესაა აღწერა ,,დემორალიზებული’’ ადამიანის მდგომარეობისა. ,,როგორც უკვე გითხარით, ობიექტურ ინფორმაციას უკვე აღარ აქვს არავითარი მნიშვნელობა – ამბობდა ბეზმენოვი – დემორალიზებულ ადამიანს აღარ აქვს უნარი გაარკვიოს სიმართლე, ფაქტები მას არაფერს ეუბნება. თუნდაც სრულყოფილი ინფორმაცია, უეჭველი სამხილებით, დოკუმენტებით, ფოტოგრაფიებით მასზე არ მოქმედებს, ძალითაც რომ წაიყვანო საბჭოთა კავშირში და ანახო კონცლაგერები, ის უარს იტყვის ირწმუნოს ყოველივე ეს. სანამ პანღურს არ ამოჰკრავენ და ნალიანი ჩექმით არ დაუფქვავენ კვერცხებს, მანამდე ის არაფერს დაიჯერებს, სწორედ ამაში მდგომარეობს დემორალიზებულის ტრაგედია.“
ძნელია, ნათქვამში არ ამოიცნო თანამედროვე ამერიკა. ჩვენს საზოგადოებაში გამეფებულია პოლარიზაცია და პოლიტიკური ,,ბელადომანია,’’ როცა ადამიანები ხელაღებით უარყოფენ ფაქტებს და უპირატესობას ანიჭებენ იდეოლოგიურ შტამპებსა და მოსაზრებებს.
დემორალიზაციის შემდეგ, დგება ტვინის იდეოლოგიური გამორეცხვის მეორე ეტაპი, ამ პერიოდის ხანგრძლივობა 2-5 წელია, ირწმუნებოდა ბეზმენოვი, მთავარია მიაყენო დარტყმა ერის ფუძემდებლურ პრინციპებს: ეკონომიკას, საგარეო ურთიერთობებს და თავდაცვით სისტემებს. სახელმწიფო-დივერსანტი (ანუ რუსეთი) შეეცდება შეარყიოს თითოეული ეს სფერო ამერიკაში და მნიშვნელოვნად დაასუსტოს ქვეყანა.
მესამე სტადია არის ,,კრიზისი’’. ბეზმენოვმა განმარტავდა, რომ ქვეყნის კრიზისში ჩაფლობისთვის საკმარისია 6 თვეც. კრიზისს მოჰყვება ხელისუფლების ძალადობრივი დამხობა, ცხოვრების წესისა და ეკონომიკის მოშლა’’ და ის კი სრულდება ბოლო – ,,ნორმალიზაციის’’ ეტაპით. ამის შემდეგ, ქვეყანა პრაქტიკულად დაპყრობილია და ცხოვრობს ახალი იდეოლოგიით, ახალ რეალობაში.
სწორედ ასეთი ბედი ელის ამერიკას, თუ ის არ მოიცილებს ადამიანებს, რომლებიც მას კრიზისს უქადიან, გვაფრთხილებდა ბეზმენოვი. მეტიც, თუ ხალხი ვერ გააცნობიერებს საფრთხეს, აშშ-ს ვერ უშველის ვერავინ, დაასკვნიდა ის: ,,შეგიძლიათ დაემშვიდობოთ თავისუფლებას’’- იღიმოდა ის. უნდა აღინიშნოს, რომ ბეზმენოვი გულისხმობდა ძირითადად ბეიბი-ბუმერების და მაშინდელი დემოკრატების თაობას.
სხვა სულისგამყინავ პასაჟში, ბეზმენოვმა აღწერა, თუ რა ხდებოდა სინამდვილეში ამერიკაში. მართალია ამერიკელებს ეგონათ, რომ ცხოვრობენ მშვიდობიანად, სინამდვილეში ისინი აქტიურად ომობდნენ რუსეთთან, თანაც კარგა ხანია.
„ამერიკელი პოლიტიკოსებისა და მასმედიის უმრავლესობა და განათლების სისტემა ზრდის ახალ თაობას ისე, რომ მათ სჯერათ, რომ ცხოვრობენ მშვიდობიან პერიოდში, ამბობდა კგბ-ს ყოფილმა აგენტი – ეს ტყუილია. აშშ ომის მდგომარეობაშია, ესაა გამოუცხადებელი ტოტალური ომი საკუთარი სისტემის პრინციპებთან და საფუძვლებთან.“

В тревожном интервью от 1984 года беглец из КГБ метко описал сегодняшнюю Америку и рассказал о четырех этапах массовой «промывки мозгов».
— Бывший сотрудник КГБ по имени Юрий Безменов еще в 1984 году заявил, что долгосрочная цель России — идеологическая диверсия против США.
— Этот процесс он назвал «великой промывкой мозгов» и выделил в нем четыре этапа.
— Первый, по его словам, называется «деморализация» и занимает около 20 лет
В 1954 году, в самом начале холодной войны, Советский Союз создал Комитет государственной безопасности, известный по аббревиатуре КГБ. Организация надзирала за внутренней безопасностью, служила своего рода тайной полицией СССР и занималась внутренней и внешней разведкой.
По всему миру КГБ подрывала прозападные и антисоветские политические движения и его ключевых деятелей всеми доступными средствами. Его агенты устраняли неугодных политических лидеров цианистым калием и иным оружием. Комитет финансировал и вооружал левые группировки, особенно в развивающихся странах. А еще КГБ успешно запустил в спецслужбы США «кротов», причем точное их число до сих пор неизвестно — возможно, мы так никогда и не узнаем всей правды.
Неопределенность царит и насчет долгосрочных планов КГБ на США. Судить о них мы можем лишь по одному-единственному проблеску, связанному с бывшим агентом по имени Юрий Безменов, который дезертировал в Канаду в 1970 году. Он утверждал, что знает подробности советского плана по подрыву США — причем не на поле боя, а в сознании американцев.
В 1984 году Безменов дал интервью Эдварду Гриффину, и многое из него покажется нам знакомым. Самый жуткий его вывод: у России есть долгосрочный проект победить Америку в психологической войне с помощью «деморализации». Это игра вдолгую, на достижение поставленных целей уйдут десятилетия — но, кто знает, быть может, она уже приносит свои плоды.
Безменов отметил, что основная задача КГБ со шпионажем почти не связана, что бы нам ни внушала массовая культура. Львиную долю его работы, примерно 85%, представлял собой «вялотекущий процесс, который мы называем идеологической подрывной деятельностью, разложенческой работой либо психологической войной».
Что это значит? Безменов объяснил, что самое поразительное в идеологической диверсии то, что она проводится открыто как совершенно легитимный процесс. «Вы можете увидеть все это собственными глазами, — пояснил он. — Это бы запросто заметили американские СМИ, если бы просто сосредоточились на этом».
И вот как он описал идеологическую подрывную деятельность: «Задача стоит настолько исказить восприятие реальности каждого из американцев, чтобы при всем изобилии информации люди больше не смогли делать разумные выводы и принимать верные решения ради собственного блага и блага своих семей, родственников и, в конечном счете, всей страны».
Безменов назвал этот процесс «великой промывкой мозгов» и выделил в нем четыре основных этапа. Первый называется «деморализация» и на него должно уйти от 15 до 20 лет. По словам бывшего агента КГБ, это необходимый минимум для перемены человеческого мышления — именно столько потребуется, чтобы воспитать новое поколение и внушить им иной взгляд на историю своей страны.
Он привел в пример хиппи из поколения 1960-х, которые в 1980-х пришли к власти в правительстве и возглавили крупные компании Америки. Безменов утверждал, что это поколение уже «заражено» ценностями марксизма-ленинизма. Разумеется, в то, бэби-бумеры так или иначе разделяют идеи, запятнанные самим КГБ, верится с трудом, но суть безменовской мысли в том, что «деморализованные» постепенно перестают понимать, чтó с ними произошло.
О таких людях Безменов сказал так: «Они запрограммированы реагировать на определенные раздражители и думать по определенной схеме [это отсылка к академику Павлову]. Вы их не переубедите, даже если снабдите их самой достоверной информацией. Даже доказав, что белое — это белое, а черное — это черное, вы все не измените их базового восприятия и поведенческой логики».
Деморализация, по его словам, — процесс необратимый. Безменов действительно полагал что процесс деморализации Америки уже завершен — и это еще в 1984 году! По словам агента, потребуется целое поколение и еще как минимум пара десятилетий, чтобы заставить американцев думать иначе и вернуть их к исконным патриотическим ценностям.
Пожалуй, самый впечатляющий пассаж всего интервью — это когда Безменов красочно описывает состояние «деморализованного» человека: «Как я уже упоминал ранее, правдивая информация больше не имеет значения, — сказал Безменов. — Человек деморализованный больше не способен оценить правду. Факты ничего ему не говорят. Даже если я засыплю его информацией, подлинными свидетельствами, документами, фотографиями, даже если я насильно увезу его в Советский Союз и покажу ему концлагерь, он откажется в это верить, пока не получит пинок под зад. Когда кованный сапог раздавит ему яйца, тогда он поймет. Но не раньше. В этом и заключается трагедия деморализацованного».
Трудно не узнать в этом современную Америку. В нашем обществе воцарились поляризация и политический «племенизм», когда люди наотрез отрицают факты, предпочитая им идеологические штампы и мнения.
По завершении деморализации наступает второй этап идеологического промывания мозгов — «дестабилизация». В течение этого периода сроком от двух до пяти лет, утверждал Безменов, важно нанести удар по основополагающим элементам нации: экономике, внешним связям и оборонным системам. Государство-диверсант (то есть Россия) попытается расшатать каждую из этих областей в Америке, значительно ослабив всю страну.
Третьей стадией будет «кризис». Безменов объяснил, что, чтобы погрузить страну в кризис, хватит и шести недель. Кризис повлечет за собой «насильственную смену власти, уклада и экономики», а за ним последует последний этап — «нормализация». Страна будет фактически захвачена и заживет по новой идеологии и в новой реальности.
Именно эта участь и ждет Америку, если она не избавится от людей, которые доведут ее до кризиса, предостерег Безменов. Более того, если народ так и не осознáет надвигающуюся угрозу, помочь США не сможет уже никто и ничто, заключил он. «Можете попрощаться со своей свободой», — ухмыльнулся он.
Стоит отметить, что Безменов рассуждал главным образом о поколении бэби-бумеров и тогдашних демократах.
В другом леденящем душу отрывке Безменов рассказал о том, чтó же на самом деле происходит в США: даже если американцам кажется, что они живут в мире, они активно воюют с Россией — причем, уже некоторое время:
«Основная масса американских политиков и средств массовой информации и сама система образования воспитывает новое поколение так, чтобы они думали, будто живут в мирное время, — сказал бывший агент КГБ. — Это ложь. США уже находятся в состоянии войны — необъявленной тотальной войны против самих принципов и основ этой системы».