1984 წელს სსრკ-დან გაქცეულმა კგბ-ს თანამშრომელმა, მისცა შემაშფოთებელი ინტერვიუ, სადაც ზუსტად აღწერა თანამედროვე ამერიკა და გამოჰყო ,,ტვინის გამორეცხვის’’ ოთხი ეტაპი.
- ყოფილმა კაგებეშნიკმა, სახელად იური ბეზმენოვმა, ჯერ კიდევ 1984 წელს განაცხადა, რომ რუსეთის ძირითადი მიზანია – იდეოლოგიური დივერსია აშშ-ს წინააღმდეგ.
- ამ პროცესს, მან უწოდა ,,ტვინის სრული გამორეცხვა’’ და გამოჰყო 4 ეტაპი.
- პირველს, მისი თქმით წარმოადგენს ,,დემორალიზაცია’’ და ის გრძელდება – 20 წელი
1954 წელს, ცივი ომის დასაწყისში, საბჭოთა კავშირმა შექმნა სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი, რომელიც ცნობილია სახელწოდებით კგბ. ორგანიზაცია ზედამხედველობდა შინაგან უსაფრთხოებას, იყო ერთგვარი საიდუმლო პოლიცია სსრკ-ში – აწარმოებდა შიდა და საგარეო დაზვერვას.
კგბ – ყველა ხელმისაწვდომი საშუალებით, მთელ მსოფლიოში უთხრიდა ძირს პროდასავლურ და ანტისაბჭოურ პოლიტიკურ მოძრაობებს და მათ საკვანძო ფიგურებს. მისი აგენტები თავიდან იცილებდნენ მიუღებელ პოლიტიკურ ლიდერებს ციანიდითა და სხვა იარაღით. კომიტეტი აფინანსებდა და აიარაღებდა მემარცხენე დაჯგუფებებს, განსაკუთრებით ეს ეხებოდა განვითარებად ქვეყნებს. კგბ-ემ წარმატებით ჩანერგა ჯაშუშები აშშ-ს სპეცსამსახურებში – მათი რაოდენობა დღემდე უცნობია და შესაძლოა სიმართლე ამის შესახებ, ვერც ვერასდროს შევიტყოთ.
ბურუსითაა მოცული კგბ-ს შორსმიმავალი გეგმებიც აშშ-ში. ამის თაობაზე შეიძლება ვიმსჯელოთ ერთადერთი ცნობით, რომელიც გაკრთა 80-იან წლებში და უკავშირდება იური ბეზმენოვს, რომელმაც 1970 წელს, თავი შეაფარა კანადას. ის ამტკიცებდა, რომ დაწვრილებით იცნობდა ამერიკის საწინააღმდეგო ძირგამომთხრელ გეგმას და მისი რელიზაცია მოხდებოდა არა ბრძოლის ველზე, არამედ ამერიკელების ცნობიერებაში.
1984 წელს ბეზმენოვმა ინტერვიუ მისცა ედვარდ გრიფინს. ამ საუბრიდან ჩვენთვის დღეს ბევრი რამ არის ნაცნობი. უმძიმესია ბეზმენოვის დასკვნა, რომ რუსეთს აქვს ხანგრძლივი პროექტი, თუ როგორ უნდა დაამარცხოს ამერიკა ფსიქოლოგიურ ომში, მისი სრული დემორალიზაციის’’ მეშვეობით. ეს იყო ხანგრძლივი თამაში, რომლის მიზნების გათვლილი იყო ათწლეულებზე – ვინ იცის, იქნებ მას უკვე მოაქვს შედეგი.
ბეზმენოვი ხაზგასმით აღნიშნავდა, რომ კგბ-ს მთავარი ამოცანა, შპიონაჟს თითქმის არ უკავშირდებოდა, როგორც არ უნდა გვიმტკიცებდეს ამას მასობრივი კულტურა. ამ სამუშაოს ლომის წვლილი, დაახლოებით 85%, წარმოადგენდა ,,მდორედ მიმდინარე პროცესს, რასაც ჩვენ ვეძახით იდეოლოგიურად ძირგამომთხრელ საქმიანობას, გამხრწნელ მუშაობას ან ფსიქოლოგიურ ომს.’’
რას ნიშნავდა ეს? ბეზმენოვმა აგვიხსნა, რომ ყველაზე შთამბეჭდავი იდეოლოგიურ დივერსიაში ისაა, რომ ის მიმდინარეობს ღიად, სრულიად ლეგიტიმური სახით. ,,თქვენ შეგიძლიათ ეს იხილოთ საკუთარი თვალით _ განმარტა მან და მას იოლად შეამჩნევდა ამერიკული მედია, თუ ის მოიწადინებდა ამ პრობლემაზე ყურადღების გამახვილებას.’’
აი, როგორ აღწერა მან იდეოლოგიურ-დივერსიული საქმიანობა: ,,ამოცანას წარმოადგენს ამერიკელთა ცნობიერების ისე დამახინჯება, რომ მათ ვერ აღიქვან რეალობა და ჭარბი ინფორმაციის პირობებში, ადამიანებს არ შეეძლოთ გონივრული დასკვნების გამოტანა, სწორი გადაწყვეტილებების მიღება, მათივე და მათი ოჯახების, ახლობლების, საბოლოო ჯამში კი – ქვეყნის საკეთილდღეოდ.’’
ბეზმენოვმა, თავის დროზე, ამ პროცესს უწოდა ,,ტვინის დიდი გამორეცხვა’’ და მასში გამოჰყო 4 ძირითადი ეტაპი. პირველს – ეწოდება ,,დემორალიზაცია’’ და ის გრძელდება 15-20 წელი. ექსკაგებეშნიკის თქმით, ეს არის აუცილებელი პერიოდი ადამიანის აზროვნების შესაცვლელად – სწორედ ამდენი დროა საჭირო, ახალი თაობის გამოზრდისთვის და იმისთვის, რომ მას განსხვავებული წარმოდგენა შეექმნას საკუთარი ქვეყნის ისტორიაზე.
მან მაგალითად მოიყვანა 60-იანი წლების ჰიპები, რომლებიც 1980 წლებში მოვიდნენ ხელისუფლებაში და სათავეში ჩაუდგნენ ამერიკის მსხვილ კომპანიებს. ბეზმენოვი ამტკიცებდა, რომ ეს თაობა უკვე ,,დასნებოვნებული’’იყო მარქსიზმ-ლენინიზმის დებულებებით. რა თქმა უნდა, ძნელია ხელაღებით ირწმუნო, რომ ე.წ. ბეიბი-ბუმერები ასე თუ ისე იზიარებენ მარქსიზმის იდეებს, რომლებიც გაამრუდა კგბ-ემ, მაგრამ ბეზმენოვის მოსაზრება იმაში მდგომარეობს, რომ ,,დემორალიზებულები’’ თანდათან ვეღარ აცნობიერებენ, რა ხდება მათ თავს.
ასეთ ადამიანებზე ბეზმენოვმა თქვა შემდეგი: ,,ისინი ისე არიან დაპროგრამებულნი, რომ ირეაგირონ გარკვეულ გამაღიზიანებლებზე და იფიქრონ გარკვეული სქემის შესაბამისად (ეს გარკვეულად ეხმიანება აკადემიკოს პავლოვის თეორიას). თქვენ მათ ვერ გადაარწმუნებთ, რაგინდ სარწმუნო ინფორმაცია არ უნდა მიაწოდოთ. თუნდაც დაუდასტუროთ, რომ თეთრი – თეთრია, ხოლო შავი – შავი. თქვენ ვერ შეცვლით მათ საბაზისო აღქმას და ქცევით ლოგიკას.’’
დემორალიზაცია, მისი თქმით, შეუქცევადი პროცესია. ბეზმენოვი ამტკიცებდა, რომ ამერიკის დემორალიზაციის პროცესი დასრულებული იყო 1984 წლისთვის! კგბ-ს აგენტის თქმით, საჭირო იყო მთელი თაობა და მინიმუმ რამდენიმე ათწლეული, რომ ამერიკელებს დაეწყოთ სხვაგვარად ფიქრი და მიბრუნებოდნენ ადრინდელ პატრიოტულ ღირებულებებს.
უნდა ითქვას, რომ ინტერვიუს ყველაზე შთამბეჭდავი პასაჟი, ესაა აღწერა ,,დემორალიზებული’’ ადამიანის მდგომარეობისა. ,,როგორც უკვე გითხარით, ობიექტურ ინფორმაციას უკვე აღარ აქვს არავითარი მნიშვნელობა – ამბობდა ბეზმენოვი – დემორალიზებულ ადამიანს აღარ აქვს უნარი გაარკვიოს სიმართლე, ფაქტები მას არაფერს ეუბნება. თუნდაც სრულყოფილი ინფორმაცია, უეჭველი სამხილებით, დოკუმენტებით, ფოტოგრაფიებით მასზე არ მოქმედებს, ძალითაც რომ წაიყვანო საბჭოთა კავშირში და ანახო კონცლაგერები, ის უარს იტყვის ირწმუნოს ყოველივე ეს. სანამ პანღურს არ ამოჰკრავენ და ნალიანი ჩექმით არ დაუფქვავენ კვერცხებს, მანამდე ის არაფერს დაიჯერებს, სწორედ ამაში მდგომარეობს დემორალიზებულის ტრაგედია.“
ძნელია, ნათქვამში არ ამოიცნო თანამედროვე ამერიკა. ჩვენს საზოგადოებაში გამეფებულია პოლარიზაცია და პოლიტიკური ,,ბელადომანია,’’ როცა ადამიანები ხელაღებით უარყოფენ ფაქტებს და უპირატესობას ანიჭებენ იდეოლოგიურ შტამპებსა და მოსაზრებებს.
დემორალიზაციის შემდეგ, დგება ტვინის იდეოლოგიური გამორეცხვის მეორე ეტაპი, ამ პერიოდის ხანგრძლივობა 2-5 წელია, ირწმუნებოდა ბეზმენოვი, მთავარია მიაყენო დარტყმა ერის ფუძემდებლურ პრინციპებს: ეკონომიკას, საგარეო ურთიერთობებს და თავდაცვით სისტემებს. სახელმწიფო-დივერსანტი (ანუ რუსეთი) შეეცდება შეარყიოს თითოეული ეს სფერო ამერიკაში და მნიშვნელოვნად დაასუსტოს ქვეყანა.
მესამე სტადია არის ,,კრიზისი’’. ბეზმენოვმა განმარტავდა, რომ ქვეყნის კრიზისში ჩაფლობისთვის საკმარისია 6 თვეც. კრიზისს მოჰყვება ხელისუფლების ძალადობრივი დამხობა, ცხოვრების წესისა და ეკონომიკის მოშლა’’ და ის კი სრულდება ბოლო – ,,ნორმალიზაციის’’ ეტაპით. ამის შემდეგ, ქვეყანა პრაქტიკულად დაპყრობილია და ცხოვრობს ახალი იდეოლოგიით, ახალ რეალობაში.
სწორედ ასეთი ბედი ელის ამერიკას, თუ ის არ მოიცილებს ადამიანებს, რომლებიც მას კრიზისს უქადიან, გვაფრთხილებდა ბეზმენოვი. მეტიც, თუ ხალხი ვერ გააცნობიერებს საფრთხეს, აშშ-ს ვერ უშველის ვერავინ, დაასკვნიდა ის: ,,შეგიძლიათ დაემშვიდობოთ თავისუფლებას’’- იღიმოდა ის. უნდა აღინიშნოს, რომ ბეზმენოვი გულისხმობდა ძირითადად ბეიბი-ბუმერების და მაშინდელი დემოკრატების თაობას.
სხვა სულისგამყინავ პასაჟში, ბეზმენოვმა აღწერა, თუ რა ხდებოდა სინამდვილეში ამერიკაში. მართალია ამერიკელებს ეგონათ, რომ ცხოვრობენ მშვიდობიანად, სინამდვილეში ისინი აქტიურად ომობდნენ რუსეთთან, თანაც კარგა ხანია.
„ამერიკელი პოლიტიკოსებისა და მასმედიის უმრავლესობა და განათლების სისტემა ზრდის ახალ თაობას ისე, რომ მათ სჯერათ, რომ ცხოვრობენ მშვიდობიან პერიოდში, ამბობდა კგბ-ს ყოფილმა აგენტი – ეს ტყუილია. აშშ ომის მდგომარეობაშია, ესაა გამოუცხადებელი ტოტალური ომი საკუთარი სისტემის პრინციპებთან და საფუძვლებთან.“

A disturbing interview given by a KGB defector in 1984 describes America of today and outlines four stages of mass brainwashing used by the KGB.
A former KGB agent named Yuri Alexandrovich Bezmenov claimed in 1984 that Russia has a long-term goal of ideologically subverting the U.S. He described the process as “a great brainwashing” that has four basic stages. The first stage, he said, is called “demoralization,” which would take about 20 years to achieve.
In 1954, early on in the Cold War, the Soviet Union created the Committee for State Security, more commonly known in the West as the KGB. The group came to oversee the Soviet Union’s internal security, secret police, and domestic and foreign intelligence operations.
Across the world, the KGB did whatever it could to thwart pro-Western and anti-Soviet political movements and figures. The group would assassinate political leaders with cyanide and other weapons. It would fund and arm leftist groups, especially those in developing nations. And the KGB successfully established moles in U.S. intelligence agencies, though the exact number still isn’t — and may never be — known for sure.
Also unclear were the group’s long-term plans involving the U.S. One glimpse, however, comes from a former KGB agent named Yuri Alexandrovich Bezmenov, who defected to Canada in 1970. He claimed to know details of a Soviet plan to undermine the U.S., not on the battlefield but in the psyche of the American public.
In 1984, Bezmenov gave an interview to G. Edward Griffin from which much can be learned today. His most chilling point was that there’s a long-term plan put in play by Russia to defeat America through psychological warfare and “demoralization.” It’s a long game that takes decades to achieve but it may already be bearing fruit.
Bezmenov made the point that the work of the KGB mainly does not involve espionage, despite what our popular culture may tell us. Most of the work, 85% of it, was “a slow process which we call either ideological subversion, active measures, or psychological warfare.”
What does that mean? Bezmenov explained that the most striking thing about ideological subversion is that it happens in the open as a legitimate process. “You can see it with your own eyes,” he said. The American media would be able to see it, if it just focused on it.
Here’s how he further defined ideological subversion:
“What it basically means is: to change the perception of reality of every American to such an extent that despite of the abundance of information no one is able to come to sensible conclusions in the interest of defending themselves, their families, their community, and their country.”
Bezmenov described this process as “a great brainwashing” that has four basic stages. The first stage is called “demoralization” which takes from 15 to 20 years to achieve. According to the former KGB agent, that is the minimum number of years it takes to re-educate one generation of students that is normally exposed to the ideology of its country — in other words, the time it takes to change what the people are thinking.
He used the examples of 1960s hippies coming to positions of power in the 1980s in the government and businesses of America. Bezmenov claimed this generation was already “contaminated” by Marxist-Leninist values. Of course, this claim that many baby boomers are somehow espousing KGB-tainted ideas is hard to believe but Bezmenov’s larger point addressed why people who have been gradually “demoralized” are unable to understand that this has happened to them.
Referring to such people, Bezmenov said:
“They are programmed to think and react to certain stimuli in a certain pattern [alluding to Pavlov]. You can not change their mind even if you expose them to authentic information. Even if you prove that white is white and black is black, you still can not change the basic perception and the logic of behavior.”
Demoralization is a process that is “irreversible.” Bezmenov actually thought (back in 1984) that the process of demoralizing America was already completed. It would take another generation and another couple of decades to get the people to think differently and return to their patriotic American values, claimed the agent.
In what is perhaps a most striking passage in the interview, here’s how Bezmenov described the state of a “demoralized” person:
“As I mentioned before, exposure to true information does not matter anymore,” said Bezmenov. “A person who was demoralized is unable to assess true information. The facts tell nothing to him. Even if I shower him with information, with authentic proof, with documents, with pictures; even if I take him by force to the Soviet Union and show him [a] concentration camp, he will refuse to believe it, until he [receives] a kick in his fan-bottom. When a military boot crashes his balls then he will understand. But not before that. That’s the [tragedy] of the situation of demoralization.”
It’s hard not to see in that the state of many modern Americans. We have become a society of polarized tribes, with some people flat out rejecting facts in favor of narratives and opinions.
Once demoralization is completed, the second stage of ideological brainwashing is “destabilization”. During this two-to-five-year period, asserted Bezmenov, what matters is the targeting of essential structural elements of a nation: economy, foreign relations, and defense systems. Basically, the subverter (Russia) would look to destabilize every one of those areas in the United States, considerably weakening it.
The third stage would be “crisis.” It would take only up to six weeks to send a country into crisis, explained Bezmenov. The crisis would bring “a violent change of power, structure, and economy” and will be followed by the last stage, “normalization.” That’s when your country is basically taken over, living under a new ideology and reality.
This will happen to America unless it gets rid of people who will bring it to a crisis, warned Bezmenov. What’s more “if people will fail to grasp the impending danger of that development, nothing ever can help [the] United States,” adding, “You may kiss goodbye to your freedom.”
It bears saying that when he made this statement, he was warning about baby boomers and Democrats of the time.
In another somewhat terrifying excerpt, here’s what Bezmenov had to say about what is really happening in the United States: It may think it is living in peace, but it has been actively at war with Russia, and for some time:
“Most of the American politicians, media, and educational system trains another generation of people who think they are living at the peacetime,” said the former KGB agent. “False. United States is in a state of war: undeclared, total war against the basic principles and foundations of this system.”