კაროლინა ჰერდი, ქეთრინ ლოულოფი, გრეის მეფსი, რაილი მეილი და ფრედერიკ უ. კაგანი
რუსი სამხედრო ბლოგერები, 28 სექტემბერს, მეტად შეშფოთებული მსჯელობდნენ უკრაინის წარმატებაზე ლიმანის რაიონში, ვარაუდობდნენ რა, რომ რუსულმა ძალებმა ამ რაიონში, შეიძლება იწვნიონ გარდაუვალი მარცხი. რამდენიმე რუსი ბლოგერი და ცნობილი სამხედრო კორესპონდენტი ირწმუნებოდა, რომ უკრაინულმა ძალებმა წინ წაიწიეს ლიმანის დასავლეთით, ჩრდილოეთით და ჩრდილო-აღმოსავლეთით და რომ ისინი ასრულებენ ლიმანში და სევერსკი დონეცის ჩრდილოეთ ნაპირზე განლაგებული რუსი მებრძოლების ალყაში მოქცევას. რუსმა სამხედრო ბლოგერებმა განაცხადეს, რომ უკრაინელები თავს ესხმიან რუსულ პოზიციებსა და კავშირის ხაზებს, საიდანაც ხდება ლიმანის დაჯგუფების მხარდაჭერა. ლიმანის ზღუდის ჩამოშლა, როგორც ჩანს, სერიოზულ გავლენს მოახდენს დონეცკის ჩრდილოეთში და ლუგანსკის დასავლეთში მყოფ რუსული შენაერთებზე, ხოლო უკრაინელ მებრძოლებს საშუალება მიეცემათ, გაანადგურონ რუსული პოზიციები ლუგანსკის დასავლეთ საზღვარზე და სევეროდონეცკ-ლისიჩანსკის რაიონში
რუსეთის სამხედრო ხელმძღვანელობამ ვერ მოახერხა  ინფორმაციულად შეემზადებინა საკუთარი მოსახლეობა  ლიმანში მოსალოდნელი მარცხისთვის. რუსეთის თავდაცვის უწყებამ, უგულვებელყო მიმდინარე დანაკარგები ლიმანში და არ მოემზადა ფრონტის ამ უბანზე მოსალოდნელი მარცხისთვის, რაც კიდევ უფრო დააქვეითებს რუსი ჯარისკაცების მორალურ სულისკვეთებას. რუსეთის სამხედრო მეთაურობამ ვერ შექმნა შესაბამისი საინფორმაციო გარემო ხარკოვის ოლქში ჩატარებული უკრაინული კონტრშეტევის ადრეულ ეტაპებზე, რამაც გატეხა რუსების საბრძოლო სულისკვეთება და პანიკა გამოიწვია მთელ აღმოსავლეთ ღერძზე. ამას მოჰყვა რუსი ნაციონალისტების რისხვა საინფორმაციო სივრცეში, რამაც სავარაუდოდ ბიძგი მისცა იმას, რომ კრემლმა გამოაცხადა ნაწილობრივი მობილიზაცია და უკრაინული კონტრშეტევის შემდგომ დღეებში უსისტემოდ განახორციელა რუსული პოზიციების გაძლიერება. უკრაინელების მოსალოდნელმა წარმატებამ დონეცკისა და ლუგანსკის მნიშვნელოვან რაიონებში, შესაძლოა გაზარდოს განხეთქილება, როგორც რუს ნაციონალისტებსა და ხელმძღვანელობას, ისე რუს მეომრებსა და მათ მეთაურობას შორის.
კრემლს შეეძლო გადაევადებინა გადაწყვეტილება რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის შესახებ და უკეთ  მოეხდინა რუსეთის საინფორმაციო სივრცისა და ადმინისტრაციული რესურსის კონტროლი, მიუხედავად ამისა, 30 სექტემბერი დარჩა ანექსიის გამოცხადების თარიღად. 27 სექტემბერს ISW-ი აკეთებდა პროგნოზს, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, 30 სექტემბერს გამოაცხადებდა ოკუპირებული ტერიტორიის ანექსიას და სიტყვით მიმართავდა რუსეთის პარლამენტის ორივე პალატას. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, 28 სექტემბერს გამოაცხადა, რომ რუსეთი ასრულებს ლუგანსკის, დონეცკის, ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქების თხოვნას – „ უახლოეს მომავალში“,  მათი რუსეთთან გაერთიანების შესახებ.
თუმცა რუსეთის სახელმწიო დუმის სპიკერმა – ვიაჩესლავ ვოლოდინმა განაცხადა, რომ  28 სექტემბერს მოხდებოდა იმის დადასტურება, რომ პარლამენტი თანახმა იყო, მომხდარიყო ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსია, რაც განხორციელდებოდა 3-4 ოქტომბრისთვის. ლატვიაში არსებული ოპოზიციური გამოცემა – MEDUZA, იშველიებდა კრემლის წყაროებს, რომელთა თანახმად, კრემლმა გადაწყვიტა „არ დააჩქაროს მოვლენები“. ამ წყაროებმა MEDUZA-ს განუცხადეს, რომ კრემლმა ჩაატარა საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა, რამაც აჩვენა რუსეთში არსებული უკმაყოფილება. ამდენად, ანექსიის გადაწყვეტილება, შესაძლოა იყო მცდელობა იმისა, რომ მობილიზაციით გამოწვეული უკმაყოფილება განეიტრალებულიყო.
რუსეთის მიერ დანიშნულმა საოკუპაციო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელებმა – ხერსონის, ზაპოროჟიეს, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებში – 28 სექტემბერს გამოაქვეყნეს მიმართვა რუსეთის პრეზიდენტისადმი: ამ უკანასკნელმა აღიაროს ფიქტიური რეფერენდუმის შედეგები და ეს ტერიტორიები შეუერთოს რუსეთს. უახლოეს დღეებში, ამ ოკუპირებული ტერიტორიების ლიდერები ალბათ შეხვდებიან პუტინს, რათა გააცნონ მას მათი თხოვნა. 30 სექტემბერს,  პუტინს შეიძლება უბრალოდ  გაასაჯაროოს ეს მოლაპარაკება-პერფომანსები და არ გამოაცხადოს საბოლოო ანექსია.
რუსეთის ხელისუფლება აგრძელებს ახლადმობილიზებული და არასაკმარისად მომზადებული კონტიგენტის გაგზავნას უკვე დეგრადირებული შენაერთების გასაძლიერებლად, მათ შორის ისეთ ნაწილებში, რომლებიც ადრე წამყვან საბრძოლო ერთეულებად მიიჩნეოდა. უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ ახლადმობილიზებული რუსი ჯარისკაცები, უკვე მიავლინეს მეორე მოტომსროლელი ბრიგადის პირველ გვარდიულ სატანკო პოლკში ისე, რომ მათ არ გაუვლიათ რაიმე წვრთნა. 27 სექტემბერს სოციალურ ქსელში განათავსეს კადრები, სადაც ჩანს, როგორ საუბრობს პირველი სატანკი პოლკში გამწესებული რუსი ჯარისკაცი, რომელიც აცხადებს, რომ ის პოლკში აღმოჩნდა ყოველგვარი მომზადების გარეშე და მას 2 დღეში გზავნიან ხერსონის ოლქში. პირველი გვარდიული სატანკო ბრიგადა, 24 თებერვლამდე ითვლებოდა მთავარ მექანიზებულ ნაწილად რუსეთში და ის ფაქტი, რომ მისი ელემენტების გაძლიერება ხდება ცუდი დისციპლინის, გამოუცდელი ადამიანებით, ეხმიანება ISW-s ადრინდელ შეფასებებს იმის შესახებ, რომ რუსეთის ყველაზე ელიტურმა შენაერთებმა განიცადეს დიდი დანაკარგი უკრაინაში, შესაბამისად ისინი დეგრადირებულია. პირველი სატანკო ნაწილზე ახლადმობილიზებულების დამატებამ, საეჭვოა რაიმენაირად გააძლიეროს ეს შენაერთები.

Russian milbloggers discussed Ukrainian gains around Lyman with increased concern on September 28, suggesting that Russian forces in this area may face imminent defeat. Several Russian milbloggers and prominent military correspondents claimed that Ukrainian troops advanced west, north, and northeast of Lyman and are working to complete the envelopment of Russian troops in Lyman and along the northern bank of the Siverskyi Donets River in this area. Russian mibloggers stated that Ukrainian troops are threatening Russian positions and lines of communication that support the Lyman grouping. The collapse of the Lyman pocket will likely be highly consequential to the Russian grouping in northern Donetsk and western Luhansk oblasts and may allow Ukrainian troops to threaten Russian positions along the western Luhansk Oblast border and in the Severodonetsk-Lysychansk area.
Russian military leadership has failed to set information conditions for potentially imminent Russian defeat in Lyman. The Russian Ministry of Defense has not addressed current Russian losses around Lyman or prepared for the collapse of this sector of the frontline, which will likely further reduce already-low Russian morale. Russian military authorities previously failed to set sufficient information conditions for Russian losses following the first stages of the Ukrainian counteroffensives in Kharkiv Oblast, devastating morale and leading to panic among Russian forces across the Eastern axis. The subsequent ire of the Russian nationalist information space likely played a role in driving the Kremlin to order partial mobilization in the days following Ukraine’s initial sweeping counteroffensive in a haphazard attempt to reinforce Russian lines. Future Ukrainian gains around critical areas in Donetsk and Luhansk Oblast may drive additional wedges between Russian nationalists and military leadership, and between Russian forces and their superiors.
The Kremlin could temporarily postpone announcing the annexation of Russian-occupied Ukrainian territory to better prepare the Russian information space and administrative organization, although September 30 remains the most likely date for some kind of annexation announcement. ISW forecasted on September 27 that Russian President Vladimir Putin will likely announce the Russian annexation of occupied Ukrainian territory on September 30 in his planned address to both houses of the Russian parliament. The Russian Ministry of Defense announced on September 28 that Russia will “fulfill the aspirations of the residents of the LNR, DNR, Zaporizhia, and Kherson oblasts to be together with Russia” in the “near future.” However, Russian State Duma speaker Vyacheslav Volodin announced on September 28 that the State Duma should hold its accession sessions to approve the annexation of occupied Ukrainian territory on October 3 and 4. Latvian-based Russian-language opposition outlet Meduza quoted Kremlin sources on September 28 who claimed that the Kremlin decided ”not to rush things.” Those sources told Meduza that ”the PR effect from [annexation] will be almost zero” due to broad dissatisfaction with partial mobilization in Russia. Meduza reported that the Kremlin conducted a dissatisfactory closed public opinion poll that demonstrated broad Russian discontent and may be attempting to rectify public unhappiness with mobilization before announcing annexation.
Russian-appointed occupation administration leaders of Kherson, Zaporizhia, Donetsk, and Luhansk Oblasts each shared an appeal to Russian President Vladimir Putin by September 28, asking Putin to recognize their sham referenda and welcome them to Russia. The Russian occupation leaders of each oblast will likely meet with Putin in the coming days to present their requests. Putin could announce those performative accession negotiations, rather than final annexation, in his September 30 speech.
Russian authorities continue to send newly-mobilized and undertrained recruits to directly reinforce severely degraded remnants of various units, including units that were previously considered to be Russia’s premier conventional fighting forces. The Ukrainian General Staff reported that newly-mobilized Russian men arrived to reinforce elements of the 1st Tank Regiment of the 2nd Motorized Rifle Division of the 1st Guards Tank Army in unspecified areas of Ukraine with no training at all. Social media footage from September 27 shows a Russian soldier mobilized into the 1st Tank Regiment explaining that he will be sent to fight in Kherson Oblast within two days without any basic training, as ISW reported yesterday. The 1st Guards Tank Army was considered Russia’s premier mechanized force prior to February 24, and that fact that its elements are being reinforced with poorly disciplined, untrained men is consistent with ISW’s previous assessments that even Russia’s most elite units have sustained substantial losses in Ukraine and are therefore increasingly degraded. The addition of newly mobilized forces to elements of the 1st Guards Tank Army is unlikely to lend these units any decisive combat power.