კაროლინა ჰერდი, ქეთრინ ლოულოფი, გრეის მეფსი, რაილი მეილი და ფრედერიკ უ. კაგანი
რუსი სამხედრო ბლოგერები, 28 სექტემბერს, მეტად შეშფოთებული მსჯელობდნენ უკრაინის წარმატებაზე ლიმანის რაიონში, ვარაუდობდნენ რა, რომ რუსულმა ძალებმა ამ რაიონში, შეიძლება იწვნიონ გარდაუვალი მარცხი. რამდენიმე რუსი ბლოგერი და ცნობილი სამხედრო კორესპონდენტი ირწმუნებოდა, რომ უკრაინულმა ძალებმა წინ წაიწიეს ლიმანის დასავლეთით, ჩრდილოეთით და ჩრდილო-აღმოსავლეთით და რომ ისინი ასრულებენ ლიმანში და სევერსკი დონეცის ჩრდილოეთ ნაპირზე განლაგებული რუსი მებრძოლების ალყაში მოქცევას. რუსმა სამხედრო ბლოგერებმა განაცხადეს, რომ უკრაინელები თავს ესხმიან რუსულ პოზიციებსა და კავშირის ხაზებს, საიდანაც ხდება ლიმანის დაჯგუფების მხარდაჭერა. ლიმანის ზღუდის ჩამოშლა, როგორც ჩანს, სერიოზულ გავლენს მოახდენს დონეცკის ჩრდილოეთში და ლუგანსკის დასავლეთში მყოფ რუსული შენაერთებზე, ხოლო უკრაინელ მებრძოლებს საშუალება მიეცემათ, გაანადგურონ რუსული პოზიციები ლუგანსკის დასავლეთ საზღვარზე და სევეროდონეცკ-ლისიჩანსკის რაიონში
რუსეთის სამხედრო ხელმძღვანელობამ ვერ მოახერხა  ინფორმაციულად შეემზადებინა საკუთარი მოსახლეობა  ლიმანში მოსალოდნელი მარცხისთვის. რუსეთის თავდაცვის უწყებამ, უგულვებელყო მიმდინარე დანაკარგები ლიმანში და არ მოემზადა ფრონტის ამ უბანზე მოსალოდნელი მარცხისთვის, რაც კიდევ უფრო დააქვეითებს რუსი ჯარისკაცების მორალურ სულისკვეთებას. რუსეთის სამხედრო მეთაურობამ ვერ შექმნა შესაბამისი საინფორმაციო გარემო ხარკოვის ოლქში ჩატარებული უკრაინული კონტრშეტევის ადრეულ ეტაპებზე, რამაც გატეხა რუსების საბრძოლო სულისკვეთება და პანიკა გამოიწვია მთელ აღმოსავლეთ ღერძზე. ამას მოჰყვა რუსი ნაციონალისტების რისხვა საინფორმაციო სივრცეში, რამაც სავარაუდოდ ბიძგი მისცა იმას, რომ კრემლმა გამოაცხადა ნაწილობრივი მობილიზაცია და უკრაინული კონტრშეტევის შემდგომ დღეებში უსისტემოდ განახორციელა რუსული პოზიციების გაძლიერება. უკრაინელების მოსალოდნელმა წარმატებამ დონეცკისა და ლუგანსკის მნიშვნელოვან რაიონებში, შესაძლოა გაზარდოს განხეთქილება, როგორც რუს ნაციონალისტებსა და ხელმძღვანელობას, ისე რუს მეომრებსა და მათ მეთაურობას შორის.
კრემლს შეეძლო გადაევადებინა გადაწყვეტილება რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის შესახებ და უკეთ  მოეხდინა რუსეთის საინფორმაციო სივრცისა და ადმინისტრაციული რესურსის კონტროლი, მიუხედავად ამისა, 30 სექტემბერი დარჩა ანექსიის გამოცხადების თარიღად. 27 სექტემბერს ISW-ი აკეთებდა პროგნოზს, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, 30 სექტემბერს გამოაცხადებდა ოკუპირებული ტერიტორიის ანექსიას და სიტყვით მიმართავდა რუსეთის პარლამენტის ორივე პალატას. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, 28 სექტემბერს გამოაცხადა, რომ რუსეთი ასრულებს ლუგანსკის, დონეცკის, ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქების თხოვნას – „ უახლოეს მომავალში“,  მათი რუსეთთან გაერთიანების შესახებ.
თუმცა რუსეთის სახელმწიო დუმის სპიკერმა – ვიაჩესლავ ვოლოდინმა განაცხადა, რომ  28 სექტემბერს მოხდებოდა იმის დადასტურება, რომ პარლამენტი თანახმა იყო, მომხდარიყო ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსია, რაც განხორციელდებოდა 3-4 ოქტომბრისთვის. ლატვიაში არსებული ოპოზიციური გამოცემა – MEDUZA, იშველიებდა კრემლის წყაროებს, რომელთა თანახმად, კრემლმა გადაწყვიტა „არ დააჩქაროს მოვლენები“. ამ წყაროებმა MEDUZA-ს განუცხადეს, რომ კრემლმა ჩაატარა საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა, რამაც აჩვენა რუსეთში არსებული უკმაყოფილება. ამდენად, ანექსიის გადაწყვეტილება, შესაძლოა იყო მცდელობა იმისა, რომ მობილიზაციით გამოწვეული უკმაყოფილება განეიტრალებულიყო.
რუსეთის მიერ დანიშნულმა საოკუპაციო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელებმა – ხერსონის, ზაპოროჟიეს, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებში – 28 სექტემბერს გამოაქვეყნეს მიმართვა რუსეთის პრეზიდენტისადმი: ამ უკანასკნელმა აღიაროს ფიქტიური რეფერენდუმის შედეგები და ეს ტერიტორიები შეუერთოს რუსეთს. უახლოეს დღეებში, ამ ოკუპირებული ტერიტორიების ლიდერები ალბათ შეხვდებიან პუტინს, რათა გააცნონ მას მათი თხოვნა. 30 სექტემბერს,  პუტინს შეიძლება უბრალოდ  გაასაჯაროოს ეს მოლაპარაკება-პერფომანსები და არ გამოაცხადოს საბოლოო ანექსია.
რუსეთის ხელისუფლება აგრძელებს ახლადმობილიზებული და არასაკმარისად მომზადებული კონტიგენტის გაგზავნას უკვე დეგრადირებული შენაერთების გასაძლიერებლად, მათ შორის ისეთ ნაწილებში, რომლებიც ადრე წამყვან საბრძოლო ერთეულებად მიიჩნეოდა. უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ ახლადმობილიზებული რუსი ჯარისკაცები, უკვე მიავლინეს მეორე მოტომსროლელი ბრიგადის პირველ გვარდიულ სატანკო პოლკში ისე, რომ მათ არ გაუვლიათ რაიმე წვრთნა. 27 სექტემბერს სოციალურ ქსელში განათავსეს კადრები, სადაც ჩანს, როგორ საუბრობს პირველი სატანკი პოლკში გამწესებული რუსი ჯარისკაცი, რომელიც აცხადებს, რომ ის პოლკში აღმოჩნდა ყოველგვარი მომზადების გარეშე და მას 2 დღეში გზავნიან ხერსონის ოლქში. პირველი გვარდიული სატანკო ბრიგადა, 24 თებერვლამდე ითვლებოდა მთავარ მექანიზებულ ნაწილად რუსეთში და ის ფაქტი, რომ მისი ელემენტების გაძლიერება ხდება ცუდი დისციპლინის, გამოუცდელი ადამიანებით, ეხმიანება ISW-s ადრინდელ შეფასებებს იმის შესახებ, რომ რუსეთის ყველაზე ელიტურმა შენაერთებმა განიცადეს დიდი დანაკარგი უკრაინაში, შესაბამისად ისინი დეგრადირებულია. პირველი სატანკო ნაწილზე ახლადმობილიზებულების დამატებამ, საეჭვოა რაიმენაირად გააძლიეროს ეს შენაერთები.

Каролина Херд, Кэтрин Лоулор, Грейс Мэппс, Райли Бейли и Фредерик У. Каган
Российские военные блогеры 28 сентября с повышенной обеспокоенностью обсуждали успехи Украины в районе Лимана, предполагая, что российские силы в этом районе могут столкнуться с неминуемым поражением. Несколько российских блогеров и известных военных корреспондентов утверждали, что украинские войска продвинулись на запад, север и северо-восток от Лимана и работают над завершением окружения российских войск в Лимане и вдоль северного берега реки Северский Донец в этом районе. Российские миблогеры заявили, что украинские войска угрожают российским позициям и линиям связи, которые поддерживают группировку Лаймана. Разрушение Лиманского котлована, вероятно, будет иметь серьезные последствия для российской группировки в северной Донецкой и западной Луганской областях и может позволить украинским войскам угрожать российским позициям вдоль западной границы Луганской области и в районе Северодонецк-Лисичанск
Российское военное руководство не смогло создать информационные условия для потенциально неминуемого поражения России в Лимане. Министерство обороны России не обратило внимания на текущие потери России в районе Лимана и не подготовилось к краху этого участка линии фронта, что, вероятно, еще больше снизит и без того низкий моральный дух россиян. Российские военные власти ранее не смогли создать достаточных информационных условий для российских потерь после первых этапов украинских контрнаступлений в Харьковской области, что подорвало моральный дух и привело к панике среди российских войск по всей Восточной оси. Последовавший за этим гнев российского националистического информационного пространства, вероятно, сыграл свою роль в том, что Кремль отдал приказ о частичной мобилизации в дни, последовавшие за первоначальным широким контрнаступлением Украины в бессистемной попытке укрепить российские позиции. Будущие успехи Украины в критически важных районах Донецкой и Луганской областей могут вбить дополнительные клинья между русскими националистами и военным руководством, а также между российскими войсками и их начальством.
Кремль мог бы временно отложить объявление об аннексии оккупированной Россией территории Украины, чтобы лучше подготовить российское информационное пространство и административную организацию, хотя 30 сентября остается наиболее вероятной датой для какого-либо объявления об аннексии. 27 сентября ISW прогнозировал, что президент России Владимир Путин, скорее всего, объявит об аннексии Россией оккупированной украинской территории 30 сентября в своем запланированном обращении к обеим палатам российского парламента. Министерство обороны России объявило 28 сентября, что Россия “выполнит чаяния жителей ЛНР, ДНР, Запорожской и Херсонской областей быть вместе с Россией” в “ближайшем будущем”. Однако, Спикер Государственной Думы России Вячеслав Володин объявил 28 сентября, что Государственная Дума должна провести свои заседания по присоединению, чтобы одобрить аннексию оккупированной территории Украины 3 и 4 октября. Базирующееся в Латвии русскоязычное оппозиционное издание Meduza цитировало источники в Кремле 28 сентября, которые утверждали, что Кремль решил ”не торопить события.” Эти источники сообщили ”Медузе”, что «пиар-эффект от [аннексии] будет почти нулевым» из-за широкого недовольства частичной мобилизацией в России. Meduza сообщила, что Кремль провел неудовлетворительный закрытый опрос общественного мнения опрос, который продемонстрировал широкое недовольство России и, возможно, является попыткой исправить общественное недовольство мобилизацией перед объявлением аннексии.
Назначенные Россией руководители оккупационных администраций Херсонской, Запорожской, Донецкой и Луганской областей опубликовали обращение к президенту России Владимиру Путину к 28 сентября, в котором просят Путина признать их фиктивные референдумы и приветствовать их в России. Российские оккупационные лидеры каждой области, вероятно, встретятся с Путиным в ближайшие дни, чтобы представить свои просьбы. Путин мог бы объявить об этих перформативных переговорах о присоединении, а не об окончательной аннексии, в своей речи 30 сентября.
Российские власти продолжают направлять недавно мобилизованных и недостаточно обученных новобранцев для непосредственного усиления сильно деградировавших остатков различных подразделений, включая подразделения, которые ранее считались ведущими обычными боевыми силами России. Украинский Генеральный штаб сообщил, что недавно мобилизованные российские военнослужащие прибыли для усиления частей 1-го танкового полка 2-й мотострелковой дивизии 1-й гвардейской танковой армии в неустановленных районах Украины без какой-либо подготовки вообще. На кадрах из социальных сетей от 27 сентября видно, как российский солдат, мобилизованный в 1-й танковый полк, объясняет, что его отправят воевать в Херсонскую область в течение двух дней без какой-либо базовой подготовки, как сообщило вчера ISW. 1-я гвардейская танковая армия считалась главной механизированной силой России до 24 февраля, и тот факт, что ее элементы усиливаются плохо дисциплинированными, необученными людьми, согласуется с предыдущими оценками ISW о том, что даже самые элитные подразделения России понесли значительные потери в Украине и, следовательно, все больше деградируют. Добавление вновь мобилизованных сил к частям 1-й гвардейской танковой армии вряд ли придаст этим подразделениям какую-либо решающую боевую мощь.