Boulevard Voltaire  საფრანგეთი
ანეს პანიე-რუნაშეს, საფრანგეთის მრეწველობის მინისტრსა და მაკრონის რეჟიმის ამომავალ ვარსკვლავს, პასუხი აქვს ყველა კითხვაზე. აიკრძალოს კერძო თვითმფრინავები პლანეტის გადასარჩენად? რა სისულელეა! ამით, ხომ ვერ გადაიჭრება პრობლემის 99%, განაცხადა მან 30 აგვისტოს არხზე – France Inter-ი. შესაძლოა ასეცაა. ყატარის მსოფლიო ჩემპიონატისთვის ბოიკოტის გამოცხადება? ამაზე არც იფიქროთ! „არ მჯერა, რომ მსოფლიო ჩემპიონატის ბოიკოტი, გადაჭრის სითბური გაზის ნარჩენების საკითხს“ – თქვა მან 11 სექტემბერს პროგრამაში – „დიდი ჟიური- RTL-Figaro-LCI“-ი
„ამას გარდა, 2010 წელს, როცა გადაწყდა ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატი ამ მშვენიერ ქვეყანაში ჩატარებულიყო, ჩვენ სხვა კლიმატურ სიტუაციაში“ ვიმყოფებოდით, გვამცნო მან, ვინც თავის არგუმენტებს მეცნიერებასა და ექსპერტებზე აფუძნებს და ამას იმეორებს ინტერვიუდან ინტერვიუმდე. არც მეტი, არც ნაკლები! 2002 წელს ჟაკ შირაკმა თქვა: ჩვენი სახლი იწვის, ჩვენ კი სხვებისკენ ვიყურებითო. ესეც სხვა კლიმატური გარემოა? ეს არგუმენტი ჰგავს იმას, რაც ფასენჰაიმის ატომური სადგურის დახურვის დროს ითქვა: „გადაწყვეტილება მიღებულია სხვების მიერ, თოფიდან უკვე გაისროლეს, იცით რა.. თანაც უნდა გვესმოდეს, რომ „არის ბრძანებულებები, რომლებიც წლების განმავლობაში მუშავდება“ – ასე დელიკატურად აგვიხსნა მაშინ პანიე-რუნაშემ, რომელსაც სპორტული ჟინის ნაკლებობას ნამდვილად ვერ დასწამებ. რაც შეეხება ადამიანის უფლებებს: ვითარება, როდესაც ათასობით ადამიანი მუშაობდა მშენებლობაზე და სხვა ამგვარი.. ესეც სხვა სიტუაციით აიხსნება? აშკარაა, რომ საქმე სხვა რამეშია. „ეს რთული საკითხია,“ ასე განმარტა ოლაფ ვერანმა გასულ კვირაში – RTL-ზე. 27 სექტემბერს ანეს პანიე-რუანშე მიიწვიეს პროგრამაში – Europe1. უნაკლო ორგანიზაცია, მზადყოფნა ყველა კითხვაზე პასუხის გაცემისა, თანაც მეცნიერებაზე და ექსპერტებზე დაყდნობით. ანეს პანიე-რუნაშემ კაბელივით დახლართა თავისი აზრები. აი, ეს მესმის! მაგრამ ინტერვიუს ბოლოს, პროგრამის წამყვანმა წამოჭრა თემა, რომელსაც მინისტრი უნდა დაებნია – სომხეთი, საკითხი, რომელსაც „ჩვენი პრინციპებიდან და მოთხოვნებიდან გამომდინარე“ ყური უნდა ვუგდოთ და თვალიც უნდა მივადევნოთ, თანაც საინტერესო იყო, როგორ დაიძვრენდა თავს მინისტრი ამ საჩოთირო სიტუაციიდან. „ჩვენ შემოვიღეთ სანქციები რუსეთის წინააღმდეგ – მისი უკრაინაში შეჭრის გამო, ამდენად უნდა მოვიძიოთ რუსული გაზის ალტერნატივა. ევროპა თავს ვერ მოიკლავს, რომ მან აზერბაიჯანი აირჩია, რომელიც ფეხს იწმენდს სომხეთის სუვერენიტეტზე“. სამწუხაროდ ასეა.
მცირე პაუზის შემდეგ, პანიემ ფრთები გაშალა: „მას ასე, ევროპამ ეს ქმედება გაკიცხა, ის მკაფიოდ იცავს თავის პრინციპებს“… წამყვანი სტუმარს სიტყვას აწყვეტინებს: „კი, მაგრამ ევროპის პოზიცია გაზის საკითხში გაუგებარია“ ამ დროს რუანშემ მისი ვერბალური მანქანა მესამე სიჩქარეში „ჩააგდო“. „სამაგიეროდ ევროპას აქვს მკაფიო პოზიცია ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებით. ეს ერთადერთი კონტინენენტია, სადაც ამ უფლებებისთვის ბრძოლა არასდროს შეწყვეტილა. ეს არის გამონაკლისი კონტინენტი, რომელიც საკუთარ თავზე იღებს პასუხისმგებლობას და ეს ითქმის, არა მარტო რუსეთში არსებულ მდგომარეობაზე. ამაშია ჩვენი ძალა. ვამაყობ, რომ ვარ მთავრობაში, რომელიც იცავს ევროპასა და იმ პრინციპებს, რომლებიც აუცილებელია ჩვენი დემოკრატიისთვის.“

Boulevard Voltaire / Франция
У Аньес Паннье-Рунаше, министра промышленности Франции и восходящей звезды макроновского режима, есть ответы на все вопросы. Запретить частные самолеты для спасения планеты? Какая чушь! Ведь это не «решит 99,9% проблемы», заявила она 30 августа на канале France Inter. Что, возможно, верно. Бойкотировать чемпионат мира по футболу в Катаре? Даже и не думайте об этом! «Я не верю, что бойкот чемпионата мира изменит выбросы парниковых газов на этом мероприятии», — заявила она, без сомнения, небезосновательно, 11 сентября в программе «Большое жюри RTL-Figaro-LCI»
Кроме того, в 2010 году, когда было принято решение провести футбольный кубок в этой замечательной стране, мы находились «в другой климатической ситуации», говорила нам та, которая опирается в своих аргументах на науку и экспертов, как она не устает повторять в своих интервью в СМИ. Вот как! Жак Ширак заявлял в 2002 году: «Наш дом горит, а мы смотрим на других». Это что, тоже другая климатическая ситуация»? Этот аргумент очень похож на тот, что приводился для закрытия АЭС Фессенхайм: решение было принято другими давно, теперь уже ничего не поделаешь, ружье выстрелило, знаете ли… Кроме того, нужно понимать, что «есть команды, которые готовятся годами», — так же любезно объясняла Панье-Рунаше, у которой не отнять присутствия спортивного духа. Ну а права человека, условия, в которых тысячи рабочих трудились на стройках и все такое – это тоже иная ситуация? Очевидно, дело не в этом. Кроме того, это «сложно», как объяснял Оливье Веран на прошлой неделе на RTL.
27 сентября Аньес Паннье-Рунаше была приглашена в программу Europe1. Безупречная подготовка, готовность отвечать на все вопросы, опираясь на науку и экспертов. Аньес Паннье-Рунаше раскручивает свои мысли, как обычно раскручивают кабель. Вот это работа! Но в самом конце интервью ведущая программы затронула тему, которая должна была застать министра врасплох: Армения и «соответствие наших принципов и наших потребностей» – без сомнения, просто чтобы посмотреть, как звезде удастся выкрутиться. «Мы вводим санкции против России за спецоперацию на Украине, и поэтому мы должны найти замену российскому газу. Европу не беспокоит, что она выбрала Азербайджан, который вытирает ноги о суверенитет Армении». Увы!
После почти незаметной паузы Паннье расправляет плечи: «Итак, повторяю, Европа осудила и четко следует своим принципам…» Ведущая перебивает ее: «Ее позиция по газу не совсем ясна». Затем Рунаше включает третью передачу своей словесной машины: «Зато у нее четкая позиция по правам человека. Европа – один из редких континентов, где борьба за права человека никогда не прекращалась. Это один из редких континентов, который берет на себя ответственность, и не только за Россию, в области прав человека, и я думаю, в этом наша сила. И я горжусь тем, что работаю в правительстве, которое поддерживает Европу и принципы, которые необходимы для наших демократий». Поэтому мы покупаем газ у Азербайджана. Конец интервью.