ჩვენ არ უნდა გავჩუმდეთ იმ ძალადობაზე, რომელიც ჩვენს ქვეყანას ანაწევრებს. დროა მხნეობა მოვიკრიბოთ და ვთქვათ ის, რაც სათქმელია, უზრუნველვყოთ ამერიკის მოქალაქეების უსაფრთხოება.
ამერიკის ისტორიაში ხდება ის, რაც ადრე არ მომხდარა. ჩვენ ვართ ვალში მსხვერპლის წინაშე (იგულისხმება – ქუჩაში ძალადობა), ჩვენი ოჯახებისა და ქვეყნის წინაშე. დროა მოვიქცეთ მართებულად. მოძრაობის – „დავუბრუნოთ ამერიკას ძველი დიდება“ – მონაწილეებს სჯერათ, რომ ამ გაურკვევლობაში, ყოველ მოქალაქეს უნდა შეეძლოს,  ნებისმიერ დროს და ნებისმიერ ადგილას, მშვიდად იაროს ამ ქვეყანაში და უნდა გამოირიცხოს მის მიმართ ძალადობის მცირე ალბათობაც კი. არ არის უსაფრთხოება – არ არის თავისუფლება – არ არის ქვეყანა.
თუ დავანებებთ ადამიანთა ერთ ნაწილს, დიდი ქალაქებისა და სხვა დასახლებების ქუჩები შპრიცებითა და ნარკოტიკებით გაავსონ, მაშინ კარგი არაფერი გველის. ქვეყნის საკეთილდღეოდ – უსახლკაროები უნდა გადავიყვანოთ თავშესაფრებში, ფსიქიკურად დაავადებულები – სპეციალურ დაწესებულებებში, ხოლო მიუსაფარი ნარკომანები – სარეაბილიტაციო ცენტრებში, განსაკუთრებულ შემთხვევაში კი ციხეში. მათ დაიპყრეს  არაერთი ქალაქი და ამ კატასტროფის მასშტაბები ბევრს არ ესმის. შეურაცხადებსა და დაავადებულებს მისცე უფლება, მიიტაცონ პარკები და ფეხით სავალი ნაწილი, ეს საშინელი გადაწყვეტილებაა. ეს არის პრობლემა, თანაც უზარმაზარი.
საზოგადოება, რომელიც უარს ამბობს დაიცვას საკუთარი შვილები, ვერ შეძლებს ვერავის დაცვას. ეს არის კულტურული და სოციალური დაკნინების გამორჩეული ნიშანი და ამას მკაცრად უნდა ვებრძოლოთ. იდოტები, რომლებიც სექსუალური კონტენტს ჩრიან საბავშვო ბაღის აღსაზრდელებს და სქესობრივი მომწიფების ბლოკატორებით ჭყიპავენ არასრულწლოვნებს, წარმოდგენა არა აქვთ, თუ რას წარმოადგენს ეს პრეპარატები. არ ვიცი მეც. თუ თქვენი ღიმილით ვიმსჯელებ, არც თქვენ იცით. მოკლედ რომ ვთქვათ, ეს ადამიანები სჩადიან ბოროტებას. მოსახლეობის გარყვნაში მონაწილეობით, ისინი არღვევენ კანონს, ამდენად პასუხი უნდა აგონ მთელი სიმკაცრით.
აქვე უნდა ითქვას, რომ საჭიროა აიკრძალოს მამაკაცების – ქალთა სპორტულ გუნდებში გამოსვლა. ეს ქალების დიდი უპატივცემლობაა. პროგრესისტები ამგვარ მოსაზრებაზე ამბობენ, რომ ეს არ არის პოლიტკორექტული, მაგრამ სინამდვილეში საქმე გვაქვს ქალის უპატივცემულობასთან, მის შემაძრწუნებელ შეურაცხყოფასთან.
და კიდევ, ჩვენი ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის, საჭიროა დამყარდეს წესრიგი საზღვრებზე. ახლა იქ ხდება გაუგონარი რამ. ღია საზღვარი – არის ღია ჭრილობა. ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე ხვდებიან ნარკოდილერები, ბავშვით მოვაჭრეები, კონტრაბანდისტები და ამერიკაში შემოდის ათეულ ათასობით საშიში დამნაშავე. როცა ვამბობ ათობით ათასს, ეს არის სულ რაღაც ერთი კვირის სტატისტიკა.
მე ვაკეთებ ყველაფერს ჩემი ქვეყნისთვის და ეს დიდი პატივია ჩემთვის. თუ ყველამ ასე არ გააკეთა, მაშინ ჩვენი ქვეყანა განწირულია საიმისოდ, რომ იქცეს კიდევ ერთ ვენესუელად ან კიდევ ერთ საბჭოთა კავშირად. სწორედ აქეთ მივექანებით. საკმარისია მოვუსმინოთ ახალ ამბებს. დიდია ალბათობა, გადავიქცეთ კუბად, მხოლოდ მასშტაბი იქნება უფრო დიდი. იქ ყველაფერი დაკარგულია და არ არსებობს მომავლის იმედი. რაგინდ გავლენიანი და ძლიერი არ უნდა იყვნენ კორუმპირებული რადიკალები, რომლებიც ჩვენ გვიპირისპირდებიან, რა საფრთხეც არ უნდა მომდინარეობდეს მათგან, უნდა გვახსოვდეს, რომ ეს ქვეყანა ეკუთვნის ამერიკელ ხალხს და არა მათ. ჩვენ გვერგო მემკვიდრეობა ამერიკელი პატრიოტების მრავალი თაობისა, რომლებმაც სისხლით, ოფლითა და ცრემლებით, ხშირად საკუთარი სიცოცხლის ხარჯზე ააშენეს ეს ქვეყანა და აქციეს ის თავისუფლების და სიკეთის ხატად, რომელსაც არ მოეპოვება ანალოგი მსოფლიოში.
ახლა ჩვენ ვიქეცით მომაკვდავ ქვეყნად, ხელმოცარულ სახელმწიფოდ, რომელშიც ყველაზე მაღალი ინფლაციაა – ბოლო 49 წლის მანძილზე და საფონდო ბაზრის ყველაზე უარესი წლიური მაჩვენებლები გვაქვს 1972 წლიდან მოყოლებული. ჩვენ დავკარგეთ ენერგოდამოუკიდებლობა და დომინაცია, რომლითაც თავი მოგვქონდა ჯერ კიდევ 2 წლის წინ. ეს დაუჯერებელია. ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელიც იძულებულია  ეხვეწოს  ვენესუელას, საუდის არაბეთს და ბევრ სხვას, მოგვცენ ნავთობი. „გემუდარებით, გთხოვთ, დაგვეხმარეთ“ – ამბობს ბაიდენი. არადა ფეხი გვიდგას მიწაზე, რომლის წიაღში იმაზე მეტი თხევადი ოქროა, ვიდრე რომელიმე ქვეყანაში. ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელიც შეპყრობილია „ახალი მწვანე კურსით“, რომელსაც ლობირებენ ულტრამემარცხენე იდეოლოგიის მიმდევრები, არადა ყველამ იცის, რომ „ახალ მწვანე კურსს“, განადგურებისკენ მივყავართ.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელმაც მიატოვა ავღანეთი ისე, რომ იქ დარჩა უამრავი მოკლული ჯარისკაცი, ამერიკის მოქალაქე და მსოფლიოში საუკეთესო – 85 მილიარდი დოლარის ღირებულების სამხედრო ტექნიკა.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელმაც დაუშვა, რომ რუსეთს კონფლიქტი გაეჩაღებინა უკრაინაში. ეს გამორიცხული იყო, როცა მე მთავარსარდალი ვიყავი. ეს არ მომხდარა ჩემი მმართველობის დროს. ახლა კი ჩინეთის რიგია, რომ ტაივანში იგივე ჩაიდინოს.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელმაც უპრეცედენტოდ შეაიარაღა საკუთარი სამართალდამცავი ორგანოები – ოპოზიციურ პოლიტიკურ პარტიასთან საბრძოლველად. ასეთი რამ, აქამდე არ მომხდარა.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელსაც აღარ აქვს თავისუფალი და სამართლიანი პრესა. ყველგან ფეიქნიუსია. სწორეს პრესის წარმომადგენლები არიან ხალხის ნამდვილი მტრები.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, სადაც აკრძალულია სიტყვის თავისუფლება, ყვავის დანაშაული, ინგრევა ეკონომიკა, 2021 წელს კოვიდით იმდენი ადამიანი გარდაიცვალა, რამდენიც 2020 წლის განმავლობაში ერთად აღებული.
სულ რაღაც 2 წლის წინ,  ირანი, ჩინეთი და ჩრდილოეთ კორეა, ვერ ბედავდნენ ჩვენთან დაპირისპირებას. ეს იცის ყველამ, მათ შორის ჩამოთვლილი ქვეყნების ლიდერებმაც. ახლა ეს ხდება იმიტომ, რომ ჩვენ ვიქეცით ქვეყნად, რომელსაც მსოფლიოში უკვე აღარავინ უსმენს და პატივს არავინ მიაგებს.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომელიც მტრულად ეკიდება თავისუფლებას და რწმენას.
ჩვენ ვართ ქვეყანა, რომლის ეკონომიკა ორივე ფეხით კოჭლობს, რომლის საწყობები დაცლილია, მომარაგების ქსელები კი დაშლილი, ხოლო განათლების სისტემა ყველა სიაში პირველია, ოღონდ ბოლოდან. ჩვენ ვერ დავუშვებთ ამის გაგრძელებას. სულ რაღაც ორიოდე წლის წინ, ყველაფერი რიგზე იყო და მსგავს რამეს ვერც კი  ვიფიქრებდით. ქვეყნის ძლევამოსილება იყო უპრეცედენტო. ჩვენ ვჯაბნიდით ჩინეთს, რადგან ვაღწევდით ისეთ სიმაღლეებს, როგორიც ჩინელებს ვერც წარმოედგინათ. ჩინეთი ფიქრობდა, რომ 2018-20 წლებისთვის, იქცეოდა მსოფლიოს უმსხვილეს ეკონომიკად. ისინი კი ახლოსაც ვერ მოდიოდნენ, მათ არ ეგონათ, თუ ასე წინ  გავიჭრებოდით.  მჯერა, რომ ჩვენ ისევ შეგვწევს ამის ძალა.
ჩვენ მალე დავიბრუნებთ ადრინდელ დიდებას. მთელი სულით და გულით მწამს, რომ ამერიკელი ხალხი, თავიდან აიცილებს დაკნინებული ქვეყნის ხვედრს, დემორალიზაციას და მარცხს ყველა ფრონტზე. მჯერა, რომ გავერთიანდებით და არჩევანს გავაკეთებთ განახლებისა და აღორძინების სასარგებლოდ, გადავაქცევთ ჩვენ ქვეყანას – რაღაც განსაკუთრებულად.“

The Guardian /Великобритания
„Мы никогда не должны позволять себе молчать о том насилии, которое рвет на части нашу страну. Пришло время набраться смелости и озвучить все необходимые вещи и принять необходимые меры для обеспечения безопасности граждан Америки.
В нашей истории такое случается впервые, раньше ничего подобного и близко не бывало. Мы в долгу перед жертвами [уличного насилия], перед собственными семьями и перед страной. Пора поступить правильно. Участники движения «Сделаем Америку снова великой» убеждены в том, что каждый гражданин с любой подноготной должен иметь возможность спокойно ходить по улицам этой страны в любом месте и в любое время, ни на секунду не допуская возможности насилия против себя. Нет безопасности — нет свободы — нет страны.
Если позволить людям заполонить улицы крупных городов, да и вообще всех населенных пунктов, со шприцами и наркотиками, ничего хорошего из этого не выйдет. На благо всей страны бездомных нужно отправлять в приюты, психически нездоровых — в специализированные учреждения, а бездомных наркоманов — на реабилитацию или, при необходимости, в тюрьму. Они захватили наши города, очень многие города. Причем масштаб катастрофы для большинства из вас непостижим. Дать возможность безумцам и больным людям оккупировать наши парки и тротуары — ужасное решение. Это проблема, причем огромная.
Общество, которое отказывается защищать собственных детей, скоро не сможет защитить вообще никого. Это отличительная черта культурного и социального упадка, с которым необходимо жестко бороться. Совсем скоро у нас уже не будет времени годами тянуть с принятием мер. Идиоты, пропихивающие контент сексуального характера в детсады и пичкающие несовершеннолетних блокаторами полового созревания, не имеют ни малейшего понятия о том, что это вообще за препараты. Я, кстати, тоже не знаю. Судя по улыбкам, бóльшая часть аудитории тоже не в курсе. Если коротко, эти люди несут зло. Своим участием в развращении населения они нарушают закон, а потому должны ответить по всей его строгости.
И, кстати, нужно срочно запретить мужчинам выступать за женские спортивные команды. Это невероятно неуважительно по отношению к женщинам. Прогрессивисты клеймят подобные высказывания неполиткорректными, но ведь речь действительно идет о неуважении к женщинам. Ужасном и несправедливом.
Наконец, для обеспечения безопасности нашей страны нам нужно навести порядок на границе. Сейчас там творится нечто такое, чего в истории никогда не бывало. Открытые границы — это зияющая рана, сквозь которую на территорию нашей страны просачиваются наркодилеры, торговцы детьми, контрабандисты и десятки тысяч опасных преступников. Причем говоря о десятках тысяч, я имею ввиду статистику за одну неделю.
Я делаю это для Америки. Это для меня честь. Высокая честь. Потому что если я не буду этого делать, наша страна обречена на то, чтобы стать еще одной Венесуэлой или еще одним Советским Союзом. Мы движемся в этом направлении. Достаточно послушать, что говорят в новостях. Мы рискуем превратиться в Кубу очень крупного масштаба, где все потеряно и нет надежды на лучшее. Но независимо от того, насколько сильны и могущественны коррумпированные радикалы, которым мы противостоим, и сколь значительную угрозу они представляют, мы должны помнить о том, что эта страна принадлежит не им, а вам, американскому народу. В наших руках оказалось наследие многих поколений американских патриотов, которые пóтом, кровью и слезами — а зачастую и ценой собственной жизни — строили эту страну свободной и добродетельной, не имеющей аналогов в мире.
Но теперь мы превратились в упадочное государство, страну-неудачницу. Мы — страна с самой высокой инфляцией за 49 лет и худшими полугодичными показателями фондового рынка с 1972 года. Мы — страна с самой высокой стоимостью энергоресурсов в истории. Мы утратили энергонезависимость и доминирование, которыми могли похвастать всего каких-то два года назад. Уму непостижимо.
Мы — страна, которая вынуждена выпрашивать нефть у Венесуэлы, Саудовской Аравии и многих других. «Пожалуйста, ну пожалуйста, помогите нам», — говорит Джо Байден. А ведь у нас под ногами больше жидкого золота, чем в любой другой стране мира. Мы — страна, одержимая «новым зеленым курсом», который лоббируют сторонники ультралевых взглядов. Но все знают, что «новый зеленый курс» ведут нас в никуда, к уничтожению.
Мы — страна, которая сдала Афганистан, оставив множество мертвых солдат, американских граждан и лучшей в мире военной техники на 85 миллиардов долларов.
Мы — страна, которая позволила России развязать конфликт с Украиной. Такого ни за что и никогда не произошло бы, будь я вашим верховным главнокомандующим. Никогда. Как не случалось и за время моего предыдущего срока. А на очереди, кстати, Китай с Тайванем.
Мы — страна, которая в беспрецедентном объеме вооружила собственные правоохранительные органы для противодействия одной оппозиционной политической партии. Раньше подобного не бывало.
Мы — страна, у которой больше нет свободной и честной прессы. Сплошь и рядом фейковые новости, они и есть истинные враги народа.
Мы — страна, где теперь запрещена свобода слова, процветает преступность, разрушается экономика, а в 2021 году от ковида умерло больше людей, чем в 2020.
Всего два года назад ни Иран, ни Китай, ни Россия, ни Северная Корея не имели и не собирались предпринимать ничего против нас. Это знают все, особенно лидеры перечисленных стран. Вероятно, самое главное, это то, что мы — страна, которую никто в мире больше не слушает и не уважает. Мы — страна, которая во многих смыслах превратилась в шутку.
Мы — страна, которая настроена враждебно по отношению к свободе и вере.
Мы — страна, чья экономика хромает на обе ноги, чьи склады не заполнены, цепочки поставок нарушены, а система образования во всех списках занимает первое место с конца.
Мы не позволим этому продолжаться. Еще два года назад все было отлично, и ничем подобным даже не пахло. Величие страны было беспрецедентным, мы превосходили Китай, достигнув таких высот, какие китайцам трудно было даже представить. Китай всегда думал, что станет крупнейшей экономикой мира, но к 2018-2019 годам они даже не стояли с нами рядом. Они не ожидали, что мы вырвемся так далеко вперед.
Скоро мы вернем себе былое величие. Всей душой и всем сердцем я убежден, что американский народ отвергнет участь упадочной страны, деморализацию и поражение на всех фронтах. Я верю, что мы сможем сплотиться и сделаем выбор в пользу обновления и возрождения, превратив нашу страну в нечто куда более исключительное, чем когда-либо прежде. Я верю, что нам это под силу.“