იტყობინებიან, რომ სამხრეთ კორეა და პოლონეთი დღედღეზე გააფორმებენ – შეიარაღების მიწოდების 14,5 მილიარდიან ხელშეკრულებას. 48 მსუბუქი გამანადგურებლის – F-50-ის გარდა, გარიგება მოიცავს 850 ტანკს და საარტილერიო სისტემებს (მათ შორის – 670 თვითმავალს – К9 Thunder და 180  მოდერნიზებულ ტანკს – K2 Black Panther).  K2 – მსოფლიოში ერთადერთი ნატოსთან თავსებადი ტანკია ავტომატური დატენის სისტემით, რომლის წყალობით, მისი ეკიპაჟი 4-დან 3 კაცამდე შემცირდა. ბევრი მას ყველაზე ბრძოლისუნარიან ტანკად მიიჩნევს მსოფლიოში, რომელთან კონკურენცია, მხოლოდ რუსულ Т-14-ს შეუძლია
მართალია Т-14-ს აქვს რიგი ტექნიკური უპირატესობები (მათ შორის ავტონომიური კოშკურა და საუკეთესო ჯავშანი), მაგრამ მისი მასშტაბური შესყიდვისგან, რუსეთმა თავი შეიკავა. შედეგად, ამ ქვეყნის ჯავშანსატანკო ნაწილები, ვერ შეძლებს დიდი რაოდენობის  К2-თან დაპირისპირებას, თუ ვთქვათ, მათ მოუწიათ ნატოსთან შეტაკება ან თუ პოლონეთმა მოახდინა შეზღუდული ინტერვენცია უკრაინაში. Т-14-ის შესყიდვაზე მოსკოვის ჭოჭმანს, რუსული წყაროები იმით ხსნიდნენ, რომ არ არსებობდა დასავლურ ტანკებთან შეჯახების საფრთხე.
ნატოს ქვეყნებს, 1998 წლის შემდეგ, შეიარაღებაში არ მიუღიათ ახალი კლასის ტანკები, ხოლო არსებული პარკის ძირითადი ნაწილი გამოშვებულია  1980 წელს.  ევროპაში К2-ის გამოჩენამ და ახალ ტანკებზე მუშაობამ (როგორიცაა ვთქვათ გერმანული  Panther-ი), შეიძლება რუსებს დააჩქარებინოს ინვესტიციების ჩადება  Т-14-ის  წარმოებასა და სხვა ამბიციურ პროგრამებში.
ბოლო ცნობით, პოლონეთი აპირებს იყიდოს 1000 ცალი К2 (რუსეთ- უკრაინის კონფლიქტის დაწყებამდე, ლაპარაკი იყო – 800 ერთეულზე). პოლონეთის ვიცე-პრემიერმა და თავდაცვის მინისტრმა მარიუშ ბლაშჩაკმა 22 ივლისს განაცხადა, რომ ეს შესყიდვა „მნიშვნელოვნად გაზრდის ქვეყნის უსაფრთხოებას და პოლონური არმიის ძალას“. „აქ საკვანძო მომენტია  შეიარაღების სწრაფად მიღება და დარგის განვითარება. ჩვენ მოვარიგეთ არმიისა და სამხედრო მრეწველობის ინტერესები, რომლებიც ხშირად ერთმანეთს არ ემთხვევა. სიტუაცია ორივე მხარისთვის მისაღებია. კონტრაქტს ხელი მოეწერება მომავალ კვირაში“ – განაცხადა ბლაშჩაკმა. ამ ხელშეკრულებით გათვალისწინებული შესყიდვის შემდეგ, პოლონეთს ეყოლება „ნატოს წევრ ქვეყნებს შორის, ყველაზე ძლიერი სახმელეთო არმია“.
К2-ს – მიზნის განადგურება ორჯერ უფრო შორს შეუძლია, ვიდრე თანამედროვე დასავლურ ტანკებს, თუმცა სროლის მანძილი, Т-14-ის ამ მახასიათებლის ორ მესამედს შეადგენს. პირველ 180 ერთეულის მიღების შემდეგ, 2026 წლის შემდგომი კონტრაქტებით, პოლონეთს მიაწვდიან 820 გაუმჯობესებულ მოდელს  – K2PL-ს. ამასთან, წარმოების ნაწილი პოლონეთის ტერიტორიაზე განთავსდება. ტანკები აღიჭურვება გაძლიერებული ჯავშნით, წრიული თვალთვალის  და აქტიური დაცვის სისტემებით, რითაც შესაძლებელია მტრის ტანკის მწყობრიდან სრულად გამოყვანა.
გახმიანდა ინფორმაცია – დაუდასტურებელ მოდიფიკაცია – K3PL-ზეც. ასეთ შემთხვევაში, პოლონეთის არმიაში კორეული ტანკების რაოდენობა 1 000-ს გადააჭარბებს. იმედოვნებენ, რომ ახალი ტანკები უზრუნველყოფს სრულ უპირატესობას Т-72Б3/Б3М-ზე, რომელიც მოწინავე ტანკად ითვლება რუსულ ნაწილებში.
რუსული ტანკებიდან საუკეთესოს  – Т-90М -საც კი გაუჭირდება К2-თან დაპირისპირება. რუსეთის ამჟამინდელი გეგმით, ქვეყნის შეიარაღებული ძალები მიიღებს 600 Т-90М-ს. ვინაიდან К2-ის რაოდენობა მნიშვნელოვნად გადაასწრებს საზღვრებთან თავმოყრილ რუსული ტანკების რიცხვს, ეს გადაიქცევა ერთ-ერთ ყველაზე დიდი პრობლემად რუსეთის უსაფრთხოებისთვის.
რუსეთის ჯავშანსატანკო ნაწილების მომავალი, უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის ფონზე, მეტად ბუნდოვანია. პოლონეთის გარიგება К2-ის მიწოდების თაობაზე, ასევევ ანკარას მხრიდან ამდენივე ტანკის  Atlay-ის შეძენა (აგებულია  К2-ის ბაზაზე),  რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ახალ თავსატეხს გაუჩენს.

Сообщается, что Южная Корея и Польша вот-вот заключат сделку по поставкам оружия на сумму 14,5 млрд долларов. Наряду с 48 легкими истребителями F-50 в нее войдут порядка 850 танков и артиллерийских орудий (включая примерно 670 самоходных артиллерийских установок K9 Thunder и 180 модернизированных вариантов танка K2 Black Panther). K2 — единственный в мире совместимый с НАТО танк с автоматом заряжания, благодаря чему его экипаж снижен с четырех человек до трех. Многие считают его самым боеспособным танком в мире, соперничать с которым под силу лишь российскому Т-14
Хотя Т-14 имеет ряд неоспоримых преимуществ в технических характеристиках (в том числе необитаемую башню, бóльшую бронепробиваемость, и превосходную броню), масштабными закупками Россия пренебрегла, в результате чего ее бронетанковые части плохо приспособлены для противодействия большому количеству K2 в случае войны с НАТО или ограниченной интервенции Польши на Украину. Задержки с внутренними заказами на Т-14 российские источники не раз объясняли отсутствием угроз со стороны западных танков: страны НАТО не принимали на вооружение новые классы танков с 1998 года, и подавляющее их большинство относится еще к 1980-м. Однако развертывание в Европе К2 и разработка новых танков вроде немецкого Panther могут ускорить российские инвестиции в Т-14 и другие, еще более амбициозные программы.
Сообщается, что Польша планирует закупить около 1 000 танков К2 (до начала российско-украинского конфликта назывались оценки в 800 штук). Вице-премьер и министр обороны Мариуш Блащак (Mariusz Blaszczak) заявил 22 июля, что покупка «значительно повысит безопасность страны и укрепит мощь польской армии». «Ключевой момент здесь — быстрая доставка и развитие отрасли. Мы примирили интересы армии и военной промышленности, которые нередко расходятся. Ситуация для обоих беспроигрышная. Контракты будут подписаны на следующей неделе». Блащак заявил, что в результате закупок у Польши появятся «самые сильные сухопутные войска среди всех европейских стран НАТО».
Дальность поражения К2 примерно вдвое больше, чем у современных западных танков, хотя и составляет всего две трети от дальности основного орудия Т-14. После первоначальной закупки 180 танков K2 ожидается, что с 2026 года уже по последующим контрактам будут поставлены 820 усовершенствованных танков K2PL — при этом часть производства будет налажена непосредственно в Польше. Танки получат усиленную броню, новую систему всенаправленного наблюдения и систему активной защиты, способную полностью выводить противников из строя.
Сообщалось также о неподтвержденной модификации с обозначением K3PL, — с их помощью общая численность корейских танков на вооружении Польши может перевалить за тысячу. Ожидается, что новые танки обеспечат ей подавляющее преимущество в характеристиках по сравнению с Т-72Б3/Б3М, составляющих подавляющее большинство передовых танковых частей России.
Даже у лучшего из передовых танков России, гораздо более боеспособного Т-90М, могут возникнуть трудности в бою с К2. Из-за огромного количества К2 подразделения Т-90М будут значительно уступать им по численности: исходя из текущих закупочных планов России, на вооружение поступит не более 600 Т-90М. Поскольку К2 намного превосходит любые российские танки из прежде развернутых у ее границ, передача этих машин может считаться одной из величайших угроз российской безопасности со времен распада СССР в 1991 году.
Будущее российских бронетанковых частей с началом российско-украинского конфликта кажется весьма неопределенным, поэтому польская сделка по K2 и запланированное приобретение Анкарой такого же количества танков Atlay на базе K2 ставят перед Минобороны России новые вопросы.