დენ საბაჰი – რედაქტორი თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში
უკრაინაში ომის – ახალ ფაზაში გადასვლის კვალად, ნატოს ქვეყნები თანდათან ზრდიან კიევისთვის იარაღის მიწოდებას. ამით დასავლური ქვეყნები შეუმჩნევლად სცდებიან იმ ზღვარს, რომელიც მისმა ლიდერებმა კრიზისის დასაწყისშივე მონიშნეს, რომ საქმე ეხებოდა მხოლოდ თავდაცვას
ღიად რჩება საკითხი: შეუძლია თუ არა იარაღის მიწოდების თანდათანობით ესკალაციას, თავიდან აგვაცილოს რუსეთის საპასუხო ქმედებები და შეიტანს თუ არა ეს გარდატეხას ბრძოლის ველზე, მაშინ, როცა რუსეთი უკრაინის აღმოსავლეთში (დონბასში), სულ უფრო გადადის ომის წარმოების ტრადიციულ ფორმაზე.
„მთავარია, რამდენად გადაერთვება დასავლეთი შეტევით შეიარაღებაზე – ამბობს ფილ ოსბორნი, დიდი ბრიტანეთის სამხედრო დაზვერვის ყოფილი მეთაური – ანუ ყველაფერი, ძირითადად დამოკიდებულია იმაზე, რამდენად შენარჩუნდება ან გაიზრდება კრიტიკულად მნიშვნელოვანი შეიარაღების მიწოდება“. პირველი ექვსი კვირა, უკრაინელი სამხედროები ცდილობდნენ, მოეგერიებინათ ქვეყანაში შეჭრილი ჯავშანსატანკო კოლონები და მსუბუქი ქვეითი შენაერთები ტანკსაწინააღმდეგო ბაზუკებით. რუსების უვარგისმა ტაქტიკამ და უკრაინელთა შეუპოვრობამ, აიძულა მოწინააღმდეგე უარი ეთქვა კიევის, ჩერნიგოვის და სუმის ჩრდილო-დასავლეთ ნაწილის შტურმზე.
მაგრამ ახლა უკრაინას საქმე აქვს რუსულ ძალებთან ქვეყნის აღმოსავლეთსა და სამხრეთში, რომლებმაც გარკვეულ წარმატებას მიაღწიეს თავდაცვის კუთხით და კარგად გამაგრდნენ.
ბოლო 24 საათის განმავლობაში, გაირკვა, რომ ჩეხეთის რესპუბლიკამ უკრაინას გაუგზავნა ათამდე საბჭოთა ტანკი T- 72, ასევე ჰაუბიცები და სხვა საარტილერიო დანადგარები, ჯავშანტრანპორტიორები – БМП-1, რაც წინგადადგმული ნაბიჯია „შეტევითი იარაღით“ მომარაგების საქმეში. ამის თაობაზე დასავლეთის პოლიტიკოსები ბევრს საუბრობდნენ, მაგრამ არაფერს აკეთებდნენ.
ეს, თავისთავად არ არის საკმარისი, იმ დანაკლისის შესავსებად, რაც სადღეისოდ, დამკვირვებლების აზრით, 94 ტანკს შეადგენს, ისინი უკრაინელებმა საბრძოლო მოქმედებების დროს დაკარგეს. თუმცა არსებობს საფუძვლიანი მოლოდინი, რომ პოლონეთი გამოყოფს 100 ტანკს, მით უფრო, მან ხელი მოაწარა შეთანხმებას 250 ამერიკული ტანკის – „აბრამსის“ შესყიდვაზე (4,75 მილიარდ დოლარად).
დიდი ბრიტანეთი განიხილავს უკრაინისთვის „არალეტალური ჯავშანმანქანების“ მიწოდებას, რომლებიც გამოიყენება პატრულირებისა და დაზვერვისთვის, როგორც ამას TIMES-ი იუწყება.
ომის მომდევნო ფაზა (დონბასში), რომელიც სავარაუდოდ იქნება გადამწყვეტი, დაიწყება აპრილის ბოლოს, როცა რუსები შეეცდებიან სრულად გააკონტროლონ მარიუპოლი, შექმნან სახმელეთო კორიდორი ყირიმთან, გააფართოონ ოკუპაციის ზონა თვითგამოცხადებული დონეცკისა და ლუგანსკის ტერიტორიებზე და ალყაში მოაქციონ უკრაინის ძირითადი ზალები, რომლებიც მათ, აქ უპირისპირდებიან. დასავლელი მზვერავები თვლიან, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, მოინდომებს – მიაღწიოს „მნიშვნელოვან წარმატებას“ გამარჯვების დღისთვის, 9 მაისისთვის. ჩეხური ტანკების ჯგუფი და 4 ჯავშანმანქანა BUSHMASTERI, რომლებიც უკრაინას ავსტრალიამ გადასცა, ამინდს ვერ შექმნის. „ჩვენთვის რომ მოეცათ, ის რაც გვჭირდება – თვითმფრინავები, ტანკები, არტილერია, რაკეტსაწინააღმდეგო და ხომალდსაწინააღმდეგო იარაღი – შევძლებდით ათასობით ადამიანის გადარჩენას“ – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ გასული კვირის დასაწყისში.
ოთხშაბათს აშშ-მ განაცხადა, რომ უკრაინაში გაგზავნის 100 მილიონი დოლარის ღირებულების JAVELIN-ის რაკეტებს, დამატებით იმ 300 მილიონი დოლარის სამხედრო აღჭურვილობაზე, რომელიც პარასკევს გაცხადდა. ეს დახმარება მოიცავს შეიარაღების ორ კომპონენტს, რომლებიც უკრაინულ ძალებს უნდა დაეხმაროს რუსებზე იერიშის მისატანად.
„პარასკევის პარტიაში“ შევიდა „ლაზერული დამიზნების სარაკეტო სისტემები“, რომლებიც მიეკუთვნება APKWS-ს ტიპის რაკეტებს. ეს რაკეტები მაგრდება თვითმფრინავებსა და უპილოტოებზე, თუმცა მათი გამოყენება შესაძლებელია ხმელეთიდანაც, რაც უკრაინელებს დაეხმარებათ რუსეთის მძიმე არტილერიაზე უპირატესობის მოპოვებაში, იმ არტილერიაზე, რომელმაც მრავალი უკრაინელი შეიწირა.
„პარასკევის პაკეტის“ მეორე ელემენტია – 10 საბრძოლო უპილოტო SWITCHBLADE-ი, რომლის ფრენის მანძილი 90 კმ-ია. მას შეუზლია ჰაერში 40 წუთი იყოს და ის შეიცავს ისეთ ანტისატანკო ქობინს, როგორიც აქვს „ჯაველინს“ – ესა შემცვლელი თურქული უპილოტო TB 2-ის და ის, უკრაინას მეტ შესაძლებლობებს მისცემს ბრძოლის ველზე.
ნიკ რეინოლდსმა, რომელიც სახმელეთო სამხედრო მოქმედების ექსპერტია, განაცხადა, რომ უპილოტო SWITCHBLADE-ი „სასიცოცხლოდ აუცილებელია,“ ვინაიდან ის უკრაინელებს დაეხმარება „დარტყმა მიაყენოს რუსულ სამეთაურო კვანძებს, რადიოელექტრონული ბრძოლის საშუალებებს, ლოგისტიკურ ცენტრებს, არტილერიასა და ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემებს – ფროტის სიღრმეში.
მიწოდების ზრდა, უეჭველია წაადგება უკრაინას რუსული შეტევის მეორე ფაზაში, მაგრამ ძალთა ბალანსის მკაფიო სურათი, აპრილის ბოლოს გამოჩნდება. ტანკების დამატებითი პარტიის გარეშე, გაურკვეველია, როგორ უნდა მოახერხოს უკრაინამ – თუნდაც მარიოუპოლის გათავისუფლება.
ამასთან, კიდევ უფრო გაურკვეველია დასავლეთის მიზანი, რა არის იგი – დაეხმაროს უკრაინას კრემლის იძულებაში (დაითანხმოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებზე) – თუ რუსეთს მიაყენოს მძიმე მარცხი, რაც წარმოშობს რუსეთის არაპროგნოზირებადი პრეზიდენტის პროვოცირების საფრთხეს. ორშაბათს, დასავლელმა ჩინოვნიკმა გაგვაფრთხილა, რომ მცდელობა განიდევნოს რუსეთი დონეცკიდან, ლუგანსკიდან და ყირიმიდან შექმნის „ პრინციპულად სხვა“ ვითარებას, „ რადგან რუსეთი ყოველმხრივ შეეცდება, დაიცვას თავისი ინტერესები.“

Дэн Саббах  — Редактор по вопросам обороны и безопасностu
По мере того как война в Украине вступает в новую фазу, страны НАТО постепенно наращивают поставки оружия Киеву. Тем самым западные страны незаметно преодолевают порог, установленный лидерами в начале кризиса, когда речь шла только об обороне
Но остается открытым вопрос, сможет ли постепенная эскалация поставок оружия избежать ответных действий России и переломить ситуацию на поле боя, где Москва стремится вести более традиционную войну в восточном Донбассе.
«Вопрос будет заключаться в том, насколько Запад переключится на наступательные вооружения, — сказал Фил Осборн, бывший начальник оборонной разведки Великобритании, — и в абсолютной важности обеспечения сохранения и увеличения поставок критически важного военного оборудования».
Первые шесть недель войны украинские военные пытались отбить вторгшиеся российские бронетанковые колонны у легкой пехоты с помощью противотанковых базук. Плохая российская тактика и украинская решимость заставили наступающих отказаться от атак на Киев, Чернигов и Сумы на северо-востоке.
Но теперь Украине приходится иметь дело с российскими силами на востоке и юге, которые добились более значительных успехов в обороне и лучше окопались.
За последние 24 часа стало известно, что Чешская Республика отправила дюжину советских танков Т-72, плюс гаубичные артиллерийские установки и бронетранспортеры БМП-1, что является значительным сдвигом в направлении поставок «наступательного оружия», на которых западные политики настаивали, что не готовы пойти.
Этого само по себе недостаточно, чтобы хоть как-то сократить 94 танка, которые Украина, по оценкам исследователей из Oryx, потеряла в ходе боевых действий на данный момент — но есть настойчивые предположения, что Польша может выделить еще 100 танков, поскольку во вторник она достигла отдельного соглашения о покупке 250 американских танков Abrams за $4,75 млрд.
Великобритания рассматривает возможность отправки нелетальных бронемашин в Украину для патрулирования и разведки, согласно сообщению в Times.
Следующая фаза войны, которая может стать решающей, как ожидается, развернется на Донбассе в следующем месяце, когда российские войска попытаются захватить Мариуполь, создать сухопутный мост в Крым, расширить зону оккупации самопровозглашенных республик в Донецке и Луганске — и, возможно, окружить основные боевые силы Украины, направленные против них.
Это борьба, которая развернется в течение апреля. Западные разведчики считают, что российский президент Владимир Путин захочет добиться «громкого успеха» на традиционном параде в честь Дня Победы 9 мая, делая значительный акцент на том, что Запад готов предоставить сейчас.
Горстка-другая чешских танков или четыре бронемашины Bushmaster, присланные Австралией, не будут иметь большого значения. «Если бы мы уже получили то, что нам нужно — все эти самолеты, танки, артиллерию, противоракетное и противокорабельное оружие — мы могли бы спасти тысячи людей», — заявил президент Украины Владимир Зеленский в начале этой недели.
В среду США объявили, что направят еще $100 млн. на противотанковые ракеты Javelin, в дополнение к $300 млн. на оборудование в пятницу, которое включает два новых комплекта оружия, призванных помочь украинским силам лучше атаковать русских.
В пятничную партию вошли «ракетные системы с лазерным наведением», которые, по мнению экспертов, относятся к ракетам APKWS. Эти ракеты традиционно устанавливаются на самолетах и, возможно, беспилотниках, но могут использоваться и на земле, и в этом случае могут помочь противостоять преобладанию тяжелой артиллерии России, из-за которой погибло так много украинцев.
Вторым элементом пятничного пакета стали 10 боевых беспилотников Switchblade 600, которые имеют дальность полета 90 км, могут летать в течение 40 минут и несут такую же противотанковую боеголовку, как и противотанковое оружие Javelin — замена потерянным турецким беспилотникам TB2, что дает Украине больше возможностей на поле боя.
Ник Рейнольдс, эксперт по наземным боевым действиям в Rusi, сказал, что, по его мнению, беспилотники Switchblade «срочно необходимы», поскольку они могут помочь «нанести удар по российским командным узлам, средствам радиоэлектронной борьбы, логистическим центрам, артиллерии и системам ПВО в глубине» — глубоко за линией фронта на Донбассе.
Увеличение поставок, безусловно, поможет Украине в борьбе со второй фазой российского наступления, но более четкая картина пересмотренного военного баланса появится, вероятно, не раньше конца апреля. Без дополнительных танков, в частности, не очевидно, что Украина сможет освободить осажденный Мариуполь.
Между тем, цели Запада становятся все менее ясными. Цель — позволить Украине принудить Кремль к мирным переговорам — или попытаться нанести более тяжелое поражение, которое рискует спровоцировать непредсказуемого российского президента?
В среду западный чиновник предупредил, что попытка вытеснить российские войска из сепаратистских республик Донецка и Луганска и Крыма будет «принципиально иной» из-за того, «как Россия будет защищать эти интересы».