წარმომადგენელთა პალატის მიერ მიღებული კანონი „ ლენდ-ლიზის“ შესახებ, გაამარტივებს, აშშ-ს მხრიდან – უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებას
აშშ-ს კონგრესმა მიიღო კანონი „ლენდ-ლიზის“ შესახებ, რომელიც გააიოლებს სამხედრო აღჭურვილობის უკრაინისთვის მიწოდებას, ამით განახლდება მეორე მსოფლიო ომის დროინდელი დაფინანსების პროგრამა.
ოთხშაბათს აშშ-ს კონგრესის წარმომადგენლობითმა პალატამ, ხმათა აბსოლუტური უმრავლესობით (417-10-ის წინააღმდეგ), მხარი დაუჭირა კანონს „უკრაინის დემოკრატიის დაცვისთვის არენდის შესახებ – 2022 წელი“ და კანონპროექტი ხელის მოსაწერად, აშშ-ს პრეზიდენტ – ჯო ბაიდენს გადაუგზავნა. კანონპროექტი ერთხმად დაადასტურეს აშშ-ს სენატში.
ამ ნაბიჯით განახლდა II მსოფლიო ომის პერიოდის ხელშეკრულება, რომელიც ვაშინგტონს ნებას რთავდა, გაეცა სესხი ან არენდით გადაეცა სამხედრო აღჭურვილობა დიდი ბრიტანეთისა და სხვა მოკავშირეებისთვის – ყოველგვარი დამატებითი ხარჯის გარეშე.
ახალი პროგრამა ითვალისწინებს მათ დახმარებას, ვინც დაზარალდა რუსეთის უკრაინაში შეჭრით, მათ შორისაა პოლონეთი და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნები.
ომის დაწყებიდან ორი თვის თავზე, კონგრესის წევრებმა განაცხადეს, რომ კანონი იმუშავებს ისევე, როგორც ის მოქმედებდა 80 წლის წინ და საშუალებას მისცემს ამერიკულ კომპანიებს, შეავსონ ქვეყანა- პარტნიორების მარაგები – ზედმეტი ბიუროკრატიული დაბრკოლებების გარეშე.
„დღეს უკრაინელი ხალხი დგას დემოკრატიისათვის და ტირანიასთან ბრძოლის წინა ხაზზე და აშშ-მ უნდა მიმართოს ყველა საშუალებას, მისი ჰუმანიტარული და სამხედრო დახმარებისთვის“ – განაცხადა წარმომადგენლობითი პალატის დემოკრატმა წევრმა გაი სქენლონმა.
436-ე ესკადრილიის სამხედრო და სამოქალაქო პერსონალი, საჰაერო პორტებში, უკვე პლატებზე აწყობს საბრძოლო მასალებს, იარაღსა და სხვა აღჭურვილობას, რომლებიც განკუთვნილია უკრაინისთვის. ასე ხდება, მაგალითად სამხედრო- საჰაერო ძალების ბაზაზე დოვერში, დელავერის შტატში.
აშშ – აღმოსავლეთ ევროპაში გზავნის ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტებს, შეიარაღებას უპილოტოებისთვის და საბრძოლო მასალებს. „ლენდ-ლიზით“ დაფინანსების მექანიზმი, აშშ-ს საშუალებას აძლევს, უკრაინას შეიარაღება მიაწოდოს დაუყოვნებლივ, ხოლო ტექნიკური მომსახურების ხარჯები აანაზღაუროს მოგვიანებით და ამ გზით გადასცეს უკრაინის მთავრობას.
„უკრაინის მხედრობა აჩვენებს საოცარ ძალას, სიმამაცეს და ჩვენ ისევ უნდა მოვემსახუროთ დემოკრატიას და უზრუნველვყოთ ის რესურსების სრული მარაგით, ეს აუცილებელია უკრაინის სუვერენიტეტის დაცვისთვის“ – განაცხადა თავის გამოსვლაში რესპუბლიკელმა სენატორმა ჯონ ქორნინმა, რომელიც სენატში – ამ კანონპროექტის ავტორი და ინიციატორი გახლდათ.
მანამდე პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა კონგრესს სთხოვა მხარი დაეჭირა უკრაინისთვის 33 მილიარდიანი დახმარებისთვის, რაც მოიცავს 20 მილიარდის – იარაღს, საბრძოლო მასალებსა და სხვა ტიპის სამხედრო აღჭურვილობას.
ბაიდენის მოთხოვნა ითვალისწინებს 8 მილიარდიან პირდაპირ დახმარებას უკრაინის მთავრობისთვის. სამხედრო დანახარჯების ეს მოცულობა მოიცავს სექტემბრამდე პერიოდს, სწორედ ამ დროისთვის დასრულდება ფინანსურ წელიწადი აშშ-ს მთავრობისთვის.
„ჩვენ ეს კანონპროექტი გვჭირდება საიმისოდ, რომ დავეხმაროთ უკრაინას თავისუფლებისთვიის ბრძოლაში“ – განაცხადა ბაიდენმა ოთხშაბათს, თეთრ სახლში გამოსვლისას.
„ამ ბრძოლის ხარჯი არ არის მცირე, მაგრამ აგრესორის წინაშე თავის დახრა, კიდევ უფრო ძვირი ჯდება“.
კონგრესმა, მანამდე დაადასტურა 11,6 მილიარდიანი სამხედრო და ჰუმანიტარული დახმარების გამოყოფა. აქედან 3 მილიარდი მოიცავდა აშშ-ს ევროპული სარდლობის ოპერაციების დაფინანსებასა და ამერიკული კონტიგენტის გაძლიერებას, ხოლო 3,5 მილიარდი განკუთვნილი იყო ამერიკული აღჭურვილობის შესაძენად, რომელიც უკრაინაში გაიგზავნა.

‘Lend-Lease’ legislation passed in House of Representatives will make it easier for US to send weapons directly to Kyiv.
The United States Congress has passed lend-lease legislation that will make it easier to export military equipment to Ukraine, reviving a World War II-era US weapons financing programme.
The US House of Representatives overwhelmingly backed the “Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022” on Thursday by a vote of 417 to 10, sending the bill to President Joe Biden for his signature. The bill had sailed through the Senate with unanimous support.
The measure revives a World War II-era arrangement that allowed Washington to lend or lease military equipment to Great Britain and other allies at little cost. The new plan will help those affected by Russia’s invasion of Ukraine, including Poland and other Eastern European countries.
Two months into the war, members of Congress said they hoped the act would work as it did eight decades ago by allowing US companies to quickly resupply partner nations without having to clear bureaucratic hurdles.
“Today the Ukrainian people are standing on the front lines in the fight for democracy and against tyranny, and the US needs to provide them with every possible measure of humanitarian and military aid,” said Representative Mary Gay Scanlon, a Democrat.
Airmen and civilians from the 436th Aerial Port Squadron palletize ammunition, weapons and other equipment bound for Ukraine during a foreign military sales mission at Dover Air Force Base, Delaware.
The US is shipping advanced anti-tank rockets, aerial drone weapons and ammunition to Eastern Europe for distribution to Ukraine
The lend-lease financing arrangement allows the US to provide equipment to Ukraine now, with just a technical requirement to pay at some later date, essentially giving it to the Kyiv government.
“Ukrainian forces have demonstrated unbelievable strength and bravery, and we must again serve as the arsenal of democracy and ensure they have the full range of resources necessary to defend their sovereignty,” Republican Senator John Cornyn, a lead sponsor of the bill in the Senate, said in a statement.
Earlier in the day, President Biden asked Congress to approve an additional $33bn in aid for Ukraine, including more than $20bn for weapons, ammunition and other military assistance.
Biden’s request includes $8.5bn in direct economic assistance to the Ukrainian government and $3bn in humanitarian aid. It is intended to cover the war effort’s needs through September, the end of the US government’s fiscal year.
“We need this bill to support Ukraine in its fight for freedom,” Biden said at the White House on Thursday. “The cost of this fight – it’s not cheap – but caving to aggression is going to be more costly.”
Congress had previously approved $13.6bn in military and humanitarian aid for Ukraine, including $3bn for the US European Command operations bolstering American troops in the region and $3.5bn to replenish US stocks of equipment sent to Ukraine.