წარმომადგენელთა პალატის მიერ მიღებული კანონი „ ლენდ-ლიზის“ შესახებ, გაამარტივებს, აშშ-ს მხრიდან – უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებას
აშშ-ს კონგრესმა მიიღო კანონი „ლენდ-ლიზის“ შესახებ, რომელიც გააიოლებს სამხედრო აღჭურვილობის უკრაინისთვის მიწოდებას, ამით განახლდება მეორე მსოფლიო ომის დროინდელი დაფინანსების პროგრამა.
ოთხშაბათს აშშ-ს კონგრესის წარმომადგენლობითმა პალატამ, ხმათა აბსოლუტური უმრავლესობით (417-10-ის წინააღმდეგ), მხარი დაუჭირა კანონს „უკრაინის დემოკრატიის დაცვისთვის არენდის შესახებ – 2022 წელი“ და კანონპროექტი ხელის მოსაწერად, აშშ-ს პრეზიდენტ – ჯო ბაიდენს გადაუგზავნა. კანონპროექტი ერთხმად დაადასტურეს აშშ-ს სენატში.
ამ ნაბიჯით განახლდა II მსოფლიო ომის პერიოდის ხელშეკრულება, რომელიც ვაშინგტონს ნებას რთავდა, გაეცა სესხი ან არენდით გადაეცა სამხედრო აღჭურვილობა დიდი ბრიტანეთისა და სხვა მოკავშირეებისთვის – ყოველგვარი დამატებითი ხარჯის გარეშე.
ახალი პროგრამა ითვალისწინებს მათ დახმარებას, ვინც დაზარალდა რუსეთის უკრაინაში შეჭრით, მათ შორისაა პოლონეთი და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნები.
ომის დაწყებიდან ორი თვის თავზე, კონგრესის წევრებმა განაცხადეს, რომ კანონი იმუშავებს ისევე, როგორც ის მოქმედებდა 80 წლის წინ და საშუალებას მისცემს ამერიკულ კომპანიებს, შეავსონ ქვეყანა- პარტნიორების მარაგები – ზედმეტი ბიუროკრატიული დაბრკოლებების გარეშე.
„დღეს უკრაინელი ხალხი დგას დემოკრატიისათვის და ტირანიასთან ბრძოლის წინა ხაზზე და აშშ-მ უნდა მიმართოს ყველა საშუალებას, მისი ჰუმანიტარული და სამხედრო დახმარებისთვის“ – განაცხადა წარმომადგენლობითი პალატის დემოკრატმა წევრმა გაი სქენლონმა.
436-ე ესკადრილიის სამხედრო და სამოქალაქო პერსონალი, საჰაერო პორტებში, უკვე პლატებზე აწყობს საბრძოლო მასალებს, იარაღსა და სხვა აღჭურვილობას, რომლებიც განკუთვნილია უკრაინისთვის. ასე ხდება, მაგალითად სამხედრო- საჰაერო ძალების ბაზაზე დოვერში, დელავერის შტატში.
აშშ – აღმოსავლეთ ევროპაში გზავნის ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტებს, შეიარაღებას უპილოტოებისთვის და საბრძოლო მასალებს. „ლენდ-ლიზით“ დაფინანსების მექანიზმი, აშშ-ს საშუალებას აძლევს, უკრაინას შეიარაღება მიაწოდოს დაუყოვნებლივ, ხოლო ტექნიკური მომსახურების ხარჯები აანაზღაუროს მოგვიანებით და ამ გზით გადასცეს უკრაინის მთავრობას.
„უკრაინის მხედრობა აჩვენებს საოცარ ძალას, სიმამაცეს და ჩვენ ისევ უნდა მოვემსახუროთ დემოკრატიას და უზრუნველვყოთ ის რესურსების სრული მარაგით, ეს აუცილებელია უკრაინის სუვერენიტეტის დაცვისთვის“ – განაცხადა თავის გამოსვლაში რესპუბლიკელმა სენატორმა ჯონ ქორნინმა, რომელიც სენატში – ამ კანონპროექტის ავტორი და ინიციატორი გახლდათ.
მანამდე პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა კონგრესს სთხოვა მხარი დაეჭირა უკრაინისთვის 33 მილიარდიანი დახმარებისთვის, რაც მოიცავს 20 მილიარდის – იარაღს, საბრძოლო მასალებსა და სხვა ტიპის სამხედრო აღჭურვილობას.
ბაიდენის მოთხოვნა ითვალისწინებს 8 მილიარდიან პირდაპირ დახმარებას უკრაინის მთავრობისთვის. სამხედრო დანახარჯების ეს მოცულობა მოიცავს სექტემბრამდე პერიოდს, სწორედ ამ დროისთვის დასრულდება ფინანსურ წელიწადი აშშ-ს მთავრობისთვის.
„ჩვენ ეს კანონპროექტი გვჭირდება საიმისოდ, რომ დავეხმაროთ უკრაინას თავისუფლებისთვიის ბრძოლაში“ – განაცხადა ბაიდენმა ოთხშაბათს, თეთრ სახლში გამოსვლისას.
„ამ ბრძოლის ხარჯი არ არის მცირე, მაგრამ აგრესორის წინაშე თავის დახრა, კიდევ უფრო ძვირი ჯდება“.
კონგრესმა, მანამდე დაადასტურა 11,6 მილიარდიანი სამხედრო და ჰუმანიტარული დახმარების გამოყოფა. აქედან 3 მილიარდი მოიცავდა აშშ-ს ევროპული სარდლობის ოპერაციების დაფინანსებასა და ამერიკული კონტიგენტის გაძლიერებას, ხოლო 3,5 მილიარდი განკუთვნილი იყო ამერიკული აღჭურვილობის შესაძენად, რომელიც უკრაინაში გაიგზავნა.

Принятый Палатой представителей закон о «ленд-лизе» упростит для США прямые поставки оружия Киеву
Конгресс США принял закон о ленд-лизе, который упростит экспорт военного оборудования в Украину, возрождая американскую программу финансирования вооружений времен Второй мировой войны.
В четверг Палата представителей Конгресса США подавляющим большинством голосов (417 против 10) поддержала «Закон об аренде для защиты демократии Украины в 2022 году», направив законопроект на подпись президенту Джо Байдену. Законопроект прошел через Сенат при единогласной поддержке.
Эта мера возрождает соглашение времен Второй мировой войны, которое позволяло Вашингтону давать взаймы или в аренду военное оборудование Великобритании и другим союзникам без особых затрат. Новый план поможет тем, кто пострадал от вторжения России в Украину, включая Польшу и другие страны Восточной Европы.
Через два месяца после начала войны члены Конгресса заявили, что надеются, что закон будет работать так же, как и восемь десятилетий назад, позволяя американским компаниям быстро пополнять запасы стран-партнеров без необходимости преодолевать бюрократические препоны.
«Сегодня украинский народ стоит на передовой в борьбе за демократию и против тирании, и США должны предоставить ему все возможные меры гуманитарной и военной помощи», — сказала представитель Мэри Гэй Скэнлон, демократ.
Военнослужащие и гражданские лица из 436-й эскадрильи воздушных портов укладывают на поддоны боеприпасы, оружие и другое оборудование, предназначенное для Украины, во время миссии по продаже товаров иностранным военным на базе ВВС Довер, штат Делавэр.
США поставляют в Восточную Европу современные противотанковые ракеты, оружие для беспилотников и боеприпасы для отправки в Украину.
Механизм финансирования по ленд-лизу позволяет США предоставлять оборудование Украине уже сейчас, с техническим требованием оплатить его позднее, по сути, передавая его киевскому правительству.
«Украинские войска продемонстрировали невероятную силу и храбрость, и мы должны снова служить арсеналом демократии и обеспечить их полным набором ресурсов, необходимых для защиты их суверенитета», — сказал в своем заявлении сенатор-республиканец Джон Корнин, ведущий автор законопроекта в Сенате.
Ранее в тот же день президент Байден попросил Конгресс одобрить дополнительную помощь Украине в размере $33 млрд, включая более $20 млрд на оружие, боеприпасы и другую военную помощь.
Запрос Байдена включает $8,5 млрд. прямой экономической помощи украинскому правительству и $3 млрд. гуманитарной помощи. Эти средства предназначены для покрытия военных расходов до сентября, когда заканчивается финансовый год правительства США.
«Нам нужен этот законопроект, чтобы поддержать Украину в ее борьбе за свободу», — сказал Байден в Белом доме в четверг. «Стоимость этой борьбы — она не дешевая, но уступка агрессии будет стоить еще дороже».
Конгресс ранее одобрил выделение $13,6 млрд. на военную и гуманитарную помощь Украине, включая $3 млрд. на операции Европейского командования США по усилению американских войск в регионе и $3,5 млрд. на пополнение запасов американского оборудования, отправленного в Украину.