რუსეთის არმიას არ ჰყოფნის მძიმე შეიარაღება და ტრანსპორტი, საყოველთაო მობილიზაცია კი ჩაფლავების პირასაა. პუტინის იმედი, რომ ბრძოლას დიდხანს შეძლებდა, არ მართლდება.
რუსეთს არა აქვს საკმარისი რესურსი – საყოველთაო მობილიზაციისა და ხანგრძლივი ომისთვის.
დღეს ჩვენმა მებრძოლებმა გაანთავისუფლეს ხარკოვის ოლქის სოფლები კუტუზოვკა და მომოტოვა
სოფლებს იცავდა პირველი საარმიო კორპუსის მსროლელთა ქვეგანაყოფი, რომელიც შედგებოდა დონეცკის ოლქიდან მობილიზებულებისგან, მათ შორის იყვნენ საბრძოლო გამოცდილების ჯარისკაცები – გათხარეს თავდაცვითი თხრილი და მიწაში ჩაიმალნენ. სწრაფი შეტევით განადგურდა მოწინააღმდეგის 30 ჯარისკაცი, დანარჩენი გაიქცა, არიან ტყვეები.
მტრის კავშირგაბმულობა მწირია – სოფელი დაქსელილი იყო საველე ტელეფონების მავთულებით. რუსეთის შეიარაღებული ძალებში მობილიზებულებს, არა აქვთ რადიოკავშირი, მათ არ მისცეს ჯავშანჟილეტები, ჩაფხუტები ფილადისაა, უმეტესობას არა აქვს საველე სამედიცინო ჩანთა, ხოლო ვისაც აქვს რუსეთის არმიის სტანდარტული „აპტეჩკა“, ტროფეად არ გამოდგება, ესმარხის ღვედები – ჩვენში არავის სჭირდება.
ქვეითების იარაღი – მრავლადაა, მაგრამ მოძველებული. მძიმე შეიარაღება უბრალოდ არ გააჩნიათ, ტრანსპორტი არ ჰყოფნით, სამოქალაქო ავტომობილები კი სავალალო მდგომარეობაშია.
არავითარი შევსება, მათ არ მიეწოდებათ.
ამგვარად, შეუძლებელია, რუსეთის არმიამ მობილიზაცია მოახერხოს – ეს ჩანს, „დეენერ“-იდან (ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკა – დსრ) მობილიზებულების მაგალითზე . პუტინს არა აქვს იარაღი ასობით ათასი არამოტივირებული და ცუდად გაწვრთნილი ჯარისკაცისთვის. მათ, ისევე შეაიარაღებენ, როგორც დსრ-ს, სხვა რესურსი მას არ გააჩნია. არმიის სხვაგვარად გაძლიერება, პუტინს არ შეუძლია.
მოკლედ, პუტინის იმედი, რომ ომს დიდხანს შეძლებდა, არ მართლდება. მას შემდეგ, რაც ლენდ-ლიზი ფართო ნაკადით წამოვა უკრაინისკენ, უკრაინული არმია თანდათან მოიპოვებს უპირატესობას შეიარაღებაში და რუსული არმია – იწვნევს ყველაზე დამანგრეველ მარცხს 21-ე საუკუნის ისტორიაში.

У армии России почти отсутствует тяжелое вооружение, транспорта не хватает, всеобщая мобилизация проваливается. Надежды Путина затянуть войну в Украине не оправдываются.
В России нет ресурсов для проведения всеобщей мобилизации и ведения длительной войны.
Сегодня наши войска освободили села Кутузовка и Момотово Харьковской области
Села обороняли подразделения стрелкового батальона 1-го армейского корпуса, сформирован из мобилизованных на территории Донецкой области, среди них были и люди с боевым опытом, развернули оборону, зарылись.
В короткой атаке уничтожено более 30 военнослужащих противника, остальные сбежали, есть пленные.
Вооружение противника средствами связи бедное. Села опутаны проводами полевых телефонов ТА-57, радиосвязи для мобилизованных в ВС РФ нет, бронежилетов им не выдали, каски стальные, большинство без аптечек вообще. А те у кого есть стандартные аптечки ВС РФ, то наши их в качестве трофеев не берут, жгуты Эсмарха у нас никому не нужны.
Много пехотного оружия, но ничего современного. Тяжелое вооружение собственное отсутствует. Транспорта не хватает, гражданские машины в очень плохом состоянии.
Никаких поставок вооружений для них нет.
Поэтому какой может быть всеобщая мобилизация российской армии — видно на примере мобилизованных «ДНР». У Путина нет оружия для сотен тысяч немотивированных и плохо обученных солдат. Вооружать россиян будут также как и «ДНР», других ресурсов у них нет. Усилить свою армию Путин не имеет достаточных ресурсов.
В общем, надежды Путина затянуть войну в Украине не оправдываются. Сразу после того как ленд-лиз для Украины пойдет широким потоком, украинская армия постепенно получит перевес в вооружении, и российская армия получит самый сокрушительный разгром в истории 21-го века.