უსაფრთხოების გარანტიები
ვლადიმირ ზელენსკიმ სააგენტო Associated Press-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მისი ქვეყნის გარიყვა, აშშ-რუსეთის მოლაპარაკებებიდან – უკრაინის კონფლიქტთან დაკავშირებით, „ძალიან საშიშია“. „შეუძლიათ ერთმანეთთან ურთიერთობა, მაგრამ საუბარი უკრაინის შესახებ ჩვენს გარეშე, ეს ყველასთვის – ძალზე საშიშია“ – თქვა ზელენსკიმ. მან დაამატა, რომ მოკავშირეების მხრიდან რუსეთთან შეთანხმება, უკრაინის უსაფრთხოების გარანტიებით უზრუნველყოფის გარეშე, დასრულდება მოსკოვის შემდეგი აგრესიით“. ზელენსკიმ ასევე ხაზი გაუსვა, რომ „ყველაზე იაფი“ უსაფრთხოების გარანტია მოკავშირეებისთვის, იქნება მისი ქვეყნის ნატოში გაწევრიანება.
დახმარება უკრაინისთვის
ზელენსკიმ ასევე ისაუბრა იმის თაობაზე თუ რამდენი უჯდება აშშ-ს უკრაინის დახმარება. მისი თქმით, მცდარია იმის მტკიცება, რომ უკრაინამ აშშ-სგან მიიღო „177 – თუ სულაც 200 მილიარდი დოლარი“. „ჩვენ ვლაპარაკობთ მატერიალურ საგნებზე, ამდენად ეს დახმარება არ მიგვიღია ფულადი სახით, ის გადმოგვეცა შეიარაღების სახით და მისი ღირებულება შეადგენდა დაახლოებით 70 მილიარდ დოლარს“- განაცხადა უკრაინის ლიდერმა. „მაგრამ, როცა საუბრობენ, რომ უკრაინამ მიიღო 200 მილიარდი დოლარი არმიის მხარდაჭერისთვის, ეს ტყუილია. მე არ ვიცი, სად წავიდა ეს ფული. შესაძლოა ის მართლაც არის ქაღალდზე – ასობით სხვა პროგრამასთან ერთად“- თქვა მან
ტრამპი-პუტინი
დონალდ ტრამპმა, წინასაარჩევნო კამპანიის დროს, პირობა დადო, რომ ომს უკრაინაში, რამდენიმე დღეში დაასრულებდა. თუმცა, შემდეგ მან ვადები გადასწია და თქვა, რომ კონფლიქტი შეწყდებოდა ნახევარი წლის განმავლობაში. იანვარში აშშ-ს პრეზიდენტმა გვამცნო, რომ მან მოუწოდა ვლადიმირ პუტინს, დაიწყოს მოლაპარაკებები. რუსეთის ლიდერმა განაცხადა, რომ მზადაა ტრამპთან შესახვედრად. „ეს, პირველ რიგში, დამოკიდებულია ამერიკის ახლანდელი ადმინისტრაციის არჩევანსა და გადაწყვეტილებებზე“ – თქვა მან.

Гарантии безопасности
Владимир Зеленский заявил в интервью агентству Associated Press, что исключение его страны из переговоров между США и Россией, касающихся конфликта на Украине, «очень опасно». «У них (России и США) могут быть свои отношения, но говорить об Украине без нас — это опасно для всех», — сказал Зеленский. Он добавил, что без гарантий безопасности со стороны союзников любое соглашение с Россией приведет к будущей агрессии. Зеленский также подчеркнул, что «самой дешевой» для союзников Украины гарантией безопасности является членство этой страны в НАТО.
Помощь Украине
Зеленский также говорил о том, во сколько обходится поддержка Украины Соединенным Штатам. По его словам, ложными являются утверждения о том, будто бы Украина получила от США «177 или даже 200 миллиардов долларов». «Мы говорим о материальных вещах, потому что эта помощь пришла не в виде наличных денег, а скорее в виде оружия, стоимость которого составляла около 70 миллиардов долларов», — сказал украинский лидер. «Но, когда говорят, что Украина получила 200 миллиардов долларов на поддержку армии во время боевых действий, это неправда. Я не знаю, куда пошли все эти деньги. Возможно, они действительно есть на бумаге вместе с сотнями других программ», — заявил он.
Трамп – Путин
Дональд Трамп в ходе предвыборной кампании обещал, что завершит военный конфликт на Украине за сутки. Однако позже он расширил временные рамки и заявил, что прекращение конфликта произойдет в течение полугода. В январе президент США сообщил, что призвал Владимира Путина начать переговоры. Российский лидер заявил о готовности встретиться с Трампом. «Это зависит в первую очередь от решений и выборов нынешней американской администрации», — заявил он.