უკრაინის სახალხო დეპუტატმა და ექსპრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ უპასუხა, ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს (СНБО) მიერ, მისთვის დაწესებულ სანქციებს და პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი ქვეყანაში ავტორიტარიზმის დამკვიდრებაში დაადანაშაულა
ამის შესახებ, პოროშენკომ დაწერა Telegram-არხზე.
მისი თქმით,  СНБО-მ მიიღო ანტიკონსტიტუციური გადაწყვეტილება.
„დანაშაულს ბევრი თანამონაწილე ჰყავს: ესაა ზელენსკის მთელი გუნდი, მინისტრთა კაბინეტი, რომელიც აბსურდულ პოზიციაზე, იძულებით დაითანხმეს  СНБО -ს  წევრებმა.“
პოროშენკომ ზელენსკის ბრალად დასდო ის, რომ ამ უკანასკნელმა, „ საკუთარი პრეზიდენტობის პირველ სამ წელს, უგულვებელყო არმიის წინაშე არსებული პრობლემები“. მან ის დაადანაშაულა იმაშიც, რომ კონფლიქტამდე 5 თვით ადრე, ზელენსკი ახდენდა მოკავშირეების მიერ მიწოდებული სადაზვერვო ინფორმაციების იგნორირებას“, არ ემზადებოდა თვითონ და „არ ამზადებდა ქვეყანას და არმიას ომისთვის, ხალხს უმალავდა ინფორმაციას, რომელიც ეხებოდა ყველას და თითოეულს, ასევე არ ებრძოდა დიდი სისხლის ხარჯზე არსებულ კორუფციას“.
„ის ეძებს ვინმეს, რომ მას დააკისროს პასუხისმგებლობა და სხვას გადააბრალოს მისი ტრაგიკული შეცდომები. შესაბამისად, მან წამოიწყო მხილების კამპანია დასავლელი პარტნიორების წინააღმდეგ, ამიტომ ჩაყარა  ციხეში საბრძოლო მეთაურები.  პოროშენკოს დამნაშავედ გამოცხადების გარეშე კი, ეს არაფრით გამოვიდოდა“ – დაწერა ექსპრეზიდენტმა.
მან განაცხადა, რომ „ღრმა ზურგში, არის ერთი მუჭა მმართველებისა, რომელიც აყალიბებს ავტორიტარულ რეჟიმს“.
მანამდე ჟურნალმა Forbes-მა გვამცნო, რომ პეტრო პოროშენკოს დაუწესდა სანქციები. თავის მხრივ, Страна-მ, საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით, დაადასტურა ეს ინფორმაცია. სხვა უკრაინული გამოცემების ცნობით,  ბრალდება მოიცავს – „სახელმწიფო ღალატის მუხლს.“

Народный депутат и экс-президент Украины Петр Порошенко ответил на решение Совета национальной безопасности и обороны (СНБО) о санкциях против него, обвинив президента Владимира Зеленского в построении в стране авторитарного режима
Об этом Порошенко написал в своем Telegram-канале.
По его словам, «СНБО принял антиконституционное, политически мотивированное решение».
«У этого преступления много соучастников: вся команда Зеленского, Кабинет министров, который нагнули на абсурдное представление, члены его СНБО. Но заказчик, исполнитель и подписант один – лично Зеленский», – заявил Порошенко.
Порошенко обвинил Зеленского в том, что тот «первые три года президентства полностью игнорировал проблемы армии», в том, что «в течение пяти месяцев» перед конфликтом «игнорировал все разведывательные данные союзников», не готовился сам, «не готовил армию и страну, скрывал от народа информацию, касающуюся безопасности всех и каждого», а также в «коррупции на большой крови».
«Он ищет, на кого переложить ответственность за свои трагические ошибки. Поэтому он запустил кампанию обвинений в адрес западных партнеров. Поэтому приказал бросать за решетку боевых командиров. Ну и здесь уже без Порошенко – никак», – написал экс-президент.
Он заявил, что «в глубоком тылу кучка власть имущих, паразитируя на военном положении, возводит в Украине авторитарный политический режим».
«Почему они это делают? Потому что у них начались выборы. Не у нас. У власти», – считает Порошенко.
Ранее журнал Forbes сообщил, что против экс-президента Петра Порошенко введены санкции. В свою очередь источники «Страны» подтверждают эту информацию. Согласно сообщениям источников других украинских изданий, речь идет о статье «государственная измена».