უკრაინაში მიმდინარე სამწლიანი სპეცოპერაციის მიუხედავად, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს არ უთქვამს უარი მთავარ მიზანზე, შეცვალოს ძალთა განლაგება ევროპაში, ნათქვამია ესტონეთის საგარეო დაზვერვის ყოველწლიურ ანგარიშში
არსებობს რისკი, რომ უკრაინაში ცეცხლის დროებით შეწყვეტა, პუტინს მისცემს შანსს – „მოითქვას სული“ იქამდე, ვიდრე დააპირებს საომარი მოქმედებების განახლებას ამ მიზნის მისაღწევად, აღნიშნულია ანგარიშში, რომელიც ოთხშაბათს გამოქვეყნდა. მასში ასევე ნათქვამია, რომ რუსეთის პრეზიდენტის ადრინდელი მოთხოვნა – ნატოს ძალები გასულიყვნენ აღმოსავლეთ ევროპიდან, კვლავ ძალაშია.
ესტონეთი არის ბალტიისპირა ქვეყანა, რომელიც ნატოს მარჯვენა ფლანგზე, რუსეთის მეზობლად მდებარეობს და ის უკრაინის მტკიცე მხარდამჭერია. ბოლო წლებში, ტალინმა არაერთხელ ამხილა რუსული დაზვერვა ვანდალური ქმედებების ორგანიზებაში, ამდენად ქვეყანამ გაზარდა თავდაცვის ხარჯები.
როგორც ჩანს, პუტინი თვლის, რომ კონფლიქტის დარეგულირება შეიძლება მხოლოდ იალტის მსგავსი შეთანხმებით ანუ ევროპის გავლენის სფეროებად დაყოფით, აღნიშნულია ანგარიშში, სადაც მოხსენიებულია ისტორიული შეხვედრა, რომელზეც აშშ-ს, დიდი ბრიტანეთისა და სსრკ-ს ლიდერებმა, მონიშნეს ევროპის საზღვრები და ჩამოაყალიბეს მეორე მსოფლიო ომის შემდგომი ევროპის უსაფრთხოების არქიტექტურა.
უკრაინის საგარეო სამხედრო მხარდაჭერასთან დასაპირისპირებლად, რუსეთი – წელს გააღვივებს „ბირთვული ზამთრის“ შიშს ევროპაში, ვარაუდობს ესტონური დაზვერვა. ანგარიშის თანახმად, უკრაინის წინააღმდეგ ბირთვული იარაღის გამოყენების შანსი – „უკიდურესად მცირეა“, „რაკი ის ხედავს, როგორ ზღუდავს ევროპას შიშის ფაქტორი“, ის ამოქმედდება მთელი ძალით.
დაზვერვა ასევე ირწმუნება, რომ მიუხედავად დიდი დანაკარგისა პირად შემადგენლობაში და მკაცრი დასავლური სანქციებისა, რუსეთის შეიარაღებული ძალები იზრდება, იწრთობა ბრძოლებში და ხვეწს ახალ ტექნოლოგიებს. ქვეყნის ეკონომიკამ გაუძლო მძლავრ საგარეო წნეხს, თუმცა მისი ზრდის ტემპები შენელდა, რაც ნეგატიურად აისახა მოსკოვის შორსმიმავალ გეგმებზე – მაქსიმალურად განევითარებინა სამხედრო წარმოება, აღნიშნულია მოხსენებაში.
ანგარიშის ერთი თავი ეთმობა ჩინეთს, რომელიც, როგორც ანგარიშის ავტორები ირწმუნებიან, „ფარულ მხარდაჭერას“ უწევს იმ მოქალაქეებსა და კომპანიებს, რომლებიც საქმიანად ურთიერთობენ მოსკოვთან. დაზვერვის მონაცემებით, ჩინეთი დაეხმარა რუსეთს უპილოტოების წარმოებაში და მიაწოდა მას მაკომპლექტებელი ნაწილები.
„ჩინეთის ინტერესი მდგომარეობს იმაში, რომ არ დაუშვას რუსეთის დამარცხება უკრაინაში, რადგან ასეთი შედეგი – აღქმული იქნება პეკინის მოწინააღმდეგის, აშშ-ს გამარჯვებად“ – ნათქვამია ანგარიშში

Отт Таммик (Ott Tammik)
Даже после трех лет спецоперации на Украине президент России Владимир Путин не отказался от своей основополагающей цели перекроить расстановку сил в Европе, предупредила служба внешней разведки Эстонии в ежегодном докладе
Есть риск, что временное прекращение огня на Украине даст Путину шанс “перевести дух” перед возобновлением боевых действий для достижения этой цели, говорится в докладе, опубликованном в среду. В нем также отмечается, что его ранее озвученное требование о выводе сил НАТО из Восточной Европы остается в силе.
Эстония, прибалтийская страна на восточном фланге НАТО на границе с Россией, — убежденная сторонница Украины. За последние годы Таллин обвинил российскую разведку в серии актов вандализма и нарастил расходы на оборону.
“По-видимому, Путин считает, что урегулирование конфликта возможно лишь посредством соглашения в духе Ялты, то есть путем раздела Европы на сферы влияния”, — говорится в докладе с отсылкой на историческую встречу лидеров США, Великобритании и СССР, прочертившую границы и сформировавшую архитектуру безопасности Европы после Второй мировой войны.
Чтобы воспрепятствовать военной поддержке Украины, Россия будет в этом году разжигать в западных странах “страх ядерной зимы”, предрекает эстонская разведка. В докладе утверждается, что реальное применение ядерного оружия против Украины “крайне маловероятно”, однако, “видя, как фактор страха сдерживал Запад доселе”, Москва попытается воспользоваться им в полной мере.
Разведка также предупредила, что, несмотря на огромные потери личного состава и жесткие западные санкции, российские вооруженные силы      продолжают расти, закаляясь в боях и совершенствуя новые технологии. Экономика страны выдержала мощный нажим извне, однако ее темпы замедлились, и это повлияло на далеко идущие планы Москвы по наращиванию военного производства, отмечается в докладе.
Одна из глав доклада посвящена Китаю, который, как утверждается, “молчаливо поддерживает” своих граждан и компании, ведущие дела с Москвой. По данным разведки, Китай помог российскому производству беспилотников, наладив поставки западных комплектующих.
“Интерес Китая заключается в том, чтобы не допустить поражения России на Украине, поскольку такой исход будет представлять собой победу его главного соперника, США”, — заключается в докладе.