Wirtualna Polska  პოლონეთი
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა გააძლიერეს მოქმედება უკრაინის აღმოსავლეთში და აქცენტი კუპიანსკის ხელში ჩაგდებაზე გააკეთეს
ეს ქალაქი განლაგებული მდინარე ოსკოლის გასწვრივ და წარმოადგენს ლოგისტიკურ კვანძს. მისი დაუფლება, რუსებს საშუალებას მისცემს, განავითარონ შეტევა აღნიშნულ რეგიონში. ექსპერტები გვაფრთხილებენ, რომ რუსების მიერ მდინარის ფორსირება, შეიძლება იქცეს შეტევითი ოპერაციის გადამწყვეტ ფაქტორად.
ამ ქალაქის დაკავება რუსებს გაუადვილებს სხვა ქალაქი-სიმაგრეების ალყაში მოქცევას. უკრაინულ შენაერთებს მტკიცედ აქვთ გადაწყვეტილი ბრძოლის გაგრძელება, მაგრამ მათი ძალები დასუსტებულია. მათ სულ უფრო უჭირთ, გაუმკლავდნენ რუსეთის პირველ გვარდიულ სატანკო არმიას.
რუსების წარმატებები და უკრაინის თავდაცვა
გამოცემა Forbes-ის ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ თუ რუსები გადალახავენ ოსკოლს, ეს შეიძლება კატასტროფით დასრულდეს. უკრაინის სამხედრო-საჰაერო ძალები ცდილობენ, ამას ხელი შეუშალონ და ისინი ბომბავენ რუსულ პონტონის ხიდებს, თუმცა რუსული ძალების კონცენტრაცია კუპიანსკის შემოგარენში მოწმობს, რუსეთი ემზადება უშუალოდ ქალაქის შტურმისათვის.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გამოაცხადა ტორეცკის აღების შესახებ, თუმცა უკრაინული წყაროები, ამ ცნობას არ ადასტურებენ. უკრაინის 28-ე ბრიგადის პრესმდივანმა – ევგენი ალხიმოვმა აღნიშნა, რომ მის შენაერთს პოზიციები არ მიუტოვებია.
სურთ, მოასწრონ მოლაპარაკებების დაწყებამდე
აშშ-ს ადმინისტრაციის მხრიდან განხორციელებული წნეხის ფონზე ( რომელიც მიზნად ისახავს სამშვიდობო მოლაპარაკებების ორგანიზებას), რუსეთი ცდილობს, რომ უკრაინის, რაც შეიძლება მეტი ტერიტორია დაიპყროს. ამდენად რუსული არმია აგრძელებს წინსვლას უკრაინის აღმოსავლეთში.

Wirtualna Polska / Польша
Российские вооруженные силы активизируют действия на востоке Украины, сосредоточившись на захвате Купянска
Этот город, расположенный на реке Оскол, является ключевым логистическим узлом. Его захват позволил бы русским развивать наступление в данном регионе. Эксперты предупреждают, что форсирование русскими реки может стать решающим фактором развития их наступательных действий.
Занятие города позволило бы русским взять в осаду другие украинские города-крепости.Украинские войска полны решимости продолжать борьбу, но они ослаблены. Им все сложнее справлять с натиском российской 1-й гвардейской танковой армии.
Русские успехи и украинская оборона
Эксперты издания Forbes прогнозируют, что если русские переправятся через Оскол, может произойти катастрофа. Украинские ВВС пытаются этому помешать, обстреливая российские понтонные мосты, однако концентрация российских сил в окрестностях Купянска свидетельствует о подготовке русских к непосредственному штурму города.
Министерство обороны России объявило о захвате Торецка, хотя украинские источники оспаривают эти сообщения. Пресс-секретарь украинской 28-й бригады Евгений Алхимов подчеркивает, что его подразделение позиций не оставляло.
Хотят успеть до переговоров
На фоне давления со стороны администрации США, которая нацелена на организацию мирных переговоров, Россия стремится захватить как можно бóльшую часть Украины. Российские войска продолжают продвигаться вперед на востоке Украины. (…)